A 16. női kézilabda Európa-bajnokság rendezési jogát Ausztria, Magyarország és Svájc közösen nyerte el. A rendezőről még 2020. január 25-én az EHF stockholmi kongresszusán döntöttek. Akkor Oroszország pályázata az első fordulóban kiesett. A második fordulóban Ausztria, Magyarország és Svájc pályázata a szavazatok 57%-át kapta, ezzel megelőzte Lengyelország, Csehország és Szlovákia közös pályázatát.
Tavaly év elején kisebb meglepetésre bejelentették, hogy Magyarország a magas költségek miatt visszalép a szervezéstől.
Végül kiderült, csupán Budapest száll ki a rendezésből, Debrecen továbbra is vállalja a házigazda szerepét, a döntőt viszont Budapest helyett Bécsben rendezik.
Különben ez az első női kézilabda Eb, amelyen 24 csapat vesz részt.
A Magyar Kézilabda-szövetség (MKSZ) székelyudvarhelyi származású elnöke, Illyés Ferenc elmondása szerint az elmúlt időszakban rendkívül izgatott volt, hiszen a hazai rendezés mindig izgalmas kihívás nemcsak a játékosoknak, hanem a szövetségnek is, amely aktívan részt vesz a szervezésben.
„Próbálunk mindent megtenni azért, hogy a csapatunk a legjobban ki legyen szolgálva, és tényleg csak a játékkal foglalkozzon. S nagyon fontos, hogy a magyar, valamint a külföldről idelátogató szurkolók a legjobb kiszolgálást kapják a helyszínen” – tette hozzá az egykori veszprémi kiválóság.
A szövetség vezetősége különben elég merész célkitűzést fogalmazott meg, hiszen Klujber Katrinékat az első hat csapat közé várják. Természetesen lennebb nem is érdemes adni.
Golovin Vlagyimir, a lányok kapitánya is úgy fogalmazott: „nem azért születtünk, hogy valahol mind lent legyünk, hanem törekedjünk minél jobb eredményt elérni”. A csapatból egyes lányok már az éremszerzést sem tartják lehetetlennek, ám emlékezzünk a néhány évvel ezelőtti hazai rendezésű férfi Eb-re, amikor a nagy elvárások és fogadkozások ellenére Bodó Ricsiék még a csoportból sem jutottak tovább. A nagy tét – ahogy oly sokszor hallhattuk csapatjátékok során – teherként nyomta a vállukat.
Reméljük, hogy mindabból a szövetség és a lányok is tanultak, és a pszichológia felkészítés ezekre a körülményekre is kiterjedt.
A felkészülési mérkőzések jól sikerültek, igaz, a két utolsó ellenfél (szlovák és ukrán) nem az elitből került ki. Mind a négy szélső kiváló teljesítményt nyújtott, Golovin mester pedig elmondta, erre azért is van nagy szükség, hogy az ellenfelek zárják a területeket a szélsőink elől, így lehetőségek nyílnak a középen támadó játékosainknak arra, hogy betörjenek. Erre elsősorban Vámos Petrának, Klujbernek és a fiatal Simon Petrának lehet nagy esélye.
A 18 éves irányítót különben a nemzetközi kézilabda-szövetség (EHF) megválasztotta Európa legjobb fiatal tehetségének.
A díjat december 14-én adják át Bécsben. A csapat pedig azért is harcol, hogy a díjátadáson ne csak Simon Petra legyen jelen, hanem a magyar válogatott is: ez azt jelentené, hogy a csoportmérkőzések és középdöntő után bekerült a helyosztókra, azokat pedig Bécsben rendezik meg.
A magyar válogatott az A csoportban a törökökkel, a svédekkel és Észak-Macedóniával került össze, a négyesből a középdöntőbe minden csoportból az első kettő jut tovább.
Ahhoz, hogy a középdöntőből is továbbjussunk, jó lenne, ha az A csoport élén végeznénk. Ehhez Debrecenben le kellene győzni a svédeket.
A skandináv csapattal az elmúlt időszakban háromszor is összekerültünk. A svédországi vb-n kikaptunk tőlük (holott szünetben még vezettünk ellenük), az olimpiai kvalifikációs torna során legyőztük őket (éppen Debrecenben), Párizsban pedig szoros mérkőzésen döntetlen született, Vámos Petráék a hosszabbításban maradtak alul a skandinávokkal szemben. A mérleg tehát kiegyenlített, annak ellenére, hogy a svéd csapat kiváló játékosokból áll.
A magyarok azonban a csapat egységére és a közönség biztatására alapoznak. Golovin ifi és serdülő válogatottjai a cívis város csarnokában az elmúlt években sorra nyerték a fontos nemzetközi tornákat, olimpiai selejtező-mérkőzéseket, így a lányok joggal bíznak abban, hogy az alföldi nagyváros szurkolói most is kitesznek magukért, és az ellenfelek számára nyomasztó, a hazaiak számára pedig feledhetetlen hangulatot varázsolnak.
A román csapat is Debrecenben lép pályára, a csoport pedig eléggé kiegyenlített, nemcsak Montenegró és Szerbia válogatottja erős, hanem a cseheket sem lehet könnyen leírni. A román csapatból ezúttal hiányzik az elmúlt évek egyik legjobb átlövője, a válogatottból időközben visszavonult Cristina Neagu, akinek hiányát az eredményesség szempontjából nehezen lehet megjósolni.
Nem egyszer történt meg, hogy ha jól ment neki a játék, vitte a hátán az együttest, ha pedig nem, akkor tönkretette a csapatjátékot. Neagu kiválásával a románok nyilván nagyobb súlyt helyeznek a csapatjátékra, főleg úgy, hogy részben átalakított csapattal indulnak az Eb-re. A válogatottból ugyanis Neagu mellett jelentős nevek hiányoznak. Florentin Pera szövetségi kapitány nem számíthat Crina Pintea, Eliza Buceschi, Cristina Laslo játékára sem. A román lányok a Kolozsváron rendezett Kárpátok Kupáján különben elég gyengén szerepeltek, hiszen Svájctól és Brazíliától is vereséget szenvedtek. Ilyen előzmények után jelentős eredmény lenne, ha a csapat csoportjából az első két hely egyikén végezne.
Ami az esélyeseket illeti: a norvég, francia és dán csapat kiemelkedik a mezőnyből (ez a sorrend volt a párizsi olimpia dobogóján). Még úgy is, hogy a skandináv csapatok mindig olimpiai ciklusokban gondolkodnak, egy-két játékosuk az ötkarikás játékok után visszavonult, s az olimpia utáni első Eb-t általában csapatépítésre, erőfelmérőre használják fel. Erős keretük van rajtuk kívül a svédeknek, hollandoknak és németeknek. S talán a spanyolokat sem szabad leírni, akik a katasztrofális olimpiai szereplés után valószínűleg nagy bizonyítási vággyal érkeznek az Eb-re.
A hat csoportba sorolt csapatok négy városban lépnek pályára. A debreceni 6500 férőhelyes Főnix csarnok mellett – itt lépnek pályára az A és B csoport, valamint az első középdöntőbe jutott csapatok – a svájci Bázelben, a 12 ezer férőhelyes St. Jakobshallében rendezik a C és D csoport mérkőzéseit.
Ausztriában két város, Bécs és Innsbruck a házigazda. A 8000 férőhelyes innsbrucki Olympiahalle az E és F csoportban szereplő együtteseket látja vendégül. Bécs a középdöntőben kapcsolódik be a vérkeringésbe.
A 12 ezer férőhelyes Wiener Stadthalle a második középdöntős csoportmérkőzések, valamint az 1–6. helyért játszott helyosztómérkőzések házigazdája lesz. Reméljük, hogy a magyar válogatott részvételével.
A labdarúgó 2. Liga 14. fordulója kedden este a Bukaresti Steaua és a Chindia Târgoviște összecsapásával zárult.
Négy helyszínen úgy döntöttek a felek, hogy nem lesz meccs. A többi párharcot lejátszották az Udvarhely körzeti labdarúgó-bajnokságban. Ez volt az őszi idény utolsó játéknapja.
Egy 13 éves fiú és egy lány sérült meg hétfőn délben, amikor a marosvásárhelyi Tudor Vladimirescu Általános Iskola egyik osztálytermének plafonja rájuk zuhant.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) honlapján közzétett adatok szerint lezárult a külföldi szavazókörzetek szavazatszámlálási jegyzőkönyveinek összesítése.
Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke hat, erdélyi illetve partiumi megyében is az első helyen végzett az elnökválasztáson – derül ki a megyékre lebontott hivatalos eredményekből.
Jött egy senki, látszólag a semmiből… és győzött! Az egész elemzésbiznisz, a nyilvános tereket teleszóró nagyokosok, a statisztikák, a pártok, tanácsadók pedig mehetnek a kukába.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!