HIRDETÉS

D csoport: a legerősebb négyes

Mbappé és a franciák nem csak csak a csoportelsőségre, a végső győzelemre is nagy esélyesek
Fotó: Georgi Licovski/EPA/Agerpres

Első ránézésre egyszerűnek tűnik: a két nagyágyú, a francia és a holland egymás elleni mérkőzésen dönti el az elsőséget, a harmadik helyért az osztrák és a lengyel válogatott küzd meg a németországi labdarúgó Európa-bajnokság D csoportjában.

Amennyiben viszont az együttesek világranglistás helyezését nézzük, a négyes akár bonyolult is lehet. A szakemberek szerint ugyanis ez a kvartett a mezőny legerősebbje: a franciák (2. helyezettek), a hollandok (7.), az osztrákok (25.) és a lengyelek (28.) átlaga az összes csoport közül a legalacsonyabb (15,5), vagyis a legjobb.

Franciaország

A kékek egyértelmű esélyesei a csoportnak, a bukmékerek pedig egyenesen a döntőbe várják őket, ami nem csoda, hiszen a legutóbbi világbajnokságon Didier Deschamps és tanítványai csupán büntetőrúgásokkal maradtak alul a fináléban az argentinokkal szemben, az azt megelőző Eb-n viszont már a nyolcaddöntőben búcsúztak.

HIRDETÉS

Tehát most mindenképpen szeretnének egyrészt javítani, másrészt ismét bizonyítani.

Ezt tették már a selejtezők alkalmával is. A Giroud-val, Mbappéval, Griezmannal és a többi sztárral felálló galaktikusok magabiztosan nyerték csoportjukat a hollandok, valamint a görögök, írek és Gibraltár előtt úgy, hogy a nyolc meccsükön 29 gólt lőttek és csupán hármat kaptak. Ezek a mutatók az összes selejtezőcsoport legimpozánsabb teljesítményét jelentik. Biztos, hogy a tavalyi formájukat szeretnék átmenteni az Eb idejére is.

A gall keret különben az egész mezőny egyik legerősebb játékosállománya.

A válogatott több mint háromnegyed része ugyan inkább a frank gyarmatbirodalmat képviseli (a 25 fős állományból 19 színesbőrű), ám ez nem azt jelenti, hogy a különböző származási háttérrel rendelkező játékosok félvállról vennék a francia nemzeti színek képviseletét.

Deschamps keretében kevés a meglepetés: Barcola, a PSG játékosa először kapott meghívót, míg Mendy (Real Madrid) és Kanté (Al-Ittihad) visszatérő a Les Bleus-ben. A többi nagy sztár a már említett PSG és Real Madrid mellett a Bayern München, Internazionale, Barcelona, Milan, Arsenal, Liverpool, Atletico Madrid játékosa – kizárólag topcsapatok meghatározó futballistái. A francia kispadon ülő szakembernek a kezdő tizenegy kiválasztásakor egyrészt könnyű (tud válogatni), másrészt nehéz (de kit tegyen be?) feladata van, de az biztos: az Eb-n akár két ütőképes csapatot is kiállíthatna. Így nehéz lenne elképzelni, hogy a gall kakasok ne az első helyről jussanak tovább.

A franciák eddigi Eb-mérlege kissé furának tűnhet, hiszen 1992-ig csupán kétszer jutottak a legjobbak közé, hat alkalommal hiányoztak a kontinenstornáról,

viszont az eredményeik igencsak megsüvegelendők:

két aranyérem mellett (1984, 2000) 2016-ban ezüstöt, 1966-ban bronzérmet nyertek, 1960-ban a negyedik helyen végeztek, és csak kétszer maradtak csoportkörösök.

Hollandia

A németalföldiek a felemásra sikeredett vb-t követően (a későbbi győztes argentin válogatott büntetőkkel búcsúztatta őket) új szövetségi kapitánnyal vágtak neki a Eb-nek. Ronald Koeman tanítványai a selejtező B csoportjából másodikként jutottak ki a kontinenstornára a franciák mögött.

Szerencsétlenségükre itt is összekerültek egymással.

Bár lehet, hogy a franciáktól tavaly elszenvedett két vereségük tanulópénzül szolgál majd, s a hibákból tanulva igyekeznek minél szorosabb mérkőzést vívni velük: valószínű, hogy a két együttes egymás elleni összecsapásától függ majd a csoportelsőség is.

A hollandoknak rendkívül erős a hátvédsoruk és megbízható a középpályájuk •  Fotó: Noushad Thekkayil/EPA/Agerpres Galéria

A hollandoknak rendkívül erős a hátvédsoruk és megbízható a középpályájuk
Fotó: Noushad Thekkayil/EPA/Agerpres

Ronald Koeman, aki 2018 és 2020 között már irányította a flamand csapatot,

a keretébe hívott játékosok közül rendkívül erős hátvédsort és megbízható középpályát tud kialakítani,

hiszen olyan nevek kerülhetnek be a kezdőtizenegybe, mint Van Dijk (Liverpool), Ake (City), De Ligt (Bayern), középen pedig De Jong (Barcelona), Reijnders (Milan), Gravenberch (Liverpool). Kapusposzton nem erősek és elöl is elkelne egy igazi gólvágó (Van Basten-, Van Nistelrooy- vagy Van Persie-típusú csatáruk rég nem volt), éppen ezért kijelenthető: a tulipánországiak hosszú menetelésre nem lesznek képesek.

A hollandok Eb-mérlege igencsak érdekes:

a 16 tornából tízen vettek részt, ebből négyszer is bronzérmet szereztek, 1988-ban pedig megnyerték a tornát, ezen kívül kétszer negyedöntősök (1996, 2008-ban hazai pályán), legutóbb nyolcaddöntősök és két alkalommal (1980, 2012) csoportkörösök voltak.

Ausztria

Azok a szurkolók, akik rendszeresen figyelemmel kísérik a futballvilágban történő dolgokat, viszonylag jól ismerik a játékospiacot, nehezen tudják elképzelni, hogy az osztrák válogatott a világranglistán a 25. helyet foglalja el. Márpedig ez a helyzet, még akkor is, ha a sógorok negyed évszázada nem voltak világbajnokságon, és az Eb-ken sem remekeltek, ráadásul topcsapatokban futballozó sztárjaik sincsenek.

Az osztrák válogatott a FIFA-rangsor szerint mégis előkelő helyen áll – annak ellenére, hogy selejtezőcsoportjukból is csupán másodikként jutottak tovább a belgák mögött. Igaz, a vörös ördögök mögött csak egy ponttal voltak lemaradva, és nyolc mérkőzésükből csak egyet vesztettek el megelőzve Svédországot, Azerbajdzsánt és Észtországot.

Keretüket tekintve senki sem esik hasra.

Legnagyobb sztárjuk, David Alaba – aki a Real Madridnál tavaly hosszú időre lesérült – nem is tagja a behívottaknak. Ismertebb játékosuk két középpályás: Konrad Leimer a Bayern Münchennél, Marcel Sabitzer pedig a Borussia Dortmundnál légióskodik. A többi hazai, de főleg Bundesliga-csapatokban rúgja a bőrt, veterán csatáruk, Arnautovic pedig az Internazionale tagja.

Kemény diónak bizonyulhatnak az osztrákok •  Fotó: Mihai Barbu/EPA/Agerpres Galéria

Kemény diónak bizonyulhatnak az osztrákok
Fotó: Mihai Barbu/EPA/Agerpres

Habár a játékosok nem igazán ismertek, Ralf Ragninck jól összerakta az együttest.

A német szakember tudása, valamint az osztrák játékosok közti csapategység a garancia arra, hogy a sógorok kemény diónak bizonyulhatnak majd a csoportmeccsek során. Ám, hogy a hollandok és franciák ellen tudnak-e pontot szerezni, az más kérdés.

Eb-mérlegük kimondottan szerény,

2008-ban és 2016-ban csoportkörösök maradtak (akkor éppen a magyarok négyesében maradtak utolsók), legutóbb a nyolcaddöntőben búcsúztak (a 12. helyen végeztek).

Lengyelország

A polszkik az osztrákokhoz hasonlóan ugyancsak elöl szerepelnek a FIFA-ranglistán, mégis a csoport szürke eminenciásának számítanak: 28. helyük és a La Liga tavalyi gólkirályának, Lewandowskinak dacára nagyjából mindenki a negyedik helyre sorolja őket.

A lengyelek már a selejtezők során gyengélkedtek, hiszen csoportjukban az albánok és a csehek mögött a harmadik helyen végeztek csupán Moldovát és Feröer-szigeteket megelőzve. Végül a bonyolult – Nemzetek Ligájában is elért eredményeket figyelembe véve – számítások következtében pótselejtezőt kellett vívniuk, először Észtországot, utána Wales együttesét győzték le büntetőpárbajban utolsó csapatként jutva ki a kontinensviadalra.

Ilyen előzmények után nehezen elképzelhető, hogy Michal Probierz szövetségi kapitány és tanítványai vérmes reményeket fűznének a továbbjutáshoz.

Egyetlen pontszerzési lehetőségük valószínűleg az osztrákok elleni összecsapáshoz kapcsolódik majd.

Nehezen elképzelhető, hogy a lengyelek vérmes reményeket fűznének a továbbjutáshoz •  Fotó: Kirill Kudryavtsev/Agerpres/EPA Galéria

Nehezen elképzelhető, hogy a lengyelek vérmes reményeket fűznének a továbbjutáshoz
Fotó: Kirill Kudryavtsev/Agerpres/EPA

A keret a szurkolók szempontjából kevésbé ismert játékosokból áll.

A kapusposzton Szczesny kihagyhatatlan, mint ahogy elöl a nagy öreg gólvágó, Lewandowski is. Ismerősen csenghet még a Juventusból Milik, a Nápolyból Zielinski és az egykor még a Milant is megjárt Piatek (Basaksehir Istanbul) neve. A többiek főleg olasz, török, francia és angol csapatok játékosai.

A lengyelek Eb-mérlege sem lenyűgöző,

az utóbbi négy kontinenstornára ugyan kijutottak, de csak 2016-ban élték túl a csoportot, legutóbb a 21. helyen végeztek.

szóljon hozzá!
HIRDETÉS
HIRDETÉS
Ajánljuk még

Forr a levegő Csíkszeredában: először jön a Steaua

A labdarúgó 2. Liga felsőházi rájátszásának rangadójára készül az éllovas FK Csíkszereda: csütörtökön délután 5 órától a második helyen álló Bukaresti Steauát fogadja.

Aranygóllal nyert a Csíkszeredai Sportklub, összejött a székely finálé az Erste Ligában

A végletekig kiélezett, fordulatos mérkőzésen, a hosszabbításban nyert kedden este a Csíkszeredai Sportklub a BJAHC ellen a jégkorong Erste Liga elődöntőjének ötödik találkozóján. Készülhetnek a Gyergyói HK elleni döntőre.

Székelyhon

Lassan eltűnnek az elektronikus egészségügyi kártyák

Hamarosan országszerte elérhetővé válik az új típusú személyazonossági igazolvány, amely elektronikusan is tárolja a személyes adatokat. Az új személyi elterjedésével fokozatosan az elektronikus egészségügyi kártyák is megszűnnek.

`
Krónika

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég

Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.

Krónika

Mennie kellett a Kakasos templomból a túlköltekező lelkésznek

Áprilistól a mezőségi szórványban folytatja lelkészi szolgálatát Ballai Zoltán, miután a Kolozsvár Felsővárosi Református Egyházközség presbitériuma megvonta tőle a bizalmat.

Főtér

Románia Kelet-Európa Eldorádója lesz, állítja a mezőgazdasági miniszter…

… egy helyi rendőrfőnök úgy gondolta, jó móka, ha drogbulikat szervez a lakásán… és magyar nyelven is riasztották az utasokat a kolozsvári reptéren.

Ez is érdekelheti

Az Eb-álomcsapat több mint felét a spanyolok adják

Taroltak a spanyolok a nemzetközi szövetség álomcsapatában, rajtuk kívül csak négy nemzet játékosa fért oda.

A döntővel húzta be az első helyet

Jóval izgalmasabban alakult a Székely Sport Eb-tippversenye, mint a legtöbb meccs, az utolsó meccsen dőlt el a végső győztes kiléte: Becze Márk telitalálattal előzött és tolta harmadik helyre a korábbi éllovas Bálint Annát, a második Váncsa Eszter lett.

Végül győzött a játék. De milyen áron?

Hosszú hetek kínlódása, vergődése után – mármint a fociszerető szurkolók szempontjából – végre pont került az eddigi talán legunalmasabb Európa-bajnokság végére.

Megnyerte hetedik Eb-meccsét is, negyedszer a kontinens legjobbja Spanyolország

Az előnyt megszerezte a döntőben, Anglia kiegyenlített, hogy aztán legyen még egy válasza a spanyoloknak. Összességében megérdemeltek lettek Európa-bajnokok.

Hat gólkirály is lehet a labdarúgó-Eb legvégén

Egyet változtatott az előző tornákhoz képest az UEFA az Európa-bajnokság gólkirályi kiírásban, idén sem a gólpasszok, sem a játékpercek nem döntenek.

A spanyolok győzelmét vetíti előre a Sepsi OSK csapatkapitánya

Vasárnap este kiderül, hogy Spanyolország vagy Anglia emeli magasba a serleget a labdarúgó Európa-bajnokságon. A döntőre a Székely Sport a Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK kapusát, Niczuly Rolandot kérte meg, hogy tippelje meg a végeredményt.

Francia bíró vezeti az Eb-döntőt

A francia Francois Letexier vezeti a spanyol–angol döntőt vasárnap a németországi labdarúgó Európa-bajnokságon.

Cserejátékos volt a nyerőember, döntőbe lőtte az angolokat

A végén dőlt el a labdarúgó Európa-bajnokság második elődöntője, Anglia korai hátrányát hamar ledolgozva, a 91. percben szerzett találattal legyőzte Hollandiát, és bejutott a vasárnapi fináléba, ahol Spanyolország ellen küzd meg a trófea elhódításáért.

Hosszabbításra és angol továbbjutásra számít a rádiós műsorvezető

Szerdán este kiderül, hogy mely együttes lesz Spanyolország ellenfele a labdarúgó Európa-bajnokság döntőjében. A holland–angol párharcra a Székely Sport Kádár Zoltánt, a Marosvásárhelyi Rádió műsorvezetőjét kérte meg, hogy tippelje meg a végeredményt.

Vezettek a franciák, négy perc alatt fordítottak a spanyolok, beléptek az Eb-döntőbe

Lüktető első félidőt hozott a németországi labdarúgó Eb első elődöntője, három gólt is jegyeztek. A másodikban Franciaország szaladt az egyenlítés után, Spanyolország az első finalista.

HIRDETÉS
Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!