Nehéz, szinte lehetetlen szavakba önteni és visszaadni azt a hangulatot, ami a csapatok bemutatásánál lett úrrá a budapesti BOK-csarnokban. A négyezer magyar szurkoló – a Fradi B-közép által vezérelve – fergeteges hangulatot teremtett, többek között a kezdés előtt két perccel elénekelve a magyar himnuszt is.
Az egész csarnokos piros-fehér-zöld koreográfia látványa, nemzeti himnuszos aláfestéssel, sokak tekintetét homályossá tette, és a játékosok is csak ajkukat harapdálva tudták visszatartani könnyeiket a meghatódottságtól. Katarzisos érzés uralkodott, amelyet a kemény mag „Legyetek a Hőseink!” drapériája csak tovább fokozott, majd a kezdő sípszóra az egész csarnokot megrengető erősséggel zengett a „Ria-Ria-Hungária” is. Ilyen felvezetéssel vette kezdetét a mérkőzés.
A románokat ez viszont valószínűleg nem hatotta meg, vagy legalábbis szokva lehetett az efféle hangulathoz a világsztár elitalakulat, ugyanis a kezdeti gólváltás után folyamatosan 2–3 találatos előnyre tettek szert, és megihletődésnek nyoma sem volt.
A félidő derekán sikerült az egyenlítés, amikor is az amúgy sérülten játszó Szucsánszki Zita nagy lendülettel vetette bele magát a játékba. Ezután megint a bukarestiek vezettek folyamatosan, majd a 22. percre ismét döntetlen lett. A Fraditól Jovanovics, román részről pedig Martín volt megállíthatatlan és rendkívül eredményes.
A félidő végéig megint fej fej mellett haladtak a csapatok, majd Bíró Blanka két hétméteres-védésének is köszönhetően 15–14-es előnnyel mehettek pihenni a zöld-fehérek.
Per Johansson, a bukarestiek svéd szakvezetője (ismét) nagy elánnal futkározott az oldalvonal mellett, teljesen beleélve magát a játékba, végigtombolta a mérkőzést. Tehette is, és kompenzálhatott, hiszen a románokat egyetlen szurkolójuk sem kísérte el hivatalosan a magyar földre, viszont annál inkább jelen volt egy tízfős vezetői küldöttség Bukarestből, akikről a későbbiekben ejtünk még pár szót.
A félidőben sem adta alább a lelkes publikum, és a kemény mag által vezényelve folyamatosan skandáltak és rigmusokat énekeltek a nézők.
A második félidő román góllal kezdődött majd fradissal folytatódott, így haladva a 45. percig. A mérkőzés háromnegyedénél aztán elszakadt a cérna, úgy Elek Gábornál, mint a Fradi-tábornál, már ami a norvég hölgy-bírópáros ténykedését illeti. Több vitatható ítéletük is volt, mindannyiszor a Fradit sújtva.
Ezt nem tolerálta tovább a Ferencváros edzője és heves reklamálásáért kapott egy sárga lapot, közben pedig a román kapu mögött helyet foglaló kemény magból egy félig teli sörös pohár – valamint több érme – landolt Paula Ungureanu hatosában.
Állt a játék, és amíg a sört próbálták feltakarítani a pályáról, a helyzet csak eszkalálódott. Megoldást az ellenőr kiváló lélekjelenléte és bátor fellépése jelentett, aki tenyereit összetéve ment oda a Fradi-táborhoz és kérlelte őket, hogy nyugodjanak meg, mert különben a mérkőzést be kell szüntetni.
Közben Ungureanu többször is a sörös padlóra mutatva jelezte, hogy ő ilyen körülmények között nem hajlandó folytatni a mérkőzést, nagy ellenszenvet váltva ki a négyezer magyar szurkolóból. Adott pillanatban a bukarestiek szakvezetője is le akarta hívni pályáról lányait, végül csak körbeálltak és úgy beszélték meg a további teendőket. Vélhetően a folytatást, merthogy közel tízpercnyi kényszerszünet után a norvégok sípszavára újra játékba került a labda. Innentől viszont már csak a Fradi vesszőfutását figyelhettük.
Visszatérve a kis lelkes román csoportra, akik a csarnok bal-felső szegletében (vélhetően a VIP részlegnél), a Fradi-tábortól jó messze helyezkedtek el, cukkolták a magyar közönséget. A hazai nézők elcsendesedését kihasználva mindannyiszor „Románia” skandálásba és román lobogójuk lengetésébe kezdtek. A csarnok magyar része egy emberként mordult rájuk és páran még meg is indultak feléjük, persze célba azért nem értek, mert valószínűleg nem is akartak…
A mérkőzés végén aztán egy góllal nyertek a vendégek (26–27), így a románok kettős győzelemmel jutottak a Final Fourba. A Fradi-lányok igyekezete szinte a levegőben is tapintható volt az utolsó tíz percben, hogy legalább a mérkőzést nyerjék meg, a továbbjutás kérdése ekkor már eldőlt. Viszont a románok sem akarták annyiban hagyni a dolgot, és látszott, hogy kettős győzelemmel akarnak erőt demonstrálni. Ez végül sikerült is nekik, de a zöld-fehérek megalkuvást nem tűrő küzdéséért így is hálás köszönetét fejezte ki a végig nagyszerű hangulatot teremtő közönség. Szűnni nem akaró vastaps és drukkolás vette kezdetét.
Végül a lányok egymás mellé felállva tisztelegtek a közönség által énekelt székely himnusznak, amely szintén sokak szemébe csalt könnyeket.
A Fradi immáron második éve nem képes átlépni saját árnyékát, és a tavalyi Győri Audi ETO-tól elszenvedett kettős negyeddöntős vereség után idén a bukarestiek viccelték meg, kétszer. Ilyenkor szokás mondani, hogy három a magyar igazság, és őszintén reménykedünk abban, hogy jövőre tényleg láthatjuk a Fradit is a budapesti négyesdöntőben, ahol a méltán híres Fradi-tábor igazi meccshangulatot tudna teremteni, megtöltve a Papp László Budapest Sportarénát.
A Bukaresti CSM pedig megérdemelten jutott tovább, címvédőként lett tagja a Final Four mezőnyének, ahol egyébként ismerős ellenfelekkel találkozik majd, ugyanis ugyanazon három csapat jutott még be mellettük, mint a tavaly is: Buducsnoszt Podgorica, Vardar Szkopje és Győri Audi ETO.
Erős mezőny, kiegyensúlyozott csapatokkal, ahol talán most is a győriek a favoritok, igaz azok voltak tavaly is. Mindenesetre van miért visszavágni a bukaresti csapatnak –amennyiben a győriekkel összehozza őket a sors –, ha nem a Fradi miatt, hát még inkább a tavalyi Bajnokok Ligája döntőjéért.
Női kézilabda, Bajnokok Ligája, negyeddöntő, visszavágó:
FTC-Rail Cargo Hungaria–Bukaresti CSM 26–27 (15–14)
Fradi: Jovanovics 6, Schaltz 5, Lukács és Pena 4–4, Kovacsics 3, Szucsánszki 2, Snelder és Zácsik 1–1.
CSM: Martín 5, Manea, Niombla és Tortenson 4–4, Gulldén és Baziliu 3–3, Ayglon, Brădeanu, Curea és Mehmedovics 1–1.
Kiállítások: 6, illetve 4 perc.
Hétméteresek: 6/4, ill. 6/3.
Továbbjutott a Bukaresti CSM, kettős győzelemmel, 57–51-es összesítéssel.
További eredmények:
Larvik (norvég)–Buducsnoszt Podgorica (montenegrói) 30–35 (15–16)
Továbbjutott a Buducsnoszt, kettős győzelemmel, 66–47-es összesítéssel.
Vardar Szkopje (macedón)–Midtjylland (dán) 26–24 (11–12)
Továbbjutott a Vardar, kettős győzelemmel, 54–50-es összesítéssel.
Győri Audi ETO KC–Metz (francia) 28–22 (17–12)
Továbbjutott a Győr, 59–54-es összesítéssel.
Kiváló hangulatban, telt ház előtt kapott gól nélkül nyerte meg a jégkorong Román Kupát a Gyergyói Hoki Klub. Történelmet írtak, először szerezték meg ezt a trófeát.
Hosszú idő után újra pályára lépett Gabriel Vașvari, a tapasztalt labdarúgó a harmadosztályban szereplő Zilahi SCM játékosa. A Sepsi OSK korábbi csapatkapitánya a feljutásért küzd szülővárosa együttesének színeiben.
Veszélyes helyzet alakult ki kedden az udvarhelyszéki Gagyban, ahol bocsos anyamedvét láttak a településen. Nem volt egyszerű elkergetni a faluhoz közel tanyázó nagyvadat, amely rátámadt a vadőrre. A medve üregében kutyatetemeket és két bocsot találtak.
Újabb meghökkentő fizetéses statisztikák láttak napvilágot: a jelenleg alkalmazott havi bruttó román minimálbér vásárlóerő-egységben kifejezett értéke – mely életszerűbb összehasonlításra ad lehetőséget – immár az európai top 10-ben szerepel.
Ingerült hangon követelte a román nyelv használatát egy rosszullétre panaszkodó idős személyhez kiszálló mentőorvos Kolozsváron – a felháborító esetről a Szabadság helyi napilap portálja számolt be szerdán.
Erdélybe a várépítőket – a hódokat –1998 táján telepítették be. A romániai populáció azóta szépen megtelepedett a Szamosok, az Olt, a Feketeügy és a Maros mentén.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!