Olimpia

Dráma a javából: a 121. percben érkezett az ukránok győztes gólja

Orbán Zsolt 2021. június 30., 00:49 utolsó módosítás: 2021. június 30., 11:41

Utolsóként az ukrán labdarúgó-válogatott jutott be az Európa-bajnokság negyeddöntőjébe. A csoportkör után majdnem búcsúzó Sevcsenko-csapat az emberhátrányban szereplő svédeket küzdötte le hosszabbítás után, a legvégére becserélt Artem Dobvik 121. percben szerzett góljával.

Zincsenko góllal és asziszttal vált az ukránok hősévé Fotó: UEFA EURO 2020/Facebook

Északkeleti szomszédaink „szerencsés vesztesként” élték túl a csoportkör, Andrij Sevcsenko gárdája elbukta az osztrákok elleni sorsdöntő mérkőzését a C-csoportban, de végül a legjobb hárompontos csapatként jutott be a nyolcaddöntőbe. Ezzel szemben a svédek többek között a spanyolokat megelőzve, hét egységgel végeztek az E-jelű négyes élén.

Az éjszakába nyúló glasgowi mérkőzésen az ukránok alakították ki az első nagy lehetőséget, s bár Jaremcsuk védését magabiztosan védte Olsen, a 27. percben Zincsenko megszerezte a vezetést a kék mezeseknek: a Manchester City sokoldalú labdarúgója Jarmolenko beadásnak szánt labdáját találta el tökéletesen. Az eredeti címzett feltehetően nem a gólszerző volt, de ezzel aligha törődtek az előnybe kerülő ukránok.

A párharcot nagyobb továbbjutási esélyekkel kezdő skandinávok kevéssel a szünet előtt válaszoltak, Forsberg lövése kissé irányt változtatott egy ukrán védőn, Buscsan-kapus pedig verve volt (1–1).

A második játékrész a kapufákról szólt, előbb Jarmolenko előkészítését követően Olsennek volt szerencséje Szidorcsuk tekerésénél, aztán Forsberg találta el kétszer is a kapufát.

Forsberg mérlege a nyolcaddöntőben: egy gól, két kapufa Fotó: UEFA EURO 2020/Facebook
A svédek valamivel többet tettek azért, hogy kiharcolják a győzelemet a rendes játékidőben, de a nyolcaddöntő utolsó felvonásában nem született döntés az első 90 perc alatt.

A 2x15 perces ráadás első fele sok cserét és jó néhány kemény belépőt hozott. A 98. percben Danielsson talpalta le a frissen beállt Beszegyin sípcsontját, az olasz játékvezető előbb csak sárgát mutatott fel, de a videobíró segítségével kiállította a svédek védőjét.

Az ukránok óriási esélyhez jutottak, de egészen a hosszabbítás végéig úgy tűnt, az északiak büntetőpárbajra menthetik a döntést.

Aztán a 121. percben a gólszerző Zincsenko beadásából a tizenegyesekre becserélt Artem Dovbik továbbfejelte az ukránokat.

Az ukránok Rómába utaznak, ahol szombaton Angliával meccselnek a legjobb négy közé kerülésért.