Olimpia

Erőt adott a kivédett büntető, túl az Eb első tizenegyespárbaján

Józsa Csongor 2021. június 29., 00:59

Lüktető összecsapást játszott a francia és a svájci válogatott Bukarestben a labdarúgó Európa-bajnokság nyolcaddöntőjében. Utóbbiaknak állt a zászló, két perc alatt fordítottak a gallok. Nem tudták dűlőre vinni a csatát, így a tizenegyesek döntöttek.

Benzema kettőt lőtt két perc alatt Fotó: Jeanchristophe Bott/Agerpres/EPA

Hétfőn este a bukaresti Nemzeti Aréna a Franciaország–Svájc mérkőzéssel búcsúzott a labdarúgó Európa-bajnokságtól. A csoportmérkőzéseket követően egy nyolcaddöntőt rendeztek a Nemzeti Arénában.

Ahogy azt várni lehetett, a franciák voltak a kezdeményezőbbek, pár apróbb helyzetecskét össze is hoztak, igaz túloldalt megmutatta az ellenlábas, hogy nem csupán a statiszta szerepet vállalta. Olyannyira nem, hogy a 15. percben meg is szerezte az előnyt a svájci gárda: Zuber ívelt középre, Seferovic emelkedett a legmagasabbra, Lenglet mellől bólintott a jobb alsóba (0–1).

Gyorsan szeretett volna válaszolni a kékmezes ellenlábas. Sommer bravúros hárítása kellett, hogy ez ne következzen be pillanatok alatt. Aztán Mbappé és Rabiot távoli löketei mentek mellé.

A franciákból hiányzott az átütő erő, a svájciak pedig ügyesen, okosan fociztak. Amikor meg lehetett egy-egy támadást is megindítottak, így az első felvonást követően érett a meglepetés.

A második játékrészt lendületesen indította Didier Deschamps együttese, az ellenfél viszont jól zárta a területeket. Az 55. percben nagy esélyt kapott Svájc, kettőre növelhette az előnyét, a VAR segítségével tizenegyeshez jutottak Zubert kaszálta el Pavard. Rodríguez jobb alsóba tartó lövését kivédte Lloris.

Fotó: Facebook/UEFA EURO 2020

Ez a hárítás óriási löketet adott társainak, pillanatok alatt megfordult a találkozó, a gallok nem csupán kiegyenlítettek, hanem átvették a vezetést. A főszereplő Benzema volt, az 57. percben Mbappé passzát pöccintette a hálóba, aztán az 59. minutumban Griezmann helyezte a fejére a játékszert, közelről bólintotta be a Real Madrid támadója (2–1).

A fordítás megnyugtatta a franciákat, a 75. percben ráadásul Pogba 22 méterről óriási gólt akasztott a bal felsőbe (3–1). Túlontúl megnyugtatta....

A 82. percben szépített Svájc, Seferovic duplázott, ezúttal is fejjel volt eredményes (3–2). Gavranovic a 86. percben betalált, a gólt les címén elvették – jogosan. Hogy aztán a 90. minutumban már érvényest szerezzen, elhúzott védője mellett, védhetetlenül lőtte a jobb alsóba (3–3).

Jöhetett a hosszabbítás. Itt igazából egyik fél sem kockáztatott, érződött, hogy sokat kivett belőlük az első kilencven perc. Mbappé előtt azért két ízben is ott volt a gólszerzés lehetősége, minkettőt mellé lőtte.

A kontinenstorna első tizenegyespárbaja döntötte el, ki lesz ott a következő körben.

Gavranovic kezdte, bevágta, ahogy Pogba is. A másodikat Schar, illetve Giroud is a bal alsóba helyezte. Akanji a jobb alsóba gurított, Thuram is odalőtte, pontosan. Vargas lövésébe Lloris belekapott, de nem tudta hárítani, Kimpembe a bal felsőbe bombázta. Mehmedi magabiztosan értékesítette, Mbappé kihagyta, a jobb sarokra tartó próbálkozását Sommer kiütötte.

Svájc nagyon sokat tett, hogy ő legyen a továbbjutó, alaposan megdolgozott a sikerért, ott vannak a negyeddöntőben, ahol a spanyolokkal játszanak majd.

Labdarúgó Európa-bajnokság, nyolcaddöntő:

Franciaország–Svájc 3–3 (0–1, 3–3), büntetőkkel 4–5.

Gólszerzők: Karim Benzema (57., 59.), Paul Pogba (75.), illetve Haris Seferovic (15., 81.), Mario Gavranovic (90.).
Bukarest, Nemzeti Aréna, vezette: Fernando Rapallini (argentin).
Franciaország: Lloris – Varane, Lenglet (Coman, 46., Thuram, 111.), Kimpembe – Pavard, Kante, Pogba, Rabiot – Griezmann (Sissoko, 88.) – Benzema (Giroud, 94.), Mbappé. Szövetségi kapitány: Didier Deschamps.
Svájc: Sommer – Elvedi, Akanji, Rodriguez (Mehmedi, 87.) – Widmer (Mbabu, 73.), Freuler, Xhaka, Zuber (Fassnacht, 79.) – Shaqiri (Gavranovic, 73.) – Seferovic (Schar, 97.), Embolo (Vargas, 79.). Szövetségi kapitány: Vladimir Petkovic.