Székelyhon    Krónika Online    Főtér    Nőileg    Liget    Erdélyi Napló  |  Jóállás    Apróhirdetés    Rádió GaGa
Olimpia
avatar
Somogyi Botond

2021. június 30., 19:51

Halálcsoport? Pihecsoport? Átokcsoport?

Akár mindhárom csapatot is viszontláthatjuk az elődöntőben – mondták a sorsolást követően egyes szakemberek a budapesti halálcsoportról, hiszen három világsztárokat felvonultató csapatot sorsoltak össze. De milyen halálcsoport? – tehetjük fel a kérdést.

A halálcsoport ugyanis eddig azt jelentette, hogy összesorsoltak olyan erős együtteseket, amelyek közül egynek vagy kettőnek ki kellett esnie, utána pedig a továbbjutók elmenetelhettek akár a döntőig is.

Ehhez képest azonban az F csoportból mind a három esélyes továbbjutott az egyenes kieséses szakaszba, s csak abból a szempontból volt halálcsoport, hogy a nyolcaddöntőben mindegyik meghalt.

Ugyanis a portugálokat követően a franciák is kiestek a jóval esélytelenebb svájciakkal szemben, majd később a németek is elvéreztek az angolokkal vívott csata után.

Szóval dehogy volt halálcsoport – mondhatnánk. Az eredmények alapján pedig akár az is kijelenthető: a legkönnyebb csoport, pihecsoport volt. Hiszen amíg az F jelű négyesből mindegyik csapat kiesett, addig a többi ötből legalább egy bejutott a negyeddöntőbe. Igaza volt Hajdú B. István közvetítőnek, aki a Wembley-ben az angol–német meccs lefújása előtt néhány perccel az említett halálcsoportra utalva kijelentette:

jobb lett volna, ha minket engednek tovább”.

Valószínű – tennénk hozzá így utólag –, hogy Nagy Ádámék többet értek volna el.

De mi is történt a nyolcaddöntők során? Az, ami talán még soha: a lejátszott nyolc mérkőzésen majdnem négygólos átlag született, és egy meccset kivéve mindegyik rendkívül érdekes volt, az ember lélegzetvisszafojtva nézte a pályán történő csatákat. Az az egy unalmas talán a dán–walesi párharc volt, amely igencsak egyoldalúra sikeredett. A 4–0-s végeredmény és a pályán történtek egyértelműnek tűntek, csak Gareth Bale fogalmazott úgy, hogy szerinte a csapata jól játszott. Valószínű, nem hiába kapta meg a sajtótájékoztató végén az újságírói kérdést: és akkor ez volt az utolsó mérkőzése a válogatott színeiben?

Nagy csatát hozott a portugál–belga összecsapás: az évek óta focit csaló portugálok csupán a második félidőben ébredtek fel, de akkor már késő volt.

Ronaldo nem véletlenül csapta oda a végén csapatkapitányi karszalagját.

Nem lehetett panasz az olasz–osztrák párharcra sem, amely – másik két mérkőzéssel együtt – csak a hosszabbításban dőlt el.

Óriási meglepetéssel zárult a Budapesten megrendezett holland–cseh meccs. Azok után, hogy egyes holland politikusok miként nyilvánultak meg Magyarországgal kapcsolatban, a cseh csapat 2–0-s győzelmével rengeteg örömöt okozott a magyar szurkolóknak (arról, hogy a kulturált nyugat-európai narancsmezes drukkerek miként vizelték le a pesti belváros ingatlanait, most ne beszéljünk).

A nyolcaddöntők egyik legizgalmasabb mérkőzése volt a horvát–spanyol.

Az ibériai alakulat 3–1-nél már ünnepelt, így meglepetéssel tapasztalta, hogy lefújás előtt már 3–3-at mutatott a tábla. Szerencsére Alvaro Morata és társai a hosszabbításban megrázták magukat és az Eb eddigi leggólgazdagabb mérkőzésén végül nyertek. A rekordot eddig a Jugoszlávia–Franciaország elődöntő tartja még 1960-ból, a franciaországi Eb akkor még más néven futott, s akkor az elődöntőig oda-visszavágós rendszerben játszottak a csapatok.

Amúgy a spanyol válogatott az első csapat az 1958-as vb óta, amely két mérkőzésen is öt gólt szerzett nagy tornán,

63 éve ugyanis a braziloknak sikerült ez a bravúr, akik a franciák elleni elődöntőben és a svédek ellen döntőben rúgtak ötöt. Különben az sem mellékes, hogy egyenes kieséses szakaszban a horvátok eddig csak a vb döntőjében kaptak ki 90 perc alatt három évvel ezelőtt.

Óriási thriller zajlott Bukarestben: a forgatókönyvet valószínűleg a spanyol–horvátról másolták, azzal a különbséggel, hogy ezúttal 11-esekre került sor, s ahogy az lenni szokott, a legdrágább, legsztároltabb labdarúgó rontotta el a mindent eldöntő büntetőt (lásd pl. Baggio). Érdekes hozadéka volt az egésznek a Pogba, Rabiot és Mbappé szüleinek a Național Aréna lelátóin rendezett külön összeakaszkodása.

A címvédő és a vb-győztes búcsúzása után a halálcsoportból már csak a németek maradtak a porondon, de úgy tűnik, egyfajta átok ült az F kvartetten, mert akik a magyarokkal „összeakaszkodtak”, pórul jártak.

A Wembley-ben megszakadt egy hosszú átok angol szempontból is: az oroszlánok ugyanis 1966 óta nem tudták legyőzni a németeket. Most ez is sikerült nekik.

Ha thrillerként jellemeztük a bukaresti meccset, akciófilmként vonulhat be a focitörténelembe az ukrán-svéd mérkőzés, amelyen szinte minden történt: megpattanó lövéstől durva belemenésig, piros laptól kezdve hosszabbításig, s az utolsó utáni pillanatban szerzett, mindent eldöntő fejesig.

Ezek után már csak egy kérdés maradt hátra: ha ilyen nyolcaddöntőket láthattunk eddig, milyen negyeddöntőkre van kilátás?

Ön szerint ez:
Jó hír
Rossz hír
0 HOZZÁSZÓLÁS
Ötmilliárdnál is többen nézték a labdarúgó Eb mérkőzéseit
MTI 2021. szeptember 02., csütörtök

Ötmilliárdnál is többen nézték a labdarúgó Eb mérkőzéseit

Összesen 5,23 milliárd nézője volt a nyári, részben budapesti rendezésű labdarúgó Európa-bajnokságnak – adta hírül honlapján a kontinentális szövetség (UEFA) csütörtökön, a televíziós adatokat értékelő anyagában.

Székelyudvarhelyi dobogósok online tippversenyünkön
Székely Sport 2021. augusztus 03., kedd

Székelyudvarhelyi dobogósok online tippversenyünkön

Lejárt a labdarúgó Európa-bajnokság, elrajtoltak a focibajnokságok, javában dübörög az olimpia. A rengeteg sportesemény között felvettük a kapcsolatot a Székely Sport Eb-tippversenyének győzteseivel és átadtuk nekik teljesen megérdemelt ajándékukat. A tippversenyen több mint ezerhatszáz olvasónk vett részt.

Magyar labdarúgók piaci értéke is növekedett az Eb után
Orbán Zsolt 2021. július 16., péntek

Magyar labdarúgók piaci értéke is növekedett az Eb után

A Transfermarkt szakportál munkatársai a labdarúgó Európa-bajnokság után összesen 31 játékosnak emelték meg a piaci értékét. Köztük van a magyar válogatott három futballistája, Sallai Roland, Kleinheisler László és Schäfer András is.

Schick félpályás gólját választották az Eb legszebb találatának
Székely Sport 2021. július 14., szerda

Schick félpályás gólját választották az Eb legszebb találatának

A cseh csatár hajszálnyival maradt le a gólkirályi címről, de a labdarúgó Európa-bajnokság legszebb góljáért járó elismeréssel vigasztalódhat. Patrik Schick a skótok elleni csoportmeccsen szerzett szenzációs gólja nyerte az UEFA-közönségszavazást.

Öt olasz és három angol labdarúgó került be az Eb hivatalos álomcsapatába
Orbán Zsolt 2021. július 13., kedd

Öt olasz és három angol labdarúgó került be az Eb hivatalos álomcsapatába

Az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) honlapján kedden közzétették a vasárnap zárult kontinenstorna posztok szerinti tizenegy legjobb játékosát. A hivatalos álomcsapat zömét az Európa-bajnok olasz és az ezüstérmes angol válogatott tagjai alkotják.

Holtverseny tippversenyünk élén, a több telitalálat döntött
Székely Sport 2021. július 13., kedd

Holtverseny tippversenyünk élén, a több telitalálat döntött

Végig kiélezett küzdelem jellemezte a Székely Sport Eb-tippversenyét. Az élen folyamatos volt a változás, hogy aztán az Eb-döntő lejártakor is egyenlő pontszámmal álljon két felhasználó.

Mancini szerint sikerült érvényesíteni az akaratukat, az angol kapitány vállalta a felelősséget
Székely Sport 2021. július 12., hétfő

Mancini szerint sikerült érvényesíteni az akaratukat, az angol kapitány vállalta a felelősséget

Olaszország válogatottja tizenegyespárbajban nyerte meg a labdarúgó Európa-bajnokság londoni döntőjét a hazai pályán játszó Anglia ellen, és története második kontinensbajnoki címét szerezte meg az 1968-as siker után. A finálé után a szakvezetők nyilatkozataiból válogattunk.

Acélból vannak az olaszok idegei, büntetőpárbaj után ültek fel Európa trónjára
Zátyi Tibor 2021. július 12., hétfő

Acélból vannak az olaszok idegei, büntetőpárbaj után ültek fel Európa trónjára

Habár már a második percben vezetéshez jutott Anglia az Olaszország elleni labdarúgó Európa-bajnoki döntőben vasárnap késő este, nem tudta megőrizni előnyét, az olaszok az elnyűhetetlen Bonucci révén egyenlítettek. Európa trónjának sorsa büntetőkkel dőlt el, Southgate tizenegyeslövő cseréi nem jöttek be, Donnarumma pedig az egekbe védte az olaszokat.

Eb-döntő: az angolok először, vagy az olaszok másodszor?
Orbán Zsolt 2021. július 11., vasárnap

Eb-döntő: az angolok először, vagy az olaszok másodszor?

Vasárnap 22 órától nehezen megtippelhető döntővel zárul az európai kontinenst egy kerek hónapig futball-lázban tartó Európa-bajnokság. A londoni aranymeccsen két kiválóan védekező, de a gólszerzésben is jeleskedő válogatott feszül egymásnak, de vajon Giorgio Chiellini vagy Harry Kane emelheti elsőként magasba a trófeát?

Három zárt kapus mérkőzéssel büntették a magyar labdarúgó-válogatottat
MTI 2021. július 09., péntek

Három zárt kapus mérkőzéssel büntették a magyar labdarúgó-válogatottat

Az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) a jelenleg zajló kontinenstorna csoportmeccsein diszkriminatív szurkolói megnyilvánulások miatt három zárt kapus mérkőzésre büntette a magyar válogatottat.

Vélemény
avatar
Kádár Zoltán: A gyűrűk ura – avagy a bundás bunda

Korábban írtunk már arról, hogy a Román Kosárlabda Szövetség (FRB) hibát, hibára ...

avatar
Somogyi Botond: Az Aranylabda és a durcás Real

A párizsi Théâtre du Châtelet-ben október 28-án este ünnepélyes keretek között adták ...

avatar
Kádár Zoltán: Harminchét–kettő!

Ennyi lett a végeredménye a román teremlabdarúgó-bajnokság legmagasabb osztályában, az 1. Ligában ...

×

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.