És Giandomenico nem tévedett. Milák már akkor, a 2017-es budapesti vb-n repesztett egy ezüstérmet – mindössze 17 évesen. S azóta szinte töretlenül szállítja a szebbnél szebb érmeket:
háromszoros világbajnok, nyolcszoros Európa-bajnok s immár kétszeres olimpiai bajnok.
Emlékszem a 2022-es ugyancsak budapesti vizes vb-n elért eredményeit követő rendkívül beképzelt – egyesek szerint túlzott önbizalomtól duzzadó – nyilatkozataira. „Hát ez borzasztó úszás volt” – mondta félig viccesen, félig komolyan a Duna Aréna vegyes zónájában, miután világcsúccsal nyerte a 200 m pillangót.
Lehet, egyesek utálják a megnyilvánulásai miatt, mások viszont imádják különcségéért, kiváló eredményeiért.
De legyen akár egyik, akár másik, egyet nem lehet elvitatni tőle: zsenialitását.
És talán ezért érthetetlen, hogy különutas viselkedése, edzésterve miatt a tokiói olimpia és a magyar sport egyik legsikeresebb sportolóját az elmúlt másfél évben igencsak „meghurcolták” – elsősorban a szakmán belül, másodsorban a médiában.
Nyilván nem szokványos, ha egy sportoló hiányzik az edzésekről, saját edzője sem tudja mindig, hol van a tanítványa, és az is rendkívül furcsa, ha a sajtónak sem nyilatkozik (a tavalyi kaposvári országos bajnokságot követően egyszer sem állt újságírók rendelkezésére), ráadásul az olimpiai felkészülés érdekében egy-két világversenyt is kihagy.
De hát a sportolót az eredményei alapján ítélik meg. Ő pedig az olimpián ismét kitett magáért. Hogy miként, hol és kivel készült fel? Az egyelőre talány marad számunkra, de hát minket az érdekel elsősorban, hogy Milák Kristóf ismét aranyérmet nyert egy újabb olimpián (nem mellesleg egy ezüstérmet is bezsebelt). Az sem mellékes, hogy Egerszegi Krisztina és Darnyi Tamás mellett ő az egyetlen magyar úszó, akinek két egymást követő olimpián sikerült győznie.
Sőt, a párizsi ötkarikás játékokon azon kevés férfi úszó közé tartozik, aki két ilyen éremmel rendelkezik (a francia Leon Marchand szakmai szempontból megmagyarázhatatlan űrúszását négy elsőséggel most hadd ne elemezzük). És ne feledjük, Kristóf még mindig fiatal, a következő, Los Angeles-i olimpián is csak 28 éves lesz. Kérdés, megmarad-e benne az a kitartás és ambíció, amely a legutolsó interjújában azt mondatta vele, hogy 3–4–5-szörös olimpiai bajnok szeretne lenni.
Akárhogy is alakul, mi, szurkolók csak drukkolni tudunk neki, és sokszorosan megköszönni neki azt az érzést, amelyet úszásával, aranyérmével nyújtott nekünk Párizsban.
Köszönjük, Kristóf!
A parasportolók ugyanúgy megérdemelnék az odafigyelést, mint ép társaik, de lehet, hogy valamivel többet is. Legtöbbjük teljes életet él, de néhány fontos szükséglettel kiegészítve. Személyes paralimpiai történetek.
Elrajtoltak az országúti kerékpárversenyek a párizsi paralimpián, a férfi C4-es kategóriájú egyéni időfutamban a csíkszeredai Novák Károly Eduárd is rajthoz állt.
Pénteken közel volt a döntőhöz, szombaton lecsúszott az érmes futamokról a csíkszeredai paralimpikon.
A székelyföldi sportoló mellett egy játékvezető is elutazott Párizsba, ahol a napokban kezdődött a paralimpia. A vakfoci mérkőzéseit irányítja.
Nagyon erős mezőnyben tisztesen helyt állt a csíkszeredai Novák Károly Eduárd, a paralimpia férfi C4-5-ös kategóriájú pályakerékpárosok 1000 méteres versenyében nagyon közel volt, hogy döntőbe jusson.
23 sportágban 184 ország 4400 sportolója indul a szerdán rajtoló párizsi paralimpiai játékokon, amely szeptember 8-áig tart majd. Köztük van az a mindössze hat romániai sportoló, akik megszerezték az indulási jogot.
Újságíróként harmadik olimpiámnál tartok, ezen kívül még két paralimpiáról tudósíthattam. Minden alkalommal megtaláltam az én hőseimet – figyelem, szubjektív lista következik!
Augusztus 13. Egy keddi reggel. Nézem az órámat, keresem az eseményt, amelyikre el kell érnem. De már nincs, vége az olimpiának, tudatosul bennem.
A Stade de France-ban a vasárnapi záróünnepségen kialudt a láng, ezzel véget ért a XXXIII. nyári olimpia Párizsban.
Ha optimisták vagyunk, hat–nyolc aranynál is többet szerezhetünk, ha a realitás talaján maradunk, akkor egy ilyen eredménnyel is büszkék lehetünk majd – írtuk az olimpia előtt a magyar küldöttség ötkarikás eredményeit latolgatva. És nem tévedtünk.
Vajon miért nem veszik komolyan a hazai sportéletben az egyik leglátványosabb labdajátékot, a kosárlabdát?
Újságíróként harmadik olimpiámnál tartok, ezen kívül még két paralimpiáról ...
Augusztus 13. Egy keddi reggel. Nézem az órámat, keresem az eseményt, amelyikre el kell érnem. De már nincs, ...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.