Olimpia

Hatalmas bravúr, csoportelsőként jutott nyolcaddöntőbe a román válogatott

Horváth Bálint Ottó 2024. június 26., 20:59 utolsó módosítás: 2024. június 27., 00:51

Szenzációs sikert ért el a román labdarúgó-válogatott a németországi Európa-bajnokágon, az utolsó csoportmérkőzésen a Szlovákia elleni 1–1-es döntetlennel az első helyről jutott tovább a nyolcaddöntőbe.

Fotó: Alex Micsik/Agerpres

Viszonylag jó iramban kezdődött a szerda késő délutáni frankfurti összecsapás, amelyen mindkét együttesnek elegendő volt a döntetlen a biztos továbbjutáshoz. A szlovákok birtokolták többet a labdát és kezdeményeztek, de komoly lehetőséget nem tudtak kialakítani. Sőt, a 11. percben a románoké volt az első nagy helyzet, Rațiu lőtt kapura, Dubravka védett, az ismétlést pedig Ianis Hagi csúnyán fölé küldte.

Ezután továbbra is a szlovák csapat irányított, amely pontrúgások után veszélyeztetett, majd

az első félidő közepén meg is szerezte a vezetést, egy beadásnál rosszul helyezkedtek a román védők, Duda szabadon fejelhetett és be is vette Niță kapuját.

A bekapott gól úgy tűnt, hogy megfogta a román válogatottat, mivel az ellenfél tovább erőltette a támadásait,

azonban a trikolórok hamar reagáltak, a 36. percben Hagi büntetőt harcolt ki, amelyet Răzvan Marin magabiztosan értékesített.

A szünet előtt akár fordíthatott volna Edward Iordănescu együttese, gyors kontra végén azonban Drăguș nem választott jó megoldást a kapu előtt és mellé lőtt.

Az 1–1-es eredménnyel Románia a szünetben a nyolcaddöntőben érezhette magát, ráadásul az első helyet foglalta el a csoportban, amelynek másik mérkőzésén a győzelmi kényszerben lévő ukránok ugyan veszélyesebben játszottak, de nem tudtak betalálni, így az első 45 perc után gól nélküli döntetlenre álltak Belgium ellen.

Visszatérve a román–szlovák párharchoz, a folytatásban sem változott a játék képe, kisebb mezőnyfölényben játszott Szlovákia, a második játékrész elején Niță kellett résen legyen.

Közel voltak a gólhoz a román játékosok is, a 61. percben egymás után Răzvan Marin és Drăguș is betalálhatott volna.

Izgalmas maradt a játék, ezt követően újra a szlovákok veszélyeztettek, két nagy helyzetet is kihagytak, Strelec ziccerénél a román kapus lábbal mentett, Haraslin lövése pedig centikkel mellé ment.

A végére a védekezésre helyezte a hangsúlyt a román válogatott,

de a szlovák gárda sem kockáztatott, így újabb gólszerzési lehetőség már nem is adódott, 1–1-es döntetlennel ért véget a mérkőzés. Mivel Stuttgartban a belgák és ukránok közötti meccsen sem változott az eredmény, a körbeverésnek és jobb gólkülönbségének köszönhetően

Románia csoportgyőztesként jutott tovább a nyolcaddöntőbe, ahol Hollandia lesz az ellenfele. Belgium végzett a második helyen, Szlovákia a harmadikról szintén készülhet az egyenes kieséses szakaszra, míg Ukrajna búcsúzott a tornától.