HIRDETÉS

Megtorpantunk, de akkor is mi vagyunk

Képünk illusztráció
Fotó: Magyar Labdarúgó-válogatott/Facebook

Ha egyszer történik meg áramkimaradás, a véletlen számlájára írható. Ha ez megismétlődik, akkor már rendszerhibáról beszélhetünk. Nagyjából ez jutott eszembe a törökök elleni meccseket követően.

Mindkét törökök elleni mérkőzés során három-négy perc leforgása alatt kaptunk két gólt. És akkor azokat az unalmas, sőt egyenesen idegesítő közhelyeket ne is említsük, mint „tanulnunk kell a hibákból, és felkészülni, hogy ezek a jövőben ne ismétlődjenek meg”. Amúgy még mindig képesek vagyunk úgy végezni el szögletrúgást, hogy abból – egy könnyelműen elvesztett labda után – képesek vagyunk saját kapunkat veszélyeztetni.

HIRDETÉS

De hát nemcsak az említett pár perces kihagyás pecsételte meg a sorsunkat. Annak ellenére, hogy egyesek mindkét alkalommal részben erre fogták a vereség okát. Sok összetevője van annak, hogy a Nemzetek Ligájában következő alkalommal már nem az A jelű, elit csoportban fogunk játszani. Az egyik az, hogy el kell ismerni, a török csapat sokkal jobban játszott, jobb a játékoskerete, Európa-bajnoki negyeddöntőig jutott el tavaly, kiváló szövetségi kapitánya van (az olasz ellenfelek ellen Marco Rossinak különben sem megy).

Kapcsolódó

A többi ok nálunk keresendő. Évekkel ezelőtt volt egy jól összeforrott Lang–Orbán–Szalai hátvédsorunk, amely ha nem is a Bonucci–Barzagli–Chiellini szupertrióra emlékeztetett, de sok esetben jól állta a sarat. Amióta az felbomlott (Szalai és Lang kikerült a csapatból különböző okok miatt), Rossi mester kénytelen volt rögtönözni, és középhátvédnek használni Fiolát, Botkát, Dárdai Márton, Baloghot – hogy csak néhány nevet említsek. Szinte nem volt két olyan mérkőzés, ahol ugyanaz a hármas állt volna rendelkezésére.

Ugyanez mondható el részben a középpályáról is. Kleinheisler eltűnt a süllyesztőben, Kalmár Zsolt sokadszorra lesérült, Nagy Ádámot gyengébb teljesítménye miatt az edző be sem hívta a keretbe, Callum Styles is egészségügyi gondokkal küszködött, ráadásul Törökországban Schafer is kidőlt. Vagyis a teljes középpályánk átalakult. Egy ideje szinte a semmiből megjelent a válogatottban Nikitcher, akinek volt egy-két jó meccse, de a pesti mérkőzésre már a kispadra szorult.

Úgyhogy a Puskás Arénában egy soha nem látott, együtt soha nem játszó középpálya állt fel az ismét keretbe és egyből a kezdőbe kerülő Vécseivel, valamint a 19 éves újonc Dárdai Bencével. Így ne csodálkozzon senki az eredményen.

És akár tovább lehet folytatni. Elől korábban a Sallai–Szoboszlai–Szalai Ádám hármas is kirobbanthatatlan volt a csapatból. Ádám visszavonulása után Varga Barnabás került a helyére, aki messze nem rendelkezik azokkal a képességekkel, mint a Real Madridban felnövő és tíz év Bundesliga-háttérrel rendelkező elődje. A gondokat növelte az is, hogy utolsó pillanatban kidőlt Sallai Roland is, aki a magyar keret legjobb támadója. Az ő szintjét sem tudja sajnos egyetlen más magyar játékos pótolni. És akkor érdemes megemlíteni azt is – bár a törökök elleni játék képét különösen nem befolyásolta –, hogy a kapuban sem a válogatott első számú hálóőre védett. Gulácsi, akit a Bundesligában rendre a legjobb kapusnak választanak meg, szintén hiányzott.

Ha ezeket mind összeadjuk, láthatjuk, hogy azokat a jó eredményeket, amelyeket korábban a Nemzetek Ligájában elértünk, egy teljesen más felállítású tizenegynek köszönhetjük. És hát a szerencse is elpártolt tőlünk. Korábban ugyanis a sokkal jobb képességű ellenfelek ellen nem egyszer kellett a nagy adag szerencse is. Emlékezzünk vissza a szerbek elleni Eb-selejtező mindkét mérkőzésére: a helyzetek alapján egyszer sem érdemeltük meg a győzelmet.

De akár több meccset is lehetne említeni, amikor Fortuna kegyeltjei voltunk. Az utóbbi időben fordult a kocka, olyan időszakban van a válogatott, amikor a szerencse is elpártolt tőlünk.

Láthatjuk, hogy a korábbi évek kiváló eredményei sok tényezőnek köszönhetőek. Ugyanakkor azt is, hogy a merítési lehetőség rendkívül szűk. Marco Rossinak abból kell főznie, amije van. Ha kidől egy-egy kulcsjátékosunk, nem tudja hasonló képességűvel pótolni. Egyszerűen azért, mert nincs. Ha pedig új embereket kell beépíteni a válogatottba, akkor néha sok időre van szükség.

A törökök elleni párharc két mérkőzésén két magyar játékost sajnáltam meg: Szoboszlait, akinek nem volt kivel játszania úgy, mint a Liverpoolban, valamint Dibusz Dénest, aki hat kapurarúgásból hat gólt kapott, s talán egyikről sem tehet igazán.

A kettős vereséget követően következő alkalommal a B-ligában fogjuk folytatni, ami sokkal inkább a mi szintünknek megfelelő. Valljuk be, ez a két év A-liga inkább egy szép álom volt számunkra, ahol szinte minden alkalommal erőnk fölött teljesítettünk – nem kevéssel. Látva pedig a dán–portugál párharc színvonalát, már most kijelenthető, hogy a világbajnokságra semmi esélyünk kijutni.

Ez nem pesszimizmus vagy rosszindulatú károgás, hanem inkább az erőviszonyok ismerete.

S persze nem azt jelenti, hogy feltett kézzel megyünk neki a vb-selejtezőknek, mint ahogy azt sem, hogy nem drukkolunk továbbra is olyan frenetikusan a fiúknak, mint vasárnap este a Puskás Arénában vagy otthon a foteleken ugrálva. Szoboszlaiék rengeteg örömet okoztak nekünk, a magyar foci fejlődő pályára állt, s ha most ez meg is torpant, attól még a mi válogatottunk. Hajrá, magyarok!

szóljon hozzá!
HIRDETÉS
HIRDETÉS
Ajánljuk még

Lemondtak Debeljuhról, de bíznak a bennmaradásban a Sepsi OSK-nál

A kiesés szélén táncoló Sepsi OSK-nak égető szüksége lenne a pontokra, erre legközelebb pénteken hazai pályán a Galaci Oțelul ellen nyílik lehetősége. Hadnagy Attila sportigazgató már nagyon várja az első győzelmet és bízik a bennmaradási esélyeikben.

A Steaua hét percig vezette a 2. Ligát, aztán...

Gólokban és fordulatokban gazdag meccsel kezdődött a labdarúgó 2. Liga felsőházi rájátszásának hatodik játéknapja, csütörtökön délután az FC Argeș legyőzte a Bukaresti Steauát és nagy lépést tett az egyenes ágon való feljutás felé.

Székelyhon

Feltűnően sok hatósági jármű jelent meg az egyik csíkszeredai utcában

Több mentőautó és rendőrautó is megjelent kedden délután a Csíkszeredai Tető utcában, de nem bűncselekmény miatt riasztották őket – erősítette meg a hírt a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság képviselője.

`
Krónika

Hazalátogatott húsvétra egy magyarfenesi gólya, nem kértek belőle

Húsvétra hazalátogatott gyermekkora családi fészkébe az egyik magyarfenesi gólya, de nem volt része szívélyes fogadtatásban. A fészket épp birtokló magányos gólya nem engedte leszállni, sőt utána is csípett a hegyes, éles csőrével.

Krónika

Elhunyt Erdély első zeneszerzőnője, a kolozsvári születésű Magyari Zita

Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.

Főtér

Több száz új radar kerül a romániai utakra – hírek hétfőn

Négynapos iskolahetet tesztelnek egy erdélyi elitiskolában. Azzal vádoltak egy férfit, hogy visszaélt a segélyhívóval, de most pert nyert.

Ez is érdekelheti

Átrobogott minden évszakon a Hargita Rali mezőnye (videó)

Három nap alatt átmentek a tavaszon, nyáron, őszön és a télen is a Hargita Rali versenyzői. Új pályákon, más lebonyolítású volt a térség egyik legnépszerűbb autósport megmérettetése.

A háromszéki sportlegenda, akinek a mai napig fáj az elveszített olimpiai döntő

Kétség sem fér hozzá, hogy a székely sport egyik legnagyobb alakja Kicsid Gábor kézilabdázó, aki az 1970-es években világverő román válogatott egyik alapemberének számított. A legendás sportembert mindennapjairól és emlékeiről faggattuk.

Egyedi futóélmény a Szent Anna-tó partján

Idén a tizenötödik kiadásához érkezett a Tusnád Maraton, a nagy népszerűségnek örvendő sporteseményt május 10-én rendezik. A verseny egyediségéről, különlegességeiről, hangulatáról Nemes Zoltán főszervezővel beszélgettünk.

Piruettek és dupla Axel: életük a műkorcsolya (videóval)

Kézdivásárhelyen közel tízéves hagyománnyal büszkélkedik a rendkívül látványos, ámde aprólékos munkát igénylő műkorcsolya, amelyben sajátos eleganciával ötvöződik a művészet és a sport. Bemutatjuk a KSE műkorcsolya-szakosztályát.

„A jó sportfotónak egy történetet kell elmondania” – a Kolozsvári CFR fotósával beszélgettünk

Hatéves korában kapta az első fényképezőgépét. Három éve komolyan kezdett fotózni, sportfotóját nemrég a világ legjobb 150 fényképe közé választották be. A CFR hivatalos fotósa, noha még csak 12. osztályos diák Kolozsváron. Horváth Tamással beszélgettünk.

Andrej Taratuhin: minden szezon és azon belül minden győzelem egy külön kis élet

A Csíkszeredai Sportklub korábbi legendájával, a csapatot öt szezonon át erősítő Andrej Szergejevics Taratuhinnal beszélgettünk a jégkorong Erste Liga elődöntőjének negyedik mérkőzését megelőzően.

Novák Károly Eduárd legjobban azt sajnálja, hogy nem épült meg a velodrom Csíkban

Novák Károly Eduárdot március derekán választották meg az Országos Paralimpiai Bizottság elnökének. Románia első paralimpiai bajnoka a Székely Sportnak adott exkluzív interjújában beszélt az új munkakörét érintő legsürgetőbb teendőkről, terveiről.

Jókora adag megszállottság szükséges az atlétikához

Jó atléta mögött jó edző áll – szokták mondani, ahogy az is elterjedt a köztudatban, hogy jókora adag megszállottság szükséges az atlétikához. Hogy ez mennyire igaz, kiderül a Sepsi ISK edzőjével, Horovitz Hannával készült beszélgetésből.

Kopogtatott a négyes döntő kapuján a Háromszéki Ágyúsok, növekszik a hokiközösségük

Hajszállal maradt le a Háromszéki Ágyúsok jégkorongcsapata a bajnoki négyes döntőről, Kertész Zoltán alakulata 18 győzelemmel és 18 vereséggel az ötödik helyen zárta az alapszakaszt. Miklós Ervin klubelnököt kértük, értékelje az idei szezont.

A sztereotípiák a pálya szélére szorítják a női sportolókat

Esélyegyenlőség ide vagy oda, továbbra is valós problémának számít, hogy alacsonyabb a női sport presztízse és a női sportolók jóval kevesebbet keresnek férfi társaiknál. Erről kérdeztük Biszak Boglárka kosárlabdázót és Geréd Erika labdarúgót.

HIRDETÉS
Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!