HIRDETÉS

Szülők a lelátón, edzők a pályán – egyértelművé kell tenni a szerepeket

Az edzőnek a játék megszerettetésén kívül más nevelői feladatok is jutnak
Fotó: Farkas Alpár személyes archívuma

A szülő és az edző központi szerepet játszik a sportolóvá válás cseppet sem egyszerű folyamatában, ezért egyáltalán nem mindegy, milyen modellt mutatnak a gyerekeknek. A kölcsönösen egymásra utalt helyzetben érdemes néhány szempontot szem előtt tartani.

Egy elveszített labda, egy kihagyott ziccer, egy váratlan vereség, csalódottság, szomorúság, könnyek... a sportolói élet velejárói, csakúgy, mint a győzelmek. Ilyen esetben van a gyerekeknek a legnagyobb szükségük egy megértő edzőre, illetve szülőre, aki nem csak a teljesítményt hajszolja. Mert a sport nemcsak eredményekről és sikerekről szól, hanem kitartásról, küzdésről, lemondásról. Meg kell tanulni veszíteni is. És itt jön be a szülők szerepe, akiknek segítségével gyerekük megtanul bízni önmagában, elfogadni és feldolgozni a kudarcot, és újrakezdeni.

Kezdő sportújságíró koromban egy kézdivásárhelyi utánpótlás kosárlabdatornán döbbenten tapasztaltam, hogy a Kézdi-Szentgyörgy rivalizálás odáig fajult, hogy a megyeszékhelyi szülők torkuk szakadtából a KSE ellen játszó bukarestieknek szurkoltak, közben pedig kifütyülték a kézdi kislányokat. U13-as csapatok voltak a pályán... Nemrég pedig egy ifjúsági hokidöntőn szabadultak el az indulatok.

HIRDETÉS

Kapcsolódó

Feltevődik a kérdés, milyen a jó sportszülő? Mennyire fontos a sportszerűség az ő esetükben, hol van a határ a versengés és a játék között?

Farkas Alpár kézdivásárhelyi kosárlabdaedző, testneveléstanár szerint az, hogy mifelénk jóformán nem létezik sportkultúra, nagyban befolyásolja a szülők viselkedését.

„Ha valaki huzamosabb ideig sportolt, tudja mivel jár, mennyi munka, mennyi alázat, mennyi energia szükséges a sportolói léthez, és pont ezért teljesen másképp viselkedik a lelátón, teljesen másképp kommunikál az edzővel. Ehhez viszont sportkultúra szükséges” – vélekedik a pedagógus.

Bizonyított, hogy az edző viselkedése és a sportolóval való kapcsolata a tehetség fejlődése szempontjából kiemelten fontos •  Fotó: Farkas Alpár személyes archívuma Galéria

Bizonyított, hogy az edző viselkedése és a sportolóval való kapcsolata a tehetség fejlődése szempontjából kiemelten fontos
Fotó: Farkas Alpár személyes archívuma

A szakember néhány évvel ezelőtt egy felmérést végzett a kézdivásárhelyi alsótagozatosok között, arra volt kíváncsi, hány százalékuk végez szervezett keretek közti rendszeres testmozgást. Az egyik tanintézményben 70 százalékos volt ez az arány, a többi háromban 27-43 szátalék közötti.

Ha mind a négy iskola eltudna jutni 60-80 százalékos szintre, és ezt tartani tudná, biztos vagyok benne, hogy 20-30-40 év múlva radikálisan megváltozna a kép, a lelátón másképp viselkednének a szülők.

Nyilván, jó helyeken is elszakad néha a cérna, csak nagyon-nagyon ritka kéne legyen. El kell ismernünk, hogy a düh is része az életünknek, nagy igazságtalanság esetén természetesen én is hangot adok a véleményemnek, de egyáltalán nem mindegy hányszor és hogyan, vagy, hogy eljutunk-e tettekig. Azt mondanám, százból egyszer-kétszer még belefér, de semmiképp sem minden mérkőzésen” – állítja.

A bizalom alap, de kell alázat és következetesség is

Farkas Alpár szemszögéből nézve az ideális edző–szülő–sportoló kapcsolat az alázaton, kommunikáción és következetességen alapszik.

„Nagyon eredményorientáltak lettünk, és ez bizonyos szempontból rendben is van, hiszen az eredmény a „végtermék”, viszont az évek során rájöttem, hogy nem mindegy, hogyan jutunk el odáig.

Sokkal több türelemre, alázatra van szükség, hogy kiérdemeljük és meg is kapjuk azt az eredményt, amit elvárunk. És ez nem egy-két hét alatt megy végbe, hanem hosszú évek alatt. Nagyon fontos, hogy legyen egészséges alázat edzőben, szülőben, gyerekben az embertársa munkája, az egymásra szánt idő és energia iránt.

A neveltetés, a szociális háttér is szempont, a legtöbb probléma innen adódik az edző–szülő kapcsolatban – vélekedik, hozzátéve, hogy teljesen más a pszichológiája az élsportnak, mint a tömegsportnak, hiszen nem ugyanazok az elvárások.

Farkas Alpár szerint az ideális edző-szülő kapcsolat az alázaton, kommunikáción és következetességen alapszik •  Fotó: Farkas Alpár személyes archívuma Galéria

Farkas Alpár szerint az ideális edző-szülő kapcsolat az alázaton, kommunikáción és következetességen alapszik
Fotó: Farkas Alpár személyes archívuma

Véleménye szerint az élsport esetében javasolt, hogy ne az edző kommunikáljon a szülővel, hanem a klub.

„Úgy gondolom, kellenek a szabályok, a szezon előtti szülőértekezlet része a kommunikációnak, amikor leszögezzük a szabályokat, célkitűzések, felvázoljuk a rendezvényeket, a szülők szerepét. A szülők mindent is kell tudjanak ahhoz, hogy tudjanak segíteni, megfelelően tudják motiválni a gyereküket. A szabályok pedig mindenkire egyformán érvényesek kell legyenek a szezon végéig.

Élsportolóknál a szülőkkel már nem lehet közvetlen közeli viszonyba kerülni, mert már egy olyan szinten dolgozol a gyerekével, amihez ő lehet már nem ért”.

Mi a szülő feladata? Mi az elvárt szülői viselkedés a lelátón vagy a sportpálya mellett?

„Elsősorban az, hogy támogassa a gyerekét. Biztosítsa az alapvető szükségleteit, figyeljen arra, hogy pihenjen eleget, segítsen A-pontból eljutni a B-be. Sajnos mára annyira leterheltek a gyerekek, hogyha nem áldozunk időt arra, hogy elvisszük edzésre, lehet, hogy nem fog elérni, vagy fáradt lesz. Nem feltétlenül jó, mindig mindenhova elhordozni őket, de néha szükséges. Úgy gondolom, a fizikai, lelki, mentális egyensúlyt a szülő tudja legjobban fenntartani” – hangsúlyozta.

Ugyanakkor, bízzon az edzőben, és ne szóljon bele a munkájába. Ha az én kezembe adta a gyerekét, engedje, hogy végezzem a munkámat, ha úgy érzi, nem elég az, amit én tudok nyújtani, akkor elviheti máshová.

Nekem is van gyerekem, de semmiképp sem engedném meg magamnak, hogy kioktassam a tanárát” – mondja, ugyanakkor megjegyzi, hogy négyszemközti véleménynyilvánítást elfogad, de azt nem, hogy valaki beleszóljon a képzés folyamatába, netán a lelátóról bekiabálva adjon hangot nemtetszésének.

•  Fotó: Farkas Alpár személyes archívuma Galéria

Fotó: Farkas Alpár személyes archívuma

Arra az esetre is élénken emlékszem, amikor pár évvel ezelőtt vezetőedzőként egy tétmeccsen a véghajrában azt az utasítást adta a csapatnak, hogy agresszíven védekezzenek, miközben a lelátóról a szülők hangosan kiabálták a légből kapott, unalomig ismételt „fault nélkül” instrukciót, és a kicsik nem tudták, kire hallgassanak.

A sportszülőnek tehát azt is fontos megjegyezni, hogy soha ne hozza olyan helyzetbe a gyerekét meccs közben, amikor választania kell a szülők és az edző utasításai között.

„25 éve dolgozom ebben a szakmában, most már ritkán történik meg, hogy bekiabálnak, de tudom, érzem, hogy sokszor nem értenek velem egyet. Természetesen én is követek el hibákat, de remélem értik, hogy minden, amit teszek, azért vállalom a felelősséget. A gyerekeknek is mindig ezt mondom, ti azt csináljátok, amit én mondok. Nekik is lehetnek jó megérzéseik, főleg felnőttkor fele egyre képzettebbek, a játékosok 20 százaléka eljut arra a szintre, hogy érzi, érti a játékot, rájuk érdemes hallgatni” – összegez.

A kézdivásárhelyi Sportgálán is kitüntették a labdarúgópalántákat •  Fotó: Kézdivásárhely önkormányzata/Facebook Galéria

A kézdivásárhelyi Sportgálán is kitüntették a labdarúgópalántákat
Fotó: Kézdivásárhely önkormányzata/Facebook

Támogasd, de ne lépj át egy határt

A kézdivásárhelyi Szász Hunor mindkét fia a Sepsi OSK korosztályos csapatában focizik, Huba az U14-esek, Apor pedig az U13-asok között játszik, annak ellenére, hogy mindketten egy évvel fiatalabbak.

„Nagyon nehéz sportoló gyermekek szüleinek lenni, mivel az egész család időbeosztását befolyásolja az ő programjuk. A nagyobbik fiamnak heti öt edzése van, a kisebbiknek négy, ezekre le kell vinni őket Szentgyörgyre, plusz ott vannak a hétvégék, amikor bajnoki meccseket játszanak hol itthon, hol idegenben.

Az egész család alá van ennek rendelve, ezt csak közös erőfeszítéssel lehet megoldani, ami nem ritkán lemondásokkal is jár”

– fogalmaz az édesapa, aki a nehézségek ellenére rendkívül fontosnak tartja, hogy gyerekei rendszeresen sportoljanak, ezért például gyakran járnak közösen szaladni.

„A legfontosabb, hogy kisgyerekkortól megszerettessük velük a mozgást, a sportot, legyen az bármi. Többfélét ki kell próbálni, majd el kell köteleződni egy bizonyos sportág mellett. Én gyerekkorom óta cselgáncsozom, ám el kellett fogadnom, hogy a fiaim nem ezt választották. De kipróbálták. A járványidőszak alatt a dzsudóterem bezárt, szabadtéren viszont lehetett focizni, így kötöttek ki a labdarúgásnál. Nem erőltettem a dzsudót, miután láttam, hogy inkább focizni van kedvük” – tette hozzá.

Szász Huba és Szász Apor •  Fotó: Kézdivásárhely önkormányzata/Facebook Galéria

Szász Huba és Szász Apor
Fotó: Kézdivásárhely önkormányzata/Facebook

Hunor szerint szülőként az a szerepe, hogy mindenben támogassa a fiait, motiválja őket, amikor rossz napjuk van, fáradtak vagy épp nincs kedvük az edzéshez. „Imádják a focit, de még csak gyerekek, nekik is van rossz napjuk, amikor semmihez sincs kedvük, ilyenkor kell egy kis noszogatás.

Nem erőltetjük görcsösen, ők választották ezt, mi csak terelgetjük őket ezen az úton”

– mondja, de amennyiben szeretnék abbahagyni a labdarúgást, először elbeszélgetne velük és csak nyomós ok esetén engedné, hogy végleg szögre akasszák a stoplist.

„Bevallom, a mérkőzés hevében én sem fogom vissza magam, de eltudom fogadni a vereséget, amikor látom, hogy minden tőlük telhetőt megtettek. Más a helyzet, amikor csak lézengtek a pályán, az nagyon idegesítő. Ahogy az is, hogy sokan úgy kiabálják be a véleményüket, hogy életükben nem sportoltak, mégis mindent jobban tudnak, még az edzőnél is. Szerintem hagyjuk a játék irányítását a szakemberekre” – osztja meg véleményét.

Fiai egyelőre a sportágban képzelik el a jövőjüket, és a legjobb úton haladnak, tehetségükre felfigyeltek a román korosztályos válogatottaknál és a Puskás Akadémiánál is. Édesapjuk nagyon büszke rájuk, a sportnak köszönhetően önállóak, talpraesettek lettek, levetkőzték gátlásaikat, a csoporttársaktól megtanultak románul, egyszóval olyan útravalót kaptak, amiért egész életükben hálásak lehetnek.

szóljon hozzá!
HIRDETÉS
HIRDETÉS
Ajánljuk még

Előre hozták a Sepsi OSK sorsdöntő meccsét

Az élvonalbeli bajnokságot szervező Hivatásos Labdarúgóliga (LPF) kedden megváltoztatta a Szuperliga alsóházi rájátszásának hétvégi utolsó fordulójában a kiesésről és osztályozós helyekről döntő három mérkőzés kezdési időpontját.

Bajnokavatás Bukarestben vagy Csíkszeredában

Vasárnap délben játsszák a labdarúgó 2. Liga idei kiírásának utolsó meccseit. Három csapat közül kerülhet ki a bajnok, kis szerencsével lehet ez az FK Csíkszereda is.

Székelyhon

Azonnal elhagyni ezt az országot – figyelmeztet a külügyminisztérium

A külügyminisztérium azt tanácsolja a Líbiában tartózkodó román állampolgároknak, hogy a konfliktusok eszkalációja miatt azonnal hagyják el az országot.

`
Krónika

Nicușor Dan a Krónikának: ne legyen a magyar közösség a szélsőségesek bűnbakja

A romániai államelnök-választás első fordulója előtt a Krónika volt az egyetlen romániai magyar lap, amely interjút készített Nicușor Dannal.

Krónika

Tömegbaleset a dél-erdélyi autópályán – videón az ütközés pillanata

Három autó ütközött össze csütörtök délután a dél-erdélyi (A1-es) autópálya Nagylak és Arad közötti szakaszán, a tömegbalesetben 11 személy megsérült.

Ez is érdekelheti

Átrobogott minden évszakon a Hargita Rali mezőnye (videó)

Három nap alatt átmentek a tavaszon, nyáron, őszön és a télen is a Hargita Rali versenyzői. Új pályákon, más lebonyolítású volt a térség egyik legnépszerűbb autósport megmérettetése.

A háromszéki sportlegenda, akinek a mai napig fáj az elveszített olimpiai döntő

Kétség sem fér hozzá, hogy a székely sport egyik legnagyobb alakja Kicsid Gábor kézilabdázó, aki az 1970-es években világverő román válogatott egyik alapemberének számított. A legendás sportembert mindennapjairól és emlékeiről faggattuk.

Egyedi futóélmény a Szent Anna-tó partján

Idén a tizenötödik kiadásához érkezett a Tusnád Maraton, a nagy népszerűségnek örvendő sporteseményt május 10-én rendezik. A verseny egyediségéről, különlegességeiről, hangulatáról Nemes Zoltán főszervezővel beszélgettünk.

Piruettek és dupla Axel: életük a műkorcsolya (videóval)

Kézdivásárhelyen közel tízéves hagyománnyal büszkélkedik a rendkívül látványos, ámde aprólékos munkát igénylő műkorcsolya, amelyben sajátos eleganciával ötvöződik a művészet és a sport. Bemutatjuk a KSE műkorcsolya-szakosztályát.

„A jó sportfotónak egy történetet kell elmondania” – a Kolozsvári CFR fotósával beszélgettünk

Hatéves korában kapta az első fényképezőgépét. Három éve komolyan kezdett fotózni, sportfotóját nemrég a világ legjobb 150 fényképe közé választották be. A CFR hivatalos fotósa, noha még csak 12. osztályos diák Kolozsváron. Horváth Tamással beszélgettünk.

Andrej Taratuhin: minden szezon és azon belül minden győzelem egy külön kis élet

A Csíkszeredai Sportklub korábbi legendájával, a csapatot öt szezonon át erősítő Andrej Szergejevics Taratuhinnal beszélgettünk a jégkorong Erste Liga elődöntőjének negyedik mérkőzését megelőzően.

Novák Károly Eduárd legjobban azt sajnálja, hogy nem épült meg a velodrom Csíkban

Novák Károly Eduárdot március derekán választották meg az Országos Paralimpiai Bizottság elnökének. Románia első paralimpiai bajnoka a Székely Sportnak adott exkluzív interjújában beszélt az új munkakörét érintő legsürgetőbb teendőkről, terveiről.

Megtorpantunk, de akkor is mi vagyunk

Ha egyszer történik meg áramkimaradás, a véletlen számlájára írható. Ha ez megismétlődik, akkor már rendszerhibáról beszélhetünk. Nagyjából ez jutott eszembe a törökök elleni meccseket követően.

Jókora adag megszállottság szükséges az atlétikához

Jó atléta mögött jó edző áll – szokták mondani, ahogy az is elterjedt a köztudatban, hogy jókora adag megszállottság szükséges az atlétikához. Hogy ez mennyire igaz, kiderül a Sepsi ISK edzőjével, Horovitz Hannával készült beszélgetésből.

Kopogtatott a négyes döntő kapuján a Háromszéki Ágyúsok, növekszik a hokiközösségük

Hajszállal maradt le a Háromszéki Ágyúsok jégkorongcsapata a bajnoki négyes döntőről, Kertész Zoltán alakulata 18 győzelemmel és 18 vereséggel az ötödik helyen zárta az alapszakaszt. Miklós Ervin klubelnököt kértük, értékelje az idei szezont.

HIRDETÉS
Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!