Hirdetés

Kellett Európának az olimpia

Fotó: Kádár Zoltán

2024. augusztus 04., 09:59

Tizenkét év után tért vissza a „szülő” kontinensre a nyári olimpia, amelyet már nagyon vártak az európaiak.

2024. augusztus 04., 09:59

Már a sok nyomdafestéket és billentyűcsapkodást megért vitákat szült nyitóünnepség is hatalmas tömegeket mozgatott meg, a helyszínen – elkerített részen – 320 ezren, illetve a rendezvény körül további pár tízezren követtek, amely szám a legnagyobb az ötkarikás játékok történetében.
A szervezők 10 millió jegy eladását tervezték és örömmel jelentették, hogy majdnem minden belépő gazdára lelt.

Szinte minden eddigi esemény, legyen az előfutam, selejtező, vagy csapatsportok esetében csoportmérkőzés, egytől-egyig tömött lelátók előtt zajlottak.

Hirdetés

Néhány „jelentéktelenebb” versenyen fel lehetett fedezni pár szabad ülőhelyet, de nem ez a jellemző eddig.

Európa minden szegletéből érkeztek nézők, de a világ bármely pontjátról könnyű volt megközelíteni Párizst, így nem véletlen a teltház minden eseményen. De, ha csak a franciák mehettek volna a versenyekre, úgy is teltház lett volna mindenhol…

S ha már a franciák… Ők fantasztikus hangulatot teremtenek mindenhol, hiszen minden eseményen ott vannak.

Egyszer-kétszer, például az asztalitenisz mérkőzéseken, ha kínai játszik, lehet hallani az ázsiai szurkolókat is, de, ha mellette ott van egy francia, például férfi egyesben bármelyik a Lebrun testvérek közül, valóságos focistadionná változik a lelátó.

Asztalitenisz-versenyen szokatlan hangulatot teremtettek a házigazdák, üvöltöttek, tapsoltak, dübörögtek és „Allé Les Bleus”-ztek szinte végig, ami mondjuk a másik három asztalon zajló mérkőzés párjait alaposan megzavarta. Erre „panaszkodott” Póta Georgina és Szőcs Bernadette is, de hát az olimpia már csak ilyen…

Egyedül a teniszben tartották be az íratlan szabályokat, a salakpályás szentély, a Roland Garros valahol meg is követelte az effajta viselkedést…

Az olimpia az európaiaké, az olimpia a franciáké…

Buszon, boltban, piacon, metrón, de még az egyes eseményeken a lelátón is egyre többen követik mobiltelefonon is az eseményeket, drukkolnak és örülnek nagyon hangosan a francia sportolók teljesítményének.

A magyar-japán férfi párbajtőr döntő közepén, igencsak kiélezett állásnál, miután a francia szurkolók már túl voltak egy hatalmas csalódáson, csapatuk nem jutott döntőbe, sőt a bronzcsatát is elveszítette, szóval az aranyéremért folyó küzdelem kellős közepén elkezdődött a hangos morajlás.

A 6400 néző közül egyre többen vették elő a telefonjukat és egyre hangosabban üvöltöttek.

A semleges néző, vagy éppen a magyar, vagy japán szurkoló, újságíró csak kapkodta a fejét a hihetetlennek tűnő jelenségnél, majd megértette: a francia Leon Marchand 200 méter vegyesúszásban győzelemre állt, és nem csak a La Defense Arena nézői, hanem egész Franciaország neki szurkolt.

Óriási üdvrivalgás fogadta Marchand negyedik aranyérmét Párizsban és a Grand Palais-ban is, majd felhangzott a La Marseillaise. Az ember karján felállt a szőr és eszébe jutott a francia–portugál 2020-as Európa bajnoki meccs a Puskás Arénában, amikor a magyar válogatott kétszer is megszerezte a vezetést Münchenben a németek ellen. 60 ezer ember torkából szólt a gól, pedig Budapesten sem Mbappé, sem Cristiano Ronaldo nem talált be… Csak nézték értetlenül a nézőteret…

Mi tudjuk miért…

A szerző a Marosvásárhelyi Rádió sportszerkesztője

szóljon hozzá!
Hirdetés
Hirdetés
Ajánljuk még

Egyik gárda nem nevezett, várhatóan nyolccsapatos lesz a romániai hokibajnokság

A Román Jégkorong-szövetség összesítése szerint 59 csapat jelezte részvételi szándékát a következő idényre. A férfi felnőtt mezőnyben nyolc gárda indul, nem lesz ott a Bukaresti Red Hawks.

Toronymagasan a keret legértékesebb játékosa a Sepsi OSK új brazil védője

Új érkezőről számolt be hétfő délután a Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK, amely gőzerővel készül a Szuperliga következő idényére. A háromszéki együttes megszerezte Gustavo Cascardo játékjogát, a brazil védő a bolgár élvonal ezüstérmesétől érkezik.

Székelyhon

Nicușor Dan lehet Románia történetének első leváltott államfője – véli az USR volt elnöke

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.

`
Krónika

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja

A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.

Krónika

Még egy hónap, és újabb autópálya-szakaszon autózhatunk Erdélyben

Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.

Főtér

A romániai kommunizmus egyáltalán nem jelentette az itt élő népek testvériségét

Az 1989 előtti etnikai egyenlőség matematikája alapján tizenegy magyar diák nem tett ki hét embert. Utolsó előtti felvonásához érkezett az MCC-történészkerekasztal.

Ez is érdekelheti

Magyarország tizenöt, Románia két éremmel zárta a paralimpiát

Véget ért vasárnap a párizsi paralimpia, amelyen a magyar sportolók összesen tizenöt, a románok két érmet szereztek.

Aranyérmes a román cselgáncsozó a párizsi paralimpián

Alexandru Bologa paralimpiai bajnoki címet szerzett a cselgáncsozók J1-es kategóriájának 73 kg-os súlycsoportjában. A tehetséges vak sportoló két bronzérem után felért a csúcsra a francia fővárosban zajló játékokon.

Nem áll rajthoz az utolsó versenyén, visszavonul Novák Károly Eduárd

Három próbán indult el Párizsban, az utolsó megmérettetésen a visszalépés mellett döntött Románia egyetlen paralimpiai bajnoka.

Hősök vagy hétköznapi emberek? – a paralimpia margójára

A parasportolók ugyanúgy megérdemelnék az odafigyelést, mint ép társaik, de lehet, hogy valamivel többet is. Legtöbbjük teljes életet él, de néhány fontos szükséglettel kiegészítve. Személyes paralimpiai történetek.

Novák nem tudott csodát tenni az egyéni időfutamban

Elrajtoltak az országúti kerékpárversenyek a párizsi paralimpián, a férfi C4-es kategóriájú egyéni időfutamban a csíkszeredai Novák Károly Eduárd is rajthoz állt.

Még egy hetedik hely Novák Edének Párizsban

Pénteken közel volt a döntőhöz, szombaton lecsúszott az érmes futamokról a csíkszeredai paralimpikon.

A második paralimpiáján fújja a sípot a székelyudvarhelyi játékvezető

A székelyföldi sportoló mellett egy játékvezető is elutazott Párizsba, ahol a napokban kezdődött a paralimpia. A vakfoci mérkőzéseit irányítja.

Két tizeddel maradt le a döntőről Novák Ede a paralimpián

Nagyon erős mezőnyben tisztesen helyt állt a csíkszeredai Novák Károly Eduárd, a paralimpia férfi C4-5-ös kategóriájú pályakerékpárosok 1000 méteres versenyében nagyon közel volt, hogy döntőbe jusson.

Éremesélyes romániai sportolók, kezdődik a paralimpia Párizsban

23 sportágban 184 ország 4400 sportolója indul a szerdán rajtoló párizsi paralimpiai játékokon, amely szeptember 8-áig tart majd. Köztük van az a mindössze hat romániai sportoló, akik megszerezték az indulási jogot.

Az én hőseim...

Újságíróként harmadik olimpiámnál tartok, ezen kívül még két paralimpiáról tudósíthattam. Minden alkalommal megtaláltam az én hőseimet – figyelem, szubjektív lista következik!

Hirdetés
Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!