A vasárnap rajtoló tornát kiemelt figyelemmel követő portálunk dedikált felülettel áll olvasóink rendelkezésére, ahol egy helyen találnak meg minden fontos információt a mérkőzésekről, csapatokról, a tornával kapcsolatos érdekességekről és persze a helyszíni hangulatról. Sorozatunk harmadik, egyben utolsó részében Románia és Ukrajna válogatottjairól olvashatnak.
A hazai közönség támogatásával induló Románia jelenleg a világranglista 23. helyén áll. A válogatott a jégkorong történetében eddig sosem szerepelt ilyen előkelő pozícióban – ezt az eredményt először 2022-ben, majd 2023-ban is sikerült elérni.
A nemzeti csapat első hivatalos mérkőzését 1931-ben játszotta az Egyesült Államok ellen, ahol 15–0-s vereséget szenvedett. Az eddigi legnagyobb győzelmüket 1989-ben aratták Új-Zéland ellen (52–1), míg a legsúlyosabb vereségük 1947-ben Csehszlovákia ellen volt (23–1).
A 2024-es bolzanói vb-n Románia 6–1-re kikapott Olaszországtól, de bravúros győzelmet aratott Japán ellen (4–2).
Hazai pályán mindkét csapattal újra összecsapnak, céljuk a minél jobb eredmény elérése, és hogy tovább erősítsék pozíciójukat a nemzetközi mezőnyben.
A romániai jégkorong-válogatott napjainkig összesen 63 világbajnoki és 4 olimpiai szereplést tudhat maga mögött. Sok játékosuk színvonalas nemzeti ligákban – köztük az Erste Ligában – szerepel, ami erős hátteret ad a csapatnak, és ezáltal ellenfeleik számára is okozhatnak meglepetést.
A csapat vezetőedzője Dave MacQueen, kanadai jégkorongedző és egykori profi játékos. Sportolóként hosszú karriert futott be, megfordult többek között az OHA, az IHL és a CHL ligákban is. 2022-ben nevezték ki a romániai együttes szövetségi kapitányának, ahol tapasztalatával hozzájárult a csapat fejlődéséhez és a nemzetközi szereplések javításához.
Az ukrán férfi jégkorong-válogatott a 2025-ös Divízió I/A csoport friss visszatérője, miután 2024-ben megnyerte a Divízió I/B világbajnokságot. A vilniusi tornán az ukránok hibátlan, 5–0-s mérleggel zártak, és összesen 31 gólt szereztek, miközben mindössze kettőt kaptak. A döntő mérkőzésen Litvániát győzték le 4–1-re, ezzel bebiztosítva a feljutást.
Ukrajna 1992-ben vált függetlenné, és még ugyanabban az évben játszotta első hivatalos mérkőzését Kazahsztán ellen, amelyen 5–1-es vereséget szenvedtek. Az ukrán válogatott 1999 és 2007 között folyamatosan a világbajnokság elitcsoportjában szerepelt. Legjobb eredményét 2002-ben érte el, amikor a 9. helyen végzett. Ezt követően a csapat teljesítménye visszaesett, és 2007-ben búcsúzott az elitcsoportból.
Eddig egy alkalommal, 2002-ben, az Egyesült Államokban, Salt Lake Cityben megrendezett téli olimpiára jutottak ki, ahol a 10. helyen végeztek.
A csapat vezetőedzője Dmitro Hrisztics, egykori NHL-játékos, aki 2023-ban vette át a válogatott irányítását. Segítője Olekszandr Hogynyiuk, aki szintén az NHL-ben volt hátvéd.
A válogatott játékosai közül többen Ukrajnában játszanak, míg mások külföldi ligákban szerepelnek, például a szlovák Extraligában, Lengyelországban, Csehországban, Finnországban, Magyarországon és Hollandiában.
Az idei sepsiszentgyörgyi tornán az ukrán válogatott célja a bennmaradás biztosítása és a versenyképesség növelése a magasabb szintű ellenfelekkel szemben.
Az edzői stáb és játékosainak tapasztalata kulcsfontosságú a vasárnap kezdődő tornán való minél jobb szereplés szempontjából.
Április 27., vasárnap:
12.30-tól Japán–Olaszország
16 órától Ukrajna–Nagy-Britannia
19.30-tól Románia–Lengyelország
Április 28., hétfő:
12.30-tól Olaszország–Ukrajna
16 órától Lengyelország–Japán
19.30-tól Nagy-Britannia–Románia
Április 30., szerda:
12.30-tól Nagy-Britannia–Japán
16 órától Lengyelország–Olaszország
19.30-tól Ukrajna–Románia
Május 1., csütörtök:
12.30-tól Olaszország–Nagy-Britannia
16 órától Lengyelország–Ukrajna
19.30-tól Románia–Japán
Május 3., szombat:
12.30-tól Japán–Ukrajna
16 órától Olaszország–Románia
19.30-tól Nagy-Britannia–Lengyelország
Lejátszotta harmadik felkészülési mérkőzését a labdarúgó 2. Liga rajtjára hangoló Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK, szombaton délben a Ceahlăul Piatra Neamț vendége volt.
Kilátástalan helyzetben van az előző szezonban az élvonalból kiesett Gloria Buzău, a nagy tartozásokat felhalmozó labdarúgóklubot pontlevonással büntette a szövetség.
A gyanú szerint az orvos pénzt kért egy műtét elvégzéséért.
“I would like to speak with Romania’s new president as soon and as extensively as possible, because we have shared issues within the European Union, and the interests of Romanians and Hungarians often align," Prime Minister Viktor Orbán told Krónika.
Az országos hegyimentő-szolgálat szakemberei gyakorlati tanácsokat adnak arra vonatkozóan, hogy mi a teendő, ha vadállattal – elsősorban medvével – találkozik az ember, és kiemelik azt is, hogy hasonló esetekben mit nem szabad tenni.
Az ember igyekszik érteni, hogy a természetet óvni kell. És azt is, hogy az állatokat szeretni kell. De azt is meg kellene érteni, hogy jelen pillanatban nem az embernek kell mennie, hanem a medvének. Pont.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!