Székelyhon    Krónika Online    Főtér    Nőileg    Liget    Erdélyi Napló  |  Jóállás    Apróhirdetés    Rádió GaGa
Olimpia

E csoport: mire képesek a vörös ördögök?

Somogyi Botond 2024. június 12., 14:56 utolsó módosítás: 2024. június 12., 20:45

Az egyik leggyengébb csoportnak tartják a labdarúgó Európa-bajnokság E jelű négyesét, amelyben a nagy favorit Belgium mellett Románia, Szlovákia és Ukrajna szerepel.

E csoport: mire képesek a vörös ördögök?
Galérianézet
A kulcsember De Bruyne vezette Belgium toronymagas esélyese a csoportnak Fotó: Lluis Gene/EPA/Agerpres

A papírformát tekintve egyértelmű, hogy a vörös ördögöknek becézett belgák az első helyről szeretnének továbblépni az egyenes kieséses szakaszba, de az már kérdés, hogy a további helyekre kik érnek be.

Belgium

Bármily furcsa, a világranglistán a Benelux állam az előkelő harmadik helyet foglalja el. Sokak számára talán érthetetlen, mert a legutóbbi világbajnokságon keretük alapján a legjobbak közé várt vörös ördögök nem szerepeltek jól (23. hely), az azt követő kontinenstornán is „csak” ötödik helyen zártak. Tény azonban, hogy a selejtezőben taroltak, hiszen veretlenül nyerték meg az F csoportot, nyolc mérkőzésen csupán négy gólt kaptak és 22-őt lőttek. Igaz, az osztrák, a meggyengült svéd, a még szerényebb azerbajdzsáni és észt csapat szerepelt a hatosukban.

A nemrég közzétett keret tartogat némi meglepetést.

A régi nagyok közül (Vermaalen, Eden Hazard, Fellaini, Mertens, Curtoism, stb.) sokan lemondták a válogatottságot, kiöregedtek. Domenico Tedesco szövetségi kapitány nem hívta be Alderweireldet és a jó formában gólokat lövő Batshuayit, azonban bizalmat szavazott a 35 éves Axel Witselnek, aki az Atlético csapatában már jó ideje középhátvédet játszik. A csapatot képezi Lukaku is, aki inkább csak a rutinjára számíthat, a formájára már kevésbé.

Ettől függetlenül az együttest továbbra is több meghatározó játékos alkotja, akik közül az említetteken kívül nem hiányzik Verthongen, Meunier, De Bruyne, Tielemans, Vermeeren vagy az Arsenalnál kirobbanó formában játszó Trossard és a City üdvöskéje, Jeremy Doku.

Ha e kerettel nem jutnak tovább, ismét óriási meglepetést okoznának, úgy, ahogy a 2022-es vb-n, ahol a csoportban Marokkó és Horvátország búcsúztatta őket.

Eb-mérlegük elég furcsa, hiszen eddig csupán hat alkalommal jutottak ki kontinenstornára, 1972-ben viszont bronzéremmel zártak, 1980-ban ezüstérmet nyertek, kétszer a csoportkörben ért véget számukra torna (1984, 2000), a legutóbbi két alkalommal pedig a negyeddöntőben búcsúztak.

Ukrajna

Bár a pótselejtezőből került fel a csapat, a bukmékerek mégis a második helyre várják keleti szomszédainkat. Ennek talán több is oka is lehet: egyrészt a belgákon kívül a másik két csapat gyengébb szintet képvisel, másrészt az ukránok selejtezőcsoportjukban rendkívül jól szerepeltek, utolsó pillanatokban maradtak le az olaszok mögött a második helyről úgy, hogy a taljánokkal azonos pontszámot (14) gyűjtöttek (Észak-Makedónia és Málta előtt).

Modern, gyors játékot láthatunk az ukránoktól •  Fotó: Maurice Van Steel/Agerpres/EPA
Modern, gyors játékot láthatunk az ukránoktól Fotó: Maurice Van Steel/Agerpres/EPA

És hát a keretük sem elhanyagolandó, hiszen a kapuban a Real Madrid hálóőre, Lunin áll. Előtte az Arsenal játékosa, Zincsenko védekezik, a középpályán például Cihankov (Girona) és a több mint 75 millió euróéért a Chelsea csapatához igazolt Mudrik nyargal le-fel, elöl pedig a spanyol bajnokság meglepetéscsapatának, a Gironának a csatára, Dovbyk lődözheti a gólokat a La Liga friss gólkirályaként a valenciai Jaremcsukkal együtt.

A keret nagy része különben a Dinamo Kijevre és a Sahtar Donyeckre épül,

azonban ott is találunk olyan neveket, mint Jarmolenko vagy a Magyarországot is megjárt Zubkov.

Szerhij Rebrov szövetségi kapitány ideje alatt az ukrán válogatott sokat fejlődött, valószínű, hogy az Eb-n is modern, gyors játékot látunk majd tanítványaitól.

Nem véletlen, hogy a 47 éves ukrán tréner a 2018–2021-es időszakban a Ferencváros kispadján három bajnoki címet nyert, emellett 2019-ben az Európa Liga, 2020-ban pedig a Bajnokok Ligája főtábláján szerepelt a Fradival.

Fiatal ország lévén az ukránok Eb-mérlege nyilván szerény, egyszer éppen házigazdaként vehettek részt (2012-ben) a kontinenstornán. Ezen kívül 2016-ban a csoportkörben búcsúztak, legutóbb a negyedöntőig jutottak.

Románia

Egyes kimutatások szerint Románia a mezőny öt leggyengébb csapata között szerepel, a bukmékerek a csoportban mégis többnyire a harmadik helyre várják Edward Iordănescu együttesét. Ugyanis a szlovák együttes talán a még gyengébb kategóriába tartozik. Ezért is tartják e csoportot az egyik leggyengébbnek.

Mindez azonban az önbizalomtól telt románokat nem ingatja meg és nem keseríti el.

Sőt, örvendenek, hogy olyan négyesbe kerültek, ahonnan egy kis szerencsével akár tovább is juthatnak. Nyilván abban az esetben, ha a szlovákok ellen győznek és az ukránoktól is legalább pontot szereznek.

A románok egy kis szerencsével akár tovább is juthatnak •  Fotó: frf.ro
A románok egy kis szerencsével akár tovább is juthatnak Fotó: frf.ro

A románok Eb-kijutása különben a vártnál zökkenőmentesebbre sikerült, ugyanis Ianis Hagi és társai meglepő módon veretlenül zárták a csoportkört (Svájc, Izrael, Koszovó, Fehéroroszország és Andorra előtt).

A sokkal esélyesebb Svájctól négy pontot szereztek, és rendkívül jó védelmüknek köszönhetően a tíz mérkőzésen mindössze öt gólt kaptak. Persze kérdés, hogy e védelem mit fog tenni a belga vagy ukrán rohamozások során.

A keretet nyilván mindenki ismeri. Valószínű, hogy a kapuban Niță véd majd, hiszen Horațiu Moldovannak az Atletico Madridnál nincsenek játékpercei. Mint ahogy nagyon keveset játszott csapatában Radu Drăgușin hétvéd (Tottenham) és Ianis Hagi (Alavés). Többen kaptak meghívást ciprusi, arab, török, lengyel, valamint olasz másodosztályú kluboktól és persze a hazai bajnokságból.

A felhozatal tehát elég szerénynek mondható.

Középen a Marius Marin, Cicăldau, Răzvan Marin hármas tűnik megbízhatóbbnak. Elöl azonban a szövetségi kapitány nagy bajban lehet, mert George Pușcaș nem egy álomcsatár, Denis Alibec hozzáállása néha megbízhatatlan, és a CFR-es Bîrligea lehet ugyan, hogy lőtt egy pár gólt a bajnokságban, de hogy hány tiszta gólhelyzetet rontott el azon kívül, annak csak a fellegvári szurkolók a megmondhatói.

A románok Eb-mérlege szegényes, eddig ötször jutottak ki kontinenstornára, és csak 2000-ben léptek tovább a csoportból. Akkor az angolokat és a németeket verték ki a portugálok mögött a második helyen végezve, ám az olaszoktól az egyenes kiesés szakaszban vereséget szenvedtek.

Szlovákia

A felvidéki együttest szinte mindenki a negyedik helyre várja, a fogadóirodáknál nagy szorzója van annak, ha valaki a szlovák csapat továbbjutására tesz. Valószínű azonban, a tótokat ez mit sem érdekli, ők is tudják, hogy olyan csoportba kerültek, ahol komoly csapatmunkával és egy kis szerencsével van mit keresniük.

Szerényebb csapatot alkotnak a  szlovákok, de meglepetést okoznhatnak •  Fotó: Jose Manuel Vidal/EPA/Agerpres
Szerényebb csapatot alkotnak a szlovákok, de meglepetést okoznhatnak Fotó: Jose Manuel Vidal/EPA/Agerpres

A válogatott a J jelű hatosból került ki a kontinenstornára csoportmásodikként a portugálok mögött. Ráadásul úgy, hogy brutálisan erős luzitánoktól hazai pályán csak 1–0-ra, idegenben pedig 3–2-re kaptak ki. Ezen kívül vereségük nem is volt, tíz mérkőzésen nyolc gólt kaptak, védelmük tehát kimondottan jó, igaz, a csoportban olyan ellenfeleik voltak, mint Luxemburg, Izland, Bosznia és Liechtestein.

Francesco Calzona olasz szövetségi kapitány keretéből nem hiányoznak az ismert nevek,

mint például a Milant megjárt Kucka, Lobotka a Napoliból, a Hertha Berlint erősítő Pekarik vagy a Hellas Veronánál játszó Andrej Duda. Amúgy a behívott játékosok között számunkra is találhatók érdekes nevek, mint Gyömbér Norbert (Salernitana), Bénes László (Hamburg) vagy az érsekújvári születésű fiatal Sebastian Kósa Tamás (Spartak Trnava).

Ha a portugálok elleni két tavalyi meccsből indulunk ki, pontokat is gyűjthetnek Calzona mester tanítványai,

ha a szlovák labdarúgás szintjét és az elmúlt évek eredményeit nézzük, már visszafogottabban kell nyilatkozni, hiszen a csoportból való továbbjutásuk a meglepetés kategóriájába tartozna.

Az ukránokhoz hasonlóan fiatal ország, eddig Eb-n csupán két alkalommal szerepeltek, 2016-ban a nyolcaddöntőbe kerültek, legutóbb már a csoportban búcsúztak.

Ön szerint ez:
Jó hír
Rossz hír
0 HOZZÁSZÓLÁS
×

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.