A Székelyudvarhelyi KC-nál kialakult helyzet miatt nagy zűrzavar keletkezett annak kapcsán, hogy kit is illet meg az 1,4 millió euró (441 millió forint). A klub nem mondott le a támogatásról, de időközben a városi önkormányzat is bejelentkezett érte.
Az SZKC felnőtt csapatának megszűnésével kapcsolatban kedden este közleményt adott ki Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala, melyben tudatják, az elmúlt napokban nagyon sok időt és energiát áldoztak arra, hogy az együttest megmentsék. Szerdán délután megérkezett a klub álláspontja is.
– írják a városházi közleményben, hozzátéve, hogy az adótartozások miatt napok kérdése az SZKC bankszámláinak zárolása, ami a magyarországi támogatás fogadását is lehetetlenné teszi.
Mint közlik, „a városvezetés a helyi vállalkozók összehívásával próbált az utolsó pillanatban is megoldást találni a csapat megmentésére”, ám a rövid határidő és a szükséges összeg nagysága miatt a felajánlott támogatások nem voltak elegendők a felnőtt kézilabdacsapat megmentéséhez, a helyi önkormányzatnak pedig nem áll módjában törvényes keretek között átvállalni egy magán sportklub adósságait.
„A jelenlegi helyzet ismeretében a városvezetés célja a székelyudvarhelyi kézilabda további felkarolása és támogatása, amihez jelentős mértékben hozzájárul a múlt év végén megítélt magyarországi támogatás, a város saját hozzájárulása, valamint a helyi vállalkozók felajánlásai.
Azon dolgozunk, hogy a kézilabda-akadémia a lehető legrövidebb időn belül székelyudvarhelyi központtal indíthassa el tevékenységét. Hisszük, hogy néhány év múlva székelyföldi játékoskerettel újra egy versenyképes felnőtt csapattal büszkélkedhetünk majd” – zárták a közleményt.
A városi sportklub ötletét még tavaly májusban vetette fel a helyi önkormányzat ülésén Hajdó Csaba, az MPP–EMNP koalíció képviselője. „A létrehozására vonatkozó döntés a decemberi ülésen született meg, célja pedig az volt, hogy a Székelyföldi Jégkorong Akadémiával elkezdett együttműködéshez megtaláljuk a megfelelő jogi hátteret, hogy az akadémia, a város és a magántámogatók hozzájárulása a legegészségesebb formában találkozhasson. Egyébként az akadémia vezetősége javasolta ezt a jogilag és adminisztráció szempontjából is legkézenfekvőbb megoldást” – mondta Hajdó.
Hozzátette, sokat tárgyaltak a Csíkszeredai VSK vezetőségével, és az udvarhelyi VSK létrehozásának elindításában sokat segített Lászlófy Botond, a csíki VSK igazgatója, illetve Csíki András, a Hargita Megyei Sport- és Ifjúsági Igazgatóság vezetője.
„Amikor elindítottuk a folyamatot, a kézilabda még nem volt képben, a jégkorong volt az egyedüli sportág. Amint kiderült, hogy az SZKC kilép a bajnokságból, Gálfi Árpád polgármesterrel gyorsan egyeztettünk arról, hogy a VSK alkalmas-e egy kézilabda szakosztály létrehozására is, a válasz pedig egyértelmű igen volt. Az egyesületen belül átlátható formában találkozik a külföldi, az akadémiás és a helyi vállalkozók támogatása, hiszen bárki is ad pénzt a VSK-nak, azt az összeget az önkormányzatnak bele kell foglalnia a költségvetésbe, minden teljesen átlátható” – folytatta Hajdó.
A VSK még alakulóban van, egyelőre a polgármester és a városi önkormányzat irányítja, a további részletekről februárban határoznak majd – tudtuk meg.
Jakab Attila városmenedzser megerősítette, hogy a magyar kormány a Magyar Kézilabda-szövetségen keresztül 441 millió forintos támogatást szánt a székelyudvarhelyi kézilabda-akadémia létrehozására. Ennek kedvezményezettje a Székelyudvarhelyi KC volt, ám a hatalmas tartozások miatt nem kaphatja meg a támogatást. Ezért új megoldás után kellett néznie a városvezetésnek, és a VSK bizonyult megfelelőnek arra, hogy keretében elindítsák a kézilabda-akadémiát.
A múlt héten udvarhelyi vállalkozókkal tartott megbeszélésen utóbbiak kijelentették, hogy ha lesz egy olyan közös koncepció, melynek jogi háttere tiszta és átlátható, akkor a helyi üzletemberek is támogatnák a projektet.
Hétfőn a Magyar Kézilabda-szövetség küldöttsége is Székelyudvarhelyen járt, és rábólintott az elképzelésre, ám a végleges döntést Budapesten fogják meghozni.
„A magyar állami támogatásokat a jövőben is csak és kizárólag az utánpótlásra lehet majd felhasználni. Amennyiben sikerül elindítani a projektet, és az önkormányzat mellett a helyi vállalkozók is csatlakoznak, akkor elképzelhető, hogy a város ősszel helyi játékosokra alapuló felnőtt csapatot indíthat a férfi kézilabda-bajnokság másodosztályában, és pár éven belül a klub feljuthat az élvonalba” – mondta Jakab Attila.
A 441 millió forintos támogatás felhasználásával kapcsolatban kifejtette, hogy az SZKC vezetőségének van egy kész koncepciója, amivel pályázott a kézilabda-akadémia létrehozására. A VSK-n belüli kézilabda-akadémia elindításával akár azt az utat is lehetne követni, amennyiben az ottani szakemberek hajlandók csatlakozni a projekthez.
„Most az a cél, hogy a kézilabdázó gyerekek normális körülmények között tudják folytatni tevékenységüket” – tette hozzá Jakab Attila.
Lapzártánkkor érkezett meg szerkesztőségünkbe a Székelyudvarhelyi KC vezetőségének álláspontja, amelyet változtatás nélkül közlünk:
„A tartozásról, a magyar kormánypénzről, az esetleges folytatásról. A klub nem szűnik meg, készen áll a Székelyudvarhelyi Kézilabda Akadémia létrehozására. Nem mehet el a Székelyudvarhelyi KC a polgármesteri hivatal kedden kiadott közleménye mellett. Fontosnak tarjuk a tisztánlátás végett, hogy reagáljunk a közzétett sorokra.
Az az információ, miszerint a klub 400 ezer eurós tartozást halmozott fel, nem fedi a valóságot. A meglévő adósság kevéssel több mint ennek az összegnek a fele. Ez úgy halmozódhatott fel, hogy az SZKC a magyar kormánytól érkező pénzösszeget várta.
A pénzátutalás váratott magára, ezzel párhuzamosan keletkezett az adósság.
Nagyon fontos szempont, hogy a megítélt 1,4 millió eurós pénzösszeget az SZKC elnöke, főtámogatója, dr. Verestóy Attila vívta ki a klubnak. Először tavaly áprilisban jelentette be, hogy egyeztetések folynak a magyar állammal. Azóta többször utazott el Budapestre, betegsége ellenére fontosnak tartotta, hogy a klub jövője biztos alapokon maradjon – hiszen több mint egy évtizeden át ő volt ennek a csapatnak a főtámogatója.
Az egyeztetések alapján a magyar kormány által megszavazott, azóta megítélt összeget a Székelyudvarhelyi Kézilabda Club az eddigi tevékenységének megfelelően költhette volna el. Ez egyaránt jelenti mind a felnőtt csapatot, mind pedig az utánpótlást.
A kialakult helyzet miatt a felnőtt csapat működtetését az SZKC nem tudta folytatni, így kiállt a bajnokságból és elengedte játékosait, de ez nem jelenti azt, hogy a klub megszűnt. A jelenlegi döntés szerint a Székelyudvarhelyi Kézilabda Akadémia létrehozásáról szóló kormányrendelet alapján a megítélt 441 millió forint a Székelyudvarhelyi Kézilabda Clubot illeti meg – ezt a Magyar Közlönyben is közzétették.
Azért, hogy ezt az összeget ennek a sportágnak és egyben a városnak megszerezze, az SZKC elnöke, főtámogatója közel egy évig dolgozott. A végsőkig kitartott amellett, hogy ez a tevékenység továbbra is fennmaradjon és a város nevét viselő klub ne szűnjön meg.
Ez dr. Verestóy Attila hagyatéka, amely a székelyudvarhelyi kézilabdának szól. Mindannyiunkon – Magyarország kormánya, városvezetés, Magyar Kézilabda-szövetség, Székelyudvarhelyi Kézilabda Club – múlik, hogy mit kezdünk vele.
A Székelyudvarhelyi Kézilabda Club vezetősége”
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.