HIRDETÉS

Olimpiai bajnokok Tusványoson: minden fejben dől el

Kovács „Kokó” István, Nagy Tímea, Vereckei Ákos és Bujdosó Imre
Fotó: Pinti Attila

Az idei Tusványos egyik fő témája a pénteken rajtoló párizsi olimpia. A Buzánszky Jenő sportteraszon szerdán délután korábbi olimpiai bajnokok fejtették ki véleményüket a hamarosan kezdődő seregszemléről.

A beszélgetés során Nagy Tímea kétszeres olimpiai bajnok, a Halhatatlan Magyar Sportolók Egyesületének elnöke, Bujdosó Imre olimpiai és világbajnok kardvívó, valamint Vereckei Ákos kétszeres olimpiai bajnok, hatszoros világbajnok kajakozó beszélgetett egymással, a moderátor az ugyancsak olimpiai bajnok Kovács „Kokó” István ökölvívó volt.

A beszélgetés fő sodra az volt, hogy

HIRDETÉS

sportolói szemmel mi a különbség egy olimpia, egy Európa-bajnokság és egy világbajnokság között.

Nagy Tímea és Vereckei Ákos •  Fotó: Pinti Attila Galéria

Nagy Tímea és Vereckei Ákos
Fotó: Pinti Attila

„Egy gyerek, amikor elkezd sportolni, akkor nem magyar bajnok akar lenni és vb-győztes, hanem olimpiai bajnok. Csupán négy évente rendezik, nagyon sok minden történik ennyi idő alatt.

Ezen a viadalon, ha hibázol valamit, akkor csomagolhatsz és mehetsz haza, nincs lehetőséged javítani.

Az ötkarikás játékokon nagyon le van terhelve a sportoló agya, minden az olimpiáról szól. Nekem Atlantában azt mondták, ki se menjek az olimpiai faluból és akkor aranyérmet szerzek. Ott végül akkora stresszben voltam, hogy egy olyan ellenféllel szemben szenvedtem vereséget, akitől korábban még tust sem kaptam. Vívásban leginkább ez adja különbséget a különböző tornák esetében” – mondta el a beszélgetésen Nagy Tímea.

Javarészt egyetértett vele Vereckei Ákos is. „Az olimpia a játékok játéka, az egésznek van egy speciális hangulata, amire mindenki sokkal jobban gyakorol, hangolódik, sokkal többen akarnak olimpiai bajnokok lenni, mint például világbajnokok.

A verseny minősége is sokkal magasabb, nagyobb felkészülést igényel. Sportágakra levetítve sokkal kevesebb olimpiai bajnok van, mint világbajnok.

Amikor sportoltam, mindig úgy kalkuláltam, hogy a legjobb formámat tudjam mutatni a számomra fontos eseményeken” – hangsúlyozta Vereckei.

„Hiába, hogy mindig ugyanazzal a csapattal mentünk például egy világbajnokságra vagy az olimpiára, mégis nagyon más volt.

Vereckei Ákos és Bujdosó Imre •  Fotó: Pinti Attila Galéria

Vereckei Ákos és Bujdosó Imre
Fotó: Pinti Attila

Minőségben a legerősebb verseny az olimpia, mert nincsenek gyengébben szereplő sportolók, csak a legjobbak.

Egy világkupaversenyen 200–300 az indulók száma, az ötkarikás játékokon ennek a tizede vívásban. Nyomást helyez az emberre, hogy csak négy évente rendezik, ami nagyon sokat jelent.

Én kiskoromban annyit tudtam, hogy rengeteg magyar olimpiai bajnokunk van, és én is az akartam lenni. Szerencse is kell, rengeteg odaadás, de nekem megadatott. Annál nagyobb büszkeség nincs, mint amikor az ember egy ilyen viadalon tudja képviselni a hazáját. Főleg ha a dobogó felsőfokára is felállhat és meghallgathatja a himnuszt, felbecsülhetetlen”

– mesélte el Bujdosó Imre olimpiai és világbajnok kardvívó.

Kovács „Kokó” István, Nagy Tímea, Vereckei Ákos és Bujdosó Imre •  Fotó: Pinti Attila Galéria

Kovács „Kokó” István, Nagy Tímea, Vereckei Ákos és Bujdosó Imre
Fotó: Pinti Attila

Arra a kérdésre, hogy az idei olimpián mire lehet számítani a magyar sportolóktól, az olimpiai bajnokok nem tudtak konkrét választ adni, abban viszont egyaránt egyetértettek, hogy fejben mindenkinek a maximumot kell nyújtania ahhoz, hogy érmekkel térhessenek haza.

„Utálom ezt a kérdés, hogy hány érmet várunk el. Volt nekem nagyon nagy leégésem, és nagyon jó teljesítményem is. Ez pedig megmutatta, hogy alapvetően nem az érem mutatja azt, hogy mit is tud az ember.

Anélkül is haza lehet jönni mosolyogva és elégedetten. Az utánpótlásban viszont tényleg kellenek az eredmények, hogy legyen motiváció a folytatásra. Konkrétan nincsenek elvárások, én azt szeretném, és kívánom hogy minél több érmet szerezzünk és minél jobban teljesítsen mindenki a viadalon” – válaszolta a kérdésre Nagy Tímea.

„Aki azon gondolkodik mekkora a nyomás, az biztos nem fog nyerni. Aki esélyes és odateszi magát, akkor nagy valószínűséggel jó eredményt ér el.

Az a legfontosabb, hogy hozza ki magából a maximumot és kiderül mire lesz elég. Nem szabad hagyni, hogy a nyomasztó érzés nyerjen.

Sem edzés közben, sem a verseny közben. Biztos vagyok benne, hogy a legprofibbak semmilyen nyomást nem éreznek. Hogy ezt hogyan lehet kizárni? A közösségi média nagyon megnehezíti ezt. Aki azt nézi, ki milyen kommentet ír, hány lájkot kap, az biztos nem tud jó eredményt elérni” – véleményezte Vereckei Ákos.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

„Jelen pillanatban a profi mezőnyben komoly stábok vannak, pszichológusok, étkezési tanácsadók, minden, amire szükség van. Most már profi módon mindent ki lehet zárni, viszont az is nagyon fontos, hogy sportoló fejben hogyan áll hozzá.

Ha valakiről azt írják, hogy éremesélyes, akkor azt pozitívumként kell felfogni és úgy hozzáállni, hogy van, aki bízik benne és igazából erőt kell merítsen ebből. Ha mégsem sikerül, akkor van rá mód, hogyan kell ezt kezelni, ez száz százalékban elkerülhető probléma”

– jelentette ki a beszélgetés végén Bujdosó Imre.

szóljon hozzá!
HIRDETÉS
HIRDETÉS
Ajánljuk még

Valentin Suciu: rá kell ébredjünk a valóságra

Teljesen érthető módon csalódottan nyilatkozott a Sepsi OSK vezetőedzője, miután csapata vereséggel kezdte az évet, 3–2-re kikapott az Unirea Slobozia vendégeként.

A Sepsi számára a legjobb eredmény született Galacon

Két, nehéz anyagi helyzetben levő és egyben vezetőedzőcserén átesett csapat találkozott szombaton Galacon a labdarúgó Szuperliga 22. fordulójában. A meccs végeredményével egyik fél sem lehet elégedett, ez pedig a Sepsinek kedvez.

Székelyhon

Elveszíteni az otthont, mindössze fél óra alatt – felkészülhetünk a váratlanra?

Előbb csak a csillagszóró, majd a karácsonyfa, végül az egész ház lángba borult – mindez percek alatt történt meg szerdán, Kászonújfaluban. A tűz egy fiatal pár és két gyermekük otthonát semmisítette meg.

`
Krónika

Vészesen közelít a 8 lejhez a standard üzemanyag ára

Ismét drágították a benzint és a gázolajat a romániai kőolajipari társaságok, idén immár hatodjára. Az üzemanyag ára az év eleje óta több mint 30 banival emelkedett.

Krónika

Georgescu nekirontott az RMDSZ-nek

Keményen nekirontott az RMDSZ-nek Călin Georgescu, az érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali elnökjelölt, miután Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a régi rendszer emberének nevezte őt.

Főtér

Valláselhagyás Erdélyben – megkönnyebbülés vagy kihívás?

Személyes krízis, az egyházban való csalódás, vagy intellektuális kétely következményeképpen hagyják el az emberek a vallásukat.

Ez is érdekelheti

Magyarország tizenöt, Románia két éremmel zárta a paralimpiát

Véget ért vasárnap a párizsi paralimpia, amelyen a magyar sportolók összesen tizenöt, a románok két érmet szereztek.

Aranyérmes a román cselgáncsozó a párizsi paralimpián

Alexandru Bologa paralimpiai bajnoki címet szerzett a cselgáncsozók J1-es kategóriájának 73 kg-os súlycsoportjában. A tehetséges vak sportoló két bronzérem után felért a csúcsra a francia fővárosban zajló játékokon.

Nem áll rajthoz az utolsó versenyén, visszavonul Novák Károly Eduárd

Három próbán indult el Párizsban, az utolsó megmérettetésen a visszalépés mellett döntött Románia egyetlen paralimpiai bajnoka.

Hősök vagy hétköznapi emberek? – a paralimpia margójára

A parasportolók ugyanúgy megérdemelnék az odafigyelést, mint ép társaik, de lehet, hogy valamivel többet is. Legtöbbjük teljes életet él, de néhány fontos szükséglettel kiegészítve. Személyes paralimpiai történetek.

Novák nem tudott csodát tenni az egyéni időfutamban

Elrajtoltak az országúti kerékpárversenyek a párizsi paralimpián, a férfi C4-es kategóriájú egyéni időfutamban a csíkszeredai Novák Károly Eduárd is rajthoz állt.

Még egy hetedik hely Novák Edének Párizsban

Pénteken közel volt a döntőhöz, szombaton lecsúszott az érmes futamokról a csíkszeredai paralimpikon.

A második paralimpiáján fújja a sípot a székelyudvarhelyi játékvezető

A székelyföldi sportoló mellett egy játékvezető is elutazott Párizsba, ahol a napokban kezdődött a paralimpia. A vakfoci mérkőzéseit irányítja.

Két tizeddel maradt le a döntőről Novák Ede a paralimpián

Nagyon erős mezőnyben tisztesen helyt állt a csíkszeredai Novák Károly Eduárd, a paralimpia férfi C4-5-ös kategóriájú pályakerékpárosok 1000 méteres versenyében nagyon közel volt, hogy döntőbe jusson.

Éremesélyes romániai sportolók, kezdődik a paralimpia Párizsban

23 sportágban 184 ország 4400 sportolója indul a szerdán rajtoló párizsi paralimpiai játékokon, amely szeptember 8-áig tart majd. Köztük van az a mindössze hat romániai sportoló, akik megszerezték az indulási jogot.

Az én hőseim...

Újságíróként harmadik olimpiámnál tartok, ezen kívül még két paralimpiáról tudósíthattam. Minden alkalommal megtaláltam az én hőseimet – figyelem, szubjektív lista következik!

HIRDETÉS
Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!