HIRDETÉS

Novák Károly Eduárd legjobban azt sajnálja, hogy nem épült meg a velodrom Csíkban

Novák Károly Eduárd: „A legjobb helyre kerültem, ez az a hely, ahol a legnagyobb változást lehet elérni”
Fotó: Zoltán Ildikó

Novák Károly Eduárdot március derekán választották meg az Országos Paralimpiai Bizottság elnökének. Románia első paralimpiai bajnoka a Székely Sportnak adott exkluzív interjújában beszélt az új munkakörét érintő legsürgetőbb teendőkről, terveiről.

– Milyen célokkal, tervekkel vág neki ennek az új feladatnak?

– Röviden összefoglalva: a végső célom a paralimpiai sportot feltornászni egy jóval magasabb szintre, amihez úgy gondolom, egy mandátum nem elég,

HIRDETÉS
de azt szeretném, ha a 2032-es brisbane-i paralimpián Románia már egy 50–60 fős küldöttséggel venne részt és 5–10 éremmel térne haza.

Egy másik fontos cél a sportaktivitás kibővítése. Ha 24 paralimpiai sportról beszélhetünk, akkor a jelenlegi 5–6 helyett legalább 15–18 sportágban legyünk aktívak. Mondanom sem kell, mennyire nehéz dolgunk van, mert a paralimpiai sport nemhogy nem részesül megfelelő kormányzati támogatásban, de sajnos sem népszerűsítve, sem beépítve nem volt a jelenlegi sportrendszerbe és ezáltal nem is tudott fejlődni. Nem az olimpiai sportágak országos sportági szakszövetségeibe építették be a mozgássérült sportot, hanem teljesen külön struktúrát húztak fel számára,

ahol háttérbe szorult, ez pedig meglátszik a számokon is, míg a 2016-os riói paralimpián 11, 2024-ben Párizsban már csak hat sportoló képviselte az országot.
•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

– Mennyire volt lehetősége áttekinteni a bizottság helyzetét?

– Több mint egy hete papírozunk és folyamatosan azon dolgozunk, hogy rendbe tegyük a dolgokat, miközben átvesszük azokat a régi vezetéstől. Mindjárt kezdődik egy új szezon, el kell indítani a versenyeket, felmérni az edzők, sportolók szintjét, átszervezni a nemzeti csapatokat, ez pár hónapot igénybe fog venni, de remélem nyárra már minden letisztázódik, és megfelelően tudunk működni.

Kapcsolódó

– Melyik a legsürgetőbb teendő?

– Itt most minden sürgős, például az is, hogy egy olyan csapatot alakítsak ki magam köré, amellyel mindenféle kihívásnak meg tudunk felelni, sürgős az is, hogy a válogatottakat rendbe tegyük, az is, hogy megváltoztassuk az imidzsét a szervezetnek, javítsunk a kommunikáción. Egyszóval, a leglényegesebb, hogy magasabb szintre emeljük ezt a szervezetet. Idén lesz egy nagy rendezvényünk, szeptember tájára tervezünk egy paralimpiai konferenciát és gálát, amit

egy háromnapos paralimpiai játékok követne, ez utóbbi nemcsak leigazolt sportolóknak szólna, mert nem vagyunk olyan helyzetben, hogy bárkit is elutasítsunk, szeretnénk, ha minél többen részt vennének rajta.
Novák Károly Eduárd új célokat és egy biztosabb jövőt kínál a parasportolóknak Galéria

Novák Károly Eduárd új célokat és egy biztosabb jövőt kínál a parasportolóknak

– Egyszóval teljesen az alapoktól kell kezdjék az építkezést?

– Az én szemszögemből lehet, hogy jobb is, hogy semmi sem működik, így az általunk kidolgozott rendszert tudjuk elindítani. Nagy kihívás, persze ahhoz, hogy működjön sporttörvényt, illetve finanszírozási törvényt kell módosítani, minden a helyére kell kerüljön. Első fázisban a parasport népszerűsítésére és fejlesztésére szeretnénk koncentrálni különböző kampányok és események formájában. Nem szabad elfelejtenünk azt sem, hogy a 2028-as los angeles-i paralimpia már nincs olyan messze, jövőben már kezdődik a kvalifikációs időszak. Szeretném, ha legalább megdupláznánk a paralimpikonjaink számát Los Angelesben, ehhez viszont olyan sportolókat kell találnunk, akik kvalifikálnak a következő játékokra.

– Miért számít mostohának ez az ágazat?

– Több oka is van, de a legfőbb, hogy az állami sportrendszerben – ami termeli a sportolókat – nem létezik parasport, emiatt a klubok, csapatok nem foglalkoztak ezzel. Emlékszem, miniszterként próbáltam ezt kicsit elősegíteni, külön kaptak pénzt a szövetségek, hogy parasporttal foglalkozzanak, a klubok indítottak is szakosztályokat, de a paralimpiai bizottságnak nem volt semmilyen nyitása felénk, így elmaradtak ezek a módosítások, úgy látszik, most kell ezeket megcsináljuk.

Minden parasportolónak lehetőséget biztosítana a kibontakozásra és a jó eredmények elérésére •  Fotó: Facebook/Eduard Novak Galéria

Minden parasportolónak lehetőséget biztosítana a kibontakozásra és a jó eredmények elérésére
Fotó: Facebook/Eduard Novak

– Meglátása szerint fejlődött-e a fogyatékkal élő sportolók társadalmi elfogadottsága, népszerűsége?

– Kevés százalékban.

Külön elkeserítő számomra, hogy vannak vadonatúj sportbázisok, amik nincsenek akadálymentesítve, szóval gyengén állunk e tekintetben is.

A parasportolóknak sok helyen nagyon nehéz eljutniuk edzésre, erre is megoldást kell találjunk, akadálymentessé kell tegyük a sportbázisokat. Ami viszont megnyugtató, hogy van 10–15 olyan sportág, ahol adott az infrastruktúra, vannak edzők is, lényegében csak bele kellene építeni ezt az egészet. Közösen kell dolgozzunk egy közös célért, hiszen a sport alapvető lehet a befogadás előmozdítása szempontjából.

– Sportminiszteri időszakában hozzászokott ahhoz, hogy felkavarja az állóvizet a román sportban?

– Nem mondanám, hogy visszakoznék a nehéz döntések meghozatalától, biztos lesznek nehéz pillanatok, olyan határozatok, amelyek nem tetszenek mindenkinek, de ez a szervezet azért van, hogy ésszerű terveket beépítsen a rendszerbe és elősegítse olyan projektek finanszírozását, amelyeknek van jövője. Lényegében sokkal nagyobb mozgásszabadságunk van itt, mint a minisztérium kötelékében, abban a betokosodott rendszerben nehezebb volt változásokat eszközölni.

A Legfelsőbb Bíróság határozata szerintbe kell tartani a Novák-rendeletet •  Fotó: László Ildikó Galéria

A Legfelsőbb Bíróság határozata szerintbe kell tartani a Novák-rendeletet
Fotó: László Ildikó

– Van-e hiányérzete sportminiszteri mandátumából?

– Őszintén, nincs. Amit tudtam megtettem, lényegében sajnálom, hogy sok olyan projektet nem tudtam megvalósítani, amit szerettem volna, de ezeket most nem sorolnám fel, mert nem akarok megsérteni senkit. Nem csak egy embertől függ egy-egy projekt kivitelezése, nem kaptam meg azt a támogatást, amit kellett volna, ellenkezőleg lehet, hogy sokkal többet tudta volna felmutatni. Szomorú, ami a román sportban jelenleg történik, nem lehet egy ügynökség által, hatáskör nélkül kezelni a román sport szükségleteit.

Az nem elég, hogy csak szétosztogatod azt a kevéske pénzt a szövetségeknek, és megy minden úgy, ahogy ezelőtt régen.

Sajnos az eredmények azt mutatják, hogy az irány nem jó, radikális változtatásokra lenne szükség, amelyeket senki nem vállal be.

– Mit tart a legnagyobb megvalósításának?

A Novák-rendelet megmaradt a köztudatban. Nemrég kaptuk kézhez a Legfelsőbb Bíróság határozatát, amely kimondja, hogy

be kell tartani a rendeletet, miszerint a csapatsportok képviselőinek legkevesebb 40 százalékban romániai játékosokat kell pályára küldeniük.

Az Országos Sportstratégián is rengeteget dolgoztunk, ám sajnos betették egy fiókba, nehogy valaki ellopja, pedig közel 70 olyan implementálandó intézkedést tartalmaz, ami elősegíthetné a román sport fellendülését. A Herkules programra is büszke vagyok, amely a vakációk ideje alatt különböző sportágakban kínált ingyenes bevezető alkalmakat a diákoknak.

Ahol tudtunk, segítettünk, de nagyon fájó számomra, hogy a Csíkszeredát érintő terveimet nem tudtuk megvalósítani, nincs velodrom, nem tudtuk a hokipályát átadni.

Kapcsolódó

– Soha nem fordult meg a fejében, hogy edzői karriert válasszon, már korábban is úgy gondolta, hogy inkább sportvezetőként tevékenykedik?

– Őszintén, szeretek edzősködni, de ott csak limitált számú sportolóra lehet hatni, úgy érzem, sportvezetői pozícióban a megfelelő intézkedések meghozatalával sokkal több változást lehet előidézni.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

– Miként viszonyul az új munkaköréhez a családja?

– Örvendtek is, meg nem, mert már elég rég, hogy Bukarestben csavargok. Próbáltam bekerülni a parlamentbe, ott is a sportot szerettem volna fejleszteni, ám végül a legjobb helyre kerültem, ha román sportról beszélünk, ez az a hely, ahol a legnagyobb változást lehet elérni.

•  Fotó: Eduard Novak/Facebook Galéria

Fotó: Eduard Novak/Facebook

1 hozzászólás
HIRDETÉS
HIRDETÉS
Ajánljuk még

Hatásosnak bizonyult a rengeteg kritika – a FIFA eltűntette Kovács Istvánt a reflektorfényből

Nemrég Bajnokok Ligája-döntőt vezetett, most pedig teljesen háttérbe szorította a klubvilágbajnokságon a FIFA Kovács Istvánt, miután a PSG-Atlético Madrid szuperrangadón mutatott teljesítményét rengeteg kritika érte.

Kirobbant a háború: Diószegi élesen bírálta Niczulyt, innen már nincs visszaút

Nyílt háború alakult ki a Sepsi OSK és korábbi csapatkapitánya között: Diószegi Laszló kemény szavakkal illette Niczuly Rolandot, aki szerinte 200 ezer eurót követel a szerződésbontásért. Beszéltünk a kapussal, aki nyilatkozott az ügy kapcsán.

Székelyhon

185-tel mérték be a rendőrök a két fiatalt, akik menekülés közben a teljesen kiégett autóban vesztették életüket

Két fiatal vesztette életét egy közlekedési balesetben vasárnapra virradóan Râmnicu Vâlceában. A rendőrség üldözte őket, miután nagy sebességgel közlekedtek, és nem álltak meg a jelzésre – közölte vasárnap a Vâlcea megyei rendőrség.

`
Krónika

Megnyirbálta a kormány a közalkalmazottak bérpótlékát, munkabeszüntetéssel fenyegetőznek a dolgozók

Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.

Krónika

Országszerte spontán sztrájkot robbantottak ki a közalkalmazottak a tervezett megszorítások miatt

Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.

Főtér

Olaszországban bukkant Vlad Țepeș sírjára – állítja a volt Prahova megyei tanácselnök – hírmix

Jövő héten jelenti be a kormány a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot. Két hónapos kiskutyát dobott ki az ablakon egy pașcani férfi.

Ez is érdekelheti

Gierling György, az utolsó mohikán

A jelenleg 98 éves marosvásárhelyi Gierling György, Románia legidősebb egykori labdarúgója, aki romániai magyarként még a magyar világban is futballozott.

Korai búcsú, pontot tesz játékoskarrierjére a csíkszeredai jégkorongozó

A Háromszéki Ágyúsok támadóját, Részegh Zsoltot a következő szezonban már nem láthatjuk jégkorongozni. A 25 éves csíkszeredai játékos nehéz szívvel búcsúzik, úgy érzi, sok minden maradt benne, de egészsége érdekében nem halogathatta tovább a döntést.

Tamás Nándor: „magasra raktuk a lécet az idei nyolcadik helyünkkel”

A szlovák élvonalba tavaly feljutó és ott Radványi Miklós vezetőedző vezetésével a nyolcadik helyen végző, 125 éves Komáromi FC kézdialmási illetőségű szélsőjét, Tamás Nándort kérdeztük idénybeli tapasztalatairól, jövőbeni terveiről.

A jó sportszülő nem edz, hanem buzdít, nem kritizál, hanem dicsér

A sportszülő elsődleges feladata, hogy biztonságos hátteret teremtsen sportoló gyerekének, továbbá mindenben támogassa, és pozitív attitűddel, példát mutatva biztassa őt a pályán és azon kívül is. És legyen büszke rá, akárhányadik is lett.

Ezüstös lett az évadjuk, nem elégedetlenek ezzel az FK Székelyudvarhelynél

Hosszú, mérkőzésekkel teli, eredményes évadon van túl az FK Székelyudvarhely teremlabdarúgó-csapata. Az edzőt, illetve a támogatói kör képviselőjét kérte fel a Székely Sport, hogy értékelje a szezont.

Kozma Mihály: nem a magyarok, a székelyek nyerték az utolsó udvarhelyi futsalaranyat

A sportág romániai fennállása óta Székelyudvarhely háromszor nyerte meg a teremlabdarúgó-bajnokságot, legutóbb 2008-ban. Akkor a kispadon a magyar válogatott szövetségi kapitányával, Kozma Mihállyal. A Székely Sport interjúja a szakemberrel.

Nagy Attila: jövőt adtunk a romániai jégkorongnak

A szezon zárultával Nagy Attilával, a Román Jégkorong-szövetség elnökével a hazai hoki fejlődésében mérföldkőnek számító sepsiszentgyörgyi divízió 1/A-s világbajnokságról, az utánpótlás helyzetéről és a szövetség munkájáról beszélgettünk.

Szülők a lelátón, edzők a pályán – egyértelművé kell tenni a szerepeket

A szülő és az edző központi szerepet játszik a sportolóvá válás cseppet sem egyszerű folyamatában, ezért egyáltalán nem mindegy, milyen modellt mutatnak a gyerekeknek. A kölcsönösen egymásra utalt helyzetben érdemes néhány szempontot szem előtt tartani.

Átrobogott minden évszakon a Hargita Rali mezőnye (videó)

Három nap alatt átmentek a tavaszon, nyáron, őszön és a télen is a Hargita Rali versenyzői. Új pályákon, más lebonyolítású volt a térség egyik legnépszerűbb autósport megmérettetése.

A háromszéki sportlegenda, akinek a mai napig fáj az elveszített olimpiai döntő

Kétség sem fér hozzá, hogy a székely sport egyik legnagyobb alakja Kicsid Gábor kézilabdázó, aki az 1970-es években világverő román válogatott egyik alapemberének számított. A legendás sportembert mindennapjairól és emlékeiről faggattuk.

HIRDETÉS
Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!