Romániából és Magyarországról is kisszámú sajtós delegáció utazik a Pekingben hivatalosan pénteken rajtoló XXIV. téli olimpiára. A hosszas és bonyodalmas akkreditációs procedúra, a magas költségek és a járványhelyzet miatti komoly kihívások sok újságírót eltántorítottak a játékokon való részvételtől.
Nem úgy a csíkszeredai Szép Zoltánt, aki Rio (2016), Pjongcsang (2018) és Tokió (2021) után negyedik olimpiájára készül.
A Marosvásárhelyi Rádió munkatársa a Székely Sportnak elmondta, másfél évvel ezelőtt jelentkezett a Nemzetközi Olimpiai Bizottsághoz a pekingi akkreditációért, és tavaly nyáron tokiói repülőútja során is e-maileket váltott a kínai szervezőkkel. A két olimpia között viszonylag rövid idő állt rendelkezésre a szponzorkeresésre, de végül sikerült támogatót találni, és miután minden feltételt teljesített, pénteken Bukarestből indulva, egy dohai átszállással, megérkezhet az olimpia helyszínére.
„Ez lesz a negyedik olimpiám, téliből a második, és nagyon szerencsés embernek tartom magam, hogy mindez így összejött.
Hálás vagyok a sorsnak és a jó Istennek, hogy ez a lehetőség megadatik nekem. Remélem, helyt tudok állni, most újból az a helyzet, mint Rióban, nagy a felelősség rajtam, mivel én leszek az egyedüli romániai magyar sportújságíró odakint” – nyilatkozta kevéssel az elutazás előtt a csíki sítájfutó, aki múlt héten még a bulgáriai Európa-bajnokságon versenyzett.
A téli sportok nyilvánvalóan közelebb állnak a szívéhez, nagyobb rálátása van a különböző szakágakra, mint a legtöbb kollégának, így elmondása szerint sokkal könnyebb is beszámolnia a téli olimpia eseményeiről. A román és a magyar küldöttség sportolói mellett szeretné megszólaltatni a két olimpiai csapatnál közreműködő székelyföldi származású szakembereket, őket is közelebb hozná a hallgatókhoz.
Térségünket az atléták közül egyedüliként a gyergyószentmiklósi sífutó, Lőrincz-Sára Tímea képviseli Pekingben, de a háttéremberekről sem szabad megfeledkezni. Szép Zoltán példaként említette Imre Emil volt csíkszeredai gyorskorcsolyázót, aki jelenleg a magyar short track válogatott technikusaként dolgozik, a gyergyói Tankó Elemért, aki sífutóként vett részt már olimpián, most pedig a román válogatott vaxmestereként tevékenykedik. De ott lesz Pekingben Czont Attila, aki gyógytornászként segít a román biatlonválogatott tagjainak, míg a szintén csíki Szőcs Emőkének – aki négy éve még rajthoz állt Dél-Koreában – ezúttal a magyar sífutók szövetségi kapitányaként van esélye kiutazni.
Szép Zoltán mindenképp kilátogat a 17 éves magyar snowboardos lány, Kozuback Kamilla versenyére, hiszen ez sporttörténelmi pillanatnak ígérkezik, ugyanakkor figyelemmel kíséri az olyan sportági csemegéket, mint a jamaicai négyes bob, és vadászni fogja a Michael Edwardshoz (becenevén: Eddie, a sas) hasonló arcokat.
„Egy olimpia összehozza a világot, a koronavírus, a szigorú szabályok ellenére bízom benne, hogy lesznek csodálatos pillanatai a pekingi játékoknak.
– tette hozzá a Marosvásárhelyi Rádió tudósítója.
Szép Zoltán érdeklődésünkre azt is elárulta, hogy a pekingi olimpián zárt buborékrendszerben lesznek az újságírók. A Kínába való belépéshez többszöri negatív tesztre van szükség, az érkezéskor is át kell esni egy tesztelésen, majd 24 óránként, egészen a játékok végéig meg kell ismételni a folyamatot. A sajtósok kizárólag a szervezők által felkínált szállítási eszközöket használhatják, és Tokióval ellentétben Pekingben nem állnak majd rendelkezésre olimpiai taxik. A különböző helyszínek közti távolságok viszont itt is óriásiak, akár háromórás utazásokkal is számolni kell, így nagyon okosan meg kell tervezni a logisztikát.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.