HIRDETÉS

Kevin Constantine: sosem tudhatod előre, melyik lesz a te éved

A székelyföldi jégkorong színvonalát is szóba ejtettük Kevine Constantine-nal
Fotó: Borbély Fanni

Jónak tartja a székelyföldi jégkorong színvonalát a Csíkszeredai Sportklub edzője. Talán az egyetlen hátrány, ami kissé visszatartja a fejlődést, az az, hogy az utánpótlást tekintve nem túl nagy a hokis közösség – vélekedik Kevin Constantine.

Hamarosan kezdődik a rájátszás az Erste Ligában, ennek apropóján beszélgettünk Kevin Constantine-nal, a Csíkszeredai Sportklub vezetőedzőjével a székelyföldi hokiról, a csapat alapszakaszbeli teljesítményéről, a rájátszásra készülve pedig a várható kilátásokról. Az eredményes pályafutása is szóba került.

HIRDETÉS

A térség hokikultúrája

A szakember szerint a csíkszeredai, térségbeli jégkorong színvonala kiemelkedő, különösen, ha figyelembe vesszük a játékosok viszonylag alacsony számát. Meglátása szerint a helyi hokikultúra erős és a játékosok tehetségesek.

•  Fotó: Borbély Fanni

Fotó: Borbély Fanni

„Rengeteg jégkorongot láttam már. Elhiheti nekem: ez zsinórban a 41. évem edzőként. Szóval, az itteni hoki jó. Talán az egyetlen dolog, ami kissé visszatartja a fejlődést, az az, hogy az utánpótlást tekintve nem túl nagy a hokis közösség. De ahhoz képest, hogy mennyi játékos játszik, vannak nagyon jó jégkorongozók. Ha a térség egy kicsivel népesebb lenne, több játékos kerülhetne ki, és talán még több kiemelkedő tehetség is feltűnne.

De a játékosok számához viszonyítva a jégkorong színvonala Székelyföldön nagyon jónak tekinthető”

– vélekedett a Sportklub kispadján a második idényét töltő tréner.

Kevin Constantine számára különleges élmény a székely közösség részévé válni, hiszen már Magyarországon töltött évei alatt megismerkedett a térség történelmével és kultúrájával. „Amikor idejöttem, már volt némi háttértudásom arról, hogy milyen helyre érkezem – nemcsak jégkorong szempontjából, hanem történelmi és kulturális értelemben is, hiszen ez a térség sokáig Magyarország részét képezte. Megtanultam, hogy ezen a területen inkább magyarul beszélnek, mint románul. Így egy kicsit már ismertem a székely kultúra, közösség és az emberek szellemiségét” – foglalta össze.

Az utánpótlás-nevelésről

A Székely Sport utánpótlás-neveléssel kapcsolatos kérdésére kifejtette, napjainkban az információáramlás szabadságának köszönhetően az utánpótlásképzés módszerei világszerte hasonlóak. Míg korábban egyedi, sajátos elképzelésekre épültek az egyes országok fejlesztési-nevelési programjai, mára a különböző nemzetek fiatal játékosai hasonló edzésmódszerekkel készülnek. „Lehet, hogy 20 évvel ezelőtt még óriási különbségek voltak a megközelítések között, de mára ezek a módszerek egy közös, globális irányba alakultak át, több kis területen zajló játékkal, kis területen végzett gyakorlatokkal, amelyek inkább a mérkőzéshelyzetekhez hasonlítanak” – hangsúlyozta.

Munka közben Kevin Constantine

Munka közben. Kevin Constantine négy évtizede edzősködik
Fotó: Pinti Attila

Ugyanakkor azt is hozzátette, a székelyföldi jégkorong fejlődőképes, de a világelitbe való kerüléshez elengedhetetlen, hogy többen kezdjenek el hokizni, hiszen minél nagyobb a merítési lehetőség, annál nagyobb az esély kiemelkedő tehetségek felfedezésére.

A különböző nemzetiségek küzdelméről a jégen

Arra vonatkozóan, hogy miként éli meg ezt az egyedi helyzetet, amikor különböző nemzetiségű csapatok küzdenek egymással egy ország bajnokságában, elmondta, hogy a különböző etnikai hátterű csapatok versengése természetes része a jégkorongnak. „Bárhol is jártam a jégkorong világában, mindig az volt a csodálatos ebben a sportágban – és ezért is szeretem annyira –, hogy míg az arénán kívüli kultúra gyakran nagyon eltérő lehet, addig az öltözőn belüli kultúra meglepően hasonló. Mert a barátságok és a csapatszellem abból fakad, hogy együtt dolgozunk egy közös cél érdekében. Azok az alapelvek és értékek, amelyek a sikert meghatározzák, egyetemesek.”

Hullámvasútszerű alapszakasz

A Csíkszeredai Sportklub edzője nem tartja hullámvasútnak a csapat alapszakaszbeli teljesítményét, bár elismeri, hogy a győzelem-vereség mérlege alapján úgy tűnhet.

Szerinte a csapat egyik erőssége a szervezettség és a fegyelmezett védekezés, ami megnehezíti az ellenfeleik dolgát.

„A legnagyobb kihívás számunkra az, hogy kevés a lőtt gólunk, és a legtöbb győzelmünket szoros meccseken szereztük. De nem tudhatjuk előre, hogy ez hogyan alakul majd a folytatásban. Lehet, hogy ez a játékstílusunk éppen sikeressé tesz minket a rájátszásban. Ezt nem tudjuk. És őszintén szólva, nem is aggódom miatta” – foglalta össze.

•  Fotó: Borbély Fanni

Fotó: Borbély Fanni

A legfontosabb a napi munka és a folyamatos felkészülés, ezért nem gondolkodnak hosszú távon, hanem mérkőzésről mérkőzésre építkeznek.

Az Erste Liga rájátszására készülve

A csapat jelenlegi hangulatára vonatkozó kérdésünkre az edző a jégkorongszezont egy életciklushoz hasonlítja, ahol a bajnokság kezdetén az együttes még gyerekcipőben jár, a középszakasz a felnőttkor, míg a rájátszásra már idős gárdaként érkeznek. A cél, hogy a szezon végére érjék el csúcsteljesítményüket.

•  Fotó: Pinti Attila

Fotó: Pinti Attila

Szerinte „idén nagyobb kihívást jelentett az összecsiszolódás, mivel leginkább a helyi játékosokból állt össze a csapat gerince, az idegenlégiósok teljesen kicserélődtek.

Az alapszakasz során voltak hullámvölgyek, de az utolsó négy mérkőzést sikerült megnyerniük, ami önbizalmat adhat a rájátszásra.”

A Sportklub vezetőedzője a rájátszásra mindig egy új szezonként tekint, ahol a játék stílusa is változik – kevesebb emberelőny, több öt az öt elleni szituáció. A legnagyobb kérdés ilyenkor, hogy a csapat mennyire tud felkészülni és alkalmazkodni a kihívásokhoz. „A legfontosabb dolog, amit megtanultam, hogy sosem tudhatod előre, melyik év lesz »a te éved«. Ezért az egyetlen, amit tehetsz, hogy dolgozol, felkészülsz, és amikor mindenki tiszta lappal indul, megnézed, mire vagy képes” – húzta alá.

Egyszer minden karrier véget ér

Kíváncsiak voltunk arra is, hogy hogyan néz szembe azzal, hogy egyszer majd fel kell állnia a kispadról. Bevallotta, hogy ezek a kérdések számára egyre aktuálisabbak és gyakran foglalkoztatják. „Én már közel vagyok ehhez a korhoz. Valójában idén nyáron is sokat gondolkodtam azon, hogy akarom-e még folytatni, vagy sem. Az egyik dolog, amit bárkinek meg kell tennie – ha a játékban akar maradni –, a változásra való hajlandóság.

41 éve csinálom ezt, és azt gondolom, hogy a mai edzői stílusom nagyon-nagyon különbözik attól, ahogyan 15 évvel ezelőtt edzettem. Amit megpróbálok megtartani, azok az alapelvek, amelyek sikeressé teszik a csapatokat és a játékosokat: a munkamorál, a helyes szokások. Amit viszont változik, az az, hogy minden generáció más.”

Kiemelte, hogy a mai játékosok annak a nemzedéknek a képviselői, akik már a digitális világban nőttek fel, ezért az edzőknek is új módszerekkel kell közelíteniük hozzájuk. Szerinte a siker titka az egyensúly: az edzőnek képesnek kell lennie a modern elvárásokhoz igazodni, szilárdan ki kell tartania azok mellett az elvek mellett, amelyek a jégkorongot és a csapatokat sikeressé teszik.

Teljes nevén Kevin Lars Constantine a Minnesota állambeli, International Falls városában született. Játékosként kapus poszton játszott, az Egyesült Államok legnagyobb egyetemi sportági szövetségében (NCAA). Edzői karrierje elején a Kansas City Blades-szel az észak-amerikai jégkorongligában (IHL) bajnoki címet nyert 1992-ben, ahol az év edzőjének választották. Az észak-amerikai jégkorongligában (NHL) 1993-ban debütált vezetőedzőként.

Nemzetközi szinten is tevékenykedett. „Azt hiszem, hogy szinte minden országban és kontinensen edzősködtem már a világon. Észak-Amerikából származom, és edzősködtem az Egyesült Államokban, illetve Kanadában. De dolgoztam Dél-Koreában is, valamint Franciaországban és Svájcban, és részt vettem tornákon Finnországban, Magyarországon, Ausztriában, Olaszországban és Szlovéniában.” A Csíkszeredai Sportklubnak 2024-től vezetőedzője. A szakmában úgy hivatkoznak rá, mint aki jóval megelőzte korát a hoki több területén is, például oktatás, videóelemzés, statisztikák használata tekintetében.
szóljon hozzá!
HIRDETÉS
HIRDETÉS
Ajánljuk még

Áttörték a kerítést a brassói szurkolók, az öltözőbe menekültek a Székelyudvarhelyi FC játékosai (videóval)

Több játékosát is lerúgták, de a Székelyudvarhelyi FC így is elhozta a pontokat a Brassói SR Municipal otthonából. A végén elgurult a hazaiak gyógyszere, a pályára berontó szurkolók elől kellett elmenekülniük az udvarhelyieknek.

Ilyés Róbert kimondta, két pontot elvettek tőlük

Továbbra is veretlen az FK Csíkszereda a román labdarúgó 2. Liga felsőházi rájátszásában. Vasárnap döntetlent játszott hazai pályán a legfőbb rivális Resicával. A mérkőzés után a két vezetőedző nyilatkozott.

Székelyhon

Eltűnt egy csíkcsicsói fiatalember, megtalálásában segítséget kérnek

Önként hagyta el otthonát egy csíkcsiói fiatalember, péntek óta nem találják, keresésében segítséget kér a Hargita megyei rendőrség.

`
Krónika

Michael Schumacher 12 év után először adott nyilvános módon életjelet magáról

Tizenkét évvel súlyos balesete után Michael Schumacher felesége segítségével aláírt egy versenyzői sisakot, amelyet jótékonysági célból fognak elárverezni Jackie Stewart 85. születésnapja alkalmából rendezett vasárnapi F1-es bemutató után.

Krónika

A Dunába zuhant egy balesetet szenvedő kisbusz

A Dunába zuhant egy kisbusz Mehedinți megyében, a Bahna viadukton. Eleinte nem voltak információk arról, hogy voltak-e utasok a járművön. A hírek szerint a kisbusz megpróbált elkerülni egy ütközést, mielőtt a folyóba zuhant.

Főtér

Erdély, a gyűlölet kertje

„De gyűlölni kell a népnek tetsző táposokat is. A pszichológust, a konteóterjesztőt, a szavalót. Az ő előadásaikat meg kell akadályozni, ez indokolt és jogos. A nekünk tetszőkét nem, a nekik tetszőkét igen.”

Ez is érdekelheti

Átrobogott minden évszakon a Hargita Rali mezőnye (videó)

Három nap alatt átmentek a tavaszon, nyáron, őszön és a télen is a Hargita Rali versenyzői. Új pályákon, más lebonyolítású volt a térség egyik legnépszerűbb autósport megmérettetése.

A háromszéki sportlegenda, akinek a mai napig fáj az elveszített olimpiai döntő

Kétség sem fér hozzá, hogy a székely sport egyik legnagyobb alakja Kicsid Gábor kézilabdázó, aki az 1970-es években világverő román válogatott egyik alapemberének számított. A legendás sportembert mindennapjairól és emlékeiről faggattuk.

Egyedi futóélmény a Szent Anna-tó partján

Idén a tizenötödik kiadásához érkezett a Tusnád Maraton, a nagy népszerűségnek örvendő sporteseményt május 10-én rendezik. A verseny egyediségéről, különlegességeiről, hangulatáról Nemes Zoltán főszervezővel beszélgettünk.

Piruettek és dupla Axel: életük a műkorcsolya (videóval)

Kézdivásárhelyen közel tízéves hagyománnyal büszkélkedik a rendkívül látványos, ámde aprólékos munkát igénylő műkorcsolya, amelyben sajátos eleganciával ötvöződik a művészet és a sport. Bemutatjuk a KSE műkorcsolya-szakosztályát.

„A jó sportfotónak egy történetet kell elmondania” – a Kolozsvári CFR fotósával beszélgettünk

Hatéves korában kapta az első fényképezőgépét. Három éve komolyan kezdett fotózni, sportfotóját nemrég a világ legjobb 150 fényképe közé választották be. A CFR hivatalos fotósa, noha még csak 12. osztályos diák Kolozsváron. Horváth Tamással beszélgettünk.

Andrej Taratuhin: minden szezon és azon belül minden győzelem egy külön kis élet

A Csíkszeredai Sportklub korábbi legendájával, a csapatot öt szezonon át erősítő Andrej Szergejevics Taratuhinnal beszélgettünk a jégkorong Erste Liga elődöntőjének negyedik mérkőzését megelőzően.

Novák Károly Eduárd legjobban azt sajnálja, hogy nem épült meg a velodrom Csíkban

Novák Károly Eduárdot március derekán választották meg az Országos Paralimpiai Bizottság elnökének. Románia első paralimpiai bajnoka a Székely Sportnak adott exkluzív interjújában beszélt az új munkakörét érintő legsürgetőbb teendőkről, terveiről.

Megtorpantunk, de akkor is mi vagyunk

Ha egyszer történik meg áramkimaradás, a véletlen számlájára írható. Ha ez megismétlődik, akkor már rendszerhibáról beszélhetünk. Nagyjából ez jutott eszembe a törökök elleni meccseket követően.

Jókora adag megszállottság szükséges az atlétikához

Jó atléta mögött jó edző áll – szokták mondani, ahogy az is elterjedt a köztudatban, hogy jókora adag megszállottság szükséges az atlétikához. Hogy ez mennyire igaz, kiderül a Sepsi ISK edzőjével, Horovitz Hannával készült beszélgetésből.

Kopogtatott a négyes döntő kapuján a Háromszéki Ágyúsok, növekszik a hokiközösségük

Hajszállal maradt le a Háromszéki Ágyúsok jégkorongcsapata a bajnoki négyes döntőről, Kertész Zoltán alakulata 18 győzelemmel és 18 vereséggel az ötödik helyen zárta az alapszakaszt. Miklós Ervin klubelnököt kértük, értékelje az idei szezont.

HIRDETÉS
Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!