A Kolozsvári Politehnica SK asztaliteniszezője eddigi pályafutása során öt román bajnoki címet, három Román Kupát és egy portugál bajnokságot nyert, emellett Ama Tur és veterán országos bajnok, illetve veterán Európa-bajnokságokon és világbajnokságon is sikeresen részt vett.
A kiváló élsportoló – aki 2022-ben 54-évesen felnőtt Top 16-ot nyert –, szinte naponta asztaliteniszezik, sőt az évek során számos romániai bajnok felkészülésében is segített.
Simon Csaba szegény családból származott, a hat testvér közül ő egyedül, viszonylag későn, 13 évesen kezdte el ütögetni a celluloid labdát a marosvásárhelyi Építész Sportklubnál, ahol első edzője, a kor egyik legképzettebb hazai szakembere, Verzár Sándor volt.
„Marosvásárhelyen születtem 1968-ban, majd 1981-ben az általános iskolai testnevelő tanárom tanácsára kezdtem el pingpongozni, ő látott bennem tehetséget, így lettem az egykori Építész SK leigazolt játékosa. Idővel a szorgalmam és a munkabírásom felülmúlta tehetségem, naponta 8–10 órát is edzettem, így két év múlva már egy hazai versenyen le sikerült győzzem az akkori junior Európa-bajnoki másodikat, Călin Tomát. A vágyam mindig is az volt, hogy bajnok legyek” – kezdte a beszélgetést a veterán vásárhelyi asztaliteniszező.
Elszántságának, meg kitartásának is köszönhetően az eredmények sem maradtak el Simon számára, akinek a gyerekkorban hobbiként elsajátított pingpongból lett asztalitenisz, a hivatásává vált.
Felcseperedve, már serdülőként az A osztályban játszott, aztán Marosvásárhelyről felfele ívelt a pályafutása, hiszen Kolozsvár, Szatmárnémeti, Jászvásár, Vaslui és Bukarest élvonalbeli asztalitenisz-egyesületeinél érte el legnagyobb hazai sikereit.
A szatmárnémeti klub játékosaként 2000-ben egyéniben, párosban és vegyes párosban is megnyerte az országos bajnokságot, emellett aranyérmeket nyert a Zilahon megrendezett Román Kupán egyéniben, illetve csapatban is, ami tulajdonképpen sportolói pályafutásának legnagyobb sikerélménye volt.
Az évek során a hazai versenyeken elért jó eredményei ellenére, nem igazán adatott meg neki a továbblépés lehetősége nemzetközi szinten, valahogy mindig a háttérbe szorult, habár 1992-ben az európai asztaliteniszezők ranglistáján az ötödik helyen állt.
Az addigi kiváló hazai eredményeinek köszönhetően, 1994-ben sikerült külföldön is kamatoztassa asztaliteniszező tehetségét, így Magyarországon az élvonalbeli Ceglédi Vasutas Sportegyesületnél három évig asztaliteniszezett sikeresen, majd 2006-ban Portugáliába került, ahol két évig szintén az első ligában légióskodott.
„Egy hajdani romániai asztalitenisz-edzőnek a Portugál Asztalitenisz Szövetséggel volt szerződése, amelyben arra kötelezte magát, hogy két versenyzőt visz ki magával csapatukba, aztán én lettem az egyik. Így jutottam ki az Atlanti-óceánon lévő, Azori-szigetekhez tartozó Terceirára, ahol az ottani élvonalbeli együttes asztaliteniszezőjeként egy év múlva portugál aranyérmet nyertem.
De nem igazán tudtam megszokni az ottani körülményeket – habár nagyon szép helyen voltam –, viszont nagyon sokat repültünk, hiszen a szigetekről csak repülővel juthattunk el a bajnoki megmérettetésekre. Emellett az ottaniak sem voltak kellőképpen barátságosak, így két év után úgy döntöttem, hogy végleg hazatérek és itthon folytatom a sportkarrierem” – mesélte a 2000-ben sportmesteri címmel is kitüntetett Simon Csaba a Portugáliában eltöltött éveiről a Székely Sportnak.
A jelenleg is profi elszántsággal versenyző asztaliteniszező hat bajnoki cím (egyéniben egyszer, csapatban kétszer, férfi párosban kétszer és vegyes párosban egyszer) és sorozatban három Román Kupa birtokosa (2000, 2001 és 2002).
Simon 2011 után egy ideig nem asztaliteniszezett A osztályos szinten, viszont 2020-ban elfogadta a másodosztályban szereplő kolozsvári Politehnica SK asztalitenisz-csapatának ajánlatát és azóta újra felső szinten parádézik. Mint elmondta, az A osztály második helyén álló együtteshez – melynek csapatkapitánya is egyben –, kötetlen ideig köti a szerződése, viszont az alakulat öt játékosának összéletkora mintegy 200 év, közülük pedig a marosvásárhelyi asztaliteniszező a rangidős és a legjobb, a maga 57. életévével.
Az utóbbi években háromszor vett részt veterán asztalitenisz Európa-bajnokságon – ahol 5. is volt –, a tavaly pedig a budapesti veterán asztalitenisz-világbajnokságon a legjobb 16 közé jutott (végül 11. lett), viszont az idén is készül az Eb-re.
„Marosvásárhelyen egy minőségi asztalitenisz-csarnokban szinte naponta több órát edzek egy jó barátom, Andrei Șarcani cége keretén belül. Emellett két éven keresztül sikeresen részt vettem az Ama Tur elnevezésű, őnálló rendezésű, országos méretű amatőr asztalitenisz-versenysorozat keretében a TT Concept Adial Kupáért kiírt bajnoki fordulókon, amelynek rangsorát összetettben hónapokig vezettem és mintegy 50 tornagyőzelmet értem el az elit kategóriában. A versenysorozatról tudni kell, hogy a fordulóit különböző romániai nagyvárosokban heti rendszerességgel rendezik meg és a versenyzők négy kategóriában mérkőznek: a kezdő, a haladó, a nyílt és az elit kategóriában, de egyiknél sem számít az életkor” – válaszolta a 2011-ben Bukarestben edzőiskolát végzett Simon arra a kérdésünkre, hogy a másodosztályos tornákon kívül mi tölti ki a hétköznapjait.
„Emellett felkészítő edzéseket tartok több, egykori, jelenlegi bajnoknak, így az évek során több edzőmérkőzéseket játszhattam például a Szőcs testvérekkel – Bernivel és Hunorral –, Ungvári Evelinnel, továbbá Ungvári Imola, Boeriu Cezara, Kont Cristina, Hudușan Andrea, Varga Krisztina, Gáspár Cecilia, Fehér Orsolya felkészülésében is szerepet vállaltam, de nem utolsó sorban az ifjúsági Európa-bajnok Rareș Șipos is tanítványom volt” – sorolta.
Habár edzői oklevéllel rendelkezik, nem edzőként dolgozik. „Viszont edzőmérkőzéseket játszani sem könnyű, hiszen egy két-három órás asztalitenisz-edzés alatt le lehet fogyni néhány kilót. Amúgy, nekem az asztalitenisz szórakozás és része az életemnek” – folytatta Simon Csaba.
Kiemelte, hogy a hetvenes-nyolcvanas években Maros megyében az asztalitenisz virágkorát élte, ugyanis három sportklubnak, a Kereskedelemnek (Comerţul), a Testvériségnek (Înfrăţirea) és az Építésznek (Constructorul) is volt élvonalbeli lány- és fiúcsapata, emellett erős megyei és városi bajnokságok voltak Marosvásárhelyen.
Utolsó kérdésként megkérdeztem a veterán asztalitenisz-bajnoktól, hogy fogadásból asztaliteniszezett-e valaha? A válaszán kissé nevettem, de ugyanakkor elgondolkoztam, hogy mindaz tehetségének, vagy munkabírásának volt-e köszönhető.
„A pályafutásom során több alkalommal fogadtak velem barátok, hogy legyőznek engem. Gyermekként sokszor elvesztettem az aprópénzem emiatt és sírva mentem haza. Aztán megtanultam jól asztaliteniszezni, majd idővel tányérral, sőt hamutálcával is nyertem kihívóim ellen. Egyszer Kolozsváron még egy 3 kilós evezőlapáttal is megvertem az ellenfelem” – fejezte be a beszélgetést a többszörös marosvásárhelyi asztalitenisz-bajnok, Simon Csaba.
A Sepsi OSK története legmegrázóbb élményével zárta az idényt: kiesett a Szuperligából. A klub egykori trénere, Eugen Neagoe a visszatérésben bízik, míg Gică Mihali, Dorinel Munteanu egyik legjobb barátja az isteni igazságszolgáltatást emlegette.
A bajnoki cím megnyerése után az FC Argeș a hivatalos közösségi oldalán megköszönte az FK Csíkszeredának a vendégszeretetet és a szép szavakat, amellyel a klubot illették.
A jármű több darabja leszakadt és több méterre elrepült, miután egy útszéli áteresz betonlapjának ütközött vasárnap Teleorman megyében. A sofőr túlélte a balesetet, de megsérült és kórházba vitték.
A bukaresti Otopeni repülőtéren bukkant fel George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje hétfőn reggel, amikor már biztossá vált, hogy elvesztette az államfőválasztást.
Sajátos trend terjed a TikTokon George Simion külföldön élő szimpatizánsai körében azt követően, hogy a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke elvesztette a vasárnapi elnökválasztást: arról tesznek közzé videót, hogy szétvágják az útlevelüket.
Nekünk kell döntenünk, nem Budapestnek, Brüsszelnek, Washingtonnak vagy Moszkvának. Kicsit tragikus, hogy azok munkáját is el kell végezzük, akiknek a dolga lett volna, hogy ezt a helyzetet megelőzzék.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!