HIRDETÉS

Svella Koppány, a feltörekvő székely terepmotoros

Svella Koppány el szeretne jutni a világ legnagyobb versenyeire is
Fotó: Svella Koppány magángyűjteménye

2023. december 19., 14:33

Szentegyházi terepmotorost is díjaztak az elmúlt napokban Brassópojánán, a Román Motorsport-szövetség (FRM) év végi, díjkiosztó gáláján. Megkerestük Svella Koppányt, pályafutásáról kérdeztük.

2023. december 19., 14:33

A szentegyházi fiatalember 2005-ben született, és 7 éves korában szeretett bele a motorsportba. A Román Motorsport-szövetség (FRM) brassópojánai gáláján Svella Koppányt a hard-enduro C géposztályában, a Hobby kategóriájában díjazták, ahol második helyet ért el a fiatal sportoló, aki a Bukaresti Racing Go SK színeiben versenyzett.

– Hogyan ismerkedett a motorsporttal? Melyek voltak az első lépések ebben a sportágban?

HIRDETÉS

– Minden 7 éves koromban kezdődött, amikor szülinapomra kaptam ajándékba egy quadot. Négy évvel később pedig megkaptam az első kétkerekű motoromat, az egy 85 köbcentis Kawasaki volt, és

azóta tart a szerelem ezzel a sporttal.

– Autodidakta módon sajátította el a sportág ábécéjét, vagy volt oktatója, edzője? Ebben a sportágban ez hogyan történik?

– Van Szentegyházán egy nagyon komoly motoros csapatunk, akik rendszeresen járnak motorozni. Bekerültem közéjük, velük kezdtem járni. Ez egy felnőtt csapat, és én 14 évesen kezdtem velük motorozni. Rengeteget tanultam tőlük, közöttük fejlődtem.

– A kívülálló számára felmerül a kérdés, hogy hol gyakorolnak a motorosok, milyen pályákon. Mikor volt az első versenye?

– Többnyire dombokon, völgyeken, az erdőkben. Van egy pályánk sok-sok akadállyal, rönkökkel, gumikkal és kövekkel nehezítve. Az első versenyem 2018-ban volt, hazai környezetben, Szentegyházán. Akkor indultam először, de sajnos azt a versenyt nem tudtam befejezni, mert letörött a motorom kapcsolókarja.

Akkor egy rövid időre el is ment a kedvem a versenyzéstől.

Két évre rá lett egy új motorom, egy nagyobb, az már felnőttek számára gyártott motor, és azzal jártam a nagyokkal együtt, azzal fejlődtem. 2021-ben indultam először az országoson, a szakszövetség által szervezett versenyen, amely endurokrossz volt. Abban az évben teljesítettem két endurokrossz-versenyt, az egyiket a harmadik helyen fejeztem be.

Ezt követően, a 2022-es év volt az első olyan esztendő, amikor egy egész szezont végigcsináltam. Akkor már átváltottam hard enduróra.
Verseny közben. Komoly kihívásokkal kell megküzdeni •  Fotó: Svella Koppány magángyűjteménye Galéria

Verseny közben. Komoly kihívásokkal kell megküzdeni
Fotó: Svella Koppány magángyűjteménye

– Mit kell tudni ezekről a hard enduro versenyekről? Hol zajlanak, milyen pályákon, milyen kihívásokkal szembesül a sportoló?

– Egy hard enduró verseny általában háromnapos. Első nap van a prológ, a felvezető próba. Ez általában egy kiépített terepen zajlik, a szuperendurópályán, de van amikor egy gyors, kb. 20 km-es erdei szakaszon. A következő két napon következnek az igazi versenyek, a másodikon 80–100 km-es távot kell teljesíteni, a harmadikon pedig rövidebbet, de ez is általában 70 km.

A pálya végig ki van szalagozva, patakokon kell átmenni, emelkedők és ereszkedők, köves részek követik egymást. A pályán találkozunk a természet által kialakított minden nehézséggel.

– Milyen kell legyen egy hard enduro versenyző?

– Fizikailag, erőnlétileg toppon, nagyon jónak kell lenni. És természetesen kell tudni motorozni, jó kell legyen a koncentrálóképesség, illetve jól működjenek a reflexek.

– Önnél a motorozás technikai része, a szervizelés hogyan áll össze?

– Az alkatrészellátást az egyik székelyudvarhelyi szaküzlet kedvezményesen biztosítja. És van egy jó barátunk, aki rengeteget segít, ingyen szervizeli a motort. Az évek során sok mindent tanultam tőle, de amikor nagyobb probléma van, a motort meg kell bontani, akkor azt ő csinálja.

– Hol szeretné folytatni tanulmányait a középiskola után?

– Tizenegyedik osztályos vagyok, magántanuló. A folytatásban, érettségi után fogorvosi vagy fogtechnikusi főiskolát szeretnék elvégezni, abban a szakmában szeretnék dolgozni.

– Mit szeretne elérni a sport terén, mi a célkitűzése?

– Mindenképpen szeretném a motorozást folytatni. Igyekszünk a családommal a jövő évre megteremteni az anyagi hátteret, szeretnék az expert kategóriában indulni,

a hosszabb távú cél pedig a profi kategória. De el szeretnék jutni a világ legnagyobb versenyeire is.
Svella Koppány az egyik hard enduro verseny Galéria

Svella Koppány az egyik hard enduro verseny "rönkös" szakaszán
Fotó: Svella Koppány magángyűjteménye

– Mennyire ismert, mennyire elterjedt Székelyföldön a hard enduro, az endurokrossz és a többi motorsport?

– Szerintem Székelyföldön az enduro a legelterjedtebb válfaja a versenyszerű motorozásnak. Van több, nagyon jó eredményt elért motokrosszos Székelyföldön. Az enduróban nem én vagyok az elit, a legjobban menő, én csak a nyomukban járok. Ott vanak a székelyudvarhelyiek, a korondiak, a csíkiak, a gyergyóiak, akik mind mind nagyon jól teljesítenek.

– Romániában hol szerveznek ilyen versenyeket?

– Számos helyszín van, nyilván a Kárpátokban. Idén például az első az Arsenal-parkban volt Hunyad megyében, a második forduló a szintén Hunyad megyei Gyaláron, de azt kihagytam. Bákó megyében, Comănești környékén is rendeztek fordulót, utána a Brassó megyei Zernyest, a Királykőn, majd Ditróban zajlott etap, illetve a Ruszka-havasokban (Poiana Ruscă), az utolsó forduló pedig a Golden Mountain-verseny volt, Băița környékén.

Svella Koppány (balról az első) a szakszövetség évvégi gáláján •  Fotó: Svella Koppány magángyűjteménye Galéria

Svella Koppány (balról az első) a szakszövetség évvégi gáláján
Fotó: Svella Koppány magángyűjteménye

– Népes egy-egy hazai enduróverseny?

– Átlagban egy ilyen versenyen 200–250 induló van, persze több kategóriára leosztva. De ott van például a ditrói verseny, ahol idén 300-nál is többen voltak, sok külföldi. Volt például bolgár, izraeli, új-zélandi, de még Egyesült Államokbeli induló is.

– Melyek ennek a sportágnak a legnagyobb versenyei?

– Az egyik Ausztriában van, az Erzberg Rodeo, a világ egyik legnehezebb enduróversenye, de el szeretnék indulni a Nagyszebenben zajló hard enduro viadalon, ami szintén a nagy világversenyek közé tartozik. De ott van a törökországi Camel Trophy, amelyet ugyancsak a sportág egyik legnagyobb versenyei között tartanak számon.

Mi is az enduro?

Az enduro a motorsport egyik formája, amelynek pályája kizárólag off-road, vagyis terep. Enduróban különböző mesterséges, illetve természetes akadályt kell leküzdeni a cél eléréséhez. A verseny során több ellenőrző pont található, ahol megmérik, mennyi idő alatt teljesítették az adott szakaszt. Aki a legjobb időt futja a versenyen, az nyer. Kizáráshoz vezethet, ha a versenyző a pálya útvonalától eltérve, máshonnan közelíti meg az ellenőrző pontokat.
szóljon hozzá!
HIRDETÉS
HIRDETÉS
Ajánljuk még

Hatásosnak bizonyult a rengeteg kritika – a FIFA eltűntette Kovács Istvánt a reflektorfényből

Nemrég Bajnokok Ligája-döntőt vezetett, most pedig teljesen háttérbe szorította a klubvilágbajnokságon a FIFA Kovács Istvánt, miután a PSG-Atlético Madrid szuperrangadón mutatott teljesítményét rengeteg kritika érte.

Niczuly Roland: „Diószegi csak a hazugságot terjeszti, hogy én legyek, akin csattan az ostor”

Tovább gyűrűzik a Sepsi OSK-nál dúló nyilatkozatháború. Miután Diószegi László klubelnök keresetlen szavakkal illette kegyeiből kiesett kapusát, maga az érintett hazugságnak nevezte a vádakat.

Székelyhon

185-tel mérték be a rendőrök a két fiatalt, akik menekülés közben a teljesen kiégett autóban vesztették életüket

Két fiatal vesztette életét egy közlekedési balesetben vasárnapra virradóan Râmnicu Vâlceában. A rendőrség üldözte őket, miután nagy sebességgel közlekedtek, és nem álltak meg a jelzésre – közölte vasárnap a Vâlcea megyei rendőrség.

`
Krónika

Megnyirbálta a kormány a közalkalmazottak bérpótlékát, munkabeszüntetéssel fenyegetőznek a dolgozók

Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.

Krónika

Országszerte spontán sztrájkot robbantottak ki a közalkalmazottak a tervezett megszorítások miatt

Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.

Főtér

Olaszországban bukkant Vlad Țepeș sírjára – állítja a volt Prahova megyei tanácselnök – hírmix

Jövő héten jelenti be a kormány a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot. Két hónapos kiskutyát dobott ki az ablakon egy pașcani férfi.

Ez is érdekelheti

Gierling György, az utolsó mohikán

A jelenleg 98 éves marosvásárhelyi Gierling György, Románia legidősebb egykori labdarúgója, aki romániai magyarként még a magyar világban is futballozott.

Korai búcsú, pontot tesz játékoskarrierjére a csíkszeredai jégkorongozó

A Háromszéki Ágyúsok támadóját, Részegh Zsoltot a következő szezonban már nem láthatjuk jégkorongozni. A 25 éves csíkszeredai játékos nehéz szívvel búcsúzik, úgy érzi, sok minden maradt benne, de egészsége érdekében nem halogathatta tovább a döntést.

Tamás Nándor: „magasra raktuk a lécet az idei nyolcadik helyünkkel”

A szlovák élvonalba tavaly feljutó és ott Radványi Miklós vezetőedző vezetésével a nyolcadik helyen végző, 125 éves Komáromi FC kézdialmási illetőségű szélsőjét, Tamás Nándort kérdeztük idénybeli tapasztalatairól, jövőbeni terveiről.

A jó sportszülő nem edz, hanem buzdít, nem kritizál, hanem dicsér

A sportszülő elsődleges feladata, hogy biztonságos hátteret teremtsen sportoló gyerekének, továbbá mindenben támogassa, és pozitív attitűddel, példát mutatva biztassa őt a pályán és azon kívül is. És legyen büszke rá, akárhányadik is lett.

Ezüstös lett az évadjuk, nem elégedetlenek ezzel az FK Székelyudvarhelynél

Hosszú, mérkőzésekkel teli, eredményes évadon van túl az FK Székelyudvarhely teremlabdarúgó-csapata. Az edzőt, illetve a támogatói kör képviselőjét kérte fel a Székely Sport, hogy értékelje a szezont.

Kozma Mihály: nem a magyarok, a székelyek nyerték az utolsó udvarhelyi futsalaranyat

A sportág romániai fennállása óta Székelyudvarhely háromszor nyerte meg a teremlabdarúgó-bajnokságot, legutóbb 2008-ban. Akkor a kispadon a magyar válogatott szövetségi kapitányával, Kozma Mihállyal. A Székely Sport interjúja a szakemberrel.

Nagy Attila: jövőt adtunk a romániai jégkorongnak

A szezon zárultával Nagy Attilával, a Román Jégkorong-szövetség elnökével a hazai hoki fejlődésében mérföldkőnek számító sepsiszentgyörgyi divízió 1/A-s világbajnokságról, az utánpótlás helyzetéről és a szövetség munkájáról beszélgettünk.

Szülők a lelátón, edzők a pályán – egyértelművé kell tenni a szerepeket

A szülő és az edző központi szerepet játszik a sportolóvá válás cseppet sem egyszerű folyamatában, ezért egyáltalán nem mindegy, milyen modellt mutatnak a gyerekeknek. A kölcsönösen egymásra utalt helyzetben érdemes néhány szempontot szem előtt tartani.

Átrobogott minden évszakon a Hargita Rali mezőnye (videó)

Három nap alatt átmentek a tavaszon, nyáron, őszön és a télen is a Hargita Rali versenyzői. Új pályákon, más lebonyolítású volt a térség egyik legnépszerűbb autósport megmérettetése.

A háromszéki sportlegenda, akinek a mai napig fáj az elveszített olimpiai döntő

Kétség sem fér hozzá, hogy a székely sport egyik legnagyobb alakja Kicsid Gábor kézilabdázó, aki az 1970-es években világverő román válogatott egyik alapemberének számított. A legendás sportembert mindennapjairól és emlékeiről faggattuk.

HIRDETÉS
Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!