HIRDETÉS

A testkamera felvételei okozták Kovács István vesztét a klubvébén

Kovács Istvánt kisegítette a VAR, de a testkamera felvétele egyértelművé tette, hogy hibázott
Fotó: X/@TheAthleticFC

Csupán egyetlen meccsen kapott bizonyítási lehetőséget Kovács István az idei klub-vb-n, miután nagyot hibázott a PSG–Atletico Madrid (4–0) csoportmeccsen. A FIFA játékvezetői bizottság elnöke elárulta, hogy a testkamera felvételei segítettek a döntésben.

A klubvilágbajnokság egyik legfontosabb csoportmérkőzését vezette Kovács István június 15-én, amikor a Paris Saint-Germain 4–0-ra győzte le az Atlético Madridot. A tapasztalt nagykárolyi játékvezető tavasszal még a Bajnokok Ligája döntőjében fújta a sípot, most azonban váratlanul háttérbe szorult: a szuperrangadó után nem kapott újabb megbízást a tornán.

A háttérben valószínűleg a FIFA játékvezetői bizottságát vezető Pierluigi Collina döntése áll, aki ugyan név szerint nem említette Kovácsot, de a testkamerás kísérlet tapasztalatait elemezve negatív példát hozott fel – mindenki számára egyértelmű utalással.

HIRDETÉS

A FIFA történetében először alkalmaztak bírói testkamerákat, hogy a közönség és az elemzők is „a játékvezető szemszögéből” láthassák az eseményeket. A PSG–Atlético meccsen egy tizenegyesgyanús esetnél Kovács elsőre nem ítélt büntetőt, mivel egy játékos kitakarta előle az eseményt – csak a VAR segítségével, videózás után született meg a helyes döntés.

„Ezek a felvételek nemcsak szórakoztatóak, hanem tanulságosak is voltak számunkra, edzőeszközként használhatóak a bírók képzésében” – fogalmazott Collina.

Például láthattuk, amikor egy játékvezető nem volt megfelelő helyzetben, így nem láthatta az esetet”

– tette hozzá, utalva a PSG–Atlético találkozó egyetlen vitatott szituációjára.

Az olasz szakember megjegyzései alapján világossá vált:

Kovács pozíciója nem volt megfelelő a kulcspillanatban, ez pedig döntő szerepet játszhatott abban, hogy a klubvébén mellőzték a továbbiakban.

Bár a hibát végül kijavította, Collina számára nem volt kielégítő a teljesítménye, különösen, hogy a spanyol sajtó és az Atlético Madrid is élesen kritizálta a nagykárolyi sípmestert.

A torna további mérkőzéseire már nem kapott újabb megbízást. A finálét az iráni származású, Ausztráliában tevékenykedő Alireza Faghani vezeti majd vasárnap este 10 órától.

A 39 éves Kovács István az utóbbi évek egyik legtöbbet foglalkoztatott játékvezetője volt Európában, és továbbra is a legmagasabban jegyzett romániai bíró. Most azonban úgy tűnik, Collina egyetlen hibás pozíció miatt példát statuált – ezzel jelezve, hogy a testkamerák korszaka nemcsak látványos, hanem szigorú következményekkel járó technológiai újítás is lehet.

szóljon hozzá!
HIRDETÉS
HIRDETÉS
Ajánljuk még

Mesterötössel földbe döngölte ellenfelét az FK Csíkszereda

Magabiztos játékkal, gólzáporos győzelemmel jutott a labdarúgó Román Kupa csoportkörébe az FK Csíkszereda. Ilyés Róbert legénysége valóságos erődemonstrációt tartott: nyolc gólt lőtt az FC Voluntari otthonában, ezek közül öt Eppel Márton nevéhez fűződik.

Újabb érvágás érte a Sepsi OSK-t: Gyenge Szilárdot is meg kellett műteni

Egyre nehezebb helyzetbe kerül a Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK, miután Fejér Béla mellett újabb hálóőr, Gyenge Szilárd is műtéten esett át. Mindkettőjükre hosszabb kihagyás vár.

Székelyhon

Csak a csupasz gerendák tűnnek elő a nagy füstből – tűz Csíkszentkirályon

Csűrrel összeépült kis ház gyúlt ki csütörtökön Csíkszentkirályon.

`
Krónika

Üdülési utalványok: a bolondját járatja a pedagógusokkal a minisztérium

Bár korábban az oktatási minisztérium azt közölte, hogy nincs pénz az üdülési utalványokra, a tárca most bejelentette: idén is kaphatnak vakációs csekkeket a tanügyi alkalmazottak.

Krónika

A magyar nemzetpolitika „jó barátja” lehet a következő román kémfőnök

Kiszemelhette kémfőnökeit a májusban megválasztott Nicușor Dan államfő, aki a belföldi titkosszolgálat élére egy ügyvédet, míg a külügyi hírszerzés élére egy karrierdiplomatát készül kinevezni.

Főtér

Hogy ki az erdélytolvaj, azt én mondom meg!

Érdekes dolog elnézni, amint egy korábban még szájhabzó-vérnackó román politikus-megmondó lénytárs váratlanul keblére öleli a Székelyföldet. Tényleg közeleg a nagy mioritikus Utópia?

Ez is érdekelheti

Hivatalos: Gera Zoltán és Csizmadia Csaba felállt a kecskeméti kispadról

Edzőt vált a Merkantil Bank Ligában 9. helyen álló Kecskeméti TE, a magyar labdarúgócsapat hivatalos honlapján jelentette be, hogy távozik a kispadról Gera Zoltán vezetőedző és segítője, a marosszentgyörgyi származású Csizmadia Csaba.

Ugyanazon a BL-meccsen bíráskodik Kovács István és öccse

Különleges pillanat a játékvezetésben: a nagykárolyi Kovács testvérpár együtt kapott megbízást a Bajnokok Ligája rájátszásában, a København–Basel visszavágón.

Tamás Zoltán búcsúzni készül, új elnöke lesz a Hargita megyei futballnak

A Hargita Megyei Labdarúgó Egyesület éves sajtótájékoztatóján pályázati eredményekről, edzőképzésről, utánpótlásról és vezetői változásról is szó esett: 2026-ban új elnök kerülhet a megyei futball élére.

Eszék győzelmével zárult a VIII. Székelyföld Ifjúsági Nemzetközi Labdarúgó Torna

Látványos párharcokat, tehetséges fiatalokat és kiélezett küzdelmet hozott a nyolcadik Székelyföld Ifjúsági Nemzetközi Labdarúgó Torna: a döntőt az NK Eszék nyerte meg, az FK Csíkszereda az 5. helyen zárta a hazai rendezésű U17-es viadalt.

Adósa vagyok ezen közösségnek – Bölöni László Székelyföldről, futballról, emlékekről

A Buzánszky Jenő Sportteraszának meghívottjaként tartott előadása után a Székely Sportnak adott interjút Bölöni László, akivel Székelyföld futballjáról, tusványosi élményeiről és legbensőségesebb helyi emlékeiről beszélgettünk.

Összekerült a kieséses szakaszban a magyar pólóválogatott a románnal

Csoportja második helyén végzett, így a nyolcaddöntőben folytatja a szingapúri világbajnokságon a férfi vízilabda-válogatott. Itt a románokkal néznek farkasszemet.

Megőrizte előkelő helyét a Székelyföld Labdarúgó Akadémia

Újabb elismerés az FK Csíkszereda műhelyének: a Székelyföld Labdarúgó Akadémia harmadik éve zár az országos második helyen a román szövetség hivatalos utánpótlás rangsorában.

Egyedi rekordot állított fel a Sepsi OSK volt alapembere

A bajnoki címvédő FCSB diadalával indult a 2025–2026-os hazai labdarúgószezon, a Szuperkupa-mérkőzésen legyőzte a kupagyőztes Kolozsvári CFR-t. A fővárosiaktól Marius Ștefănescu, a Sepsi OSK volt játékosa sorozatban negyedszer hódította el a trófeát.

Kovács István öccse is UEFA-játékvezető lett, debütál a nemzetközi kupában

Véglegesítette játékvezetői listáját az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) a 2025–2026-os idényre: Kovács István továbbra is az elitbírók között, öccse, Szabolcs pedig nemzetközi szinten debütál a Konferencia-ligában.

Az aranyfokozat még hiányzik, de számos székelyföldi futballklub elismerést érdemelt ki

Székelyudvarhely ezüst, több székelyföldi klub pedig bronzminősítést kapott a 2025-ös utánpótlásfutball-programban. Az FRF értékelése szakmai szempontok mentén segíti a jövő futballgenerációjának megerősödését.

HIRDETÉS
Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!