HIRDETÉS

Novák Károly Eduárd legjobban azt sajnálja, hogy nem épült meg a velodrom Csíkban

Novák Károly Eduárd: „A legjobb helyre kerültem, ez az a hely, ahol a legnagyobb változást lehet elérni”
Fotó: Zoltán Ildikó

Novák Károly Eduárdot március derekán választották meg az Országos Paralimpiai Bizottság elnökének. Románia első paralimpiai bajnoka a Székely Sportnak adott exkluzív interjújában beszélt az új munkakörét érintő legsürgetőbb teendőkről, terveiről.

– Milyen célokkal, tervekkel vág neki ennek az új feladatnak?

– Röviden összefoglalva: a végső célom a paralimpiai sportot feltornászni egy jóval magasabb szintre, amihez úgy gondolom, egy mandátum nem elég,

HIRDETÉS
de azt szeretném, ha a 2032-es brisbane-i paralimpián Románia már egy 50–60 fős küldöttséggel venne részt és 5–10 éremmel térne haza.

Egy másik fontos cél a sportaktivitás kibővítése. Ha 24 paralimpiai sportról beszélhetünk, akkor a jelenlegi 5–6 helyett legalább 15–18 sportágban legyünk aktívak. Mondanom sem kell, mennyire nehéz dolgunk van, mert a paralimpiai sport nemhogy nem részesül megfelelő kormányzati támogatásban, de sajnos sem népszerűsítve, sem beépítve nem volt a jelenlegi sportrendszerbe és ezáltal nem is tudott fejlődni. Nem az olimpiai sportágak országos sportági szakszövetségeibe építették be a mozgássérült sportot, hanem teljesen külön struktúrát húztak fel számára,

ahol háttérbe szorult, ez pedig meglátszik a számokon is, míg a 2016-os riói paralimpián 11, 2024-ben Párizsban már csak hat sportoló képviselte az országot.
•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

– Mennyire volt lehetősége áttekinteni a bizottság helyzetét?

– Több mint egy hete papírozunk és folyamatosan azon dolgozunk, hogy rendbe tegyük a dolgokat, miközben átvesszük azokat a régi vezetéstől. Mindjárt kezdődik egy új szezon, el kell indítani a versenyeket, felmérni az edzők, sportolók szintjét, átszervezni a nemzeti csapatokat, ez pár hónapot igénybe fog venni, de remélem nyárra már minden letisztázódik, és megfelelően tudunk működni.

Kapcsolódó

– Melyik a legsürgetőbb teendő?

– Itt most minden sürgős, például az is, hogy egy olyan csapatot alakítsak ki magam köré, amellyel mindenféle kihívásnak meg tudunk felelni, sürgős az is, hogy a válogatottakat rendbe tegyük, az is, hogy megváltoztassuk az imidzsét a szervezetnek, javítsunk a kommunikáción. Egyszóval, a leglényegesebb, hogy magasabb szintre emeljük ezt a szervezetet. Idén lesz egy nagy rendezvényünk, szeptember tájára tervezünk egy paralimpiai konferenciát és gálát, amit

egy háromnapos paralimpiai játékok követne, ez utóbbi nemcsak leigazolt sportolóknak szólna, mert nem vagyunk olyan helyzetben, hogy bárkit is elutasítsunk, szeretnénk, ha minél többen részt vennének rajta.
Novák Károly Eduárd új célokat és egy biztosabb jövőt kínál a parasportolóknak Galéria

Novák Károly Eduárd új célokat és egy biztosabb jövőt kínál a parasportolóknak

– Egyszóval teljesen az alapoktól kell kezdjék az építkezést?

– Az én szemszögemből lehet, hogy jobb is, hogy semmi sem működik, így az általunk kidolgozott rendszert tudjuk elindítani. Nagy kihívás, persze ahhoz, hogy működjön sporttörvényt, illetve finanszírozási törvényt kell módosítani, minden a helyére kell kerüljön. Első fázisban a parasport népszerűsítésére és fejlesztésére szeretnénk koncentrálni különböző kampányok és események formájában. Nem szabad elfelejtenünk azt sem, hogy a 2028-as los angeles-i paralimpia már nincs olyan messze, jövőben már kezdődik a kvalifikációs időszak. Szeretném, ha legalább megdupláznánk a paralimpikonjaink számát Los Angelesben, ehhez viszont olyan sportolókat kell találnunk, akik kvalifikálnak a következő játékokra.

– Miért számít mostohának ez az ágazat?

– Több oka is van, de a legfőbb, hogy az állami sportrendszerben – ami termeli a sportolókat – nem létezik parasport, emiatt a klubok, csapatok nem foglalkoztak ezzel. Emlékszem, miniszterként próbáltam ezt kicsit elősegíteni, külön kaptak pénzt a szövetségek, hogy parasporttal foglalkozzanak, a klubok indítottak is szakosztályokat, de a paralimpiai bizottságnak nem volt semmilyen nyitása felénk, így elmaradtak ezek a módosítások, úgy látszik, most kell ezeket megcsináljuk.

Minden parasportolónak lehetőséget biztosítana a kibontakozásra és a jó eredmények elérésére •  Fotó: Facebook/Eduard Novak Galéria

Minden parasportolónak lehetőséget biztosítana a kibontakozásra és a jó eredmények elérésére
Fotó: Facebook/Eduard Novak

– Meglátása szerint fejlődött-e a fogyatékkal élő sportolók társadalmi elfogadottsága, népszerűsége?

– Kevés százalékban.

Külön elkeserítő számomra, hogy vannak vadonatúj sportbázisok, amik nincsenek akadálymentesítve, szóval gyengén állunk e tekintetben is.

A parasportolóknak sok helyen nagyon nehéz eljutniuk edzésre, erre is megoldást kell találjunk, akadálymentessé kell tegyük a sportbázisokat. Ami viszont megnyugtató, hogy van 10–15 olyan sportág, ahol adott az infrastruktúra, vannak edzők is, lényegében csak bele kellene építeni ezt az egészet. Közösen kell dolgozzunk egy közös célért, hiszen a sport alapvető lehet a befogadás előmozdítása szempontjából.

– Sportminiszteri időszakában hozzászokott ahhoz, hogy felkavarja az állóvizet a román sportban?

– Nem mondanám, hogy visszakoznék a nehéz döntések meghozatalától, biztos lesznek nehéz pillanatok, olyan határozatok, amelyek nem tetszenek mindenkinek, de ez a szervezet azért van, hogy ésszerű terveket beépítsen a rendszerbe és elősegítse olyan projektek finanszírozását, amelyeknek van jövője. Lényegében sokkal nagyobb mozgásszabadságunk van itt, mint a minisztérium kötelékében, abban a betokosodott rendszerben nehezebb volt változásokat eszközölni.

A Legfelsőbb Bíróság határozata szerintbe kell tartani a Novák-rendeletet •  Fotó: László Ildikó Galéria

A Legfelsőbb Bíróság határozata szerintbe kell tartani a Novák-rendeletet
Fotó: László Ildikó

– Van-e hiányérzete sportminiszteri mandátumából?

– Őszintén, nincs. Amit tudtam megtettem, lényegében sajnálom, hogy sok olyan projektet nem tudtam megvalósítani, amit szerettem volna, de ezeket most nem sorolnám fel, mert nem akarok megsérteni senkit. Nem csak egy embertől függ egy-egy projekt kivitelezése, nem kaptam meg azt a támogatást, amit kellett volna, ellenkezőleg lehet, hogy sokkal többet tudta volna felmutatni. Szomorú, ami a román sportban jelenleg történik, nem lehet egy ügynökség által, hatáskör nélkül kezelni a román sport szükségleteit.

Az nem elég, hogy csak szétosztogatod azt a kevéske pénzt a szövetségeknek, és megy minden úgy, ahogy ezelőtt régen.

Sajnos az eredmények azt mutatják, hogy az irány nem jó, radikális változtatásokra lenne szükség, amelyeket senki nem vállal be.

– Mit tart a legnagyobb megvalósításának?

A Novák-rendelet megmaradt a köztudatban. Nemrég kaptuk kézhez a Legfelsőbb Bíróság határozatát, amely kimondja, hogy

be kell tartani a rendeletet, miszerint a csapatsportok képviselőinek legkevesebb 40 százalékban romániai játékosokat kell pályára küldeniük.

Az Országos Sportstratégián is rengeteget dolgoztunk, ám sajnos betették egy fiókba, nehogy valaki ellopja, pedig közel 70 olyan implementálandó intézkedést tartalmaz, ami elősegíthetné a román sport fellendülését. A Herkules programra is büszke vagyok, amely a vakációk ideje alatt különböző sportágakban kínált ingyenes bevezető alkalmakat a diákoknak.

Ahol tudtunk, segítettünk, de nagyon fájó számomra, hogy a Csíkszeredát érintő terveimet nem tudtuk megvalósítani, nincs velodrom, nem tudtuk a hokipályát átadni.

Kapcsolódó

– Soha nem fordult meg a fejében, hogy edzői karriert válasszon, már korábban is úgy gondolta, hogy inkább sportvezetőként tevékenykedik?

– Őszintén, szeretek edzősködni, de ott csak limitált számú sportolóra lehet hatni, úgy érzem, sportvezetői pozícióban a megfelelő intézkedések meghozatalával sokkal több változást lehet előidézni.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

– Miként viszonyul az új munkaköréhez a családja?

– Örvendtek is, meg nem, mert már elég rég, hogy Bukarestben csavargok. Próbáltam bekerülni a parlamentbe, ott is a sportot szerettem volna fejleszteni, ám végül a legjobb helyre kerültem, ha román sportról beszélünk, ez az a hely, ahol a legnagyobb változást lehet elérni.

•  Fotó: Eduard Novak/Facebook Galéria

Fotó: Eduard Novak/Facebook

1 hozzászólás
HIRDETÉS
HIRDETÉS
Ajánljuk még

Három helyről is segítséget kapott a Sepsi OSK

A rendkívül rossz formában levő Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK számára kedvezően alakultak az eredmények a labdarúgó Szuperliga alsóházában, így nem került még nehezebb helyzetbe.

Megszakadt a Vasas sorozata, a Kerekerdő nyerte a jubileumi Húsvét Kupát

A kellemes tavaszias időnek is köszönhetően közel ezer ember volt kíváncsi a Rózsa és Iskola utcaiak (Vasas), illetve a Szent János és a Szentimre utcaiak (Kerekerdő) jubileumi labdarúgó-mérkőzésére Székelyudvarhelyen.

Székelyhon

Egy traktor és egy fa közé szorulva vesztette életét

Hiába hívtak mentőhelikoptert is, már nem tudták megmenteni annak az embernek az életét, aki egy traktor és egy fa közé szorult hétfőn délután Erdőszentgyörgy környékén – közli a Maros megyei tűzoltóság.

`
Krónika

Elhunyt a népszerű romániai konyakmárkát gyártó cég alapítója

59 éves korában elhunyt az Alexandrion Group alapítója, Nawaf Salameh – közölte az üzletember családja.

Krónika

Várandós nő is érintett az erdélyi láncbalesetben

Láncbaleset történt húsvétvasárnap délután Nagyszebenben, a tömegkarambolban egy várandós nő is érintett volt.

Főtér

Megrepedt egy gát, de a vízügyisek szerint minden rendben, Crin Antonescu bemutatta szekus nyilatkozatát – hírmix

Egy megyei hivatal vezetője pedig caragialei magaslatokban mutatta be, hogyan kel lebukni egy rakás kenőpénzzel.

Ez is érdekelheti

Átrobogott minden évszakon a Hargita Rali mezőnye (videó)

Három nap alatt átmentek a tavaszon, nyáron, őszön és a télen is a Hargita Rali versenyzői. Új pályákon, más lebonyolítású volt a térség egyik legnépszerűbb autósport megmérettetése.

A háromszéki sportlegenda, akinek a mai napig fáj az elveszített olimpiai döntő

Kétség sem fér hozzá, hogy a székely sport egyik legnagyobb alakja Kicsid Gábor kézilabdázó, aki az 1970-es években világverő román válogatott egyik alapemberének számított. A legendás sportembert mindennapjairól és emlékeiről faggattuk.

Egyedi futóélmény a Szent Anna-tó partján

Idén a tizenötödik kiadásához érkezett a Tusnád Maraton, a nagy népszerűségnek örvendő sporteseményt május 10-én rendezik. A verseny egyediségéről, különlegességeiről, hangulatáról Nemes Zoltán főszervezővel beszélgettünk.

Piruettek és dupla Axel: életük a műkorcsolya (videóval)

Kézdivásárhelyen közel tízéves hagyománnyal büszkélkedik a rendkívül látványos, ámde aprólékos munkát igénylő műkorcsolya, amelyben sajátos eleganciával ötvöződik a művészet és a sport. Bemutatjuk a KSE műkorcsolya-szakosztályát.

„A jó sportfotónak egy történetet kell elmondania” – a Kolozsvári CFR fotósával beszélgettünk

Hatéves korában kapta az első fényképezőgépét. Három éve komolyan kezdett fotózni, sportfotóját nemrég a világ legjobb 150 fényképe közé választották be. A CFR hivatalos fotósa, noha még csak 12. osztályos diák Kolozsváron. Horváth Tamással beszélgettünk.

Andrej Taratuhin: minden szezon és azon belül minden győzelem egy külön kis élet

A Csíkszeredai Sportklub korábbi legendájával, a csapatot öt szezonon át erősítő Andrej Szergejevics Taratuhinnal beszélgettünk a jégkorong Erste Liga elődöntőjének negyedik mérkőzését megelőzően.

Megtorpantunk, de akkor is mi vagyunk

Ha egyszer történik meg áramkimaradás, a véletlen számlájára írható. Ha ez megismétlődik, akkor már rendszerhibáról beszélhetünk. Nagyjából ez jutott eszembe a törökök elleni meccseket követően.

Jókora adag megszállottság szükséges az atlétikához

Jó atléta mögött jó edző áll – szokták mondani, ahogy az is elterjedt a köztudatban, hogy jókora adag megszállottság szükséges az atlétikához. Hogy ez mennyire igaz, kiderül a Sepsi ISK edzőjével, Horovitz Hannával készült beszélgetésből.

Kopogtatott a négyes döntő kapuján a Háromszéki Ágyúsok, növekszik a hokiközösségük

Hajszállal maradt le a Háromszéki Ágyúsok jégkorongcsapata a bajnoki négyes döntőről, Kertész Zoltán alakulata 18 győzelemmel és 18 vereséggel az ötödik helyen zárta az alapszakaszt. Miklós Ervin klubelnököt kértük, értékelje az idei szezont.

A sztereotípiák a pálya szélére szorítják a női sportolókat

Esélyegyenlőség ide vagy oda, továbbra is valós problémának számít, hogy alacsonyabb a női sport presztízse és a női sportolók jóval kevesebbet keresnek férfi társaiknál. Erről kérdeztük Biszak Boglárka kosárlabdázót és Geréd Erika labdarúgót.

HIRDETÉS
Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!