Három sportágban lesz képviselőnk: kerékpározásban Novák Károly Eduárd és Theodor Matican, vakcselgáncsban Alexandru Bologa és a magyar gyökerekkel rendelkező Vargoczki Daniel, míg asztaliteniszben Bobi Simion és Camelia Ioana Ciripan indul.
Ketten összesen 6 érmet szereztek eddig, ez a romániai parasport „össztermése” a paralimpiákon. Természetesen mindezek közül kiemelkedik Novák Károly Eduárd aranyérme a londoni versenyen még 2012-ből, de mellette három ezüstérem is a nevéhez fűződik.
Románia, mindeddig egyetlen paralimpiai aranyérmese úgy nyert Tokióban ezüstöt, hogy ő volt Románia kormányának sportminisztere. Most exsportminiszterként is fel szeretne állni a dobogóra, bár tudja, az idő nem neki dolgozik.
Habár kirobbanó formában van, életében talán még sohasem tudott ennyire felhőtlenül készülni, a maga 48 évével a mezőny legtapasztaltabbjának számít.
Nem is a kor az, ami a leginkább aggasztja a volt sportminisztert, hanem az a tény, hogy már a Rio de Janeiró-i paralimpián összekeverték a fogyatékossági csoportokat, azaz ő C4-esként kénytelen volt a C5-ösökkel is megmérettesse magát.
Maga Novák Ede panaszolta el a brazíliai, 2016-os játékokon. Míg a C4-esek a lábprotézissel versenyzők csoportja, addig a C5-ösöknek mind a két lába ép, a kezüknél akad „probléma”.
„Míg nekünk nagyon nehéz, sőt szinte lehetetlen a nyeregből kiállva tekernünk, addig a C5-ösök szinte zavartalanul megteszik ezt, és ugye a kerékpározás a lábakról szól... behozhatatlan hátrányban vagyunk velük szemben” – nyilatkozta a volt tárcavezető, aki viszont azt is elmondta, hogy nagyon erős a lobbi, hogy ismét különváljon a két kategória.
Alex Bologa aranyra váltaná az eddigi két bronzérmét.
A tehetséges vak cselgáncsozó edzője, Gergely Tamás szerint sportolója megérett az aranyéremre. „Rengeteg tapasztalatot gyűjtött a riói és tokiói játékokon szerzett bronzérmei mellett. Három éve ő a súlycsoportjának világranglista-vezetője. Hihetetlen ambíciója van, nagyon megérdemelné az aranyérmet.”
A másik négy romániai sportoló közül a Maros megyei születésű Bobi Simion volt még paralimpián, ő két ötödik hellyel büszkélkedik, a többieknek ez lesz a bemutatkozása.
Negyedik paralimpiájára készül a Szatmárnémetiben született Osváth Richárd. A 39 éves kerekesszékes vívó gyűjteményéből egyedül a paralimpiai aranyérem hiányzik.
Az eddigi három szereplésén 3 ezüst és 1 bronzérmet szerzett a világ- és Európa-bajnoki címmel is büszkélkedő vívó, aki Párizsban kardban és tőrben is kerekesszékbe ül.
A magyar küldöttség egyébként 39 sportolót számlál, akik 13 sportág 68 számában indulnak.
Fogyatékos sportolók az épek között már versenyeztek olimpián, például Halassy (Haltmayer) Olivér, aki olimpia- és Európa-bajnok volt vízilabdában, kontinensbajnoki címig vitte úszásban, úgy, hogy 8 éves korában bal lábfejét amputálni kellett. 1932-ben és 1936-ban lett ötkarikás bajnok a magyar válogatottal, miután 1928-ban ezüstérmet szerzett.
Az első „para” olimpikon viszont az angol George Eyser műlábas tornász volt, még 1904-ben. De Takács Károly 1948-ban és 1952-ben úgy nyert aranyérmet lövészetben, hogy jobb kézfejét egy gránát elvitte, így mindent megtanult balkézzel végrehajtani.
1948-ban rendezték az első, hivatalosnak mondott paralimpiát, bár akkor még Stoke Mandeville, vagy Wheelchair Games néven ismerték, hiszen Sir Ludwig Guttmann az egyesült királyságbeli Aylesburyban 14 hadirokkant számára szervezett íjászversenyt az első londoni olimpiával párhuzamosan.
1952-ben már nemzetközi volt a verseny, majd 1960-ban Rómában, az olimpia után három héttel rendezték meg a Bénultak Világjátékát, ami tulajdonképpen az „igazi” paralimpia kezdetét jelentette.
Magát a nevet csak 1988-tól, a szöuli versenysorozattól kezdve használják, a név eredetileg az angol paraplegic, azaz bénult és az olimpia szóból keletkezett, később az előtagot a „para” görög szóra váltották, amely jelentése „mellett”, így kifejezve, hogy az olimpia mellett, után rendezik meg.
A név kiejtésének egyszerűségéért lett paralimpia és nem paraolimpia, bár egyesek úgy gondolták, hogy ez mégsem olimpia. Pedig az, mégpedig a szó legszorosabb értelmében...
A paralimpiát augusztus 28. és szeptember 8. között rendezik Párizsban, nagyjából ugyanazokon a helyszíneken, mint az olimpiát.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.