HIRDETÉS

Fokozatosan növekszik a kézilabdázás népszerűsége Csíkszeredában

Délutáni edzés a csíkszeredai József Attila Általános Iskola tornatermében
Fotó: Gecse Noémi

2017. május 06., 18:10

Csíkszeredában nemcsak a korongot ütik vagy a bőrt rúgják immár évtizedek óta, hanem a labdadobálás művészetét, azaz a kézilabdát is játsszák már a múlt század elejétől. Első ízben nagy pályán űzték a sportágat a városban, aztán a hatvanas évektől a kispályás kézilabda dinamizmusa fokozatosan háttérbe szorította elődjét.

2017. május 06., 18:10

A hatvanas években zajló csíki kézilabdaéletről Kopacz István egykori kézilabdakapussal beszélgettünk, aki megkeresésünkre elmondta, hogy a kézilabda egyfajta kiegészítő sportágként indult el a városban. „Azok a fiatalok, akik télen jégkorongoztak, nyáron kiegészítő sportként űzték a kézilabdát.

Valójában a '60-as évek közepétől indult el igazán a kézilabdaélet Csíkszeredában. A szakiskolák is akkortájt alakultak meg, és volt néhány olyan testnevelő tanár, aki a kézilabdát részesítette előnyben. Akkoriban volt egy-egy aszfaltozott pálya, amelyeken el lehetett kezdeni a munkát” – emlékezett vissza az első próbálkozásokra.

HIRDETÉS

Télen hoki, nyáron kézilabda

Az egykori kapus elmondása szerint a felnőtt férficsapat vegyes társaság volt. „Tulajdonképpen úgy kezdődött el a kézilabda az Akaratnál (Voința – szerk. megj.), hogy azoknak, akik a szövetkezeti hálózatban dolgoztak, előírás volt: vagy sportolniuk, vagy kulturális tevékenységekben kellett részt venniük valamilyen módon. Mi a sportot választottuk, télen hokiztunk, nyáron pedig kézilabdáztunk. A rendőrséggel szembeni egykori Voința-játékteret úgy alakították ki,

hogy nyáron salakos pályaként működött, ami a röplabdának és kézilabdának adott otthont, télen jeget öntöttek rá”
 
– mesélte Kopacz István.

Feljutottak a másodosztályba

Néhány év leforgása alatt a férfiak az országos másodosztályig jutottak. „Májusban pontosan 48 esztendeje annak, hogy bejutottunk a másodosztályba. Az egész azzal a kezdeményezéssel kezdődött, hogy székelyudvarhelyi játékosokkal közösen létrehoztunk egy csapatot. Ezzel sikerült feljutni a másodosztályba. Annak idején ahhoz, hogy be lehessen kerülni a B osztályba, volt egy háromlépcsős selejtező. Első részben egy megyék közötti oda-vissza mérkőzés volt, aki azon túljutott, az került be a zóna négyes döntőjébe. Négy ilyen zónadöntő volt, s a négy győztes került be a másodosztályba. Ott egy idényt játszottunk együtt.

Amikor kiestünk, akkor feloszlott a csapat”
 
– idézte fel a csíkszeredai férfi kézilabdázás nagyon rövid, de legsikeresebb időszakát, illetve annak végét.
 
A nők többet próbálkoztak létrehozni és működtetni egy csapatot. „Abban az időben léteztek a könnyűipari gyárak, ezeknél női vonalon voltak csapatok inkább. Ugyanakkor a sportiskolánál 1965–1966 körül megalakult a kézilabda-katedra, Fülöp László kezdett el edzeni a lányokkal. Tehát az volt az első, hogy szervezett formában, sportiskolai szinten volt egy szakosztály” – elevenítette fel Kopacz István.

Halmágyi, a kézilabdaedző

A nyolcvanas évek elején a Csíkszeredai Sportiskolánál edzőként tevékenykedő Halmágyi Zsolt a női kézilabdázásról beszélt lapunknak. „1981-ben kerültem Csíkszeredába, előtte Marosvásárhelyen kézilabdáztam. Akkor kezdtem el edzőként dolgozni, a sportiskolánál vettem át egy csapatot. A megyei bajnokságban szerepeltünk, ahol végig az élvonalban játszottunk, többször is megszereztük az előkelő második helyezést. Heti két edzést tartottunk a lányokkal, néha edzőtáborba is jártunk, az utolsó 1989-ben volt a tengerparton. Aztán szép csendesen megszűnt a sportiskolánál a kézilabda-szakosztály” – elevenítette fel az egykori edző.

Manapság az ifjú kézilabdázók felnőtt korukban csak hobbiként űzik ezt a sportágat. Kevesen lesznek profik •  Fotó: Gecse Noémi Galéria

Manapság az ifjú kézilabdázók felnőtt korukban csak hobbiként űzik ezt a sportágat. Kevesen lesznek profik
Fotó: Gecse Noémi

Az ifjúsági csapat mellett felnőtt női csapat is működött a városban. „Ifi szinten a sportiskolánál játszottak a lányok, amikor kinőtték ezt a szintet, akkor a megyei bajnokságban szerepelő felnőtt csapathoz kerültek.

Valójában a csapat neve attól függően változott, hogy melyik gyár támogatta: vagy Akarat volt vagy Készruhagyár (Tricotaj), de volt olyan is, hogy egyszerre mindkettőnek működött csapata” – foglalta össze.

Az akkori csapatok feloszlása után egy évtizednyi szünet következett.

„A forradalom tájékán megszűnt a kézilabda. A 2000-es években, amikor felavatták az új csíkszeredai sportcsarnokot, a lányoknak egy része újra összeállt, és akkor megalakult a Csíkszeredai NKSZ, az öreglánycsapat. Néhány éve pedig működik a VSK-nál egy kézilabda-szakosztály” – zárta Halmágyi Zsolt.

2008: VSK Csíkszereda

A VSK Csíkszeredanál működő kézilabdáról Szabó Előd Zsolt edzővel beszélgettünk. „Csíkszeredában a kézilabda-oktatás újraindítását 2008 őszén kezdtük el, több helyi kézilabda-szerető felkérésére. A kollégámat, Erőss Leventét – aki a kolozsvári sportegyetemen végzett kézilabdaszakon – keresték fel azzal a kérdéssel, hogy elindítaná-e újra a kézilabdát Csíkszeredában. Ő megkért engem, hogy segítsek, így közösen kezdtük el az általános iskolás és középiskolás lányok oktatását heti egy alkalommal a sportcsarnokban” – foglalta össze a kezdeteket a tréner.

Egy év gyakorlás után elindultak a bajnokságban.

„2009 őszén beneveztünk az országos bajnokságba két korosztályban: ifjúsági 1 (17–18 évesek), illetve ifjúsági 2 (15–16 évesek). Kezdetben nem volt egyszerű, 15–18 éves lányokkal egy év kézilabdázás után elég nehéz volt. Persze iskolai szinten mindenki kézilabdázott valamennyit, de az nem elegendő egy országos szinthez, úgyhogy az első győzelemre több mint két évet kellett várni” – idézte fel a megmérettetéseken szerzett első tapasztalatokat Szabó.

Oktatás négy korosztályban

Jelenleg négy korosztályban oktatják a kézilabdát a lányoknak. „2010 elején csatlakozott hozzánk Léstyán István, így most már hárman foglalkozunk a csapatokkal. Három korosztályban van csapatunk az országos bajnokságban: ifi 3 (13–14 évesek), ifi 4 (11–12 évesek), illetve ifi 5 (9–10 évesek). Ezenkívül van egy csoportunk, ahová a kisebbek járnak, akik még most ismerkednek az alapokkal. Van 5 éves kézilabdázónk is” – ismertette a jelenlegi helyzetet az edző.

A három tréner együtt edzi mindegyik csapatot. „Arra a következtetésre jutottunk, hogy változatosabb mindenkinek, nekünk is, és talán a lányoknak is az, hogyha mindhárman foglalkozunk minden korosztállyal, mert így mindenki hozzá tud tenni egy kis pluszt. Korosztályonként van heti 3–4 másfél órás edzés, attól függően, hogy mire készülünk, van-e hétvégén meccs. Az edzéseket a József Attila Általános Iskola tornatermében tartjuk délutánonként. A lányokat együtt eddzük, tehát nincs például külön kapusedzésünk.

Érdekes módon amióta foglalkozunk a lányokkal, általában minden korosztályban talán a kapusposzt volt mindig a legerősebb”
 
– engedett betekintést a munkába.
 
A lányok korcsoportonkénti pótlása jelenti az egyik problémát. „A pótlás mindig nehéz. Megérződik az, amikor azok a játékosok, akik meghatározók a csapaton belül, kinövik az adott korosztályt. Közülük sajnos kézilabdával nem sokan foglalkoztak tovább. Elsősorban mindig azt mondtuk a gyerekeknek, tanuljanak, mert a kézilabdából nem biztos, hogy meg tudnak élni. Mint sportolási lehetőség, nevelés, csapatszellem-építés nagyon jó” – summázta.

Több fronton helytálló ifjúságiak

Van eredménye a folyamatos munkának. „Az országos bajnokságban a 2015/16-os szezonban ifi 5-ös korosztályban kijutottunk az országos elődöntő tornára, de nem sikerült bejutnunk a döntőbe. Idén ugyancsak ebben a korcsoportban ismét kijutottunk az országos elődöntőre, amelynek május 12–13-án az Erőss Zsolt Aréna ad otthont. Továbbá az ifi 5-ösöknél a zónadöntőn idén ötödik helyezést értünk el 16 csapat közül, illetve ifi 4–5-ben a megyei bajnokságot többször megnyertük. Mindemellett két éve részt veszünk egy barátságos nemzetközi kézilabdatornán Kaposváron, az Intersport szervezésében (Intersport Youth Handball Festival), amelyen

két évvel ezelőtt újoncként U18-as korosztályban a második helyet szereztük meg.
 
Tavaly harmadikok lettünk ugyanebben a korosztályban, és az U12-eseknél is a harmadik helyet sikerült elhozni. Noha ez csak egy barátságos torna, jó eredménynek tartjuk, mert olyan országok ellen küzdöttünk meg mint Brazília vagy Tajvan” – ismertette a csapatok eredményeit Szabó Előd. Az edzőknek és a gyerekeknek legközelebb tehát május közepén szurkolhatnak a csíkszeredaiak az Erőss Zsolt Arénában.
szóljon hozzá!
HIRDETÉS
HIRDETÉS
Ajánljuk még

Niczuly Roland újra a csapattal készül, testvérével szerződést bontott a Sepsi OSK

Nemcsak Niczuly Roland lett kegyvesztett a Sepsi OSK-nál, hanem öccse, Rajmund is, akivel június 30-án bontott szerződést a sepsiszentgyörgyi klub. Időközben viszont fordulat állt be Roland ügyében: újra a nagycsapattal edzhet.

Nem bírt a Szuperliga újoncával a Sepsi OSK

Második nyári felkészülési mérkőzésén sem tudott győzni a Sepsi OSK: a háromszékiek ezúttal a Bukaresti Metaloglobusszal játszottak 1–1-es döntetlent a Sepsi Duna Aréna melletti pályán.

Székelyhon

Négy új papot szentelnek fel, Böjte Csaba csíksomlyói lelkész lesz

Darvas-Kozma Józsefet, a csíkszeredai Szent Kereszt-plébánia plébánosát megerősítette hivatalában a gyulafehérvári főegyházmegye, Böjte Csaba atyát pedig csíksomlyói lelkésszé nevezte ki. Idén négy új papot fognak felszentelni.

`
Krónika

„Itt a medve, milyen szép, felém jön” – lelkesedett a transzfogarasi halálos támadás áldozata

Az olasz sajtó részleteket közölt a csütörtöki transzfogarasi halálos medvetámadás áldozatáról, a 48 éves Omar Farang Zinről, aki Facebook-oldalán tett közzé szerdán medvés fotókat és videókat.

Krónika

Augusztus 1-től nő az áfa – Jóváhagyta a kormány a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet

Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.

Főtér

Miért nincs íze a paradicsomnak?

Esszük a vízízű, papírízű zöldségeket és közben álmodozunk letűnt korok finomságairól. De mi ennek az oka?

Ez is érdekelheti

Kevesebb csapat, átalakuló bajnokság a román kézilabdában

A Román Kézilabda-szövetség bejelentette: a 2025–2026-os idénytől mind a férfi, mind a női élvonalban 14 helyett csupán 12 csapat szerepel majd. A döntés hátterében elsősorban pénzügyi nehézségek állnak, több klub jelezte, nem tudja vállalni az indulást.

Versenyképes csapatot építenek a Segesvári VSK-nál

Egy szezont követően újra a legjobbak között szerepel a segesvári férfi kézilabdacsapat. A keret átalakulóban van, fiatal és tapasztalt játékosokkal őriznék meg helyüket a Bölények Ligájában.

Két székelyudvarhelyi kézilabdázó az élvonal újoncához igazolt

A VSK Székelyudvarhely nem indul a férfi kézilabda Bölények Ligájában. Keretéből ketten a Segesvári VSK játékosai lettek.

Az egykori székelyudvarhelyi sikerkovács a kéziélvonal újoncát irányítja

A Segesvári VSK férfi kézilabda együttese bejelentette, Vlad Caba lett az új vezetőedzőjük. A Maros megyei gárda megszerezte a Bölények Ligájában való szereplési jogot a soron következő idényben.

Hetedszerre is Európa királynője a Győri ETO KC

A Győri Audi ETO KC megvédte címét és hetedszer nyerte meg a női kézilabda Bajnokok Ligáját, mivel 29–27-re legyőzte a dán Odensét a budapesti négyes döntő vasárnapi fináléjában.

Csíkszeredai csoda: 50 felett is világszinten kézilabdáznak

Ezüstéremmel tért haza Csíkszereda női kézilabdacsapata a horvátországi Masters Handball World Cupról, ahol két korosztályban is pályára léptek. A csapat edzője és három játékosa nyilatkozott a Székely Sportnak.

Az országos döntő torna érmesei között van a Székelyudvarhelyi ISK lánykézicsapata

Öt napon keresztül Székelyudvarhely volt a házigazdája az ifi 3-as (U14) lánykézilabdázók országos döntő tornájának. A nyolc legjobb együttes küzdött meg az érmekért, a helyi ISK a dobogóra állhatott fel.

Ezüstéremmel tért haza Horvátországból a csíkszeredai veterán kézilabdacsapat

Kiváló eredményt ért el Csíkszereda női kézilabdacsapata a horvátországi Masters Handball World Cupon az 50+ korosztályban, ahol döntőbe jutott és ezüstérmet szerzett. A +40-es csapat a 6. helyen zárt.

Tálas Huba: számomra a kézilabdában van Székelyudvarhely és a többi klub

Méltó módon búcsúztatták el szülővárosában, Marosludason a nemrég visszavonult kézilabdázót. Tálas Huba legutóbbi klubja, a VSK Székelyudvarhely és egykori csapattársai társaságában végleg pontot tett nagyszerű pályafutására.

Összejöhet a magyar–román párharc a női kézivébén

Kisorsolták az év végi német–holland közös rendezésű női kézilabda-világbajnokság csoportjait. A magyar és a román válogatott elkerülte egymást, de a középdöntőben összecsaphatnak.

HIRDETÉS
Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!