Székelyhon    Krónika Online    Főtér    Nőileg    Liget    Erdélyi Napló  |  Jóállás    Apróhirdetés    Rádió GaGa
Olimpia

Csúcsrangadók és kiszámíthatatlan párharcok – az Eb-negyeddöntők felvezetője

Horváth Bálint Ottó 2024. július 04., 21:18

Következik a németországi labdarúgó Európa-bajnokság érdemi része, pénteken és szombaton rendezik a negyeddöntőket. A kontinens jelenleg legjobb válogatottjai között hatalmas csaták várhatók a legjobb négy közé jutásért.

Csúcsrangadók és kiszámíthatatlan párharcok – az Eb-negyeddöntők felvezetője
Galérianézet
A német válogatott házigazdaként a torna egyik legnagyobb esélyese közé tartozik Fotó: Friedemann Vogel/EPA/Agerpres

Két csúcsrangadót is rendeznek a negyeddöntőben, a Spanyolország–Németország, valamint a Portugália–Franciaország párharc igazi csemegének ígérkezik, míg az Anglia–Svájc, illetve a Hollandia–Törökország párosításban bár előbbi válogatottak a favoritok, de utóbbiak kemény riválisnak számítanak.

Mire megy egymással az Eb-n legmeggyőzőbb német és spanyol csapat?

A pénteki játéknapon először 19 órától Stuttgartban a házigazda Németország és a tornán egyedüliként hibátlanul menetelő Spanyolország küzdenek meg egymással.

Talán nem túlzás azt állítani, hogy eddig ez a két együttes nyújtotta a legmeggyőzőbb teljesítményt, így ebből a szempontból igencsak érdekfeszítő lesz a párharcuk.

Legutóbb másfél évvel ezelőtt játszottak egymás ellen, a katari világbajnokságon 1–1-es döntetlen született, végül a spanyolok továbbjutottak, a németek viszont kiestek a csoportból.

A mostani Eb csoportkörében a németek magabiztosan nyertek 5–1-re Skócia ellen és 2–0-ra győzték le Magyarországot, a harmadik mérkőzésükön viszont meggyűlt a bajuk a svájciakkal, és csak a hosszabbításban mentették 1–1-es döntetlenre az összecsapást, Füllkrug gólja pedig a csoportelsőséget jelentette számukra.

A nyolcaddöntőben is kemény csatát vívtak a dánokkal,

a szünetben még gól nélküli döntetlenre álltak a felek, aztán a Nationalelf egy büntetővel előnybe került, Musiala pedig lezárta a továbbjutás kérdését.

•  Fotó: Robert Ghement/EPA/Agerpres
Fotó: Robert Ghement/EPA/Agerpres

A spanyolok rendkívül eredményes játékkal rukkoltak elő az első csoportmeccsükön, már az első félidőben eldöntötték a Horvátország elleni párharcot, majd végig támadva lerohanták az olaszokat, és bár csak egy öngóllal nyertek,

a játék képe alapján sokkal nagyobb lehetett volna a különbség.

Az első helyet már az albánok elleni mérkőzés előtt bebiztosították, amelyen tartalékosan álltak fel, de így is nyertek 1–0-ra, ezzel kapott gól nélkül zárták a csoportkört. A legjobb tizenhat között viszont már zörrent a hálójuk, igaz csak öngóllal, de hátrányba kerültek Georgiával szemben, utána azonban hengereltek, a szünetig összejött az egyenlítés, végül pedig 4–1-re kiütéssel nyertek.

Eredményesebb játék kell a portugáloktól a szerencsés franciák ellen

A második pénteki negyeddöntőben 22 órától Hamburgban Portugália és Franciaország találkoznak,

a két válogatott a legutóbbi két kontinensviadalon is megmérkőzött egymással.

A 2016-os franciaországi Eb-n a döntőben csaptak össze, a kiegyensúlyozott párharcban nem született találat a rendes játékidőben, végül a portugálok Eder a hosszabbításban szerzett góljával diadalmaskodtak a tornaházigazdával szemben. Aztán három évvel ezelőtt a csoportkörben játszottak egymással, fordulatos meccsen Cristiano Ronaldo és Karim Benzema duplájával 2–2-es döntetlenre végeztek, így a franciák az első, a portugálok a harmadik helyről jutottak tovább.

•  Fotó: Robert Ghement/EPA/Agerpres
Fotó: Robert Ghement/EPA/Agerpres

Az idei torna első mérkőzésén Portugália megdolgozott a győzelemért, a hajrában fordított és 2–1-re nyert Csehország ellen, utána viszont 3–0-ra kiütötte a törököket. A biztos csoportelsőség tudatában viszont az utolsó csoportmeccsén szenvedett, több cserejátékossal a kezdőben, nagy meglepetésre 2–0-ra kikapott Georgiától.

A nyolcaddöntőben óriási favoritnak számítottak a szlovénok ellen, ám hiába a nagy fölény, ezt nem tudták gólra váltani.

Még a hosszabbításban sem sikerült betalálni, pedig büntetőhöz is jutottak, ezt viszont Ronaldo kihagyta, aki aztán a tizenegyes-párbajban revansot vett, és a kapusuk, Diogo Costa parádés védéseivel végül kiharcolták a továbbjutást.

A franciák egyáltalán nem remekelnek ezen az Eb-n, lényegében úgy kvalifikálták magukat a második helyről a csoportból, hogy még akciógólt sem szereztek.

A csoportgyőztes osztrákokat egy öngóllal győzték le, aztán 0–0-s döntetlent játszottak a hollandokkal, és még a kieső lengyeleket sem tudták megverni, Mbappé büntetőből talált be az 1–1-gyel végződött találkozón. Aztán hiába uralták szinte teljes mértékben a belgák elleni nyolcaddöntőt, a lehetőségeik kimaradtak, és a végjátékban ismét csak egy megpattanó lövéssel, újabb öngóllal tudtak nyerni.

•  Fotó: Christopher Neundorf/EPA/Agerpres
Fotó: Christopher Neundorf/EPA/Agerpres

A címvédő után az előző Eb-döntős angolokat is kiejtik a svájciak?

Az első szombati negyeddöntőben 19 órától Düsseldorfban Anglia és Svájc párharca következik,

a két csapat közül meglepő módon a svájciak teljesítenek jobban és várakozáson felül szerepelnek,

ezzel bizonyítják, hogy komolyan kell számolni velük, míg a végső győzelemre egyik nagy esélyes angoloktól előzetesen sokkal többet vártunk, mint amit eddig mutattak.

A két válogatott utoljára 2022 tavaszán barátságos mérkőzésen találkozott egymással, amikor az angolok hazai pályán 2–1-re bizonyultak jobbnak, ám erről az eredményről nem lehet messzemenő következtetéseket levonni.

•  Fotó: Abedin Taherkenareh/EPA/Agerpres
Fotó: Abedin Taherkenareh/EPA/Agerpres

Svájc a magyarok elleni magabiztos 3–1-es győzelemmel kezdett, aztán a skótokkal csak döntetlent ért el, viszont a németekkel szemben nagyon sokáig vezetett, de a végén kapott góllal 1–1-re végzett, így a csoport második helyéről jutott tovább. Az egyenes kieséses szakaszban Murat Yakin szövetségi kapitány együttese minden kétséget kizáróan győzte le 2–0-ra, ezzel

meglepetésre búcsúztatta a címvédő olaszokat, és akárcsak az előző Eb-n, ismét a negyeddöntőben bizonyíthat.

Anglia egyértelműen csalódást okozott a csoportkörben, ahol azonban 5 pont is elegendő volt számára az első helyhez. Az első találkozóján egy korai gólnak köszönhetően jutott előnyhöz, majd nem erőltette a játékot, és ezt a végéig megőrizte Szerbia ellen. Aztán Dániával szemben is hamar vezetést szerzett, a versenyképesebb ellenfél azonban egyenlíteni tudott és veszélyesebb volt a kapura, végül 1–1-es döntetlen lett a vége. Az angolok játéka a szlovénok ellen sem javult fel, így hiába a nagy mezőnyfölény, nem tudtak eredményesek lenni, így gól nélkül zártak.

A nyolcaddöntőben a szlovákokkal szemben nagyon közel voltak a kieséshez,

hiszen az első játékrész közepétől hátrányban játszottak, és csak az utolsó másodpercekben Bellingham ollózós góljával mentették hosszabbításra a párharcot, amelynek legelején viszont Kane találata a továbbjutáshoz segítette őket.

•  Fotó: Mohamed Messara/EPA/Agerpres
Fotó: Mohamed Messara/EPA/Agerpres

Feljavult a hollandok játéka, újabb meglepetésre készülnek a küzdelmes törökök

A negyeddöntők sora szombaton 22 órától Berlinben Hollandia és Törökország összecsapásával zárul, amelyen kijelenthető, hogy

a hollandok a favoritok, azonban a törökök ezen a tornán igencsak ütőképes gárdát alkotnak, és meg kell jegyezni, hogy küzdeni akarásból jelesre vizsgáztak.

A legutóbbi négy összecsapásukból a török csapat jött ki valamivel jobban, 2015-ben az Eb-selejtezők során otthon 3–0-ra nyertek, idegenben pedig 1–1-es döntetlent értek el, míg a 2021-ben a vb-selejtezőkben hazai pályán 4–2-re győztek, vendégként viszont 6–1-es vereséget szenvedtek.

•  Fotó: Leszek Szymanski/EPA/Agerpres
Fotó: Leszek Szymanski/EPA/Agerpres

A hollandok csak a harmadik helyről jutottak tovább a csoportból, miután a lengyelek ellen fordítaniuk kellett és hajrágóllal 2–1-re nyertek, majd gól nélküli döntetlent játszottak a franciákkal, valamint kétszer ugyan felálltak a hátrányból, de a vereséget mégsem tudták elkerülni, 3–2-re maradtak alul az osztrákokkal szemben.

A Románia elleni nyolcaddöntős mérkőzésen viszont feljavult a teljesítményük,

rengeteg helyzetet kialakítottak, ennek ellenére sokáig csak eggyel vezettek, azonban a végén kétszer is betaláltak, és 3–0-ra magabiztosan győztek.

A törökök szintén győzelemmel mutatkoztak be, 3–1-re verték a grúzokat, aztán viszont belefutottak egy háromgólos vereségbe a portugálok ellen. A csoportból való továbbjutást a csehekkel szemben biztosították be, köszönhetően annak, hogy korán emberelőnybe kerültek, és végül 2–1-es sikerükkel mind a három pontot megszerezték. A legjobb tizenhat között Ausztriával csatáztak, amely ellen már az első percben betaláltak, majd

nagyon pragmatikus és küzdelmes játékkal elérték a céljukat,

a duplázó Demiral góljával növelték az előnyt, és bár az ellenfél hamar szépített, a hajrában a törököknek hősies védekezésükkel sikerült kiharcolniuk a továbbjutást, ezzel sokak számára meglepetést okoztak.

•  Fotó: Filip Singer/EPA/Agerpres
Fotó: Filip Singer/EPA/Agerpres

Labdarúgó Európa-bajnokság, a negyeddöntők programja:

Péntek
19.00 Spanyolország–Németország
22.00 Portugália–Franciaország
Szombat
19.00 Anglia–Svájc
22.00 Hollandia–Törökország
Ön szerint ez:
Jó hír
Rossz hír
0 HOZZÁSZÓLÁS
×

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.