HIRDETÉS

Tegyük fel az i-re a pontot!

Fotó: MTI/Illyés Tibor

A magyar válogatott évtizedeken keresztül annyira hozzászoktatott a gyenge, néhol pocsék eredményekhez, hogy az elmúlt években sokszor éreztük, egy-két jó eredmény után következik az arculcsapás, csúnya kifejezéssel élve a pofára esés. Merthogy a kilencvenes évek második felétől kezdve a válogatott folyamatosan a harmadik vagy negyedik kalapból került a különböző csoportokba, s nagyjából ott is végzett. Hacsak nem egy-két helyezéssel hátrébb.

A 2016-os Eb-re való kijutást mindenki örömmel nyugtázta. S hogy nem volt véletlen, mutatta az is, hogy a franciaországi Európa-bajnokságon a csapat nemhogy helyt állt volna, de még kisebb csodát is tett azzal, hogy csoportjának első helyén végzett. Ráadásul egy emlékezetes mérkőzésen a későbbi Eb-győztessel, a Ronaldót is soraiban tudó Cristiano Ronaldo vezette portugálokkal 3-3-as döntetlent játszott.

Persze ezt a sorozatot is követte egy mélyebb hullám, amelynek a legnagyobb arculcsapása a 2017-es vb-selejtezőben Andorrától elszenvedett (ismét) történelmi vereség volt. – Minden marad a régiben – gondolhattuk. S valljuk be, volt is okunk rá. Azt követően azonban történt valami, amelyet nehezen lehet megmagyarázni. Egyesek tudni vélik az okát: Marco Rossi. S valószínű, sok igazság van benne.

HIRDETÉS

Azóta a csapat ismét kijutott egy Európa-bajnokságra, s a 2021-re halasztott Eb halálcsoportjában meggyőző játékot mutatva kivívta a világ futballszakértőinek az elismerését.

Hogy a hazai szurkolókról ne is beszéljünk.

Aztán következett egy rendkívül nehéz Nemzetek Ligája-csoport, amelyben a sokkal jobb játékerőt képviselő Oroszország, Szerbia és Törökország nézett farkasszemet Szalai Ádámékkal. Ám a magyar válogatottnak meg sem kottyant a második vonal legnehezebb csoportja, és óriási meglepetésre feljutott az elitkörbe. Igaz, közben a vb-selejtezők során megint érkezett a hidegzuhany, s a két Albániától elszenvedett vereség némileg kijózanította az embereket:

nem vagyunk Aranycsapat, s a vb-re való kijutás egyelőre csak távoli álomnak tűnik.

Idén viszont ismét menetelésbe kezdtünk. Nem is akármilyenbe. A Nemzetek Ligája legmagasabb értékcsoportjának legnehezebb négyesében, ahol csupa volt világbajnokok, egyúttal a tavalyi Európa-bajnokság két döntőse szerepel.

– Ha egy-két pontot gyűjtünk itt, az már maga a kész csoda – számolgattunk magunkban. S ahogy egy-két játékos is nyilatkozott nemrég, maguk a válogatott tagjai sem gondolkodtak másképp. Ám evés közben jön meg az étvágy – szokták mondani.

S ahogy a csapat egyre jobb eredményeket ért el, úgy kezdett el egyre jobban játszani. Köszönhetően elsősorban Marco Rossi szövetségi kapitánynak, aki úgy tudja megválogatni, felkészíteni (elsősorban taktikailag) és mentálisan feltüzelni a játékosokat, hogy azok nemcsak elhiszik, hogy le tudják győzni a legjobb csapatokat, hanem meg is teszik azt.

Persze a fanyalgók, a pesszimisták mondhatják, a nagy csapatokat nem igazán érdekli a Nemzetek Ligája.

Csakhogy ez a kiírás is presztízs, itt is lehet pontokat gyűjteni, a világranglistán előrébb jutni, jobb kalapból való sorsolást kiharcolni. Azt pedig ne mondja senki, hogy az angolok legutóbb hazai pályán történelmi vereséggel akarták elhagyni a pályát. Mint ahogy azt sem, hogy a németek, akiket tétmérkőzésen 70 éve nem győztünk le, s akik Lipcsében 110 éve nem szenvedtek vereséget, ugyancsak ki akartak kapni nézőik előtt.

Régi fociszurkolóként, aki látta a Liechtenstein elleni döntetlent vagy a máltai vereséget, még mindig kétkedve fogadtam a csapat Nemzetek Ligájában való menetelését. Vak tyúk is talál szemet – mondogattam magamban minden mérkőzés után. S nem mertem hinni a szememnek, hogy a világ legnehezebb csoportjában még mindig elsők vagyunk.

Hogy az angolokat oda-vissza verjük – meggyőző, sőt, a szürke Albionban szemet gyönyörködtető, látványos játékkal.

Hét közben csak az járt a fejemben, hogy az angolok ne nyerjék meg mindkét mérkőzésüket, mert akkor mi akár ki is eshetnénk a csoportból. Vagy legrosszabb esetben a fennmaradó két mérkőzésünkön legalább egy pontot szerezzünk – ugyanabból a célból.

Azonban ahogy a németországi meccs a végéhez közeledett, azon vettem észre magam, hogy inkább az angol–olasz meccsre összpontosítok, s szurkolok, hogy döntetlennel végződjön az összecsapás, mert akkor az utolsó, budapesti mérkőzéstől eltekintve elsők maradunk a négyes élén. Szurkoltam az angoloknak, mert láttam, hogy a németek erőlködnek ugyan, de nem igazán képesek nagy helyzeteket kidolgozni. Pedig nem érheti szó a ház elejét német részről, a csodaedző, Hansi Flick, aki eddig veretlen volt a Panzer élén, minden hadra fogható játékosát bevetette ellenünk.

Mindhiába. Az újabb csodát ismét szállítottuk – immár sokadszorra.

Éppen ezért – bár még mindig bennem van a régi félsz, hogy vajon mikor következhet egy újabb gödör – hétfőn már nem úgy ülök le a képernyő elé, hogy nem eshetünk ki, a csapat megtette a legtöbbet, sőt még annál is többet. Hanem azért szurkolok, hogy legyünk elsők, a taljánokat is tartsuk mögöttünk tisztes távolságban.

Tegyük fel az i-re a pontot! Ez a csapat Marco Rossi vezetésével rászolgált a jó eredményre. És hadd mondjam ki annyi év után: egy 65 ezres szurkolótáborral, valamint a Kárpát-medence millióival a háta mögött képes is rá.

Hajrá, Magyarország!

szóljon hozzá!
HIRDETÉS
HIRDETÉS
Ajánljuk még

A Sepsi a legaktívabb, szétszedik az Oțelult – átigazolási körkép a Szuperligában

Nagy a sürgés-forgás az átigazolási piacon a hazai labdarúgó-élvonalban, a rövid téli szünet ideje alatt a csapatok igyekeznek felfrissíteni a keretüket. Mutatjuk, milyen változások történtek a klubok háza táján.

Pénzügyi válság sújtja a Szuperligát, már négy klub került a padlóra

Nem ér véget a labdarúgó Szuperligában szereplő klubok pénzügyi instabilitása, a Galaci Oțelul és a Petrolul Ploiești után két másik csapat került a padlóra.

Székelyhon

Rendőrautó és személygépkocsi balesetezett Székelyudvarhelyen – frissítve

Egy rendőrautó és egy személygépkocsi ütközött össze Székelyudvarhelyen, Kaufland áruház előtti körforgalomban kedden este – olvasható az Udvarhelyszéki Közlekedési INFO Facebook-csoportban.

`
Krónika

Nem szódavizet és nem is üdítőt fogyasztott a Maros megyei vasúti balesetben érintett vonat mozdonyvezetője

Három személy sérült meg a Kóródszentmártonnál történt vasúti balesetben; a mozdonyvezető ittas volt – számolt be kedd délelőtt a Maros megyei rendőrség.

Krónika

Tánczos Barna a Krónikának az „elhalasztott” nyugdíjemelésről, a közös teherviselés szükségességéről

A 2025-ös év legyen a józan ész éve, amely a kiszámíthatóság és a közös felelősség, közös teherviselés, a szolidaritás éve – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Tánczos Barna pénzügyminiszter, helyettes kormányfő.

Főtér

A nagyhatalmak árnyékában alakult Románia és Magyarország külpolitikája a Trianon utáni időszakban

Antagonisztikus ellentét feszült a két ország között Erdély kérdésében, ami alapjaiban határozta meg a diplomáciai kapcsolatokat a múlt század húszas éveiben – mondja Marchut Réka történész.

Ez is érdekelheti

Kovács István és társai sikere történelmi az európai porondon

Az idei esztendő, a 2024-es kiemelkedően sikeres volt a román játékvezetők számára, legalábbis az európai mérkőzésekre szóló küldetések tekintetében.

Három spanyol, öt Real Madrid-játékos az év álomcsapatában

Az idén Európa-bajnok spanyol válogatottból hárman kerültek be a 2024-es év csapatába a labdarúgás történetével és statisztikáival foglalkozó nemzetközi szervezetnél (IFFHS).

Messi és Ronaldo beérte az éllovast, magyarok is a legjobbak között

Lionel Messi és Cristiano Ronaldo is tíz mesterhármasnál tart válogatott színekben, és 2024-ben beérték az éllovas Vivian Wooodwardot – írta év végi összegzésében a labdarúgás történetével és statisztikáival foglalkozó nemzetközi szervezet (IFFHS).

Vb-selejtező: elkészült a magyar és a román válogatott pontos menetrendje

Az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) elkészítette a pontos programot a 2026-os labdarúgó-világbajnokság selejtezőjére. A magyar nemzeti csapat csak szeptemberben, a román együttes már márciusban kezd.

Nagyágyúval játszhatnak a magyarok, szerencséjük volt a románoknak

Kisorsolták a 2026-os labdarúgó-világbajnokság európai selejtezőinek csoportjait. A magyar válogatott legerősebb ellenfele Portugália vagy Dánia lehet, míg Románia elkerülte a nagynevű riválisokat és Ausztriát kapta.

A Fradi kapott egy ötöst Szalonikiben

A Ferencváros súlyos, ötgólos vereséget szenvedett a görög PAOK vendégeként a labdarúgó Európa Liga alapszakaszának hatodik fordulójában, de továbbra is továbbjutó helyen áll.

Elmaradtak a gólok, kiharcolta a döntetlent az FCSB Németországban

Leginkább a sok szabálytalanságról marad emlékezetes a Hoffenheim–FCSB párharc, a két együttes csütörtökön este 0–0-s döntetlent játszott a labdarúgó Európa Liga 6. játéknapján, ami leginkább a bukaresti alakulatnak kedvez.

Az esélytelenek nyugalmával utazott idegenbe az FTC és az FCSB

Utolsó nemzetközi kupameccsére készül az idei naptári évben a Ferencvárosi TC és az FCSB. Előbbi Görögországban, utóbbi Németországban kellene bizonyítson, azonban egyikük sem számít favoritnak a maga párharcában.

A 2030-as vb-t hat országban rendezik, a 2034-est Szaúd-Arábiában

A Nemzetközi Labdarúgó Szövetség szerdai döntése szerint Spanyolország, Portugália és Marokkó rendezi közösen a 2030-as világbajnokságot, míg 2034-ben Szaúd-Arábia lesz a házigazda.

Az utolsó simításokat végzik, tavasszal kerül a mozikba a Bölöni-film

Célegyenesben a minden idők legsikeresebb romániai magyar labdarúgójáról és edzőjéről, Bölöni Lászlóról szóló film. A több mint két évig tartó forgatás és az ezt követő stúdiómunka után tavasszal megérkezik a mozikba a várva várt alkotás.

HIRDETÉS
Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!