HIRDETÉS

A női bronz után meddig jutnak el a fiúk?

A fiúk sok örömet szereztek tavaly, kérdés, meddig jutnak a kézilabda-világbajnokságon?
Fotó: MTI/Bodnár Boglárka

Hamarosan kezdődik a 29. férfi kézilabda-világbajnokság, amelyet Dánia, Norvégia és Horvátország közösen rendez. A magyarok viszonylag könnyű ágra kerültek, a horvátországi Varasdra sok szurkoló kíséri el a csapatot. Remélhetőleg jó eredmény születik.

Az utóbbi időben a nemzetközi szövetségek egyre inkább azt díjazzák, ha egy-egy csapatsportágban nem egy, hanem több ország pályázik az Eb vagy éppen a vb megrendezésére. Ez elsősorban a labdarúgásra és a kézilabdára érvényes. A lányoknál decemberben három ország rendezett Európa-bajnokságot, január 14-től a férfi kézilabda-világbajnokság kezdődik meg szintén három ország rendezésében (a vb-k történetében első alkalommal). Reméljük, magyar szempontból hasonló eredménnyel.

A férfi mezőny nem piskóta

Persze a fentebbi optimista kijelentést csupán a szurkoló mondatja velem, hiszen köztudott, hogy a férfi mezőny sokkal erősebb és kiegyensúlyozottabb, mint a hölgyeké. A nőknél a norvég és dán csapat kiemelkedett a mezőnyből, az utánuk következő helyekre pedig négy-öt csapat pályázott kisebb-nagyobb eséllyel (francia, svéd, holland, magyar, német).

HIRDETÉS

A férfiaknál már más a helyzet. Európából 10–12 csapat közül (egy kis szerencsével) szinte bármelyik elérheti a legjobb hat-nyolc hely egyikét.

Ezek közül nyilván az északiak (dán, norvég, svéd, német), valamint a déliek (francia, spanyol, portugál) kiemelkednek, és ne feledjük a délszláv iskolát, amelyet most elsősorban a horvát és a szlovén csapat képvisel (a szintén kiemelkedő kéziseket felvonultató Szerbia például nem jutott ki a vb-re), no meg persze a magyarokat és talán a sokat fejlődő lengyeleket sem.

A jól működő védelem nagyon fontos lesz a vébén •  Fotó: MTI/Illyés Tibor Galéria

A jól működő védelem nagyon fontos lesz a vébén
Fotó: MTI/Illyés Tibor

És akkor nem említettük az Európán kívüli együtteseket, egyesek közülük képesek meglepetéseket is okozni. Ilyen volt 2015-ben Katar, amely tíz évvel ezelőtt az ezüstéremig menetelt. Az igazsághoz tartozik az is, hogy egyrészt a hazai környezetnek, másrészt a világ minden tájáról összevásárolt nemzetközi szintű játékoskeretnek, valamint hathatós bírói segédletnek köszönhetően jutottak a fináléba.

Kiváló játékerőt képvisel Egyiptom is, akit a magyar csapat az utóbbi időben nem tudott legyőzni. A fáraók az utóbbi két olimpián a 4., illetve az ötödik helyet szerezték meg, s ezt akár az idei vb-n is képesek elérni. A távol-keleti országok csapatai nem jelentenek különösebben veszélyt, s az amerikai kontinensről is esetleg a brazil vagy az argentin válogatott tűnik méltó ellenfélnek az európaiak szemében.

Könnyű és kiegyensúlyozott csoport, vicc kategória

Hogy sorsoláskor a csapatokat milyen kritériumok szerint sorolták a kalapokba, azt most ne részletezzük. Tény, hogy mint mindig, most is vannak könnyű és nehéz négyesek. A világ legerősebb együttese például könnyebb ellenfelekkel mérkőzik meg: a dánok ugyanis a majdnem újonc olaszok (eddig csak 1997-ben szerepeltek) mellett Algériát és Tunéziát (az afrikai együttes 20 évvel ezelőtt elődöntőt játszott) kapták. Kiegyensúlyozott csoportnak tűnik viszont a négy európai együttest felsorakoztató A jelű kvartett, amelyben a németek a csehek, a lengyelek és a svájciak előtt szeretnék megszerezni az első helyett.

Ugyanakkor első látásra vicc kategóriának számít az Egyesült Államok, Guinea vagy éppen a Zöld-foki Köztársaság, esetleg Chile részvétele a tornán. Ezek nagy valószínűséggel a bokszzsák szerepét fogják betölteni a mérkőzések során.

Evés közben jöhet meg az étvágy?

A magyar válogatottat az első kalapból sorsolták, így a nagyágyúkat elkerülte. Az észak-makedón és főleg a guineai válogatottnak nem lenne szabad gondot okoznia, a holland viszont borsot törhet az orrunk alá. A francia PSG-t erősítő két sztár, Baijens és Steins, mellett a keretben szerepel hat Bundesliga-játékos – köztük a flensburgi kiválóság, Smits. És hát ne feledkezzünk meg a batáv együttes szövetségi kapitányáról, a legendás Bengan Boys-nemzedék tagjáról, Staffan Olssonról sem.

Lékai Mátééknak különben van mit törleszteniük az Orenjével szemben, hiszen a „fapapucsosok” három évvel ezelőtt éppen a magyarországi rendezésű tornán ejtették ki a mieinket a csoportból.

A védőspecialista Sipos Adriánra sok feladat vár majd a tornán •  Fotó: MTI/Illyés Tibor Galéria

A védőspecialista Sipos Adriánra sok feladat vár majd a tornán
Fotó: MTI/Illyés Tibor

A négyesből való továbbjutás esetén Bánhidi Bence és társai viszonylag könnyebb ágra kerültek, hiszen a középdöntőben a franciák mellett az osztrákokkal (legutóbb egy góllal kikaptunk tőlük) és valószínűleg Katarral játszanak a nyolcaddöntőért. Ha tehát a négyesből pontveszteség nélkül jutnának tovább, a franciák mellett akár a legjobb nyolcba is bekerülhetnének. Ehhez legalább öt mérkőzést meg kell nyerni. Viszont amennyiben már eljutnának odáig, akkor elmondhatjuk: „evés közben jön meg az étvágy”.

Chema és a felkészülés

A válogatott különben a szerbek elleni páros mérkőzéssel hangolt a vb-re. Egy szerbiai döntetlent követően Szegeden ötgólos magyar siker született. A két összecsapáson Chema Rodriguez szövetségi kapitány minden játékosnak lehetőséget adott, és több játékelemet is kipróbált.

„Szeretnék gratulálni a női kézilabda-válogatottnak az Európa-bajnoki bronzéremhez. Óriási sikert értek el a lányok, ez nekünk is motivációt jelent a világbajnokság előtt” – mondta a kapitány a magyar szövetségnek nyilatkozva. Chema szerint a vb-felkészülés idén kicsit más volt, hiszen több kerettag külföldi csapatban szerepel, nekik tovább tartott a bajnoki időszak. A teljes kerettel csak újévkor tudta megkezdeni a felkészülést, a Magyarországon játszó kerettagokkal azonban már decemberben is együtt dolgoztak, továbbá mindenki kapott egyéni edzéstervet is.

A keret alig változott az olimpiához képest, így a játék felfrissítése gyorsan ment.

A veterán, nagy rutinnal rendelkező Lékai Máté ezúttal sem maradt ki a válogatottból •  Fotó: MTI/Illyés Tibor Galéria

A veterán, nagy rutinnal rendelkező Lékai Máté ezúttal sem maradt ki a válogatottból
Fotó: MTI/Illyés Tibor

„Új dolgokat is tudtunk gyakorolni, amit a szurkolók is láthattak a szerbek elleni két meccsen, például a kétbeállós játékot. Hogy ezt mennyire fogjuk alkalmazni a vébén, majd kiderül, de mivel két világklasszis beállónk van, ez hasznos fegyver lehet – akár idén, akár később.” A kapitány hangsúlyozta, mennyire fontos a jó rajt – ezt jól mutatta a tavalyi Eb és az olimpia is, sajnos nem egyformán pozitív végkimenetellel. „Reményeink szerint sok magyar szurkoló lesz Varasdon, számítunk rájuk, nagyon jólesett az is, ahogy elbúcsúztattak minket Szegeden, érezzük, hogy velünk vannak. Hajrá, magyarok!” – tekintett előre a magyarok szerdai, Észak-Macedónia elleni vb-bemutatkozására Chema Rodriguez.

A keret

Chema és a válogatott a tavalyi Eb-n magasra tette a lécet, hiszen az együttes minden idők legjobb Eb-eredményét érte el az ötödik hely megszerzésével. Az olimpiai kijutás is mesébe illő volt a portugálok elleni emlékezetes győzelemmel. Az ötkarikás játékokon az eredmény elmaradt a várttól, ám a fiúk mentségére legyen mondva, hogy a „halálcsoportba” kerültek.

A három kapusra nem lehet panasz (Palasics kimondottan jól szerepelt az elmúlt világversenyeken), Bánhidi és Rosta személyében két világklasszis beállóval rendelkezünk. A széleken a fiatal Imre Bence már most berobbant a nemzetközi mezőnybe, Bóka Bendegúz pedig mindig kiegyensúlyozott, megbízható játékot mutat. A Krakovszki testvéreknek viszont még fejlődniük kell.

Középen Fazekas Gergő talán már egyes számú irányítónak számít, de a veterán, nagy rutinnal rendelkező Lékai Mátéról se feledkezzünk meg (Hanusz Egonra valószínűleg a tehermentesítés hárul a kevésbé fontos meccseken). A gond inkább az átlövőkkel van, ugyanis Ancsin Gábor már az idősebb nemzedéket képviseli (igaz, összehasonlíthatatlanul hatékonyabban játszik az utóbbi időben, mint fiatal korában). Poszttársa, Zoran Ilics messze nem olyan hatékony sem támadásban, sem védekezésben, talán éppen ezért került a keretbe az egyetlen újonc Ónodi-Jánoskúti személyében.

A világklasszis Bánhidi Bencére támadásban és védekezésben is nagy szerep hárul •  Fotó: MTI/Bodnár Boglárka Galéria

A világklasszis Bánhidi Bencére támadásban és védekezésben is nagy szerep hárul
Fotó: MTI/Bodnár Boglárka

A másik oldalon remélhetőleg Bodó Ricsi nem mutat hullámzó teljesítményt, s így jó kiegészítője lehet Szita Zoltánnak, aki lassan kezdte visszanyerni négy-öt évvel ezelőtti formáját (2019-ben még az év legjobb férfi junior kézilabdázójának választották meg). Sajnos ismét hiányzik a válogatottból Máthé Dominik. Ahogy a nőknél Háfra Noémi, úgy a férfiaknál Máthé Dominik számított a magyar kézilabdázás legígéretesebb tehetségének, ám a sorozatos súlyos sérülések a 201 cm-es jobbátlövőt is rendre távol tartották a válogatottól.

A keret tehát nem rossz, a védelem Sipos Adrián és Ligetvári Patrik játékával kiegészülve remélhetőleg a legádázabb átlövőkre is képes felkészülni.

A spanyol iskolát képviselő Chema Rodriguez szövetségi kapitánnyal pedig remélhetőleg a magyar fiúk ismét megörvendeztetnek egy jó eredménnyel. A legutóbbi vb-n Magyarország a 8. helyet szerezte meg, a negyeddöntőben a későbbi győztes Dánia búcsúztatta 40–23-mal. Azt megelőzően viszont Lékai Máté és társai az ötödikek lettek, a franciáktól csupán hosszabbításban szenvedtek vereséget.

Szita Zoltán sikeres átlövéseire nagy szüksége van a válogatottnak •  Fotó: MTI/Varga György Galéria

Szita Zoltán sikeres átlövéseire nagy szüksége van a válogatottnak
Fotó: MTI/Varga György

Ismét dán–francia párharc?

És apropó franciák, az idei vb-n hosszú időt követően nem fogunk találkozni az utóbbi évtizedek két legmeghatározóbb játékosával, a francia Nicola Karabaticcsal és a dán Mikkel Hansennel. Ettől függetlenül nem lenne meglepetés, ha a döntőt ez a két együttes játszaná.

Az utóbbi tíz évben csupán e két válogatott nyert vb-t, az utóbbi hármat Dánia, azelőtt kétszer Franciaország. Kérdés, hogy a nagyok csatájába ezúttal a németeknek és a spanyoloknak is lesz-e beleszólásuk. Vagy valaki másnak?

A rendezők és a lebonyolítás

A nemzetközi kézilabda-szövetség (IHF) 2020. február 28-án adta a rendezés jogát Horvátország, Norvégia és Dánia közös pályázatának. A pályázat egyik vesztese Magyarország, a másik Svájc volt.

A világbajnokságot január 14. és február 2. között 11 városban, ebből öt Horvátországban, kettő Dániában, négy pedig Norvégiában található.

A világbajnokságon 32 csapat vesz részt, a nyolc négyes csoportból három-három jut tovább, a csapatok pedig a középdöntőbe viszik magukkal a csoportban megszerzett pontokat. A négy, egyenként hat együttest tartalmazó középdöntőből az első két csapat jut tovább majd az egyenes kiesés szakaszba, a negyeddöntőkbe.

A mérkőzéseket Romániában a Digi Sport és a Prima Sport közvetíti.

A magyar válogatott kerete

Kapusok: Mikler Roland (Szeged), Bartucz László (Tatabánya), Palasics Kristóf (SL Benfica – Portugália)
Jobbszélsők: Imre Bence (THW Kiel – Németország), Krakovszki Zsolt (Wetzlar – Németország), Rodríguez Pedro (Tatabánya)
Jobbátlövők: Ancsin Gábor (FTC), Ilic Zoran (Hamburg – Németország), Ónodi-Jánoskúti Máté (FTC)
Irányítók: Lékai Máté (FTC), Fazekas Gergő (Wisla Plock – Lengyelország), Hanusz Egon (Benfica – Portugália)
Beállók: Bánhidi Bence (Szeged), Rosta Miklós (Dinamo Bucuresti – Románia), Sipos Adrián (Melsungen – Németország)
Balátlövők: Bodó Richárd (Szeged), Ligetvári Patrik (Veszprém), Szita Zoltán (Wisla Plock – Lengyelország)
Balszélsők: Bóka Bendegúz (Balatonfüred), Krakovszki Bence (Tatabánya)

Csoportbeosztás

A csoport (Herning): Németország, Csehország, Lengyelország, Svájc
B csoport (Herning): Dánia, Olaszország, Algéria, Tunézia
C csoport (Porec): Franciaország, Ausztria, Katar, Kuvait
D csoport (Varasd): Magyarország, Hollandia, Észak-Macedónia, Guinea
E csoport (Oslo): Norvégia, Portugália, Brazília, Amerikai Egyesült Államok
F csoport (Oslo): Svédország, Spanyolország, Japán, Chile
G csoport (Zágráb): Szlovénia, Izland, Kuba, Zöld-foki Köztársaság
H csoport (Zágráb): Egyiptom, Horvátország, Argentína, Bahrein
A csoportok első 3–3 helyezettje jut a középdöntőbe.

A magyar válogatott csoportmérkőzései:
Szerdán 21.30-tól Magyarország–Észak-Macedónia
Pénteken 21.30-tól Guinea–Magyarország
Január 19-én, vasárnap 21.30-tól Magyarország–Hollandia
szóljon hozzá!
HIRDETÉS
HIRDETÉS
Ajánljuk még

Nagyon menni akarnak az alapemberek, még két új játékost is igazolhat a Sepsi OSK

További változásokra lehet számítani a Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK keretében. Két alapember ugyanis távozófélben van, és helyükre új labdarúgókat kell igazolni. A helyzet azonban nem ennyire egyszerű. Diószegi László klubelnök avatott be a részletekbe.

Gyergyóban megütötte a játékvezetőt, fél évre eltiltották a jégkorongozót

A Sportul Studențesc jégkorongcsapatának játékosa hat hónapos eltiltást és súlyos pénzbüntetést kapott, miután megütötte a játékvezetőt január elején, a Gyergyói Hoki Klub elleni meccsen.

Székelyhon

Sebzett medve ólálkodik Székelyudvarhely környékén

Jobb hátsó lábán sérülhetett meg az a medve, amely kedden éjszaka járt a székelyudvarhelyi Hunyadi János és II. Rákóczi Ferenc utca kereszteződésében lévő benzinkútnál. A vadászok nem találják a különösen veszélyes nagyvadat.

`
Krónika

Nagyot alkotott a Dacia: rendelhető a Bigster

A rendelések elindításával kiderült, mennyibe kerül a Dacia legújabb, egyben legnagyobb modellje, a Bigster. A Duster nagy testvéreként emlegetett, egy új szegmensben világhódító körútra induló Bigster legolcsóbb kiadása 23 ezer euróba kerül.

Krónika

Szatmár megye: megtalálták az eltűnt 15 éves lányt

Megtalálták azt a 15 éves erdődi lányt, aki kedden tűnt el Szatmár megyei otthonából.

Főtér

A szuperúszó szuperautója, avagy a román példaképtelenség

Mi az összefüggés David Popovici Porsche Spyderje, a román néplélek és az értelmiségi elit által követendő példának tekintett hazai személyiségek hiánya között?

Ez is érdekelheti

Szerbia diadalmaskodott, Románia csalódást keltett a Kárpátok Kupáján

Január első hétvégéjén rendezték Mioveni városában a férfi kézilabda Kárpátok Kupája felkészülési tornát, amelyen Románia mellett részt vett Szerbia, Georgia és Törökország is. A házigazda egy győzelemmel, egy döntetlennel és egy vereséggel zárt.

Egy székelyföldi kézilabdázó kapott meghívót a válogatottba

Összegyűlt a román férfi kézilabda-válogatott. Hazai rendezésű tornán játszik három találkozót az együttes.

Bronzérem tizenkét év után

Több mint tíz év után szerzett újra érmet világversenyen a magyar női kézilabda-válogatott. A „szokásos” skandináv döntőt, majd norvég győzelmet hozó Európa-bajnokságon a magyar lányok Vlagyimir Golovin vezetésével a dobogó harmadik fokára állhattak fel.

Norvégia az Eb-győztes, nagyon elverte a dánokat a döntőben

Az első félidőben kiegyenlített mérkőzés zajlott a két válogatott között, azonban a második játékrészben a norvégok semmit sem bíztak a véletlenre és 31–23-ra megnyerték a döntőt a magyar-osztrák-svájci közös rendezésű női kézilabda Európa-bajnokságon.

A világbajnok franciák legyőzésével bronzérmes a magyar válogatott

A magyar válogatott 25–24-re legyőzte a világbajnok és olimpiai ezüstérmes francia csapatot a magyar-osztrák-svájci közös rendezésű női kézilabda Európa-bajnokság vasárnapi bécsi bronzmérkőzésén.

Nem engedték be Bécsbe a Székelyudvarhely feliratú zászlót a kézi Eb elődöntőjében

Az utolsó találkozók maradtak hátra a női kézilabda Európa-bajnokságon. Még szokni kell, de a magyarok ott vannak a végelszámolásnál. A Székely Sport is elkísérte a csajokat az osztrák fővárosba.

A címvédő véget vetett a magyar álmoknak

Helyenként ugyan kissé megnehezítette Norvégia feladatát a magyar válogatott, de összességében egyértelmű vereséget szenvedett a címvédőtől a női kézilabda Európa-bajnokság elődöntőjében, így vasárnap a bronzéremért küzdhet.

Kiderült, melyik elődöntőt játssza a magyar válogatott az Eb-n

Véget értek a középdöntős mérkőzések a női kézilabda Európa-bajnokságon, mindössze négy együttes maradt harcban az aranyéremért. A magyar válogatott az első elődöntőt vívja majd Norvégiával, a második párharcot Franciaország és Dánia között rendezik.

Búcsúzott a női kézi Eb Debrecentől, kiderült, kivel csapnak össze a magyarok az elődöntőben

A románok ereje elfogyott a női kézlabda Európa-bajnokság középdöntőjének végére. A magyarok nagyot harcoltak a franciákkal, de egyszer sem vezettek ellenük, így a legerősebb ellenféllel kell megküzdeniük a legjobb négy között.

Mindkét félidő elején beragadtak a magyar kézilabdázók

Elveszítette a Franciaország elleni utolsó középdöntős mérkőzését a magyar női kézilabda-válogatott, így a második helyről jutott be az Európa-bajnokság elődöntőjébe.

HIRDETÉS
Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!