Mindenkit váratlanul ért a május végén megjelent információ, miszerint a 2. Ligában bennmaradó helyen végzett Nyárádtői Unirea átadja a helyét és a teljes sporttevékenységét a Maros megyei negyedosztályban szereplő Marosvásárhelyi ASA-nak.
A nyárádtői klub anyagi megfontolásból hozta meg ezt a döntést, szinte kizárólag a városi költségvetésből gazdálkodva már nem vállalta azt, hogy fenntartsa a csapatot ezen a szinten. Ezért olyan együttműködésre volt szükség, amely keretében más anyagi forrásokra számíthatnak, valamint az is lényeges szempont volt, hogy egy magánklubbal sikerüljön megállapodni.
Ez utóbbi azért is kiemelten fontos, mivel amennyiben a jövőben az ASA feljutó helyen végez a 2. Ligában, indulhat az élvonalban.
A Nyárádtői Unirea ugyanis egy közjogi klub, amelynek az érvényben lévő szabályzat szerint nincs lehetősége feljutni a Szuperligába.
A két klub közötti megegyezés következő lépése az volt, hogy június 1. és 30. között időben benyújtották a szükséges dokumentációt a Román Labdarúgó-szövetséghez (FRF).
Ennek jogi osztálya megállapította, hogy az együttműködés megfelel az előírásoknak, a sporttörvénynek és az FRF szabályainak, így hétvégén zöld utat adott a projektnek.
A szövetség jogászai döntésüket arra alapozták, hogy a Nyárátői Unirea rendezte tartozásait azon alkalmazottak, játékosok és edzők felé, akik átkerülnek az ASA-hoz, valamint a két együttes vezetői közös felelősségvállalási nyilatkozatot írtak alá, amely szerint minden jövőbeni tartozást az átvevő klub köteles rendezni.
Az FRF által közzétett dokumentumból kiderül, hogy az ASA a 2. Ligában saját szervezeti formájában, vagyis magánjogi sportegyesületként szerepel.
Valójában ez volt a fő érv, amellyel a szövetség indokolta a döntését az átadás jóváhagyásához: a következő másodosztályú idényben így eggyel több olyan együttes lesz, amely jogosult feljutni a Szuperligába.
Amennyiben az öt napos fellebbezési határidőben nem érkeznek óvások, vagy ezek nem járnak sikerrel, a végrehajtó bizottság következő ülésén fogják véglegesíteni az együttműködést. Ez várhatóan már csak formalitás lesz, így a nyárádtői klub a 2025–2026-os idényt már Marosvásárhelyi ASA néven kezdi meg a másodosztályban.
A döntés következében Marosvásárhelynek nyolc év után lesz újra csapata a 2. Ligában.
Legutóbb még a 2017–2018-as idényben szerepelt szintén ASA nevű klub a másodosztályban, amely 2015-ben ezüstérmet szerzett az 1. Ligában és ugyanabban az évben elhódította a Szuperkupát, majd csődbe ment és utólag 2018-ban megszűnt. A 2021-ben megalapított Marosvásárhelyi ASA-nak csak a neve egyezik meg, de semmi köze nincs az említett korábbi alakulathoz.
Csupán egyetlen meccsen kapott bizonyítási lehetőséget Kovács István az idei klub-vb-n, miután nagyot hibázott a PSG–Atletico Madrid (4–0) csoportmeccsen. A FIFA játékvezetői bizottság elnöke elárulta, hogy a testkamera felvételei segítettek a döntésben.
Lejátszotta harmadik felkészülési mérkőzését a labdarúgó 2. Liga rajtjára hangoló Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK, szombaton délben a Ceahlăul Piatra Neamț vendége volt.
Nem szokványos látvány ami egy jégeső után maradt július 12-én a Neamț megyei Vânători-Neamț faluban és környékén.
Tavaly öt év után először fordult elő, hogy több romániai távozott Németországból, mint ahányan odaérkeztek.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Az ember igyekszik érteni, hogy a természetet óvni kell. És azt is, hogy az állatokat szeretni kell. De azt is meg kellene érteni, hogy jelen pillanatban nem az embernek kell mennie, hanem a medvének. Pont.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!