A Legfelsőbb Semmítő- és Ítélőszék (ICCJ) 2025. január 22-én, szerdán hozott végleges határozatában kimondta, hogy az úgynevezett Novák-rendelet, amelyet a Nemzeti Sportügynökség (ANS) volt elnöke, Novák Károly-Eduárd kezdeményezésére adott ki, és amelyet 2022. július 9-én tett közzé a Hivatalos Közlönyben, helyes.
A döntés értelmében az ANS-hez tartozó összes szövetség köteles alkalmazni a rendelet előírásait.
Ennek a 6. cikke kimondja: „A román élsportolók részvételi aránya a hivatalos nemzeti sportversenyeken, felnőtt és ifjúsági szinten, nem lehet kevesebb 40%-nál azon sportolók összlétszámához képest, akik a csapatban egy mérkőzés során a pályán szerepelhetnek.”
A Besztercei Gloria klub pert indított az ANS ellen Novák rendeletének elfogadása miatt.
Az ügy a Legfelsőbb Semmítő- és Ítélőszék elé került, amely úgy döntött, hogy megsemmisíti a Kolozsvári Fellebbviteli Bíróság határozatát, újratárgyalta az ügyet, és elutasította a besztercei klub keresetét, amit megalapozatlannak ítélt.
A Román Kézilabda Szövetség (FRH) megjelenését követően alkalmazta a Novák-rendelet előírásait, így kötelezővé tette a nemzeti ligákban szereplő klubok számára, hogy a mérkőzés jegyzőkönyvében 16 játékosból legalább 7 román sportolót nevezzenek.
Ennek a be nem tartása 30 000 lej bírságot von maga után.
A múlt héten az FRH vezetősége megbeszélést folytatott az élvonalbeli együttesek képviselőivel arról, hogyan biztosítható, hogy a román játékosok több játéklehetőséget kapjanak a klubcsapatokban. A végső döntést a szakszövetség igazgatótanácsának következő ülésén szavazzák meg.
Novák Károly-Eduárd röviddel az ICCJ döntésének bejelentése után reagált. Az volt sportminiszter kijelentette, hogy „ez a győzelem jelentős hatással van a román sportolók jövőjére”.
„Történelmi nap a román sport számára! Alapvető fontosságú, hogy tiszteletben tartsuk a törvényt, és támogassuk sportolóinkat, biztosítva számukra a szükséges lehetőségeket, hogy fejlődhessenek, játszhassanak és kiválóan szerepelhessenek a legnagyobb nemzetközi színpadokon! Gratulálok minden résztvevőnek, és kötelezzük el magunkat továbbra is a román sport támogatása mellett!” – írta Novák közösségi oldalán.
Népes közönség előtt és kiváló hangulatban rendezték meg a labdarúgó 3. Ligába jutásért zajló osztályozó első mérkőzését Csíkszentsimonban. A vendég Kovásznai Kárpátok 2–1-re nyert, így előnyből várhatja a jövő heti hazai visszavágót.
Váratlan fordulat következett be Anderson Ceará átigazolása ügyében, az utolsó pillanatban meghiúsult ez, így az FK Csíkszereda brazilja mégsem szerződik az FCSB-hez. Szondy Zoltán klubelnök a Székely Sportnak nyilatkozott a kialakult helyzetről.
Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg elemzésében Dumitru Chisăliță, az Intelligens Energia Egyesület (AEI) elnöke.
Viszonylag kezdő sofőrként akárhányszor rágördülök az úttestre, egy borsónyi félelmet még mindig érzek. S nem attól tartok, hogy jaj, nehogy elcsípjen a rendőr, amint átlépem a sebességkorlátot.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Az 1989 előtti etnikai egyenlőség matematikája alapján tizenegy magyar diák nem tett ki hét embert. Utolsó előtti felvonásához érkezett az MCC-történészkerekasztal.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!