A román himnusz eléneklésével kezdődött a bukaresti gála, amelynek főszervezője az Ifjúsági- és Sportminisztérium volt, a műsorvezető Mihai Moarar szerint pedig a Román Sportújságíró-szövetség (APSR) is, amelynek azonban egyetlen képviselője sem vett részt a díjátadáson. Az esemény helyszíne a román főváros egyik legszebb kulturális létesítménye, az 1950-es években épült operaház volt.
Jó ötletnek bizonyult, hogy több hasonlóság legyen a magyar és a román sportgála között, többek között az, hogy mindkettőnek az adott főváros operaháza legyen a házigazdája, mindkét gálán, minden kategóriában három-három nevesítés közül válasszák ki a győztest, de mindkét gálán volt egy-egy bűvész-mutatvány is.
Három ünnepi beszéddel kezdődött a bukaresti sportgála, sorrendeben Nicolae Ciucă miniszterelnök, Novák Károly Eduárd sportminiszter és Mihai Covaliu, a Román Olimpiai Bizottság (COSR) elnöke méltatta a romániai sportolók 2022-es eredményeit.
Az év női és férfi sportolója díj kiosztásánál nem volt meglepetés, szinte biztosra vehető volt hogy a kétszeres világ- és szintén kétszeres Európa-bajnok evezős, a Botoșani megyéből származó Simona Radiș, illetve az ugyancsak kétszeres világ- és Európa bajnok, mindkét világversenyen a 100 és 200 méteres gyorsúszásban aranyérmes, 19 éves bukaresti David Popovici kapja majd a díjat.
Érdekesség, de nem meglepetés, hogy Az év férfi edzője az öt éve Romániában élő, az olaszországi Napoliban született Antonio Colamonici, az evezősök edzője lett. Az év csapata címet a férfiaknál a Kolozsvári CFR labdarúgó együttese érdemelte ki, a nőknél pedig a Bukaresti Rapid kézilabda csapata. Ebben a kategóriában a díj várományosa volt a Sepsiszentgyörgyi Sepsi-SIC női kosárlabda csapata is, de – legnagyobb sajnálatunkra – nem ők kapták a díjat. Székelyföldről a Sepsi-SIC gárdáján kívül, Az év parasportolója díjra nevezték a csíkszeredai Robert Tămîrjant, ebben a kategóriában a díjat a Kolozsváron élő, a Szilágy megyei Kisderzsidán született Florin Alexandru Bologa cselgáncsozó kapta, aki a nemlátó dzsúdósok világversenyein jeleskedett.
Élmény volt együtt látni Románia jelenleg legjobb sportolóit és edzőit, de ugyancsak élmény volt az az időutazás, amelyet a díjazásra kihívott volt bajnokok színpadra lépése jelentett. A díjakat átadók között volt az 1980-as évek világversenyein hátúszásban jeleskedő Carmen Bunaciu, Andrea Răducan és Marian Drăgulescu volt világhírű tornászok, Doina Melinte 800 m-es síkfutásban olimpiai bajnok atléta, Mihai Leu a profik között világbajnok ökölvívó, Carmen Tocală volt kiváló kosárlabdázó, Dorinel Munteanu és Gheorghe Popescu, az 1990-es évek romániai aranycsapatának labdarúgói, Cristian Gațu világbajnok kézilabdázó, illetve Irina Deleanu, aki ritmikus sportgimnasztikában jeleskedett, valamint Camelia Potec, aki 2004-ben 200 m-es gyorsúszásban volt olimpiai bajnok (de testsúlya ma is az akkori), Octavian Morariu, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) romániai tagja, Mihai Covaliu olimpiai bajnok kardvívó, COSR-elnök és Novák Károly Eduárd sportminiszter, paralimpiákon és paravébéken aranyérmes kerékpározó.
A 20. század második felében, illetve a 21. század első éveiben el sem lehetett volna képzelni olyan romániai év végi országos sportdíjazást, amelyen nem szerepelt volna jó pár magyar nemzetiségű sportoló vagy edző. A 2023-as esztendő januárjára azonban nagyon kevés magyar nemzetiségű sportoló és edző maradt a romániai sportéletben. Kicsid Gábor világbajnok kézilabdázó egyik interjújából elhangzottakra alapozva elmondható, hogy ez az egyik magyarázata a romániai sportélet hanyatlásának. Csütörtökön este a bukaresti Operában képviselve volt a sepsiszentgyörgyi kosárlabdaklub és a labdarúgó egyesület, ott volt Diószeg László klubtulajdonos és Hadnagy Attila sportigazgató, és ezzel nagyjából véget is ért a lista...
Érdekesség, hogy 33 évvel ezelőtt, 1990. január 27-én jelent meg Csíkszeredában az Új Sport című magyar nyelvű romániai sportnapilap. Nem beszéltünk össze, de a bukaresti gálára, más más utakon ugyan, de az esemény utáni koccintásnál összefutott az egykori lap négy tagja. Az alapító Péter László, a sepsiszentgyörgyi Csinta Samu, Halmágyi Zsolt és e sorok írója. Készült egy közös fotó, a fényképet pedig Mezővári László, Magyarország Bukaresti Nagykövetségének tanácsosa készítette, aki Szöllősi Györgyöt, a Magyar Sportújságírók Szövetsége elnökét kísérte el az eseményre.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.