A 2-es csoport második fordulójában a szlovén–spanyol mérkőzésen a Sorin Din és Constantin Dinu páros fújta a sípot (akárcsak a szlovén–macedónon), a bemutatáskor pedig masszív füttykoncertet kaptak a román játékvezetők.
A csoport második helyére minimális eséllyel pályázó szlovénok meglepték a spanyolokat,
emberhátrányban is tudták növelni előnyüket, ám az első negyedórában háromszor is két percet kaptak, így felzárkóztak a spanyolok. A közönségtől Dinuék kemény kritikát kaptak –
még a nem szlovének is tudták, hogy a nyomdafestéket nem tűrőből válogattak a szurkolók.
A meccsen mindkét fél nagyon magas színvonalú kézilabdát játszott: ziccerben Mackovsek betörve a kapufát találta el, a kipattanó labdát Rivera szedte össze, ám a beugró spanyol dobását Kastelic óriási bravúrral megmentette.
Hihetetlen volt megtapasztalni, hogy az esélytelenebb fél ezen a szinten is képes a maximumot (vagy még többet) kihozni magából. A szlovének játékába az is belefért, hogy a félidő utolsó percében óriási kínai figurából Mackovsek ismét megszerezze a vezetést csapatának.
A második játékrészben űrkézilabdát játszottak a szlovénok, egymás után lőtték a hatalmas gólokat, a sajtópáholyban pedig a spanyol kollégák egyre gondterheltebb arccal ültek, többen is fejüket fogták.
Olyan jeleneteknek lehetünk szem- és fültanúi, amiket nem lehet átélni a tévék képernyője előtt.
A végén héttel is vezettek a szlovénok, ám a spanyolok faragni kezdték a tetemes hátrányukat. A nagyon lelkes közönség ébresztőt fújt, a szlovén srácok pedig behúzták a meccset. A sikerből oroszlánrészt választott a meccs emberének is megválasztott
Uros Kastelic, a mezőny legfiatalabb kapusa, aki mindössze 21 éves. 56 százalékos teljesítményt nyújtott.
A macedón-cseh meccsre is több mint kétezer macedón szurkoló jött el, a buzdítás ezen az összecsapáson is nagyszerű volt, főleg, hogy csapatuk az első percektől irányította a mérkőzést, a csehek pedig nehezen tudták tartani a ritmust. Az SZKC korábbi beállósa, Sztojance Sztojlov védekezésben és támadásban is kivette részét a macedónok jó időszakából.
Amúgy a spanyolok elleni meccsen az egyik, Nagy Sándornak beöltözött macedón szurkoló tehetetlenül nézte az eseményeket, ahogy a kedvelt csapatát a földbe döngölik. Lekapta díszes sisakját, amit dühében szinte összetört, majd vette a kabátját és több társával tüntetőleg kivonultak a sportcsarnokból.
A csehek elleni meccsen egy pillanatig sem gondoltak arra, hogy ismét vesztesen hagyják el a pályát, pedig így történt.
A veterán Pavel Horak tartotta játékban a cseheket, akikért maroknyi szurkolójuk szorított a helyszínen, majd a szlovének is melléjük csatlakoztak.
Az utolsó tíz percre viszont meglepően elfogytak a macedónok (szupersztárjuk, Kiril Lazarov is csupán három hétméteresért lépett pályára, sérüléssel bajlódott, a dánok ellen le is cserélték, az SZKC korábbi balszélsőjére, Goce Ojleszkire),
az agilisebb csehek pedig ledolgozták négygólos hátrányukat, hét perccel a vége előtt átvették az irányítást, majd meg is nyerték a meccset.
Kedden este a varasdi középdöntő utolsó napjára online csupán 67 jegyet lehetett váltani, ám közel sem volt telt ház szerdán délután a cseh-szlovén meccsen, amin még mindkét együttesnek volt lehetősége kiharcolni az elődöntőt.
Jól kezdtek a csehek, a szlovénok pedig megakadtak, hiába szorított értük a helyszínen a közel kétezres szurkolóseregük.
A szlovén válogatott szövetségi kapitánya, a szerb Veselin Vujovics talán a csapat legnagyobb sztárja. Ezt Varasdon is bebizonyította.
Korábban tett nyilatkozataival felhívta magára a világsajtó figyelmét, hogy a macedónok elleni meccs után – ahol szerinte súlyos játékvezetői hibákat követett el a Din-Dinu páros – ideje visszavonulnia, mert ha nem, rámegy az egészsége a kézilabdára, majd a németek elleni utolsó másodpercben hosszas videobírózás után megítélt büntetőt eleinte ő akarta védeni.
A cseheknél Mrkva megbabonázta ellenfelét, csapata simán tartotta a 3–4 gólos előnyét, amit emberhátrányban még növelni is tudtak. A első játékrészben a csehek nagyon megfogyatkoztak,
hiszen durva szabálytalanságért előbb Jan Stehliket, majd Leos Petrovskyt is piros lappal állították ki.
Ez nem nagyon látszott meg a játékukon, hiszen Mrkvát szinte lehetetlen volt legyőzni a kapuban.
A második félidő elején hamar jött a szlovén fordítás, ám sokáig nem tartott a jó hullámuk, a csehek pillanatok alatt fordítottak. A szurkolók ismét próbálták előre tolni csapatukat, ám
a csehek ismét megmutatták, hogy nemhiába verték meg a magyarokat, a dánokat és a macedónokat is,
a védelmük nagyszerűen funkcionált, amihez kiváló kapusteljesítmény párosult. A hajrában mindkét csapat megszerezhette volna a győzelmet, ám nem tudták eldönteni a meccset, és a döntetlennel mindkét válogatott kiszállt a dobogóért folytatott harcból, a dánok pedig bejutottak az elődöntőbe.
Az 1-es csoportban a szerb–fehérorosz meccsen az volt a tét, hogy ki lesz és ki nem kiemelt a 2019-es világbajnokság selejtezőjében. Fehéroroszország az SZKC kapusa, Vjacsaszlav Szaldacenka fantasztikus játékának, azaz 49 százalékos védési hatékonyságának köszönhetően öt góllal nyertek.
Kora este az olimpiai bajnok dánok játékán érződött, hogy számukra ez kényszermérkőzés, hiszen bármilyen eredmény is születik, az első helyen lépnek tovább. A macedónokon sem látszott az a tűz, amit mutattak a csehek ellen, a játékuk a második félidő közepén nagyon szétesett, a félgőzzel játszó dánok pedig simán elléptek.
A lelátók is elcsendesedtek, a dán szurkolók pedig saját maguk szórakoztatására nekiálltak vonatozni a lelátón.
Zágrábban a skandináv csatát a norvégok nyerték, hárommal verték a svédeket. Utóbbiak pályázhattak a második helyre, amennyiben a francia csapat kettővel nyer a házigazda ellen az utolsó meccsen.
A spanyol továbbjutáshoz elég lett volna a döntetlen is, ám a németek nem akartak semmit sem a véletlenre bízni, és zajos szurkolótáboruk előtt elléptek két góllal. A spanyolok játékában nem volt igazi átütőerő,
ám így is sikerült egy 5–1-es sorozattal fordítaniuk.
A lelátókon tízszer annyi német szurkoló volt, mint spanyol, de így is lehetett hallani a hispánokat. A spanyolok előnyüket a szünetig kapusteljesítményüknek köszönhetően megtartották.
Közben Zágrábban kezdett meleg lenni a pite, a házigazdák sok hibával játszottak, a franciák pedig nagyon könnyű gólokat szerezve hattal vezettek a szünetben. Ott folytatták a spanyolok, ahol az első félidőben abbahagyták, fokozatosan lerázták a németeket, a 42. percben már hattal vezettek, veszélybe került a címvédő négybe kerülése,
egymás után kapták az üres kapus gólokat (ahogy a horvátok a franciáktól),
így jött is a harmadik német időkérés.
Nyolccal is mentek a spanyolok, a németek pedig csak szépíteni tudtak, nem látszott játékukon, hogy innen képesek fordítani. A másik mérkőzésen a horvátok az ismét telt házas Zágráb Arénába minden erejüket mozgósítva visszajöttek mínusz kettőre a franciák ellen, de nem sikerült egyenlíteniük, így csak a csoport harmadik helyén végeztek.
Varasdon az utolsó percekben csak a spanyol szurkolókat lehetett hallani, az íbériaiak végül nagyon magabiztosan verték a németeket, és bejutottak az elődöntőbe.
Az előző Eb-hez képest nem lesz az első négy között a címvédő német, a második norvég és a harmadik horvát sem.
Kiváló hangulatban, telt ház előtt kapott gól nélkül nyerte meg a jégkorong Román Kupát a Gyergyói Hoki Klub. Történelmet írtak, először szerezték meg ezt a trófeát.
Hosszú idő után újra pályára lépett Gabriel Vașvari, a tapasztalt labdarúgó a harmadosztályban szereplő Zilahi SCM játékosa. A Sepsi OSK korábbi csapatkapitánya a feljutásért küzd szülővárosa együttesének színeiben.
Veszélyes helyzet alakult ki kedden az udvarhelyszéki Gagyban, ahol bocsos anyamedvét láttak a településen. Nem volt egyszerű elkergetni a faluhoz közel tanyázó nagyvadat, amely rátámadt a vadőrre. A medve üregében kutyatetemeket és két bocsot találtak.
Újabb meghökkentő fizetéses statisztikák láttak napvilágot: a jelenleg alkalmazott havi bruttó román minimálbér vásárlóerő-egységben kifejezett értéke – mely életszerűbb összehasonlításra ad lehetőséget – immár az európai top 10-ben szerepel.
A székelyföldi autonómiatörekvéseket vette célkeresztbe az érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali Călin Georgescu legfrissebb megszólalásában.
Erdélybe a várépítőket – a hódokat –1998 táján telepítették be. A romániai populáció azóta szépen megtelepedett a Szamosok, az Olt, a Feketeügy és a Maros mentén.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!