Kedden arról már cikkeztünk, hogy a román teremlabdarúgó-válogatott zöld asztalnál elveszítette a két, hollandok elleni vb-selejtezőjét. Az ellenfél óvást nyújtott be, szerintük három légiós, André Sasse, Sávio Valadares és Felipe Oliveira nem felelt meg az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) honosítási előírásainak.
A honosított teremlabdarúgók csak akkor léphetnek pályára egy másik ország válogatottjában, ha legalább öt évet eltöltöttek addig az adott országban.
Az elveszített találkozókkal a minimálisra csökkent annak a lehetősége, hogy Románia továbbjusson az A csoportból: Kazahsztán áll az élen 12 ponttal, a hollandok feljöttek a második helyre 6 egységgel, Azerbajdzsán maradt a harmadik, míg Románia a sereghajtó.
A nemzeti együttes éppen Bakuba tart, ahol pénteken 18 órától Azerbajdzsánnal csap össze, majd december 20-án, szerdán 19 órától Kazahsztánt fogadja Bukarestben a selejtező utolsó két fordulójában.
Jakab Zoltán két ízben is vezette a román teremlabdarúgó-válogatottat, először 2003 és 2009, aztán 2014 és 2017 között. A Székely Sport megkeresésére az FK Székelyudvarhely jelenlegi vezetőedzője elmondta, ő az első pillanattól a honosítás ellen volt, nem hiába, hogy nem szerepelt egyetlen idegenlégiós sem az ő idejében a nemzeti együttesben.
„Így is kevés teremlabdarúgó van Romániában. Amennyiben honosítunk, akkor őket kizárjuk, távol tartjuk attól, hogy válogatottak legyenek. Ez pedig nem a legjobb megoldás. Ráadásul, ha az a játékos nem is a román bajnokságban játszik, akkor még attól is megfosszuk a helyi sportolókat, hogy tőlük tanuljanak.
Valószínű, hogy az UEFA is azért változtatott ezen a törvényen, mert egy államelnöki rendelettel valaki pár nap alatt útlevelet kaphat. Az öt évet azért hozták be, hogy ne rögtön lehessen valaki válogatott játékos” – mondta Jakab.
Az UEFA 2008-ban módosította az illető törvényt, az akkori kettőről ötre emelte az évek számát, amelyet el kell töltenie a játékosnak az adott országban.
Nem csupán a román válogatott járt pórul. Az vb-selejtezők E csoportjában a grúzoktól három, az örményektől pedig két mérkőzést vettek el, írtak át 5–0-ra az ellenfélnek.
A sportág romániai fennállása óta Székelyudvarhely háromszor nyerte meg a teremlabdarúgó-bajnokságot, legutóbb 2008-ban. Akkor a kispadon a magyar válogatott szövetségi kapitányával, Kozma Mihállyal. A Székely Sport interjúja a szakemberrel.
A szezon zárultával Nagy Attilával, a Román Jégkorong-szövetség elnökével a hazai hoki fejlődésében mérföldkőnek számító sepsiszentgyörgyi divízió 1/A-s világbajnokságról, az utánpótlás helyzetéről és a szövetség munkájáról beszélgettünk.
Tucatnyi pontban mondott köszönetet Nicușor Dan megválasztott romániai elnök a Facebook-oldalán. A pontok közé befért többek között a romániai magyarság is.
Konstanca lehet az egyik első célpont egy, a NATO elleni orosz támadás esetén – vélekedik Ben Hodges nyugalmazott amerikai tábornok, a NATO európai erőinek korábbi főparancsnoka.
Iskolájuk felújításának befejezéséért tüntettek Sepsiszentgyörgy egyetlen román középiskolájának, a Mihai Viteazul Főgimnáziumnak a diákjai és szüleik pénteken, az öt éve tartó munkálatok befejezését kérve.
… közben az alkotmánybíróság leseperte az asztalról Simion úr óvását és bejelentette, Romániának van új elnöke… és Victor Ponta váratlanul előbújt egy kő alól, hogy megmondja, mi minden nem jó Romániában.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!