Az új szezon küszöbén ismét fény derült arra, mennyire nagy a szakadék a román élvonal legértékesebb és gyengébb csapatai között.
A Transfermarkt portál adatai alapján a címvédő FCSB játékoskeretét 51,38 millió euróra becsülik – ezzel nemcsak a rangsort vezetik toronymagasan, de több mint 20 millió euróval előzik meg a második helyezett Bukaresti Rapidot (30,13 millió) és a harmadik Kolozsvári CFR-t (29,15).
A bukaresti klub odafigyelt, hogy egyben tartsa a keretét, ezáltal nyáron sem veszített kulcsembert, épp ellenkezőleg: Dennis Politic (1,5 millió euró), Denis Alibec (600 ezer euró) és Daniel Graovac (500 ezer euró) érkezésével tovább erősödött az amúgy is ütőképes alakulat. Az átlagéletkor 27 év, vagyis a legtöbb játékos karrierje csúcsán van, ami a piaci értékben is tükröződik: egy FCSB-játékos átlagosan 1,51 millió eurót ér.
A gárda célja borítékolhatóan nem változott: a harmadik bajnoki cím zsinórban, sikeres nemzetközi szereplés a BL-selejtezőben, és lehetőség szerint a Román Kupa megszerzése is.
A szintén fővárosi Rapid kiemelkedik a fiatalítás terén: 24,4 év az átlagéletkor, ennél csak a Dinamo kerete fiatalabb (23,5). Ez piaci értékben is visszaköszön, viszont az Andrei Borza (2 millió euró) távozásáról szóló hírek miatt a bordó mezes csapat akár vissza is csúszhat a harmadik helyre, átadva a stafétát a CFR-nek.
A listán őket követi az Universitatea Craiova, amelynek összértéke (25,15 millió), a Dinamo (14,88 millió), valamint a Kolozsvári U (14,85 millió). Az élcsapatok után a Hermannstadt (11,15), a Farul (11,05), a Petrolul (9,04) és a Botoșani (8,98) alkotják a középmezőnyt.
A liga legértékesebb labdarúgója az FCSB húzóembere, Darius Olaru, akinek a játékjogát 7,5 millió euróra becsüli a Transfermarkt. Őt követi a listán a tavalyi kiírás gólkirálya, a kincses városiak támadója, Louis Munteanu (5 millió). A teljes Szuperliga játékosainak összértéke eléri a 238,75 millió eurót, az átlagéletkor pedig 25,8 év.
A leglátványosabb különbség a csapatok piaci értékében az FCSB és az újonc Metaloglobus között mutatkozik meg: míg az egyik kerete 51 millió eurós, a másiké alig 2,49 millió. Az első élvonalbeli idényére készülő FK Csíkszereda (4,9 millió) a 15. helyet foglalja el ebben az összesítésben.
Bár a piaci értékek egyértelmű erőviszonyokat vetítenek előre, a Szuperligában sosem lehet biztosra menni. Egy-egy jól sikerült igazolás, egy kiemelkedő edzői munka vagy épp egy meglepetéscsapat akár a legnagyobbakat is megingathatja.
Az FCSB idén is toronymagasan a bajnoki cím legfőbb várományosa, de a dobogóért vívott harcban a Kolozsvári CFR, az Universitatea Craiova és a Bukaresti Rapid is komoly eséllyel pályázik. A kiesés elkerülése érdekében az újoncok közül a Metaloglobus és az FK Csíkszereda is jelentősen átalakította a keretét, és mindent megtesz majd, hogy bennmaradjon az élvonalban.
Lejátszotta harmadik felkészülési mérkőzését a labdarúgó 2. Liga rajtjára hangoló Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK, szombaton délben a Ceahlăul Piatra Neamț vendége volt.
Már a jegyárusítás első napján eldőlt, hogy telt ház lesz a csíkszeredai stadionban: minden belépő elkelt az FK Csíkszereda történelmi, Bukaresti Dinamo elleni első élvonalbeli hazai mérkőzésére.
A gyanú szerint az orvos pénzt kért egy műtét elvégzéséért.
“I would like to speak with Romania’s new president as soon and as extensively as possible, because we have shared issues within the European Union, and the interests of Romanians and Hungarians often align," Prime Minister Viktor Orbán told Krónika.
Az országos hegyimentő-szolgálat szakemberei gyakorlati tanácsokat adnak arra vonatkozóan, hogy mi a teendő, ha vadállattal – elsősorban medvével – találkozik az ember, és kiemelik azt is, hogy hasonló esetekben mit nem szabad tenni.
Az ember igyekszik érteni, hogy a természetet óvni kell. És azt is, hogy az állatokat szeretni kell. De azt is meg kellene érteni, hogy jelen pillanatban nem az embernek kell mennie, hanem a medvének. Pont.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!