HIRDETÉS

Párizs 2024: sikeresek voltak a magyar és román sportolók – összegző

Kós Hubert verhetetlen volt 200 m háton
Fotó: MTI/Kovács Tamás

2024. augusztus 11., 20:27

Ha optimisták vagyunk, hat–nyolc aranynál is többet szerezhetünk, ha a realitás talaján maradunk, akkor egy ilyen eredménnyel is büszkék lehetünk majd – írtuk az olimpia előtt a magyar küldöttség ötkarikás eredményeit latolgatva. És nem tévedtünk.

2024. augusztus 11., 20:27

Hét arany, négy arany? – tettük fel a kérdést július végén egyik cikkünkben, amikor arra kerestük a választ, hogy a magyar és a román küldöttség Párizsban milyen sportágban hány érmet szerezhet.

És bár mindkét csapat egy-egy arannyal kevesebbet ért el, egyik küldöttség sem lehet szomorú.

HIRDETÉS

A magyarok ismét az éremtáblázat előkelőnek mondható 14. helyén végeztek (6 arany, 7 ezüst és 6 bronz a termés) megelőzve sokkal nagyobb, népesebb, jobb gazdasági háttérrel rendelkező országokat (lásd pl. Spanyolország, Lengyelország, Brazília). Európában a hatodik legsikeresebb ország vagyunk a német, francia, olasz, brit és holland csapat mögött, a románok pedig a 23. helyen végeztek 3 arany-, 4 ezüst- és 2 bronzéremmel.

A 14. hely a tokiói 15.-hez képest eggyel jobb, az előttünk levők közül csak az üzbegisztániak jelentik a nagy meglepetést, az ázsiai ország minden érmét (8 arany, 2 ezüst, 3 bronz) küzdősportokból szerezte (ebből ötöt ökölvívásból, amely egyes hangok szerint a következő, Los Angeles-i játékokon már nem fog szerepelni).

Ha a magyar küldöttség összteljesítményét nézzük, azt mondhatjuk, a magyar sport sikeres olimpián van túl. Ha szakágakra, külön versenyzőkre bontjuk, talán árnyaltabb a kép.

Az úszócsapat volt a zászlóshajó

Az úszók hozták az aranyak felét. Érdemes megjegyezni, hogy Kós Hubert és – állítólag – Milák Kristóf az Egyesült Államokban készült, csupán Rasovszky Kristóf edzett Magyarországon. A „pillangókirályról” senki nem tudta, milyen állapotban érkezett az olimpiára, ám bebizonyította, hogy rá különleges körülmények között is lehet számítani.

Habár sokat nem lehetett tudni Milák Kristófról, egy arany- és egy ezüstéremmel zárt •  Fotó: MTI/Kovács Tamás Galéria

Habár sokat nem lehetett tudni Milák Kristófról, egy arany- és egy ezüstéremmel zárt
Fotó: MTI/Kovács Tamás

Rajta kívül szép teljesítményt nyújtott 100 m gyorson Németh Nándor, aki ugyan „csak” negyedik lett, de egyetlen úszó a világon, aki 100 m gyorson 2018-tól minden világverseny döntőjébe kvalifikálta magát. Ugyancsak negyedik helyre úszott be Betlehem Dávid 1500 m gyorson, a fiatal tehetség nem mellesleg egy bronzot is szerzett hosszútávúszásban, és dicséretes a férfi, valamint a női váltó döntőbe kerülése is. Kár, hogy több versenyzőnk már a selejtezőkben búcsúzott a küzdelmektől.

Vegyes érzéseink lehetnek a vívók, cselgáncsozók és birkózók tekintetében – világ-és Európa-bajnok sportolóink egyéniben egymás után hullottak ki, sokszor már az első kör után. Kivételt képez a női párbajtőröző bronzérmes Muhari Eszter. S ha már a vívókról esett szó: a szakág hozta a tőle előzőleg elvárt három érmet, közte az aranyat is. Igaz, a női kardcsapattól azért mindenki többet várt.

Szilágyi Áron egyéniben nem tudott címet védeni •  Fotó: MTI/Illyés Tibor Galéria

Szilágyi Áron egyéniben nem tudott címet védeni
Fotó: MTI/Illyés Tibor

Sportlövészetben is született egy bronz Major Veronika révén, ám a Pekler Zalán, Péni István kettőstől (akik többszörös Európa-bajnokokként döntők közelébe sem kerültek) azért többre is futhatta volna. Teljesítette az előzetes elvárásokat (egy érem, egy pontszerző helyezés) az öttusa szakág is, 2004-től nem nyert aranyat a magyar női öttusa, Gulyás Michelle azonban az utolsó napon ellenállhatatlan volt (Guzi Blanka a negyedik helyre futott be), és magyar szempontból bearanyozta az olimpia utolsó napját.

Arany nélkül a kajak-kenu

Felemásan teljesített a kajak-kenucsapat. 1976 óta először történt meg, hogy e sportágban nem nyertünk egyetlen aranyérmet sem. Ugyanakkor tény, hogy a csapat minden idők egyik legtermékenyebb olimpiáját tudhatja maga mögött a négy ezüsttel és három bronzzal. Ezzel együtt a hosszú évtizedes hagyományokat figyelembe véve szerintem kevés olyan magyar szurkoló van, aki (az arany hiánya miatt) felhőtlenül boldog lenne a kajak-kenusok eredményével. Bár azt is érdemes megemlíteni, hogy e sportágban egyre kevesebb futamot rendeznek (a kajakszlalomban egyre többet), a világ pedig egyre inkább felzárkózik mellénk és a németek mellé (lásd például a Lisa Carringtonnal felálló új-zélandiakat).

Csipes Tamara két ezüst- és egy bronzérmet lapátolt össze Párizsban •  Fotó: MTI/Kovács Tamás Galéria

Csipes Tamara két ezüst- és egy bronzérmet lapátolt össze Párizsban
Fotó: MTI/Kovács Tamás

„Szokásos magyar meglepetésarany”

Szinte nem múlik el olyan olimpia, hogy ne lenne egy-egy meglepetés a magyar küldöttség részéről. Ezúttal sem volt másképp: a magyar küzdősportok „becsületét” a Spanyolországban született, de magyar színeket képviselő mindössze 18 éves tékvándós Márton Viviana „mentette meg”, aki parádés versenyzésével a magyar küldöttség 5. aranyérmét szerezte Párizsban.

Márton Viviana ellenállhatatlan volt az olimpián •  Fotó: MTI/Ilyés Tibor Galéria

Márton Viviana ellenállhatatlan volt az olimpián
Fotó: MTI/Ilyés Tibor

A magyar atlétika is kitett magáért, hiszen ezúttal sem maradtunk érem nélkül: Halász Bence idén éppen akkor dobta a kalapácsot a legtávolabb, amikor arra szükség volt. Kiegyensúlyozott versenyzése a magyar kalapácsvetés újabb érmét, ezúttal ezüstöt eredményezett.

És akkor ne feledkezzünk meg néhány kiváló magyar ötkarikás helyezésről sem: Vadnai Jonatán vitorlázásban, Valter Attila kerékpározásban szerezte meg a kiváló negyedik helyet. Ugyanilyen eredményt ért el Vas Kata Blanka is, csakhogy ő inkább egy érmet szalasztott el, hiszen a magyar kerékpározó a táv jelentős részén az élen haladt, csupán az utolsó métereken bukta el a dobogót érő helyezést.

Felemás eredmények négy csapatunktól

Külön fejezetet érdemel a labdajátékban érdekelt négy csapatunk, amely közül éppen az nem jutott tovább csoportjából, amelyik a legkiegyensúlyozottabb teljesítményt nyújtotta: a férfi kézilabda-válogatott. Chema Rodriguez együttese nehéz csoportba került, és az egyiptomiak elleni első félidőt leszámítva szerintem minden mérkőzésen kiválóan játszott. Még akkor is, ha vereséget szenvedett. A lányok a fiúkkal ellentétben hullámzó teljesítményt nyújtottak, ennek ellenére néhány másodperc választotta el őket attól, hogy elődöntőbe kerüljenek. Olimpiai hatodik helyezésük a korábbi világversenyeken nyújtott szereplésükhöz képest így is dicséretes és előremutató.

Hasonlóan hullámzó teljesítményt nyújtottak a vízilabdás lányok. A csoportban mutatott játékuk következtében a negyeddöntőben a rendkívül erős Egyesült Államokkal kerültek, s csupán egy-két véleményes bírói döntés miatt jutottak az alsó ágra, ahol két mérkőzést megnyerve végül az ötödik helyen zártak.
„A magyar vízilabda, a magyar vízilabdázó győzelemre született” – mondta egykor Csapó Gábor, a 2022-ben elhunyt olimpiai, világ- és Európa-bajnok pólós.

A magyar vízilabdás lányok az alsó ágon behúzták az ötödik helyet •  Fotó: MTI/Derencsényi István Galéria

A magyar vízilabdás lányok az alsó ágon behúzták az ötödik helyet
Fotó: MTI/Derencsényi István

Nos, ebben a szellemben nevelkednek fel hosszú nemzedékek óta a magyar pólósok, szurkolók, szakemberek és riporterek.

Ez a túlzott önbizalom, sokszor beképzeltség jellemzi a nyilatkozatokat, közvetítéseket, de még az utólagos elemzéseket is.

Az utóbbi három világversenyen azonban ebből semmi nem látszott: az idei Eb-n negyedikek, a vb-n hetedikek, Párizsban – ahova a fiúk kimondottan aranyéremért utaztak – negyedikek lettek.

Varga Dénesék a csoportban hullámzóan és gyengén teljesítettek, a negyeddöntőben egy végletekig kiélezett mérkőzésen az olaszok ellen ötméteresekkel nyertek. A horvátok elleni elődöntőben ismét döcögött a játék, Vámos Marciék a meccsen három büntetőt is kihagytak. A bronzért vívott csatában ötméteresekkel vesztettek úgy, hogy ismét félénken, elképzelés nélkül játszottak, ráadásul négy büntetőt is elrontottak. A világsztároknak tartott Vámos, Zalánki, Varga és Manhercz csak árnyéka volt önmagának, az egész csapatból csupán Vogel Soma kapus nyújtotta azt, amire szükség lett volna egy jobb eredmény eléréséhez. Persze, lehet úgy fogalmazni, hogy a magyar férfi vízilabda-válogatott egy nagy tornán újra bejutott a legjobb négy közé, és ismét ott van az elitben. Ám aki ismeri a hagyományokat, a csapat potenciálját, a játékosok tudását, az tudja, hogy ez csupán szemfényvesztés. Miközben a szerbek évek óta rendkívül tudatosan készülve megcsinálták azt, amit Kemény Dénesék húsz évvel ezelőtt, tripláztak.

A férfi pólósok hullámzóan teljesítettek, a kulcsmomentumokban az ellenfelek voltak jobbak •  Fotó: MTI/Kovács Tamás Galéria

A férfi pólósok hullámzóan teljesítettek, a kulcsmomentumokban az ellenfelek voltak jobbak
Fotó: MTI/Kovács Tamás

Sportszerűségből jeles

Összességében elmondható, hogy a magyar olimpiai küldöttség jó teljesítményt nyújtott, hat aranyérmével megismételte a tokiói eredményt. Aki pedig végig követte az eseményeket, látta a viadalokat, hallotta a sportolókat, az azt is leszűrhette, hogy amennyiben sok versenyzőt sportpszichológiai szempontból jobban felkészítettek volna, az eredmények még jobban csillognának.

A munka, a tehetség és a tudás ugyanis megvan, a kiélezett helyzetekben való helyes döntés ritkábban.

És ha már szóba kerültek a nyilatkozatok. Érdemes kiemelni a világbajnok Losonczi Dávid gondolatait, aki több birkózó csapattársával együtt éremért utazott Párizsba, ám „csak” az ötödik helyet tudta megszerezni: „érem nélkül megyek haza. Ez egy lehetőség volt, nem éltem vele, nem tudom, mit fogok csinálni négy év múlva. Meg kellett volna nyernem a bronzérmet, nem sikerült. Az egész olimpiai jutalmat, amit kapok, fel fogom ajánlani jótékony célra. Soha nem a pénzért csináltam ezt, hanem azért, hogy az ország büszke legyen rám és dicsőséget szerezzek Magyarországnak. Egy egész ország volt mögöttem, sajnos nem sikerült érmet szereznem. Köszönöm a szurkolást mindenkinek, nagyon sokat adott”. Egy ilyen nyilatkozat után úgy érzem, Dávid minden magyar szurkoló szemében az érmesek közé verekedte be magát.

Felszálló ágban a román sport

A riói és tokiói eredményeket is jócskán túlszárnyalta a román küldöttség, hiszen nem négy érmet szerzett (ahogy tette ezt három évvel ezelőtt Japánban), hanem kilencet, ebből pedig három aranyat. A várakozásoknak megfelelően David Popovici szállította az elsőt 200 m gyorson (duplázni már nem tudott a 100 m gyorson, ám ott bronzérmet szerzett). A 45 fős evezős különítmény pedig tarolt, hiszen a románok két aranyat és három ezüstöt lapátoltak össze. Nem maradtak érem nélkül súlyemelésben sem, bár a szakemberek nem Mihaela Cambei-től (a román hölgy ezüstöt „emelt”) várták a kiugró teljesítményt, hanem Loredana Tomától.

David Popovici továbbra is a világ egyik leggyorsabb úszója •  Fotó: Cristian Nistor/COSR/Team Romania Galéria

David Popovici továbbra is a világ egyik leggyorsabb úszója
Fotó: Cristian Nistor/COSR/Team Romania

A román küldöttség hosszú idő után ismét érmet tudott szerezni tornában, ezúttal Ana Bărbosu került a dobogó harmadik fokára egy nem mindennapi verseny után. Aki látta a talajtorna döntőjét, az azt is láthatta, hogy a zsűri az egyik amerikai lányt és a másik román lányt is lepontozta. Végül az amerikaiak helytelen fellebbezése miatt (a megengedettnél néhány másodperccel később tették le az óvást) Jordan Chilestól utólag elvették a bronzot, és a TAS döntése értelmében a román lánynak adták. A másik román tornászlány, aki a brazil Andrade mellett az egyik legjobb gyakorlatot mutatta be, Sabrina Voinea csupán a negyedik helyen zárt. A román küldöttség a svájci sportdöntőbíróságon (TAS) azt szerette volna elérni, hogy három bronzérmet osszanak ki: az amerikai mellett mindkét román sportolónak. S talán ez lett volna a legigazságosabb. Az amerikaiak azonban nem nyugodtak bele a döntésbe, és kijelentették, felsőbb fórumokon keresik tovább az igazságukat.

A román női nyolcast nem lehetett megverni az olimpián •  Fotó: COSR/Team Romania/Cristian Nistor Galéria

A román női nyolcast nem lehetett megverni az olimpián
Fotó: COSR/Team Romania/Cristian Nistor

Elisabeta Lipă, a román delegáció egyik vezetője az ötkarikás játékok után elmondta, a küldöttség lemosta azt a szégyent, amely Tokióban érte a csapatot, hiszen akkor a négy érem Romániát a táblázat 46. helyére rangsorolta. „Sydney óta leszálló ágban van a román sport, Tokióban érte el a mélypontot. Ám ebből most kilábaltunk. Elterveztünk valamit, s ez sikerült” – fogalmazott a Román Olimpiai Bizottság elnöke, Mihai Covaliu.

szóljon hozzá!
HIRDETÉS
HIRDETÉS
Ajánljuk még

Történelmet írt Gyergyószentmiklós: Román Kupa-győztes a GYHK

Kiváló hangulatban, telt ház előtt kapott gól nélkül nyerte meg a jégkorong Román Kupát a Gyergyói Hoki Klub. Történelmet írtak, először szerezték meg ezt a trófeát.

Diószegi László kifakadt, drasztikus változtatást jelentett be

A Sepsi OSK gyenge produkcióval döntetlent játszott a labdarúgó Szuperliga legutóbbi fordulójában. Diószegi László elnök a közösségi oldalán felháborodott hangnemben írt bejegyzésében élesen kritizálta a játékosokat és változtatást jelentett be.

Székelyhon

Kutyatetemeket és két élő bocsot találtak a házakhoz közeli medvebarlangban – videóval

Veszélyes helyzet alakult ki kedden az udvarhelyszéki Gagyban, ahol bocsos anyamedvét láttak a településen. Nem volt egyszerű elkergetni a faluhoz közel tanyázó nagyvadat, amely rátámadt a vadőrre. A medve üregében kutyatetemeket és két bocsot találtak.

`
Krónika

Nem is olyan rossz Romániában éldegélni? Európai top 10-ben a román minimálbér vásárlóereje

Újabb meghökkentő fizetéses statisztikák láttak napvilágot: a jelenleg alkalmazott havi bruttó román minimálbér vásárlóerő-egységben kifejezett értéke – mely életszerűbb összehasonlításra ad lehetőséget – immár az európai top 10-ben szerepel.

Krónika

Túlbecsülték az adóbehajtást, nagyobb költségvetési hiány várható független szakértők szerint

Túlzottan optimistának véli a pénzügyminisztérium adóbevételekre vonatkozó becsléseit a Költségvetési Tanács.

Főtér

Románia lassan hadat üzen Hollandiának három dák karperec meg egy sisak miatt...

… közben nagy lendülettel hányják a ganét egymás udvarára az állami elitjátékosok, akiknek az lenne a dolguk, hogy finanszírozzák a múzeumokat, a kutatást, a régészeti ásatásokat… na meg a román történelem szaros pelenkájának kicserélését.

Ez is érdekelheti

Magyarország tizenöt, Románia két éremmel zárta a paralimpiát

Véget ért vasárnap a párizsi paralimpia, amelyen a magyar sportolók összesen tizenöt, a románok két érmet szereztek.

Aranyérmes a román cselgáncsozó a párizsi paralimpián

Alexandru Bologa paralimpiai bajnoki címet szerzett a cselgáncsozók J1-es kategóriájának 73 kg-os súlycsoportjában. A tehetséges vak sportoló két bronzérem után felért a csúcsra a francia fővárosban zajló játékokon.

Nem áll rajthoz az utolsó versenyén, visszavonul Novák Károly Eduárd

Három próbán indult el Párizsban, az utolsó megmérettetésen a visszalépés mellett döntött Románia egyetlen paralimpiai bajnoka.

Hősök vagy hétköznapi emberek? – a paralimpia margójára

A parasportolók ugyanúgy megérdemelnék az odafigyelést, mint ép társaik, de lehet, hogy valamivel többet is. Legtöbbjük teljes életet él, de néhány fontos szükséglettel kiegészítve. Személyes paralimpiai történetek.

Novák nem tudott csodát tenni az egyéni időfutamban

Elrajtoltak az országúti kerékpárversenyek a párizsi paralimpián, a férfi C4-es kategóriájú egyéni időfutamban a csíkszeredai Novák Károly Eduárd is rajthoz állt.

Még egy hetedik hely Novák Edének Párizsban

Pénteken közel volt a döntőhöz, szombaton lecsúszott az érmes futamokról a csíkszeredai paralimpikon.

A második paralimpiáján fújja a sípot a székelyudvarhelyi játékvezető

A székelyföldi sportoló mellett egy játékvezető is elutazott Párizsba, ahol a napokban kezdődött a paralimpia. A vakfoci mérkőzéseit irányítja.

Két tizeddel maradt le a döntőről Novák Ede a paralimpián

Nagyon erős mezőnyben tisztesen helyt állt a csíkszeredai Novák Károly Eduárd, a paralimpia férfi C4-5-ös kategóriájú pályakerékpárosok 1000 méteres versenyében nagyon közel volt, hogy döntőbe jusson.

Éremesélyes romániai sportolók, kezdődik a paralimpia Párizsban

23 sportágban 184 ország 4400 sportolója indul a szerdán rajtoló párizsi paralimpiai játékokon, amely szeptember 8-áig tart majd. Köztük van az a mindössze hat romániai sportoló, akik megszerezték az indulási jogot.

Az én hőseim...

Újságíróként harmadik olimpiámnál tartok, ezen kívül még két paralimpiáról tudósíthattam. Minden alkalommal megtaláltam az én hőseimet – figyelem, szubjektív lista következik!

HIRDETÉS
Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!