Hatalmas várakozás előzi meg a tornát, amelyet a Székely Sport is kiemelt figyelemmel követ. Sorozatunkban másodikként Nagy-Britannia és Lengyelország válogatottjairól olvashatnak.
A brit válogatott az elmúlt években látványos fejlődésen ment keresztül: 2019-ben és 2021-ben is a világbajnokság legmagasabb osztályában szerepelt. Bár azóta kiestek az elitből, céljuk változatlan: visszatérni oda, ahol már bizonyítottak.
A csapat gerincét nagyrészt a brit ligában (EIHL) szereplő játékosok alkotják, de rendszeresen találunk légiósokat is, főleg Kanadában és az amerikai egyetemi rendszerben nevelkedett hokisokat.
A brit jégkorongra jellemző a fegyelmezett, fizikális játék, miközben a támadásokban a gyors szélsők és a kreatív centerek viszik a prímet. Szövetségi kapitányuk, Pete Russell, rutinos nemzetközi szakember, aki stabil és szervezett játékot vár el játékosaitól.
Érdemes lehet majd Ben Bowns játékát figyelni, a tapasztalt kapus a válogatott egyik alapembere. Robert Dowd egy nagyon technikás támadó, aki bármikor képes meghúzni a váratlant és meccseket eldönteni. Nem szabad elmenni Brett Perlini neve mellett sem, aki gyorsaságával sok gondot okoz az ellenfél védőinek, ráadásul gólerős szélső, így rá is kulcsszerep várhat a viadalon.
Nagy-Britannia jelenleg a világranglista 17. helyén áll, egy pozícióra a történelmi legjobb, 16. helyezésétől (2016). Az olimpiai múlt is dicsőséges: négy szereplés, köztük egy aranyérem (1936) és egy bronz (1924). A világbajnokságokon 1930 óta 57 alkalommal vettek részt, legnagyobb sikerük az 1936-os vb-cím.
A brit szövetség nagy hangsúlyt fektet a fiatalok beépítésére is – a Sepsiszentgyörgyre utazó keretben négy feltörekvő tehetség is lehetőséget kap.
A „Sasok” jégkorongtörténete egészen 1926-ig nyúlik vissza, amikor Davosban játszották első hivatalos mérkőzésüket. A debütálás nem sikerült fényesen, 13–1-re kaptak ki Ausztriától, de a sportág fejlődése azóta töretlenül ível felfelé. A lengyel válogatott történelmének legnagyobb győzelme a 21–1-es diadal volt Kína ellen (1993, Eindhoven), míg a legnagyobb vereséget a Szovjetunió elleni 20–0 jelentette (1973).
Jelenleg a világranglista 21. helyén állnak. A 2024-es elit világbajnokságon a B csoportban az utolsó helyen végeztek, így a 2025-ös tornán a Divízió I/A mezőnyében szerepelnek. A lengyelek összesen 60 vébén vettek részt, első alkalommal 1930-ban, legjobb eredményük két negyedik hely (1931, 1932). Az olimpián háromszor bizonyítottak, elsőként 1926-ban.
A válogatott gerincét továbbra is erős hazai bázis alkotja: olyan klubokra építenek, mint a Cracovia, a GKS Tychy vagy éppen a Katowice, de egyre több játékos próbál szerencsét külföldön – főként Németországban és Skandináviában.
A cél egyértelmű: visszatérni az elit mezőnybe és stabilizálni ott a pozíciójukat.
Ehhez kulcsfontosságú a fiatal tehetségek beépítése és a rutinos játékosok vezérszerepe – ez a filozófia egyre jobban megjelenik a lengyel válogatott játékában és keretépítésében is.
Nagy szerepet vállalhat magára a viadalon Grzegorz Pasiut, aki a válogatott kapitánya. A GKS Katowice csapatában is meghatározó szerepet tölt be, tapasztalata és vezéregyénisége hasznos lehet a lengyelek számára. Patryk Wronka a gárda egyik legtehetségesebb támadója, aki bizonyított már a címeres mezben is, folyamatos veszélyt jelent az ellenfélre nézve. John Murray habár amerikai születésű kapus, honosítás után a „Sasok” alapemberévé vált. Megbízhatósága és tapasztalata stabilitást hoz a védelembe.
Lejátszotta harmadik felkészülési mérkőzését a labdarúgó 2. Liga rajtjára hangoló Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK, szombaton délben a Ceahlăul Piatra Neamț vendége volt.
Már a jegyárusítás első napján eldőlt, hogy telt ház lesz a csíkszeredai stadionban: minden belépő elkelt az FK Csíkszereda történelmi, Bukaresti Dinamo elleni első élvonalbeli hazai mérkőzésére.
A gyanú szerint az orvos pénzt kért egy műtét elvégzéséért.
“I would like to speak with Romania’s new president as soon and as extensively as possible, because we have shared issues within the European Union, and the interests of Romanians and Hungarians often align," Prime Minister Viktor Orbán told Krónika.
Az országos hegyimentő-szolgálat szakemberei gyakorlati tanácsokat adnak arra vonatkozóan, hogy mi a teendő, ha vadállattal – elsősorban medvével – találkozik az ember, és kiemelik azt is, hogy hasonló esetekben mit nem szabad tenni.
Az ember igyekszik érteni, hogy a természetet óvni kell. És azt is, hogy az állatokat szeretni kell. De azt is meg kellene érteni, hogy jelen pillanatban nem az embernek kell mennie, hanem a medvének. Pont.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!