HIRDETÉS

Megtorpantunk, de akkor is mi vagyunk

Képünk illusztráció
Fotó: Magyar Labdarúgó-válogatott/Facebook

Ha egyszer történik meg áramkimaradás, a véletlen számlájára írható. Ha ez megismétlődik, akkor már rendszerhibáról beszélhetünk. Nagyjából ez jutott eszembe a törökök elleni meccseket követően.

Mindkét törökök elleni mérkőzés során három-négy perc leforgása alatt kaptunk két gólt. És akkor azokat az unalmas, sőt egyenesen idegesítő közhelyeket ne is említsük, mint „tanulnunk kell a hibákból, és felkészülni, hogy ezek a jövőben ne ismétlődjenek meg”. Amúgy még mindig képesek vagyunk úgy végezni el szögletrúgást, hogy abból – egy könnyelműen elvesztett labda után – képesek vagyunk saját kapunkat veszélyeztetni.

HIRDETÉS

De hát nemcsak az említett pár perces kihagyás pecsételte meg a sorsunkat. Annak ellenére, hogy egyesek mindkét alkalommal részben erre fogták a vereség okát. Sok összetevője van annak, hogy a Nemzetek Ligájában következő alkalommal már nem az A jelű, elit csoportban fogunk játszani. Az egyik az, hogy el kell ismerni, a török csapat sokkal jobban játszott, jobb a játékoskerete, Európa-bajnoki negyeddöntőig jutott el tavaly, kiváló szövetségi kapitánya van (az olasz ellenfelek ellen Marco Rossinak különben sem megy).

Kapcsolódó

A többi ok nálunk keresendő. Évekkel ezelőtt volt egy jól összeforrott Lang–Orbán–Szalai hátvédsorunk, amely ha nem is a Bonucci–Barzagli–Chiellini szupertrióra emlékeztetett, de sok esetben jól állta a sarat. Amióta az felbomlott (Szalai és Lang kikerült a csapatból különböző okok miatt), Rossi mester kénytelen volt rögtönözni, és középhátvédnek használni Fiolát, Botkát, Dárdai Márton, Baloghot – hogy csak néhány nevet említsek. Szinte nem volt két olyan mérkőzés, ahol ugyanaz a hármas állt volna rendelkezésére.

Ugyanez mondható el részben a középpályáról is. Kleinheisler eltűnt a süllyesztőben, Kalmár Zsolt sokadszorra lesérült, Nagy Ádámot gyengébb teljesítménye miatt az edző be sem hívta a keretbe, Callum Styles is egészségügyi gondokkal küszködött, ráadásul Törökországban Schafer is kidőlt. Vagyis a teljes középpályánk átalakult. Egy ideje szinte a semmiből megjelent a válogatottban Nikitcher, akinek volt egy-két jó meccse, de a pesti mérkőzésre már a kispadra szorult.

Úgyhogy a Puskás Arénában egy soha nem látott, együtt soha nem játszó középpálya állt fel az ismét keretbe és egyből a kezdőbe kerülő Vécseivel, valamint a 19 éves újonc Dárdai Bencével. Így ne csodálkozzon senki az eredményen.

És akár tovább lehet folytatni. Elől korábban a Sallai–Szoboszlai–Szalai Ádám hármas is kirobbanthatatlan volt a csapatból. Ádám visszavonulása után Varga Barnabás került a helyére, aki messze nem rendelkezik azokkal a képességekkel, mint a Real Madridban felnövő és tíz év Bundesliga-háttérrel rendelkező elődje. A gondokat növelte az is, hogy utolsó pillanatban kidőlt Sallai Roland is, aki a magyar keret legjobb támadója. Az ő szintjét sem tudja sajnos egyetlen más magyar játékos pótolni. És akkor érdemes megemlíteni azt is – bár a törökök elleni játék képét különösen nem befolyásolta –, hogy a kapuban sem a válogatott első számú hálóőre védett. Gulácsi, akit a Bundesligában rendre a legjobb kapusnak választanak meg, szintén hiányzott.

Ha ezeket mind összeadjuk, láthatjuk, hogy azokat a jó eredményeket, amelyeket korábban a Nemzetek Ligájában elértünk, egy teljesen más felállítású tizenegynek köszönhetjük. És hát a szerencse is elpártolt tőlünk. Korábban ugyanis a sokkal jobb képességű ellenfelek ellen nem egyszer kellett a nagy adag szerencse is. Emlékezzünk vissza a szerbek elleni Eb-selejtező mindkét mérkőzésére: a helyzetek alapján egyszer sem érdemeltük meg a győzelmet.

De akár több meccset is lehetne említeni, amikor Fortuna kegyeltjei voltunk. Az utóbbi időben fordult a kocka, olyan időszakban van a válogatott, amikor a szerencse is elpártolt tőlünk.

Láthatjuk, hogy a korábbi évek kiváló eredményei sok tényezőnek köszönhetőek. Ugyanakkor azt is, hogy a merítési lehetőség rendkívül szűk. Marco Rossinak abból kell főznie, amije van. Ha kidől egy-egy kulcsjátékosunk, nem tudja hasonló képességűvel pótolni. Egyszerűen azért, mert nincs. Ha pedig új embereket kell beépíteni a válogatottba, akkor néha sok időre van szükség.

A törökök elleni párharc két mérkőzésén két magyar játékost sajnáltam meg: Szoboszlait, akinek nem volt kivel játszania úgy, mint a Liverpoolban, valamint Dibusz Dénest, aki hat kapurarúgásból hat gólt kapott, s talán egyikről sem tehet igazán.

A kettős vereséget követően következő alkalommal a B-ligában fogjuk folytatni, ami sokkal inkább a mi szintünknek megfelelő. Valljuk be, ez a két év A-liga inkább egy szép álom volt számunkra, ahol szinte minden alkalommal erőnk fölött teljesítettünk – nem kevéssel. Látva pedig a dán–portugál párharc színvonalát, már most kijelenthető, hogy a világbajnokságra semmi esélyünk kijutni.

Ez nem pesszimizmus vagy rosszindulatú károgás, hanem inkább az erőviszonyok ismerete.

S persze nem azt jelenti, hogy feltett kézzel megyünk neki a vb-selejtezőknek, mint ahogy azt sem, hogy nem drukkolunk továbbra is olyan frenetikusan a fiúknak, mint vasárnap este a Puskás Arénában vagy otthon a foteleken ugrálva. Szoboszlaiék rengeteg örömet okoztak nekünk, a magyar foci fejlődő pályára állt, s ha most ez meg is torpant, attól még a mi válogatottunk. Hajrá, magyarok!

szóljon hozzá!
HIRDETÉS
HIRDETÉS
Ajánljuk még

Minden jegy elkelt, telt ház lesz az FK Csíkszereda–Dinamo mérkőzésen

Már a jegyárusítás első napján eldőlt, hogy telt ház lesz a csíkszeredai stadionban: minden belépő elkelt az FK Csíkszereda történelmi, Bukaresti Dinamo elleni első élvonalbeli hazai mérkőzésére.

A Csalhó alatt győzött a Sepsi OSK

Lejátszotta harmadik felkészülési mérkőzését a labdarúgó 2. Liga rajtjára hangoló Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK, szombaton délben a Ceahlăul Piatra Neamț vendége volt.

Székelyhon

Kenőpénz elfogadásán értek egy ortopéd szakorvost

A gyanú szerint az orvos pénzt kért egy műtét elvégzéséért.

`
Krónika

Viktor Orbán to Krónika: Supporting Hungarian Communities Abroad Is Not a Favor, Rather Our Duty

“I would like to speak with Romania’s new president as soon and as extensively as possible, because we have shared issues within the European Union, and the interests of Romanians and Hungarians often align," Prime Minister Viktor Orbán told Krónika.

Krónika

Mi a teendő, ha medvével találkozik az ember? – Megfontolandó tanácsok a hegyimentőktől

Az országos hegyimentő-szolgálat szakemberei gyakorlati tanácsokat adnak arra vonatkozóan, hogy mi a teendő, ha vadállattal – elsősorban medvével – találkozik az ember, és kiemelik azt is, hogy hasonló esetekben mit nem szabad tenni.

Főtér

Ismét embert ölt a medve! Nem! Egy kretén miatt legyilkoltak egy háromgyermekes macianyut!

Az ember igyekszik érteni, hogy a természetet óvni kell. És azt is, hogy az állatokat szeretni kell. De azt is meg kellene érteni, hogy jelen pillanatban nem az embernek kell mennie, hanem a medvének. Pont.

Ez is érdekelheti

Mire mentek az újoncok az élvonalban? – összegző az utóbbi tíz év távlatából

A hétvégén kezdetét veszi a labdarúgó Szuperliga 2025–2026-os szezonja, a mezőnyben három újonc együttes is szerepel. Ennek apropóján utánanéztünk annak, hogy az utóbbi tíz idényben miként teljesítettek a feljutott csapatok az élvonalban.

Új szintre emelte a székelyföldi bowlingot Balázs Bécsi Máté

Balázs Bécsi Máté csíkszeredai bowlingozó lezárult szezonja által vált igazán láthatóvá, milyen szintre jutott a székelyföldi bowling: felnőtt Európa-bajnokságon érmet nyert, egyéniben is kiemelkedett és mentálisan nagyot lépett előre.

Gierling György, az utolsó mohikán

A jelenleg 98 éves marosvásárhelyi Gierling György, Románia legidősebb egykori labdarúgója, aki romániai magyarként még a magyar világban is futballozott.

Korai búcsú, pontot tesz játékoskarrierjére a csíkszeredai jégkorongozó

A Háromszéki Ágyúsok támadóját, Részegh Zsoltot a következő szezonban már nem láthatjuk jégkorongozni. A 25 éves csíkszeredai játékos nehéz szívvel búcsúzik, úgy érzi, sok minden maradt benne, de egészsége érdekében nem halogathatta tovább a döntést.

Tamás Nándor: „magasra raktuk a lécet az idei nyolcadik helyünkkel”

A szlovák élvonalba tavaly feljutó és ott Radványi Miklós vezetőedző vezetésével a nyolcadik helyen végző, 125 éves Komáromi FC kézdialmási illetőségű szélsőjét, Tamás Nándort kérdeztük idénybeli tapasztalatairól, jövőbeni terveiről.

A jó sportszülő nem edz, hanem buzdít, nem kritizál, hanem dicsér

A sportszülő elsődleges feladata, hogy biztonságos hátteret teremtsen sportoló gyerekének, továbbá mindenben támogassa, és pozitív attitűddel, példát mutatva biztassa őt a pályán és azon kívül is. És legyen büszke rá, akárhányadik is lett.

Ezüstös lett az évadjuk, nem elégedetlenek ezzel az FK Székelyudvarhelynél

Hosszú, mérkőzésekkel teli, eredményes évadon van túl az FK Székelyudvarhely teremlabdarúgó-csapata. Az edzőt, illetve a támogatói kör képviselőjét kérte fel a Székely Sport, hogy értékelje a szezont.

Kozma Mihály: nem a magyarok, a székelyek nyerték az utolsó udvarhelyi futsalaranyat

A sportág romániai fennállása óta Székelyudvarhely háromszor nyerte meg a teremlabdarúgó-bajnokságot, legutóbb 2008-ban. Akkor a kispadon a magyar válogatott szövetségi kapitányával, Kozma Mihállyal. A Székely Sport interjúja a szakemberrel.

Nagy Attila: jövőt adtunk a romániai jégkorongnak

A szezon zárultával Nagy Attilával, a Román Jégkorong-szövetség elnökével a hazai hoki fejlődésében mérföldkőnek számító sepsiszentgyörgyi divízió 1/A-s világbajnokságról, az utánpótlás helyzetéről és a szövetség munkájáról beszélgettünk.

Szülők a lelátón, edzők a pályán – egyértelművé kell tenni a szerepeket

A szülő és az edző központi szerepet játszik a sportolóvá válás cseppet sem egyszerű folyamatában, ezért egyáltalán nem mindegy, milyen modellt mutatnak a gyerekeknek. A kölcsönösen egymásra utalt helyzetben érdemes néhány szempontot szem előtt tartani.

HIRDETÉS
Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!