Az SZLB ötlete a koronavírus-járványban született meg, amikor a megszorítások felengedésével a Román Labdarúgó-szövetség csak a prémium korosztályoknak (U17 és U19) rendezett országos bajnokságot, a többi korcsoport számára még a megyei megmérettetések is szüneteltek.
„Az SZLB elsődleges célja az volt, hogy a gyerekeknek legyenek meccseik, a tornán pedig a Székelyföld Labdarúgó Akadémia alközpontjai vettek részt. Azóta sokat fejlődtünk, most már értékcsoportokra van osztva a bajnokság, az első és a második ligában is hét-hét csapat van” – mondta Botorok János, a kiírás egyik szervezője.
A fiúknál jelenleg 17 klub érdekelt, az SZLB első osztályában az FK Csíkszereda, a Gyergyószentmiklósi Jövő, a Székelyudvarhelyi FC, a Szászrégeni Sporting, a Marosvásárhelyi SE, a Marosszentgyörgyi Kinder és a Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK – ezek a kiemelt csapatok, amelyek mind a nyolc korosztályban minőséget képviselnek, tudtuk meg Krecska Jánostól, az SZLB főszervezőjétől.
A másodosztályban is hét együttes szerepel, a Kézdivásárhelyi SE, a Baróti VSK, a Szentegyházi Vasas, Szováta, Erdőszentgyörgy és Nyárádszereda, illetve a Kolozsvári Dribli. Továbbá van egy partiumi bajnokság is, itt Érmihályfalva, az FK Kraszna, a Nagyváradi AC, illetve a Partiumi Labdarúgó Akadémia játszik.
A bajnokság az évek során annyira kiterjedt, hogy van egy külön gyergyószéki SZLB is, itt a Gyergyói Jövő alegységei, a Gyergyóditró, a Gyergyóremete, a Gyergyószárhegy, a Gyergyóalfalu és a Gyergyóújaflu található. Mivel a Gyergyószentmiklós környékén található falvaknak, községeknek bár pályájuk volt, versenyeztetett ifjúsági csapatuk nem, így az SZLB szervezői felpezsdítették a környéket, rendszeresen edzéseket tartanak, a tehetséges fiatalok pedig a Gyergyói Jövőhöz kerülnek.
Jelenleg nyolc korosztályban, az U7-től egészen az U14-ig van SZLB, a megmérettetések tornarendszerben zajlanak, a versenykiírás korcsoportonként változik.
Mivel az U14-es korosztályban idén a Román Labdarúgó-szövetség külön országos bajnokságot indított, és itt szerepel a Sepsi OSK, a Marosszentgyörgyi Kinder és az FK Csíkszereda, így itt előbb egy előselejtező tornát rendeztek, amit a Székelyudvarhelyi FC nyert meg, megelőzve Szászrégent, Marosvásárhelyt és Gyergyószentmiklóst. A döntő torna első fordulóját a tavaszi idény felvezetőjeként, a másodikat pedig az országos bajnokság végén rendezik meg.
„Azért találtuk ki, hogy a csapatok minőségi meccseket játsszanak egymással, hiszen a Hargita megyei bajnokságban korábban Csíkszereda és Székelyudvarhely mellett nem igazán volt erős ellenfél, ám most így mindig tudnak jó találkozókat tudnak le” – mondta Botorok János. A labdarúgóedző szerint az SZLB elindítása óta komoly előrelépést tapasztaltak, hiszen a kemény meccsek elősegítik a fiatalok fejlődését.
– tette hozzá Botorok.
2020-ban az első SZLB még hatcsapatos volt, most már összesen 17 együttest mozgat meg a torna nyolc korosztályban (idén 2010-től 2017-ig). „Évről évre fejlődött, közben saját szabályrendszert alakítottunk ki, ami szerintünk hatékony a gyerekek fejlesztésére. Ilyen például az, hogy a kapusok nem dobhatják ki a labdát, hanem lábbal kell játékba hozzák, így a gyerekek megtanulják, miképp kell hátulról felépíteni a támadást.
A szülők is nagyon szeretik, meccsenként van, hogy 3–400-an is vannak a pálya szélén” – emelte ki Krecska, majd hozzátette, hogy idéntől lánybajnokságot is indítottak. „Az U11-es és az U13-as korosztályban hét csapat szerepel, a Székelyudvarhelyi Vasas Femina, a Baróti VSC, a Kézdi SE, a Sepsi OSK, a Gyergyói Jövő, a Marosvásárhelyi Ladies és az FK Csíkszereda.
– zárta a beszélgetést Krecska.
Az SZLB-n belül belső csapatverseny is zajlik, azaz a korosztályos bajnokságok végén a csapatok helyezés szerint pontokat kapnak, és végül győztest hirdetnek. A legelső SZLB-t így a Székelyudvarhelyi FC nyerte, tavaly és tavalyelőtt az FK Csíkszereda végzett az első helyen.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.