Olimpia

Cserejátékos volt a nyerőember, döntőbe lőtte az angolokat

Horváth Bálint Ottó 2024. július 11., 00:04 utolsó módosítás: 2024. július 11., 00:23

A végén dőlt el a labdarúgó Európa-bajnokság második elődöntője, Anglia korai hátrányát hamar ledolgozva, a 91. percben szerzett találattal legyőzte Hollandiát, és bejutott a vasárnapi fináléba, ahol Spanyolország ellen küzd meg a trófea elhódításáért.

Az angol büntetőt megelőző szabálytalanság. Harry Kane ezt követően kiegyenlített Fotó: Georgi Licovski/EPA/Agerpres

A szerda esti dortmundi összecsapáson már az első lehetőségét kihasználta Hollandia, a 7. percben Xavi Simons labdát szerzett a tizenhatos előterében és 25 méterről védhetetlenül lőtt a hálóba.

Nem késlekedett az angolok válasza, Kane távoli lövésénél Verbruggen védett, majd kevéssel ezután büntetőt harcolt ki, miután gólhelyzetben Dumfries rátartott a lábára. A videóbíró segítségével megítélt tizenegyesből a Bayern München klasszisa tökéletesen lőtte ki az alsó sarkot, így hamar kiegyenlítettek.

Anglia támadásban maradt és egyértelműen uralta a játékot, Foden betalálhatott volna, ám Dumfries jóvá tette a hibáját és a gólvonalról mentett. A hollandok rutinos szélsője akár gólt is szerezhetett volna, szöglet után a felső lécet találta el.

Ezt követően újra az angol együttes veszélyeztetett újra Foden révén, aki távolról szintén a kapufára lőtt, majd újabb próbálkozását hárította a holland kapus, a szünetben pedig döntetlen volt az állás.

A folytatásban is az angolok kezdeményeztek többet, de helyzetet nem tudtak kialakítani, ezzel szemben a hollandok szabadrúgás után szerezhettek volna újra vezetést, van Dijk lövését Pickford hárította.

Innentől kissé megváltozott a játék képe, az utolsó húsz percben a holland csapat irányított és megvolt az újabb lehetősége, Simons azonban nem találta el jól a labdát, így veszélytelen volt a befejezése.

A végjátékban az angol együttes gólt szerzett ugyan Saka révén, de ezt les miatt érvénytelenítették, aztán Palmer előtt adódott nagy esély, de csúnyán elrontotta a lövését.

Amikor már a hosszabbításra készültek a felek, jött a dráma, a hajrában a csapatkapitány Kane helyére beállt Ollie Watkins, az Aston Villa támadója könnyedén lefordult a védőjéről és belőtte a győztes gólt az angoloknak, akik egymás után másodszor jutottak be az Eb döntőjébe, a vasárnap 22 órától kezdődő berlini fináléban Spanyolország lesz az ellenfelük.

Labdarúgó Európa-bajnokság, elődöntő:

Hollandia–Anglia 1–2 (1–1).

Gólszerzők: Simons (7.), illetve Kane (17., büntetőből), Watkins (90+1.).

Hollandia: Verbruggen – Dumfries (Zirkzee (90+3.), De Vrij, Van Dijk, Aké – Schouten, Simons (Brobbey, 90+3.), Reijnders – Malen (Weghorst, a szünetben), Depay (Veerman, 35.), Gakpo. Szövetségi kapitány: Ronald Koeman.
Anglia: Pickford – Walker, Stones, Guéhi – Saka (Konsa, 90+3.), Mainoo (Gallagher 90+3.), Rice, Trippier (Shaw, a szünetben) – Foden (Palmer, 81.), Bellingham – Kane (Watkins, 81.). Szövetségi kapitány: Gareth Southgate.
Vezette: Felix Zwayer, Stefan Lupp, Marco Archmüller (németek).