Olimpia

Újabb három érmet lapátoltak be a magyar kajak-kenusok

Zátyi Tibor , MTI 2024. augusztus 09., 15:18 utolsó módosítás: 2024. augusztus 09., 15:29

Két ezüst- és egy bronzérem a magyar kajak-kenusok pénteki termése a párizsi olimpián, a férfi kajak kettes másodikként ért célba, míg a női kajak párosoknál drámai csatában lett meg a két medál.

A Csipes Tamara, Gazsó Alida Dóra és a Pupp Noémi, Fojt Sára páros Fotó: MTI/Kovács Tamás

A női kajakos párosok 500 méteres versenyében a Csipes Tamara, Gazsó Alida Dóra ezüstérmes helyen ért célba, míg a Pupp Noémi, Fojt Sára kettős nagy izgalmak után a németekkel holtversenyben harmadik lett.

A pénteken rendezett középfutamokból harmadikként és negyedikként léptek tovább a magyar párosok. A négyesben csütörtökön bravúros teljesítménnyel kiharcolt bronzérem feldobta a magyar női kajakosokat, a váratlan siker önbizalommal tölthette el őket, legalábbis ez látszott a versenyzésükön.

Csipes és Gazsó a táv felénél már második volt az új-zélandiak mögött, ezt a pozíciót nagy küzdelemben meg is őrizte, miközben a 250-nél még hatodik Pupp és Fojt fergeteges hajrával zárkózott fel, és a németekkel együtt ért célba. Hosszú percekig teljes volt a bizonytalanság, az első és a második helyezett hamar meglett, de a másik magyar páros és a Paulina Paszek, Jule Marie Hake német duó a stégen várta, hogy kiírják a végeredményt. Végül 1:39.46 perccel holtversenyt hirdettek. Csipesék mindössze hét századdal értek hamarabb a célba.

Ezüstérmes a férfi kajak kettes is

Nagyszerű versenyzéssel ezüstérmet nyert a Nádas Bence, Tótka Sándor kajakos páros 500 méteren. Az ebben a számban világ- és Európa-bajnok Nádas és a tokiói olimpián K-1 200-on aranyérmes Tótka a középfutamból másodikként jutott tovább. A friss Eb-győztes magyar egység a döntőben jól rajtolt, fél távnál harmadik volt a németek és az ausztrálok mögött, de óriási tempót diktált a táv második felében és végül a második helyen ért célba a Jacob Schopf, Max Lemke német páros mögött és a három éve ugyanebben a számban, de még 1000 méteren győztes Jean van der Westhuyzen, Tom Green ausztrál kettős előtt.

Nádas Bence, Tótka Sándor kajakos páros 500 méteren •  Fotó: MTI/Kovács Tamás
Nádas Bence, Tótka Sándor kajakos páros 500 méteren Fotó: MTI/Kovács Tamás

Az olimpia előtt nem sokkal összeült Kopasz Bálint és Varga Ádám a B döntőbe került és ott a hetedik helyen ért célba, így összesítésben 15. lett. A két klasszis versenyzőnek szombaton jön a fő feladata, amikor az tokiói olimpia arany- és ezüstérmeseként lapátolnak majd 1000 méter egyesben.

A Nádas, Tótka páros a magyar kajak-kenu sport 90. olimpiai érmét nyerte, egyben a magyar küldöttség 14. dobogós helyezését harcolta ki a párizsi olimpián.

A női kenu kettesek 500 méteres versenyében a Kiss Ágnes, Nagy Bianka duó a negyedik pozícióban végzett.

A női kenu kettesek 500 méteres versenyében a Kiss Ágnes, Nagy Bianka duó a negyedik lett •  Fotó: MTI/Kovács Tamás
A női kenu kettesek 500 méteres versenyében a Kiss Ágnes, Nagy Bianka duó a negyedik lett Fotó: MTI/Kovács Tamás

A férfi kenusok 1000 méteres számában a középdöntőből nagy meglepetésre a román Cătălin Chirilă nem jutott fináléba, míg a két magyar indulóból Adolf Balázs került be a legjobbak közé, ahol a hetedik lett. A B döntőt Chirilă nagy fölénnyel nyerte, Fejes Dániel harmadikként ért célba.