Kezdjük mindjárt azzal, hogy sokak fájdalmára, mások örömére idén összejött az, amit néhány éve már számos magyar szurkoló várt: a romániai labdarúgásban „magyar” Szuperkupára kerül sor. Egyes román sportújságírók a Sepsi OSK kupagyőzelménél is már azt írták, hogy Magyarország a győztes, az U19-es kupadöntőről, majd a Csíkszereda elitcsoportos győzelméről nem is beszélve.
A bajnokságot, ahogy az várható volt, a mezőny legprofibb csapata nyerte: ha a CFR-nek nincs is olyan jó kerete, mint az őt követő másik két együttesnek, a klub vezetősége, Dan Petrescu személye, a csapat egysége, a korábbi évek tapasztalata mind azt vetítette előre: a fellegvári alakulat idén sem veszíti el a bajnoki címet. Még akkor sem, ha a rájátszásban egy-két megingást követően szűkült az olló, és a pontkülönbség az üldözőkkel szemben csökkent a kolozsváriak kárára.
Az utóbbi időben második helyet bérlő FCSB tulajdonosa is „elégedett” lehet csapatával, hiszen nemcsak a vasutasok nyerték meg a bajnokságot, hanem a bukarestiek is. Legalábbis ezt hangoztatta Becali, miután az utolsó fordulóban az FCSB legyőzte a CFR tartalékosan felálló együttesét. A fővárosi üzletember ugyanis úgy gondolta, hogy az utolsó előtti fordulóban leshelyzet miatt veszített pontot csapata, mint ahogy lesből született góllal nyert a Kolozsvár. Arra már nyilván nem gondolt, hogy amennyiben egész idényben használták volna a VAR-t, Darius Olarunak és társainak még a második helyre sem lett volna lehetőségük.
Az összesített adatok alapján egy dologban mégis az élen végzett az FCSB: az átlag nézőszáma elérte a 10 500-at, míg a második a Rapid lett 9980-nal, a harmadik pedig a Craiova 8560-nal.
A fővárosiak mellett a Craiova is nemzetközi kupában szerepelhet, miután múlt hét végén egy értelmetlen osztályozó keretében hazai pályán legyőzte az alsóház második helyén álló, összesítésben 9. Botoșani együttesét. Így Laurențiu Reghecamp csapata a bajnoki címet és a kupagyőzelmet elszalasztotta ugyan, de a tavalyi évhez hasonlóan ismét indulhat az európai kupaporondon. Igaz, a kupagyőzelmet beseprő Sepsi OSK-val és az FCSB-vel együtt mindhárman a Konferencia Liga selejtezőiben. És amíg a fővárosiaknak és az oltyánoknak az első körben viszonylag könnyebb dolguk lehet a sorsolásnál, addig a Sepsire igencsak nehéz csapatok várnak majd. Ezért már az első körből való továbbjutás is kisebb csodával érne fel a háromszékiek számára.
Meglepetésre negyedik helyen végzett a Voluntari csapata, amely a Hagi vezette Farult is megelőzte a táblázaton. Kérdés, hogy amennyiben az önkormányzat elzárja a pénzcsapot, nem jár-e úgy az együttes, mint idén a Clinceni. A másik Ilfov megyei tákolmány ugyanis a Medgyessel együtt búcsúzott a Liga 1-től.
Amíg a felsőházba óriási meglepetésre bejutott az Argeș, ugyanúgy meglepetés volt, hogy az utolsó pillanatokban kiesett onnan a Mutu által irányított Rapid. Ráadásul a giulești-i alakulat még az európai kupaszereplésért kiírt osztályozót jelentő második helyet sem tudta megszerezni.
Az őszi edzőcserét követően ugyanis a háromszékiek játékban folyamatosan erősödtek, és a kupagyőzelem mellett az alsóházi rájátszást is megnyerték.
Nem csoda, ha Diószegi László tulajdonos és a klubvezetőség szerződést hosszabbított Cristiano Bergodival, aki eddig egyetlen sikerét a Rapid kispadján szerezte 2007-ben a Szuperkupa elhódításával.
A hét végén lejátszott osztályozó mérkőzések visszavágói után pedig a jövő évi mezőny is teljes lett. Miután ugyanis az első osztálytól búcsúzó Clinceni és Medgyes helyett feljutott a nagy múlttal rendelkező Petrolul csapata, valamint a Hermannstadt, azt is megtudtuk, kik lettek a győztesei az osztályozóknak. Drámai csatában, hosszabbítást követően büntetőpárbaj döntött a Chindia Târgoviște javára a Concordia Chiajnával szemben. Ianis Zicu emelt fővel távozhatott a párharcot követően, de nyilván bosszúsan is, hiszen majdnem sikerült borsot törnie első osztályú ellenfele orra alá.
A másik párharc még drámaibb lett: a két „rokonságban” lévő csapat közül ugyanis 74 év után az 1948-ban alapított belügyis alakulat, a Dinamo kényszerült búcsúzni az első osztálytól. A feljutó – hét év 1. Ligától való távollét után – a Kolozsvári U lett. Így a CFR-esek számára a hét csendes esztendőt most újabb zajos évek követik majd. Elkezdődik ugyanis a jól ismert provokáció, verekedés, törés-zúzás a kolozsvári derbik idején. És nem csak. Akik rendőrségre kerültek, kórházi kezelésre vagy akár otthoni ápolásra szorultak az U-szurkolók féktelen vandalizmusa következtében, tudják, mit jelentett a hét csendes esztendő, de azt is, mi következik majd ezután.
Mielőtt azonban az ördögöt a falra festenénk, inkább örvendjünk a kolozsváriak újabb bajnoki címének, a Sepsi OSK történelmi kupagyőzelmének, várjuk a „magyar” szuperkupadöntőt, és reménykedjünk, hogy a klubok vezetői a nyáron olyan játékosokat szerződtetnek a csapatokhoz, akik minőségi ugrást tudnak biztosítani az együttesek játékában. A hatékony nemzetközi szerepléshez erre feltétlenül szükség lesz. Főleg ami a CFR-t illeti, ugyanis rossz nyelvek már évek óta azt hangoztatják, hogy amennyiben a vasutasok nem jutnak be az egyik csoportkörbe, anyagilag nehéz helyzetbe kerülnek. Megvan ugyan a zsinórban szerzett ötödik, összesítésben nyolcadik kolozsvári bajnoki cím, de vajon mit ér majd ez a siker a kupaszereplés során? A romániai bajnok a Bajnokok Ligájában indulhat. De ahhoz, hogy a csoportkörbe jusson, négy selejtezős párharcot kell megvívnia sikerrel. Ami jelenleg a román bajnokság színvonalát, a játékosok tudását és a csapatok költségvetését tekintve rendkívül nehéz vállalkozás.
A CFR számára az első körben különösebb gond nem lehet, hiszen Camora és társai (július 5–6-án, valamint 12–13-án) gyengébb csapatok ellen kezdhetnek, mint például a szinte ismeretlen Batumi, Shkupi, Klaksvik, Zrinjski, Koper stb. A lehetséges 15 csapat közül a legerősebb az új lengyel bajnok, a Lech Poznan. Ha ezt a kört sikerrel veszi a fellegvári alakulat, a második során sem lesznek bivalyerős ellenfelei. A Dudelange, a Haifa, Linfield, The New Saints verhető ellenfeleknek minősülnek, ám ebben a kalapban is lesz egy mumus, a svájci bajnok FC Zürich, amely a Basel és a Young Boys előtt tudott végezni a kantonok országában. Ha Dan Petrescu csapata a sorsolás alkalmával ezt is elkerüli és a második párharcot is sikerrel veszi, már bejutott a Konferencia Liga csoportkörébe. Innen kezdve viszont rendkívül nehéz dolga lesz.
Mert a harmadik körben a CFR már nem lesz kiemelt, és az Európa Liga csoportkörébe jutáshoz neves csapatokat kellene legyőznie (Dinamo Zágráb, Olimpiakosz, Belgrádi Vörös Csillag), igaz, itt is lehet szerencséje, és akkor a Qarabag vagy a Malmö jelentheti a mentőövet. S ha csodák csodájára a vasutasok még a harmadik kör után is állva maradnának, következik majd a Bajnokok Ligájának rájátszása. A play-offban az előbbiek mellé (pl. Zágráb, Belgrád) még a Koppenhága is csatlakozhat. A küldetés tehát lehetetlen, de próbálkozni kell.
És talán épp ezért szép a foci…
Szerződést bontott vezetőedzőjével a labdarúgó Szuperligában kieső helyen álló FC Botoșani, a Törökországban edzőtáborozó együttes közös megegyezéssel megvált Liviu Ciobotariutól.
Zajlik a labdarúgó Szuperliga tavaszi szezonjára a keret kialakítása a Sepsi OSK-nál, míg a fiúk Törökországban edzőtáboroznak, addig újabb és újabb lehetséges érkezőkről lehet hallani.
Vonat sodort el egy autót a Maros megyei Kóródszentmártonnál. Öt személy megsérült, egyikük a roncsok köré szorult – adja hírül közleményében a Maros megyei tűzoltóság.
A bolgár hatóságok január 8-ától újraindítják a teljes felújítási munkálatokat a Giurgiu és Rusze közötti Duna-híd bulgáriai oldalán – tájékoztatott közleményében a román külügyminisztérium.
Három személy sérült meg a Kóródszentmártonnál történt vasúti balesetben; a mozdonyvezető ittas volt – számolt be kedd délelőtt a Maros megyei rendőrség.
Antagonisztikus ellentét feszült a két ország között Erdély kérdésében, ami alapjaiban határozta meg a diplomáciai kapcsolatokat a múlt század húszas éveiben – mondja Marchut Réka történész.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!