HIRDETÉS

Valóra vált egy álmuk, még magasabbra törnének a marosvásárhelyi súlyemelők

Izsák Zsigmond három bronzéremmel tért haza az országos bajnokságról
Fotó: Forrás: Selcuzan Csiki Sándor

Tizenöt év után újra felállt a dobogóra egy marosvásárhelyi versenyző az országos súlyemelő bajnokságon, az Iskolás Sportklubhoz tartozó szakosztálynál ezt hatalmas eredménynek tartják. Selcuzan Csiki Sándor edzővel beszélgettünk a sportág helyzetéről.

A városban nagy hagyománnyal rendelkező sportágat több éves kihagyás után, és nagy nehézségek árán 2017-ben sikerült újraéleszteni. Ebben nagy szerepet vállalt Selcuzan Csiki Sándor vezetőedző, aki ismertette, hogy eléggé rövid volt az együttműködés a Juvenes klubbal, utána pedig korábbi csapattársával megalapítottak egy magánklubot, de sajnos ezt a pandémia tönkre tette. Aztán egy szezont edzősködött a Városi Sportklubnál, de pénzhiány miatt ott sem volt lehetséges a folytatás.

Végül sikerült megmenteni a sportágat, az Iskolás Sportklub keretében megalapították a súlyemelő szakosztályt, ahol immár harmadik éve Papp Zoltánnal közösen tartják az edzéseket.

Azóta szép lassan az eredmények is kezdtek jönni – mutatott rá Selcuzan Csiki Sándor. Mint mondta, már a tavaly is éremesélyesek voltak, de Marosi Evelin lemaradt a dobogóról, mivel egy teljesen hiteles utolsó mozgását érvénytelenítették, pedig ez nagy eredménynek számított volna, az első női súlyemelő lett volna, aki érmet hoz Marosvásárhelynek.

Az idén viszont Izsák Zsigmondnak köszönhetően dobogós helyezésért szereztek,

aki a Besztercén megrendezett, az U13-as korosztályú országos bajnokságon három bronzérmet is szerzett, a súlyemelés két fogásnemében, szakításban és lökésben, illetve a két fogásnem olimpiai összesítésében.

A szakvezető kifejtette, a tehetséges súlyemelőt idén beválogatták az olimpiai reménységek csapatába, ami az országos válogatottnak számít, de a sportolók nem egy, a szövetség által kijelölt helyszínen, hanem itthon, saját klubjuknál készülnek, így még nagyobb büszkeség Papp Zoltán és jómaga, mint edzők számára az elért eredmény.

Ezt hatalmas teljesítménynek tartjuk, mivel egy olyan sportágról beszélünk, ahol nem könnyű érmet szerezni, főleg ilyen rövid időn belül, hiszen erővel és súlyokkal dolgozunk, Izsák Zsigmond pedig alig másfél, két éve készül velünk.

Megmagyarázhatatlan érzés és igazi beteljesülés számunkra, egy álom vált valóra a dobogós helyezéssel, hiszen történelmet írtunk, tizenöt év után nyert újra érmet országos bajnokságon marosvásárhelyi versenyző súlyemelésben” – fogalmazott Selcuzan Csiki Sándor.

Selcuzan Csiki Sándor közölte, jövőre országos szintű versenyt szeretnének szervezni, és túl akarják szárnyalni az eddigi eredményeiket •  Fotó: Facebook/CS Juvenes Galéria

Selcuzan Csiki Sándor közölte, jövőre országos szintű versenyt szeretnének szervezni, és túl akarják szárnyalni az eddigi eredményeiket
Fotó: Facebook/CS Juvenes

Ami a szakosztályt illeti, jelenleg rendszeresen tizenkét sportolóval (12 évestől 18 éves korig)
foglalkoznak az edzéseken, de mellettük még van két hatos kezdő csoport. A klubnál nyitottak, várják a sportág iránt érdeklődőket, főleg gyerekeket, mivel nagyon korán meg kell ismerjék az alapokat. Továbbá, még betegséggel küzdő fiatalokkal is dolgoztak, akik nem versenyzés céljából, hanem izomproblémák, gerincferdülés és csípőficam miatt fordultak hozzájuk, és később meggyógyultak.

A vezetőedző kiemelte, hogy a folytonosság viszont egyelőre hiányzik, mert ahogy a sportolók elérték a 19 éves kort, félbehagyják a súlyemelést, vagy eligazolnak más klubhoz.

Egy versenyzőt azonban sikerült visszahozni a besztercei egyesülettől, de az már más kérdés, hogy őt meg is kell tudni tartani, ehhez pedig elengedhetetlen a megfelelő anyagi háttér.

HIRDETÉS

Selcuzan Csiki Sándor a hat év tapasztalata alapján megjegyezte, hogy a mai fiatalok nagyon könnyen feladják, ha egy kis nehézségbe ütköznek, valamint nincs bennük az az akaraterő, ami például megvolt az ő generációjukban, a 90-es években és a 2000-es évek közepéig. „A gyerekek figyelme másfelé irányul, az elektronikai eszközök lekötik őket, de megpróbáljuk rávenni a sportolásra több-kevesebb sikerrel.

Ez az edzők egyik legnagyobb fájdalma, mert nem kis munka betanítani a technikát, a szabályokat és a szakszerű gyakorlatok elvégzését, majd amikor ezen túl vagyunk, a sportoló bejelenti, hogy többet nem szeretne foglalkozni a sportággal, vagy rosszabb esetben nem is szól erről”.
Jövőben minden kategóriában érmeket akarnak szerezni •  Fotó: Forrás: Selcuzan Csiki Sándor Galéria

Jövőben minden kategóriában érmeket akarnak szerezni
Fotó: Forrás: Selcuzan Csiki Sándor

A jövőbeli célokról a szakember elmondta, nagyon szeretnének országos szintű versenyt szervezni Marosvásárhelyen, de az infrastruktúra szempontjából erre még nincsenek felkészülve. Jelenleg bérelt teremben zajlanak az edzéseik, valamint rengeteg felszerelés és anyagi támogatás is szükséges, mint ahogyan ez megadatott 2019-ben, amikor a különböző helyi és megyei cégek, illetve a Magyar Súlyemelő Szövetség támogatásával sikerült megrendezniük az országos bajnokságot.

Az eddigi eredményeiket pedig természetesen jövőben szeretnék túlszárnyalni. Selcuzan Csiki Sándor közölte, pozitívan tekintenek előre,

a következő versenyszezonban minden kategóriában, amiben érdekeltek lesznek, minél fényesebb érmeket akarnak szerezni.

A súlyemelés története Marosvásárhelyen

A marosvásárhelyi súlyemelésnek nagyon gazdag múltja van, sőt egy adott időszakban a megyei bajnokság annyira színvonalas volt, mint az országos bajnokság. A kezdetekben (1954) Asztalos Sándor vezetése alatt a Locomotiva sportegyesület indította az első súlyemelő szakosztályt, majd később csatlakozott hozzá a Constructorul és a Știinta. Őket a Mureșul (1967), az Avântul (1969), az Oțelul (1969) és AS Armata (1971) klubok követték, de a Lemnarul, a Metalotechnika és a Szovátai Medve-tó kluboknál is létezett súlyemelő szakosztály.

A szakág első főfoglalkozású edzője Rád Sándor (Oțelul, AS Armata) volt, akinek első tanítványai, a Szovátáról származó László János, Gheorghe Olteanu és Rád Zoltán szerezték Marosvásárhelynek az első bajnoki érmeket.

A sportág legsikeresebb versenyzői a városban az első ,,ötkarikás” ezüstérmes (Los Angeles, 1984) Radu Gelu, a háromszoros világ- (Savannah, Amerikai Egyesült Államok) és Európa-bajnok (Varsó) Szász Kálmán és a kétszeres Balkán-bajnok (1991, 1992), kétszeres Európa-bajnok (1995, 2001) Feri Attila voltak, utóbbi az 1996-os atlantai olimpián bronzérmes lett.

Mellettük sikeres súlyemelő volt még többek között Kiss István, Ștefan Balaban, Cserei István, Eugen Chivu (a 70-es évekből), Toader Iacob, Szász István, Kiss Sándor, Drócsa Béla, Drócsa Zoltán (a 80-as évekből), míg a 90-es évekből Farkas Zoltán (1991-ben Eb-bronzérmes), Sebastian Dogariu, Poczó Sándor és Papp Zoltán.
szóljon hozzá!
HIRDETÉS
HIRDETÉS
Ajánljuk még

Bajnokavatás Bukarestben vagy Csíkszeredában

Vasárnap délben játsszák a labdarúgó 2. Liga idei kiírásának utolsó meccseit. Három csapat közül kerülhet ki a bajnok, kis szerencsével lehet ez az FK Csíkszereda is.

Szögre akasztja cipőjét a Sepsi OSK korábbi csapatkapitánya

Bejelentette visszavonulását a Sepsi OSK korábbi csapatkapitánya, Bogdan Mitrea. A Kolozsvári U 37 éves hátvédje a szezon végén hagy fel a labdarúgással.

Székelyhon

Így szaladtak pénteken reggel a medvék Nyárádtőn – videó

Egy anyamedve és két bocs sétált péntek reggel Nyárádtő utcáin, mielőtt a gyerekek iskolába indultak volna. A lakosságot Ro-Alert üzenetben riasztották az esetről.

`
Krónika

Nicușor Dan a Krónikának: ne legyen a magyar közösség a szélsőségesek bűnbakja

A romániai államelnök-választás első fordulója előtt a Krónika volt az egyetlen romániai magyar lap, amely interjút készített Nicușor Dannal.

Krónika

Tömegbaleset a dél-erdélyi autópályán – videón az ütközés pillanata

Három autó ütközött össze csütörtök délután a dél-erdélyi (A1-es) autópálya Nagylak és Arad közötti szakaszán, a tömegbalesetben 11 személy megsérült.

Ez is érdekelheti

Szülők a lelátón, edzők a pályán – egyértelművé kell tenni a szerepeket

A szülő és az edző központi szerepet játszik a sportolóvá válás cseppet sem egyszerű folyamatában, ezért egyáltalán nem mindegy, milyen modellt mutatnak a gyerekeknek. A kölcsönösen egymásra utalt helyzetben érdemes néhány szempontot szem előtt tartani.

Átrobogott minden évszakon a Hargita Rali mezőnye (videó)

Három nap alatt átmentek a tavaszon, nyáron, őszön és a télen is a Hargita Rali versenyzői. Új pályákon, más lebonyolítású volt a térség egyik legnépszerűbb autósport megmérettetése.

A háromszéki sportlegenda, akinek a mai napig fáj az elveszített olimpiai döntő

Kétség sem fér hozzá, hogy a székely sport egyik legnagyobb alakja Kicsid Gábor kézilabdázó, aki az 1970-es években világverő román válogatott egyik alapemberének számított. A legendás sportembert mindennapjairól és emlékeiről faggattuk.

Egyedi futóélmény a Szent Anna-tó partján

Idén a tizenötödik kiadásához érkezett a Tusnád Maraton, a nagy népszerűségnek örvendő sporteseményt május 10-én rendezik. A verseny egyediségéről, különlegességeiről, hangulatáról Nemes Zoltán főszervezővel beszélgettünk.

Piruettek és dupla Axel: életük a műkorcsolya (videóval)

Kézdivásárhelyen közel tízéves hagyománnyal büszkélkedik a rendkívül látványos, ámde aprólékos munkát igénylő műkorcsolya, amelyben sajátos eleganciával ötvöződik a művészet és a sport. Bemutatjuk a KSE műkorcsolya-szakosztályát.

„A jó sportfotónak egy történetet kell elmondania” – a Kolozsvári CFR fotósával beszélgettünk

Hatéves korában kapta az első fényképezőgépét. Három éve komolyan kezdett fotózni, sportfotóját nemrég a világ legjobb 150 fényképe közé választották be. A CFR hivatalos fotósa, noha még csak 12. osztályos diák Kolozsváron. Horváth Tamással beszélgettünk.

Andrej Taratuhin: minden szezon és azon belül minden győzelem egy külön kis élet

A Csíkszeredai Sportklub korábbi legendájával, a csapatot öt szezonon át erősítő Andrej Szergejevics Taratuhinnal beszélgettünk a jégkorong Erste Liga elődöntőjének negyedik mérkőzését megelőzően.

Novák Károly Eduárd legjobban azt sajnálja, hogy nem épült meg a velodrom Csíkban

Novák Károly Eduárdot március derekán választották meg az Országos Paralimpiai Bizottság elnökének. Románia első paralimpiai bajnoka a Székely Sportnak adott exkluzív interjújában beszélt az új munkakörét érintő legsürgetőbb teendőkről, terveiről.

Megtorpantunk, de akkor is mi vagyunk

Ha egyszer történik meg áramkimaradás, a véletlen számlájára írható. Ha ez megismétlődik, akkor már rendszerhibáról beszélhetünk. Nagyjából ez jutott eszembe a törökök elleni meccseket követően.

Jókora adag megszállottság szükséges az atlétikához

Jó atléta mögött jó edző áll – szokták mondani, ahogy az is elterjedt a köztudatban, hogy jókora adag megszállottság szükséges az atlétikához. Hogy ez mennyire igaz, kiderül a Sepsi ISK edzőjével, Horovitz Hannával készült beszélgetésből.

HIRDETÉS
Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!