Gyermekkorunk egyszerű, bárhol és bármikor játszható, kétszemélyes táblás stratégiai társasjátékából a sakkhoz hasonló sportág lett, 1996 óta rendeznek kontinensbajnokságokat, ahol elsősorban a németek, a svájciak és a magyarok uralják a mezőnyt. A legjobban jegyzett székelyföldi malomjátékost, Sánta Elemért kérdeztük.
– Mit lehet tudni a malomjáték eredetéről?
– Ókori eredetű, több ezer éves. A kelták számára a malomjáték ábrája szent, a gonosztól védelmező szerepet is betöltötte. A középkori Angliában is nagyon népszerű játék volt, sok neves kolostor kerengőjében találták padokra vésve. A 11. és 18. század között a malom volt az egyik legnépszerűbb táblajáték, ezután fokozatosan kiszorította a sakk.
– Mikor ismerkedett meg a malomjátékkal, mennyit kell készülni egy világversenyre?
– A gyerekek többsége korán megismeri a malomjátékot, aztán az a tapasztalat, hogy 10 éves koruk után már nem játsszák, más játékok kerülnek előtérbe. Én is így voltam, gyerekként malmoztam, aztán felnőtt korban, 9 éve felhívta a figyelmemet egy hölgy, hogy vannak komoly világversenyek, lehet online gyakorolni. Azóta számos világversenyen vettem részt, jelenleg a 7. helyen állok a világranglistán, és a budapesti Európa-bajnokságon az élmezőnyben szeretnék végzeni. A kontinensbajnokság éremesélyesei a németek, a svájciak és mi, a magyarok vagyunk.
– Mennyit készül naponta az Európa-bajnokságra? Vannak tervei a profi malomjáték székelyföldi népszerűsítésére?
– Naponta 1–2 órát edzek, többnyire online, de szerencsére megismertem a székelykeresztúri Orbán Csabát, aki szintén az Európa-bajnokságra készül, hétvégeken találkozunk, játszunk élő mérkőzéseket. Egyébként a meccsek a sakkhoz hasonló rendszerben zajlanak, mindkét játékos számára 7–7 perc gondolkodási idővel. Ezt a sakkhoz hasonló órákkal mérik.
A népszerűsítésben mellénk állt a Hargita Megyei Ifjúsági- és Sportigazgatóság. Idén júliusban lesz 10 éves a vállalkozásom, a Parázska kürtőskalács, és ebből az alkalomból Csíkszereda főterén egy óriás malomtáblát állítunk fel, eljönnek a világranglistán élen álló magyar malomjátékosok, akik népszerűsítik ezt a sportágat, bárki kipróbálhatja majd.
Folyamatban van a játékoskeret véglegesítése a Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK-nál. Égető kérdés egy befejező csatár leigazolása, jelenleg ezen dolgoznak. Hadnagy Attila sportigazgatót kérdeztük.
A Román Jégkorongszövetség (FRHG) Csíkszeredában tartott vezetőségi ülésén elfogadták a szezon szabályzatait, és döntöttek a Szuperkupa helyszínéről is: szeptember 3-án Gyergyóremetén rajtol a jégkorongidény.
Két ember meghalt egy közlekedési balesetben péntek reggel Vrancea megyében.
Az uniós országok közül a románok élnek a legnagyobb számban más uniós országokban – írja a Profit.ro gazdasági portál.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
A tünetek átalakítják az ember mindennapjait, kikezdik az életkedvét, főleg, ha nincs válasz a bajaira – mondja a 42 éves interjúalanyunk, aki 13 hónap után kapott végső diagnózist.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!