A hegyi patakban szöges drótháló alatt kúszó, három méter magas falakat és bonyolult kötélhálókat megmászó, a lehető legextrémebb akadályokat leküzdő versenyzők, akik fizetnek azért, hogy kínlódjanak – nagyjából ez az általánosan kialakult kép a Spartan Race részvevőiről. Ez a sport viszont sokkal több, mint gondolnánk. Mégis mi annyira vonzó benne?
„Én a mai napig terepfutónak tartom magamat, az a szerelmem. Kemény teljesítményre viszont a Spartan Race ösztönöz. Elsőre azt hittem, hogy show-műsor, ám élőben megtapasztalva teljesen más. Nagyon összetett sport, melynek során az ember megismeri saját határait, és amint eléri azokat, képes továbbtolni korlátait” – vezetett be a Spartan Race alapjaiba Ilyés Loránd, aki Nagy Csabával és Balázsy Hajnalkával közösen július közepén részt vett a szlovákiai Valčianska Dolina síparadicsomban rendezett, Európa egyik legnehezebb Spartan Race-én.
Különböző szintjei vannak a terepfutó akadályversenynek. A legelső a Sprint, amit szinte bárki, akinek van egy kis kondíciója és kitartása, teljesíteni tud. „Csak az a kérdés, hogy mennyi idő alatt. Egy kezdő is képes teljesíteni, csak valószínűleg nagyon sokat burpeezne. Ez egy négyütemű fekvőtámasz, ami egyszerű gyakorlatnak néz ki, de nagyon fárasztó, és hatalmas állóképességet igényel.
Minden elrontott akadály után a továbbhaladáshoz harmincat kell csinálni belőle. Ez elsőre nem tűnik soknak, egy verseny alatt viszont nagyon sok is összegyűlhet.
És vannak akadályok, amiket nem lehet burpeevel kiváltani. Minden egyes akadálynál önkéntesek vannak, akik számolják a fekvőtámaszokat, mellette pedig biztatnak, szurkolnak neked, ami nagyon sokat jelent” – folytatta Ilyés.
A versenyek erősségében a Sprintet a Super és a Beast követi, majd jön az Ultra Beast, a Hurricane Heat 6, a Hurricane Heat 12 és a Death Race (utóbbi három kategória felér egy katonai kiképzéssel).
A férfiak az Ultra Beastben indultak (Ilyés az elitek, míg Nagy a kompetitív csoportban), Balázsy pedig a Superbe nevezett be és szerzett kvalifikációt a szeptemberi, Andorrában rendezendő Európa-bajnokságra. Ilyés és Nagy már korábban, a kazincbarcikai Spartan Race-en kijutott az Eb-re.
„Nem tudod, mi az útvonal és mi vár rád, csak az, hogy nagyjából hány kilométer a táv. Az Ultra Beastnek külön szintideje van, a 12 óra nem tűnik kevésnek, viszont nagyon nehéz teljesíteni. Minimum 42 km táv és 60 akadály vár az emberre, és 3200 méter pozitív szintkülönbség. Mi többször kiszaladtunk a székelyudvarhelyi Márton Áron térről a Hargita csúcsáig, ez nagyjából 42 km táv 1600 méter szintkülönbséggel” – mondta Nagy Csaba, aki első Ultra Beast-versenyén van túl.
Szlovákiában óriási mezőny gyűlt össze, az Ultra Beastben 1500-an álltak rajthoz. Mindig a legjobbak indulnak elsőként, az elit kategóriába a legfelkészültebb versenysportolók, olimpikonok szoktak benevezni. A kompetitív csoport pedig a félprofik számára szól. Mindkettőre érvényes az a szabály, hogy az akadályok leküzdéséhez semmiféle orvosi vagy külső segítséget nem lehet igénybe venni, ellenkező esetben azonnali kizárással jár. Az amatőr, de komoly kihívást szerető sportolók az openben versenyeznek.
Az Ultra Beasten 12 óra volt a szintidő, Ilyés 8 óra 16 perc alatt teljesítette a 44 km hosszú távot és a 61 akadályt, míg Nagy 10 óra 8 perc alatt ért célba. „Ez jelenleg a reális különbség kettőnk között. Saját adataim szerint 7500 kalóriát égettem el a 44 km alatt. Ez volt az első Ultra Beastem, ahol verseny közben jöttem rá, hogy nem vagyok rendesen felkészülve” – mondta Nagy.
„Nagyon fontos, hogyan építed fel az egész versenyt, oda kell figyelni arra, milyen öltözékben indulsz, milyen frissítőket, energiaszeleteket viszel magaddal, hiszen 12 óra alatt rengeteg kalóriát eléget az ember.
Mindenre fel kell készülni, hiszen olyan helyeken vezetnek az útvonalak, ahol normális ember nem jár, ezek nehézségét pedig a természetes és mesterséges akadályokkal sokszorozzák.
Ezért fontos, hogy ilyenkor mindig legyen az emberben egy olyan gondolat, hogy mindig nagyobb kihívásokat tűzzön ki maga elé, és ezeket meg is valósítsa” – folytatta Ilyés.
Mindez természetesen maximális biztonság mellett történik, folyamatos az orvosi ellátás és a versenyzők figyelése.
– mesélte Nagy.
A Spartan Race-hez nem szükséges speciális felszerelés, csak olyan terepfutó cipő és öltözet, ami nem szívja magába a vizet.
Pár évvel ezelőtt jelentek meg az első székely „spártaiak” Udvarhelyen, azóta egy kisebb társaság verődött össze, amely rendszeresen közösen edz, készül a versenyekre. „Nagyon könnyen megfertőződtünk, jelenleg tízen edzünk rendszeresen, de mindig vannak, akik egy verseny erejéig beállnak mellénk. Bárki nyugodtan fordulhat hozzánk az alapok elsajátításáért. És remélhetőleg még idén Székelyudvarhelyen alakul meg az első hivatalos romániai Spartan Race edzői csoport, amely ugyancsak önkéntesen fog működni” – folytatta Ilyés.
A kezdőket azzal bátorítják, hogy a sok terepszaladást minél nagyobb szintkülönbséggel és távval űzzék, és fontos, hogy az edzéseket összekössék, például terepfutás során burpeezzenek. Továbbá az Udvarhelyen kialakított erőparkok használata is javallott.
A Spartan Race fő mottója, hogy valósítsd meg céljaidat. „Bármi áron, de megcsináljuk. Nagyon nagy motiváció tud lenni, hogy az ember erején felül teljesít. Az elején én is azt gondoltam, hogy nem tudom megcsinálni, de verseny közben rengeteg adrenalinlöketet kaptam, és sikerült. Fizikailag nagyon elfáradsz, ezzel jár, pszichikailag nem szabad megtörni” – tette hozzá Nagy.
Az Európa-bajnokságot szeptember 16-án rendezik Andorrában. Beast-futam lesz, azaz minimum 25 km távval, a kvalifikációt pedig különböző Spartan Race-eken szerzett előkelő helyezéssekkel lehetett elérni.
Székelyudvarhelyről heten jutottak ki, Ilyés Loránd az elitek között fog versenyezni, míg Nagy Csaba, Balázsy Hajnalka, Kovács Zsuzsanna, Bara Hunor, László Szilárd és Nagy Sándor a kompetitívben indulnak.
„A rövidebb távon is ugyanúgy megdöglik az ember, mint a hosszún. Itt most tempót kell futni, pár óra alatt kell teljesíteni” – jegyezte meg viccesen Nagy Csaba.
Szerződést bontott vezetőedzőjével a labdarúgó Szuperligában kieső helyen álló FC Botoșani, a Törökországban edzőtáborozó együttes közös megegyezéssel megvált Liviu Ciobotariutól.
Nem ér véget a labdarúgó Szuperligában szereplő klubok pénzügyi instabilitása, a Galaci Oțelul és a Petrolul Ploiești után két másik csapat került a padlóra.
Egy rendőrautó és egy személygépkocsi ütközött össze Székelyudvarhelyen, Kaufland áruház előtti körforgalomban kedden este – olvasható az Udvarhelyszéki Közlekedési INFO Facebook-csoportban.
Három személy sérült meg a Kóródszentmártonnál történt vasúti balesetben; a mozdonyvezető ittas volt – számolt be kedd délelőtt a Maros megyei rendőrség.
A 2025-ös év legyen a józan ész éve, amely a kiszámíthatóság és a közös felelősség, közös teherviselés, a szolidaritás éve – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Tánczos Barna pénzügyminiszter, helyettes kormányfő.
Antagonisztikus ellentét feszült a két ország között Erdély kérdésében, ami alapjaiban határozta meg a diplomáciai kapcsolatokat a múlt század húszas éveiben – mondja Marchut Réka történész.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!