Gyermekkorunk egyszerű, bárhol és bármikor játszható, kétszemélyes táblás stratégiai társasjátékából a sakkhoz hasonló sportág lett, 1996 óta rendeznek kontinensbajnokságokat, ahol elsősorban a németek, a svájciak és a magyarok uralják a mezőnyt. A legjobban jegyzett székelyföldi malomjátékost, Sánta Elemért kérdeztük.
– Mit lehet tudni a malomjáték eredetéről?
– Ókori eredetű, több ezer éves. A kelták számára a malomjáték ábrája szent, a gonosztól védelmező szerepet is betöltötte. A középkori Angliában is nagyon népszerű játék volt, sok neves kolostor kerengőjében találták padokra vésve. A 11. és 18. század között a malom volt az egyik legnépszerűbb táblajáték, ezután fokozatosan kiszorította a sakk.
– Mikor ismerkedett meg a malomjátékkal, mennyit kell készülni egy világversenyre?
– A gyerekek többsége korán megismeri a malomjátékot, aztán az a tapasztalat, hogy 10 éves koruk után már nem játsszák, más játékok kerülnek előtérbe. Én is így voltam, gyerekként malmoztam, aztán felnőtt korban, 9 éve felhívta a figyelmemet egy hölgy, hogy vannak komoly világversenyek, lehet online gyakorolni. Azóta számos világversenyen vettem részt, jelenleg a 7. helyen állok a világranglistán, és a budapesti Európa-bajnokságon az élmezőnyben szeretnék végzeni. A kontinensbajnokság éremesélyesei a németek, a svájciak és mi, a magyarok vagyunk.
– Mennyit készül naponta az Európa-bajnokságra? Vannak tervei a profi malomjáték székelyföldi népszerűsítésére?
– Naponta 1–2 órát edzek, többnyire online, de szerencsére megismertem a székelykeresztúri Orbán Csabát, aki szintén az Európa-bajnokságra készül, hétvégeken találkozunk, játszunk élő mérkőzéseket. Egyébként a meccsek a sakkhoz hasonló rendszerben zajlanak, mindkét játékos számára 7–7 perc gondolkodási idővel. Ezt a sakkhoz hasonló órákkal mérik.
A népszerűsítésben mellénk állt a Hargita Megyei Ifjúsági- és Sportigazgatóság. Idén júliusban lesz 10 éves a vállalkozásom, a Parázska kürtőskalács, és ebből az alkalomból Csíkszereda főterén egy óriás malomtáblát állítunk fel, eljönnek a világranglistán élen álló magyar malomjátékosok, akik népszerűsítik ezt a sportágat, bárki kipróbálhatja majd.
A kiesés szélén táncoló Sepsi OSK-nak égető szüksége lenne a pontokra, erre legközelebb pénteken hazai pályán a Galaci Oțelul ellen nyílik lehetősége. Hadnagy Attila sportigazgató már nagyon várja az első győzelmet és bízik a bennmaradási esélyeikben.
Gólokban és fordulatokban gazdag meccsel kezdődött a labdarúgó 2. Liga felsőházi rájátszásának hatodik játéknapja, csütörtökön délután az FC Argeș legyőzte a Bukaresti Steauát és nagy lépést tett az egyenes ágon való feljutás felé.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Húsvétra hazalátogatott gyermekkora családi fészkébe az egyik magyarfenesi gólya, de nem volt része szívélyes fogadtatásban. A fészket épp birtokló magányos gólya nem engedte leszállni, sőt utána is csípett a hegyes, éles csőrével.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
Négynapos iskolahetet tesztelnek egy erdélyi elitiskolában. Azzal vádoltak egy férfit, hogy visszaélt a segélyhívóval, de most pert nyert.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!