Olimpia

A spanyolok már az első félidőben eldöntötték a horvátok elleni párharcot

Horváth Bálint Ottó 2024. június 15., 21:13 utolsó módosítás: 2024. június 15., 21:20

Hamar eldőltek a lényegi kérdések a németországi labdarúgó Európa-bajnokság B csoportjának első mérkőzésén, szombaton este Spanyolország az első félidőben háromszor betalálva fölényesen győzött Horvátország ellen.

Magabiztos győzelemmel kezdtek a spanyolok Fotó: Robert Ghement/EPA/Agerpres

A mérkőzés elején a spanyolok birtokolták jóval többet a labdát és fölényben játszottak, ám nagy helyzetet nem tudtak kidolgozni, az első negyedórában mindössze Morata egy távoli lövéssel tette próbára Livakovicot. Aztán kijöttek a szorításból a horvátok, többet próbálkoztak, és Budimir fejesénél lehetőségig is jutottak, az éppen Spanyolországban légióskodó támadó fejese azonban pontatlan volt.

Kissé váratlanul szerezte meg a vezetést a spanyol gárda, a 29. percben beragadtak középen a rosszul helyezkedő horvát védők, a nagyszerűen kiugratott Morata pedig nem rontotta el a befejezést.

Szinte azonnal érkezhetett volna az egyenlítés, Kovacic helyzeténél azonban védett Unai Simon. Ehelyett viszont kettőre növelték előnyüket az ibériaiak, Fabian Ruiz átcselezte magát az ellenfél játékosain és védhetetlenül lőtt a hálóba. Ezután újabb horvát helyzet maradt ki, távoli löketnél Simon újra hárított, a kipattanóra Maier érkezett, de az oldalhálóba lőtt.

A szünet előtt ismét megvolt az esélyük a szépítésre a horvátoknak, ám a gólszerzés ezúttal sem jött össze,

a szünetre pedig háromgólosra nőtt a különbség, az első félidő hosszabbításában az alig 17 éves Lamine Yamal beadásába Carvajal remekül tette bele a lábát, Livakovic pedig újra tehetetlen volt.

A fordulás után a tetemes hátrányban lévő horvát csapat próbált irányítani, viszont a spanyolok voltak közelebb az újabb gólhoz, Yamal azonban kihagyta a ziccerét, Livakovic bravúrral védeni tudott. Kevéssel ezután Modricék is betalálhattak volna, a kapu előterében Stanisichoz került a labda, de Cucurrella blokkolta a lövését.

Ezután a spanyolok nem erőltették a játékot, a horvátok támadásai pedig erőtlenek voltak. Aztán a 78. percben váratlanul izgalmasabbá válhatott volna a hajrá, Unai Simon hatalmasat hibázott, majd Rodrigo megakadályozta Petkovicot a gólszerzésben, így a horvát együttes büntetőhöz jutott. A spanyol kapus kivédte a tizenegyest, de a labda visszakerült a Dinamo Zagreb csatárához, aki másodszor már betalált.

Csakhogy a gólját a videóbíró segítségével érvénytelenítették, mivel az asszisztot jegyző Perisic túl hamar lépett be a büntetőterületre, így a döntés szerint szabadrúgást ítéltek kifelé.

A hátralévő bő tíz percben semmi említésre méltó esemény nem történt, már nem változott az eredmény, Spanyolország fölényesen győzött.