Kevés nyom utal arra, hogy Varasdon kézilabda Európa-bajnokság van, egy pár körforgalomban felállított méretes kézilabda emlékeztetett arra, hogy mi is zajlik épp most a városban. Nincs nagy érdeklődés a varasdi középdöntő első mérkőzése iránt, amin a címvédő németek a magyarokat kiejtő csehekkel csaptak össze.
A nagyjából ezerötszáz ember között több magyar is volt, akik Srácok, mi itt vagyunk! bannerrel üzentek az Eb-től a csoportkörben már búcsúzott válogatottnak.
A németeknek pedig akadozott a játékuk, a cseheknél a kapuban Mrvka megbabonázta az ellenfeleket, sőt, öt a hét elleni játékban sikerült gólt is dobnia. A félidő végén úgy vezettek a csehek kettővel, hogy túloldalt Heinevetter közel 50 százalékos hatékonysággal védett.
A végén azért kijött a tudásbeli különbség, és ha nehezen is, de a németek behúzták a meccset. Köszönhető ez annak is, hogy a német edző tökéletesen cserélt, az addig brillírozó kapusa helyett beküldte Wolffot, aki százszázalékos teljesítményt nyújtott a hajrában.
Következett az est slágermeccse, a szomszédos szlovénok és a dánok között. Már a bejáratnál fergeteges hangulat uralkodott, pár szlovén légvédelmi riasztót cipelt magával, amit természetesen nem tudtak „becsempészni” a csarnokba.
Izzott a pálya és a lelátó is, a szlovén szurkolók szinte dugig töltötték a csarnokot, együtt éltek a mérkőzéssel, és egy emberként robbantak, amint gólt szerzett csapatuk.
Teljesen más a szurkolói kultúra az ilyen tornákon, itt mindenki megfér egymás mellett, simán belefér az, hogy egy dán zászlós öregúr elvonuljon egy kb. 50 fős szlovén csoport előtt, és mikor őket kezdte barátságosan cukkolni, kapott pár pacsit. Nem tudom elképzelni, hogy ez otthon is hasonló forgatókönyv szerint járt volna le.
Közben a pályán a csereként beállt Skok lehúzta a rolót a szlovén kapuban, és csapata Zarabec vezérletével átvette a vezetést. Ám a dánok nem hagyták magukat, Mikkel Hansen pedig a kiosztott 5–6 gólpassz után akkora gólt dobott, hogy még a szlovénok is megtapsolták. A jobb szélen Lasse Svant nem lehetett tartani, így ismét fordítottak a dánok, a mérkőzés végét is jobban bírták, és egy 3–0-ás rohamuk után teljesen elcsendesedett a szlovén tábor, de a biztos vereség tudatában is a csapatuk mellett álltak. Hihetetlen volt ezt a szeretet megtapasztalni.
Szombaton délután az 1-es középdöntő csoportot vettük célul. Zágráb autópályán alig egy órára van Varasdtól, a város délnyugati részében található aréna láttán pedig elakad az ember lélegzete. A több mint tizenötezer férőhelyes ultramodern csarnok lelátóján szinte elveszik az ember, a legfelső sorokat pedig kerüljék a tériszonyosak.
Igazi kézilabda-csemegének ígérkezett a francia–svéd meccs, amin Vincent Gerard, a Montpellier kapusa emberfeletti teljesítményt nyújtott, az elején tizenegy svéd lövésből tízet hárított, a mérkőzést pedig 53 százalékos teljesítménnyel zárta, ami mindenféle szinten megsüvegelendő.
Túloldalt svéd társa, Mikael Appelgren is bravúrosan védett, ám megbabonázott társai nem találták az utat a kapuba. A franciák sikerüknek köszönhetően nagyot léptek az elődöntő felé, amit hétfőn este a szerbek ellen ki is harcolhatnak.
Az esti horvát–norvég meccsre szinte csordulásig megtelt az aréna, a közönség pedig nagyon jól szórakozott és tombolt, feltüzelésükben valószínűleg sokat segített az, hogy szinte percenként nacionalista dalokat játszott be a csarnok szpíkere – ez egy idő után a nem hazaiak számára eléggé idegesítő lett.
A pályán pedig a norvégoknak esélyük sem volt a pontszerzésre, ebben főleg Ivan Stevanovic kapusnak volt szerepe. Habár a mérkőzés végén Manuel Strleket választották meg a meccs emberének, a közönség és társai „nyomására” az elismerést tartalmazó lapkát rögtön odaadta a válogatott kapusának.
A találkozón amúgy a Constantin Din, Sorin Dinu román játékvezetői páros fújta a sípot, nagyszerűen teljesítettek. A duónak az Eb az utolsó nagy tornája, így könnyen előfordulhat, hogy ők irányítják majd az egyik elődöntőt, vagy akár a döntőt.
Visszatérve Varasdra, minden előzetes várakozásomat felülmúlt a dán–német rangadó. Az olimpiai bajnok jól kezdett, a címvédő németek kilenc percig nem tudtak betalálni, ám azután fél perc alatt két lerohanásból szerzett góllal egyenlíteni tudtak. A taktikus, kevés gólt hozott első játékrészben a németek folyamatosan átvették az irányítást, és átlövőiknek köszönhetően egy góllal vezetettek a szünetben.
Térfélcsere után megnyílt a gólcsap, a két csapat fej fej mellett haladt. A Mikkel Hansen által zseniálisan mozgatott dánok visszavették a vezetést, hárommal is vezettek. A németek hiába gyújtották be a rakétáikat, és mutattak be látványos megoldásokat, nem tudták utolérni ellenfelüket.
Időközben pedig piros és sárgába öltözött a csarnok, hiszen folyamatosan érkeztek a spanyol és főleg macedón drukkerek.
A szurkolók között számtalan kézilabda-személyiséggel lehet ilyen tornákon találkozni, így sikerült pár szót váltani Németh Andrással, a magyar női kézilabda-válogatottal 2005-ös világbajnokságon bronzérmet szerzett korábbi szövetségi kapitánnyal.
A jelenleg a Váci NKSE szakmai igazgatója is egyetértett abban, hogy nagyon magas színvonalú volt a német-dán meccs.
„Ez a mérkőzés kifejezetten tetszett, magas színvonalú találkozó volt, az elején tapogatóztak, aztán belelendültek a csapatok, gyönyörű jeleneteket láthattunk. Dahmke emberfeletti, üres kapus mentése világklasszis megmozdulás volt, ilyent szökőévente, ha lát az ember a kézilabdában. És ugyanez az ember fél perccel később összeszedett egy lehetetlen labdát és gólt dobott.
Azért vagyok itt, mert úgy érzem, nagyon sokat lehet még itt is tanulni. Van hiányérzetem is, mivel úgy gondoltam, hogy fogok itt magyar mérkőzést is látni, ám reálisan nézve a dolgokat, itt nekünk nincs sanszunk.”
Vasárnap este a spanyolok kemény védekezéssel kezdtek a macedónok ellen, a balkáni szurkolók nem hagyták magukat, tolták előre csapatukat, ám a 12. percig csupán hetesből tudtak eredményesek lenni. A folytatásban is szinte értékelhetetlen volt a támadójátékuk, a spanyolok tizenegyszer mehettek ellentámadásba, ebből hétszer eredményesek is voltak.
A második félidőben sem változott a játék képe, a macedónok nem tudták lefaragni tetemes hátrányukat. Bravúrokból így is jutott mindenkinek. A spanyoloknál Perez de Vargas egy adott ponton 58 százalékos hatékonysággal védett, és a hatalmas vereségük ellenére a macedón kapusoknak is sikerült 30 százalék felett hárítaniuk a spanyol próbálkozásokat.
Varasdon szünnap lesz hétfőn, majd kedden szlovén–spanyol és macedón–cseh mérkőzések következnek.
Kiváló hangulatban, telt ház előtt kapott gól nélkül nyerte meg a jégkorong Román Kupát a Gyergyói Hoki Klub. Történelmet írtak, először szerezték meg ezt a trófeát.
Hosszú idő után újra pályára lépett Gabriel Vașvari, a tapasztalt labdarúgó a harmadosztályban szereplő Zilahi SCM játékosa. A Sepsi OSK korábbi csapatkapitánya a feljutásért küzd szülővárosa együttesének színeiben.
Veszélyes helyzet alakult ki kedden az udvarhelyszéki Gagyban, ahol bocsos anyamedvét láttak a településen. Nem volt egyszerű elkergetni a faluhoz közel tanyázó nagyvadat, amely rátámadt a vadőrre. A medve üregében kutyatetemeket és két bocsot találtak.
Újabb meghökkentő fizetéses statisztikák láttak napvilágot: a jelenleg alkalmazott havi bruttó román minimálbér vásárlóerő-egységben kifejezett értéke – mely életszerűbb összehasonlításra ad lehetőséget – immár az európai top 10-ben szerepel.
A székelyföldi autonómiatörekvéseket vette célkeresztbe az érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali Călin Georgescu legfrissebb megszólalásában.
Erdélybe a várépítőket – a hódokat –1998 táján telepítették be. A romániai populáció azóta szépen megtelepedett a Szamosok, az Olt, a Feketeügy és a Maros mentén.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!