HIRDETÉS

„A jó sportfotónak egy történetet kell elmondania” – a Kolozsvári CFR fotósával beszélgettünk

Ezt a sportfotóját nemrég a világ legjobb 150 fényképe közé választották be
Fotó: Horváth Tamás magánarchívuma

2025. április 02., 15:22

Hatéves korában kapta az első fényképezőgépét. Három éve komolyan kezdett fotózni, sportfotóját nemrég a világ legjobb 150 fényképe közé választották be. A CFR hivatalos fotósa, noha még csak 12. osztályos diák Kolozsváron. Horváth Tamással beszélgettünk.

2025. április 02., 15:22

– Kolozsváron sokan ismerik nagytatádat, mint fotóst. Most a te nevedet is egyre többen fedezik fel. Miatta kezdtél el fényképezni?

– Neki is volt befolyása abban, hogy fotózni kezdtem, hiszen gyermekkoromban mindig néztem a fényképezőgépét, sokat játszottam vele, annyit, amennyit engedett. Első gépemet különben hatéves koromban kaptam. Komolyabban 2022-ben kezdtem el a fényképezést, és azóta is szeretem.

HIRDETÉS

– A kiváló fotókhoz minőségi felszerelés is kell. Honnan van rá az anyagi alap?

– Bár iskolás vagyok, már dolgozom, és a szüleim is segítenek anyagilag. Eleinte segítettem a Făclia újságnak képekkel. Ők szerezték meg számomra az első teljes szezonos akkreditálásomat. Egy ideje pedig

külsősként együttműködöm a Getty Images céggel, és a Kolozsvári CFR hivatalos fotósa vagyok.

A kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium 12-es diákja •  Fotó: Simion Sebastian Galéria

A kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium 12-es diákja
Fotó: Simion Sebastian

– Csak digitális fényképezőgéppel dolgozol?

– Kizárólag digitális géppel dolgozok, de szeretném megismerni a hagyományos (filmszalagos – szerk. megj.) fotózást is.

– Elsősorban sportfotósként ismernek téged. Milyen eseményekre jársz?

– A CFR meccseket kivéve több európai labdarúgómeccsre is eljutottam már. A legjelentősebb esemény, amelyen részt vettem, a Budapesten megrendezett 2023-as Európa Liga-döntő volt, amelyet a Puskás Arénában rendeztek. Ezen kívül megyek teniszmeccsekre, kosárlabda-mérkőzésekre, illetve számos motorsport eseményre is. Például voltam a szuperbike-világbajnokság egyik olaszországi versenyén, Misanóban, fotóztam a Red Bullnak. Szeretnék bejutni a motorsport világába.

– Miket figyelsz egy sporteseményen? Sportolókat, közönséget?

– Megpróbálom nyilván mindegyiket, bár egy sporteseményen a sportolók a főszereplők. Ugyanakkor tudni kell, hogy a mérkőzésnek, bármilyen sporteseménynek a nézőközönség adja valójában az érzelmeket, vagyis mindkettő rendkívül fontos.

A Puskás Arénában rendezett Európa Liga-döntőt a Sevilla nyerte •  Fotó: Horváth Tamás magánarchívuma Galéria

A Puskás Arénában rendezett Európa Liga-döntőt a Sevilla nyerte
Fotó: Horváth Tamás magánarchívuma

– Szoktál készülni a fotózás előtt? Például arra, hogy kiket érdemes figyelni egy csapatban?

– Persze, sok készülődéssel jár, nekem könnyebb, mert rengeteg sportot nézek a tévében. A készülődés különben úgy történik, hogy megnézem, kik a fontosabb játékosok, kik szoktak gólokat rúgni, dobni stb., hogyan fejezik ki az örömüket, mert van, aki visszafogja magát, más sportoló látványosan örvend a sikernek, és ezeket tudni kell.

– És a motorsportban?

– Ott nem olyan látványos az öröm. A legérdekesebb technika a motorfotózásban a panning. Vagyis a motorbicikli tisztán, élesen látszik, ám a háttér teljesen el van mosódva. Ez az egyik kedvenc technikám, használom fociban is, nem csak a motorsportban.

– Legutóbb azzal hívtad fel a sajtó figyelmét magadra, hogy egyik fényképed elismerésben részesült. Hova válogatták be a fotót?

– Két héttel ezelőtt jelent meg az AIPS (a Nemzetközi Sportújságírók Szövetsége – szerk. megj.) hosszú listája a sport action kategóriában, ahol 150 fotó közé választották be az én fényképemet is. 136 országból 2065 fotós küldte be a munkáját.

A CFR kapitánya, Camora szelídíti meg a labdát •  Fotó: Horváth Tamás magánarchívuma Galéria

A CFR kapitánya, Camora szelídíti meg a labdát
Fotó: Horváth Tamás magánarchívuma

– Mit ábrázol a fénykép?

– Egy gólörömöt a kolozsvári CFR egyik meccsén. A FCSB elleni rangadón az első gólt a hazai csapat rúgta. A kép rendkívül dinamikus, amelyen Mogoș a főszereplő, bár nem ő rúgta a gólt. Viszont ismertem a szokását, hogy amikor gólt rúg a vasutascsapat, és a játékosok összegyűlnek, ő hátulról rájuk szökik. Ezért épp időben kaptam el ezt a pillanatot. Két éve fényképezek a CFR-nél, ezért volt időm megismerni a játékosokat és a szokásaikat.

– Ezek szerint figyelted a közönséget is?

– Igen. És szerencsém is volt, mert épp odaszaladtak a játékosok a szurkolók elé. Így könnyebb volt „elkapni” őket is a képbe.

– Arra is készülsz, hogy hol tömörülnek a játékosok vagy azok a sportolók, akiket szeretnél majd fotózni?

– Természetesen. Kolozsváron a CFR-meccseken megvan a saját helyem, ahonnan fényképezni szoktam. Ezt tudják a játékosok is, többnyire oda jönnek „örvendeni”. Külföldön is általában ugyanazokat a pozíciókat keresem, de ha azok foglaltak, akkor alkalmazkodni kell, mert a jó munkát bárhonnan el kell tudni végezni.

Munka közben •  Fotó: Horváth Tamás magánarchívuma Galéria

Munka közben
Fotó: Horváth Tamás magánarchívuma

– Rendkívül fiatal vagy, hogyan szoktad megkapni az akkreditációt?

– Eddig egyszer történt meg, hogy nem kaptam akkreditációt. Olaszországban, ott ugyanis létezik egy törvény, amely szerint 18 éves kornál fiatalabb személynek nem adnak lehetőséget a fotózásra. Külföldre különben közjegyző előtti felhatalmazással mehettem eddig, mint kiskorú. Most viszont már nincs probléma, mert betöltöttem a 18-at. Amúgy tagja vagyok az AIPS szervezetnek és a Román Sportújságíró Szövetségnek is. Általában a saját weboldalam nevében kérem az akkreditációt, de megemlítem a Getty Images nevét is, amely az én honlapomon keresztül jut hozzá a képekhez. Körülbelül két éve készült el az oldal, karbantartásával egy cég foglalkozik, de a honlapra én töltöm fel a tartalmakat.

– Mit kellene tartalmaznia egy jó sportfotónak?

– A sportfotó nem csak abból áll, hogy a játékos szalad a labdával, vagy a motorbiciklis száguld a motorbiciklivel. Számít az is, hogy mit mutat az arca, hogy legyen érzelem a fényképen. A jó sportfotónak egy történetet kell elmondania – engem erre tanítottak.

Nem elég elkapni azt a pillanatot, amikor a játékos mozog a labdával. Kell keresni valami különlegeset.

Számára a legérdekesebb technika a motorfotózásban a panning •  Fotó: Horváth Tamás magánarchívuma Galéria

Számára a legérdekesebb technika a motorfotózásban a panning
Fotó: Horváth Tamás magánarchívuma

– Azt mondtad, tanítottak. Ez azt jelenti, jártál továbbképzőre?

– Részt vettem egy kurzuson, bár ott nem volt szó sportfotózásról. Viszont megismertem egy jó sportfotóst, aki megtanította azokat a kis titkokat, amelyek szükségesek a jó minőségű képek készítéséhez.

– Fényképezel-e sporton kívül mást?

– Szoktam portrézni, mert ha egy sportklubnál dolgozol, folyamatosan kell fényképezni például az új játékosokat, amikor aláírják a szerződést a csapattal, máskor bemutatják az új mezeket, stb. Természetet is szoktam fotózni, például amikor Nagyszebenben a hard enduro versenyen vettem részt, és vártam a motorosokat. Unatkoztam, ezért fényképeztem a természetet is.

– Ha már Szeben került szóba, a város nemzetközi fotószalonjának különdíját is elnyerted. Mikor, milyen fényképpel?

– Ez 2023-ban történt, egy olyan fényképemet díjazták, amelyet az első meccseimen készítettem valamikor 2022 nyarán. A CFR-nek egy Rapid elleni mérkőzésén készült a fotó, és a fellegvári alakulat hátvédjét, Camorát ábrázolja labdával a levegőben. A kép olyan, mintha azon a játékos karatézna, nem is focizna.

– Összejöveteleken is fényképezel?

– Nem szoktam eseményeket vállalni, mert ha egyet elvállalok, akkor szerintem el kell vállalnom a másodikat is, a többi felkérést is. Azt pedig nem tudom megígérni soha, hogy eljutok-e egy bizonyos eseményre, mert nem ismerem előre a programomat. Nem szeretnék felvállalni olyan munkát, amelyet nem tudok elvégezni.

Az AC Milan amerikai sztárjáról, Christian Pulisicről készült fotója •  Fotó: Horváth Tamás magánarchívuma Galéria

Az AC Milan amerikai sztárjáról, Christian Pulisicről készült fotója
Fotó: Horváth Tamás magánarchívuma

– De a családodban, gondolom, meg szoktak azért néha kérni alkalmi fotózásra...

– Persze, többször hallom: gyere, készíts egy képet! Én gyorsan megteszem, amire kérnek, de nem húzom az időt, mert nem szeretem azokat a típusú képeket, hogy „gyere, álljunk be, csinálj egy képet!”

– Volt-e már kiállításod, vagy tervezed-e a későbbiekben?

– A kolozsvári magyar főkonzulátus kiállítótermében volt néhány évvel ezelőtt egy kiállításom kizárólag sportfotókkal. Ám ha esély kínálkozik, szeretnék egy nagyobb tárlatot is, ahol azok a portréim is szerepelnek majd, amelyeket az évek során készítettem.

– A kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium 12.-es diákja vagy, idén érettségizel. Minek készülsz?

– Nyilván sportfotós szeretnék lenni. Ehhez szeretném elvégezni a kolozsvári Képzőművészeti és Formatervezési Egyetem fotóművészeti szakát. Azt követően szeretnék mesterizni is, azt viszont nem Kolozsváron képzeltem el, hanem Svájcban a sportmenedzsment szakon.

– Ezek szerint a hobbid egyúttal majd a szakmád is lesz.

– Igen, természetesen. Ámbár már most is nevezhetem szakmának, mert a tanulás mellett sokat dolgozom, és szabadidőm igencsak kevés van.

szóljon hozzá!
HIRDETÉS
HIRDETÉS
Ajánljuk még

„Itt már nincs mit kielemezni, kiestünk... ez szégyen”

Nem maradt több kérdés: a Sepsi OSK búcsúzott az élvonaltól, miután vasárnap vereséget szenvedett az Unirea Slobozia vendégeként. A lefújás után mély csend, könnyek és keserű őszinteség jellemezte a háromszékiek hangulatát.

Vékony FK Csíkszereda-ünnepség, nagyon elverték a zárómeccsen

Az FC Argeș négyet vágott az FK Csíkszeredának a labdarúgó 2. Liga felsőházi rájátszásának utolsó fordulójában. Végül a harmadik helyen zárt a székelyföldi együttes, a következő idényt a Szuperligában kezdi.

Székelyhon

Már az urna mellett nyilatkozni akartak, kitessékelték Simionékat a szavazókörzetből

Ismét közösen szavazott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje Călin Georgescu volt független elnökjelölttel Mogoșoaia-n.

`
Krónika

Hatvan százalék fölött jár a részvétel az államfőválasztás második fordulójában

A belföldi szavazóhelyiségek megnyitásával vasárnap megkezdődött a romániai elnökválasztás második fordulója, amelyen a voksolásra jogosult mintegy 19 millió nagykorú állampolgár eldöntheti, ki lesz az ország következő elnöke.

Krónika

Behozhatatlan lett Nicușor Dan előnye, Bukarest főpolgármestere lett Románia államelnöke!

Megnyerte a megmérettetésen függetlenként indult Nicușor Dan a romániai államfőválasztást, miután a hivatalos szavazatszámlálás alapján előnye behozhatatlanná vált ellenfele, George Simion számára.

Főtér

Elnökválasztás az őrület határán

Nekünk kell döntenünk, nem Budapestnek, Brüsszelnek, Washingtonnak vagy Moszkvának. Kicsit tragikus, hogy azok munkáját is el kell végezzük, akiknek a dolga lett volna, hogy ezt a helyzetet megelőzzék.

Ez is érdekelheti

Szülők a lelátón, edzők a pályán – egyértelművé kell tenni a szerepeket

A szülő és az edző központi szerepet játszik a sportolóvá válás cseppet sem egyszerű folyamatában, ezért egyáltalán nem mindegy, milyen modellt mutatnak a gyerekeknek. A kölcsönösen egymásra utalt helyzetben érdemes néhány szempontot szem előtt tartani.

Átrobogott minden évszakon a Hargita Rali mezőnye (videó)

Három nap alatt átmentek a tavaszon, nyáron, őszön és a télen is a Hargita Rali versenyzői. Új pályákon, más lebonyolítású volt a térség egyik legnépszerűbb autósport megmérettetése.

A háromszéki sportlegenda, akinek a mai napig fáj az elveszített olimpiai döntő

Kétség sem fér hozzá, hogy a székely sport egyik legnagyobb alakja Kicsid Gábor kézilabdázó, aki az 1970-es években világverő román válogatott egyik alapemberének számított. A legendás sportembert mindennapjairól és emlékeiről faggattuk.

Egyedi futóélmény a Szent Anna-tó partján

Idén a tizenötödik kiadásához érkezett a Tusnád Maraton, a nagy népszerűségnek örvendő sporteseményt május 10-én rendezik. A verseny egyediségéről, különlegességeiről, hangulatáról Nemes Zoltán főszervezővel beszélgettünk.

Piruettek és dupla Axel: életük a műkorcsolya (videóval)

Kézdivásárhelyen közel tízéves hagyománnyal büszkélkedik a rendkívül látványos, ámde aprólékos munkát igénylő műkorcsolya, amelyben sajátos eleganciával ötvöződik a művészet és a sport. Bemutatjuk a KSE műkorcsolya-szakosztályát.

Andrej Taratuhin: minden szezon és azon belül minden győzelem egy külön kis élet

A Csíkszeredai Sportklub korábbi legendájával, a csapatot öt szezonon át erősítő Andrej Szergejevics Taratuhinnal beszélgettünk a jégkorong Erste Liga elődöntőjének negyedik mérkőzését megelőzően.

Novák Károly Eduárd legjobban azt sajnálja, hogy nem épült meg a velodrom Csíkban

Novák Károly Eduárdot március derekán választották meg az Országos Paralimpiai Bizottság elnökének. Románia első paralimpiai bajnoka a Székely Sportnak adott exkluzív interjújában beszélt az új munkakörét érintő legsürgetőbb teendőkről, terveiről.

Megtorpantunk, de akkor is mi vagyunk

Ha egyszer történik meg áramkimaradás, a véletlen számlájára írható. Ha ez megismétlődik, akkor már rendszerhibáról beszélhetünk. Nagyjából ez jutott eszembe a törökök elleni meccseket követően.

Jókora adag megszállottság szükséges az atlétikához

Jó atléta mögött jó edző áll – szokták mondani, ahogy az is elterjedt a köztudatban, hogy jókora adag megszállottság szükséges az atlétikához. Hogy ez mennyire igaz, kiderül a Sepsi ISK edzőjével, Horovitz Hannával készült beszélgetésből.

Kopogtatott a négyes döntő kapuján a Háromszéki Ágyúsok, növekszik a hokiközösségük

Hajszállal maradt le a Háromszéki Ágyúsok jégkorongcsapata a bajnoki négyes döntőről, Kertész Zoltán alakulata 18 győzelemmel és 18 vereséggel az ötödik helyen zárta az alapszakaszt. Miklós Ervin klubelnököt kértük, értékelje az idei szezont.

HIRDETÉS
Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!