Csehország hetedszerre lett világbajnok jégkorongban

Dobos László 2024. május 27., 11:01

A házigazda cseh jégkorong-válogatott nyerte a világbajnokságot, miután a vasárnap késő esti döntőben két góllal legyőzte a svájci csapatot. Európai lett a dobogó, a bronzérmet Svédország szerezte meg.

Hazai környezetben emelhették magasba a trófeát Fotó: iihf.com

Kemény, döntőhöz méltóan sok ütközést és lövést hozó első harmadban a svájciak – akik történelmük első világbajnoki aranyérméért küzdöttek – egyszer a kapuvasat találták el. A második harmadban a kiállítások sem maradtak el, de minden fór kimaradt. A záró harmad derekán a csehek megszerezték a támadóharmadban a bulit, a korong a bostoni David Pastrnak elé került, aki kegyetlen nagy gólt lőtt kapásból. A végén lehozta kapusát a vendégegyüttes, ezt David Kämpf használta ki a hazai közönség nagy örömére.

A cseheknek ez fennállásuk hetedik vb-címe (1996, 1999, 2000, 2001, 2005, 2010, 2024), míg a jogelőd Csehszlovákia hatszor győzött (1947, 1949, 1972, 1976, 1977, 1985), így összesítésben ez a 13. arany.

Svájc története negyedik vb-ezüstérmét szerezte (1935, 2013, 2018, 2024).

A bronzérmet Svédország válogatottja kaparintotta meg, miután a helyosztón szintén két góllal legyőzte a címvédő kanadai csapatot.

A 3. helyért: Svédország–Kanada 4–2 (1–0, 0–1, 3–1).

A döntőben: Csehország–Svájc 2–0 (0–0, 0–0, 2–0), gólszerzők: Pastrnak (50.) és Kämpf (60.).

A torna végeredménye: 1. Csehország, 2. Svájc, 3. Svédország, 4. Kanada, 5. Egyesült Államok, 6. Németország, 7. Szlovákia, 8. Finnország, 9. Lettország, 10. Ausztria, 11. Norvégia, 12. Kazahsztán, 13. Dánia, 14. Franciaország, 15. Nagy–Britannia, 16. Lengyelország.

Jövőre Magyarország és Szlovénia játszhat az élvonalban Stockholmban, illetve a dániai Herningben, míg Lengyelország és Nagy-Britannia kiesett a divízió 1/A-ba.