Olimpia

Magyarország tizenöt, Románia két éremmel zárta a paralimpiát

Székely Sport 2024. szeptember 08., 21:58 utolsó módosítás: 2024. szeptember 08., 21:59

Véget ért vasárnap a párizsi paralimpia, amelyen a magyar sportolók összesen tizenöt, a románok két érmet szereztek.

A parasportolók igazán kitettek magukért Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

A magyar küldöttség – melyet 13 sportágban szereplő 39 versenyző alkotott – öt arannyal, hat ezüsttel és négy bronzzal zárt a francia fővárosban, ezzel a teljesítménnyel a résztvevő országok rangsorában a 26. helyen végzett. Három évvel ezelőtt Tokióban a 18. helyet sikerült kiharcolniuk a magyar parasportolóknak, amihez akkor tizenhat érem kellett, ezek közül hét volt arany.

A magyar úszok nagyon jól szerepeltek, Konkoly Zsófia két aranyéremmel zárta a játékokat, 400 gyorson és 200 vegyesen is diadalmaskodott, így egyedüli magyar sportlóként szólt neki kétszer is a Himnusz. Pap Bianka a dobogó minden fokán állt: 100 háton aranyat, 200 vegyesen ezüstöt, 400 gyorson bronzot szerzett, és előbbiben meg is védte a Tokióban szerzett címét.

Ekler Luca távolugrásban és Kiss Péter Pál kajak-kenuban szintén megvédte a Japánban elért elsőségét, ráadásul Ekler 400 m-en még egy ezüstöt is gyűjtött.

Ekler Luca két érmet nyert •  Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Ekler Luca két érmet nyert Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

A párizsi nyári paralimpia magyar dobogósai:

Aranyérmesek:
Konkoly Zsófia – úszás (400 m gyors, S9-es kategória)
Ekler Luca – atlétika (távolugrás, T38)
Konkoly Zsófia – úszás (200 m vegyes, S9)
Pap Bianka – úszás (100 m hát, S10)
Kiss Péter Pál – kajak-kenu (KL1, 200 m)
Ezüstérmesek:
Illés Fanni – úszás (100 m mell, SB4)
Hajmási Éva, Madarászné Mező Boglárka, Krajnyák Zsuzsanna, Veres Amarilla – kerekesszékes vívás (tőr, csapat)
Luterán Petra – atlétika (távolugrás, T47)
Konkoly Zsófia – úszás (100 m pillangó, S9)
Szvitacs Alexa – asztalitenisz (WS9)

A hat sportolóval indult román csapat két érmet szerzett: Alexandru Bologa aranyérmet nyert a látássérült cselgáncsozók 73 kilogrammos súlycsoportjában, Camelia Ciripan pedig bronzérmes lett az asztaliteniszők női egyes versenyében. A tokiói játékokon 7 sportoló képviselte az országot, ahol egy ezüstöt és egy bronzot nyertek.

A párizsi paralimpia éremtáblázatán Kína zárt az élen összesen 220 éremmel (94 arany, 76 ezüst és 50 bronz), a második helyen Nagy-Britannia (49-44-31)), a harmadikon az Egyesült Államok (36-42-27) végzett.