Piacnap van csütörtökönként Csíkkarcfalván, a felcsíki község központjában azonban április 13-án délelőtt a szokásosnál is nagyobb volt a forgalom, és amikor a balánbányai buszjáratról leszálltunk, már a levegőben érződött, hogy valami nagy dologra készülnek.
A Felcsíki Műjégpályánál nyelvbeszédek kavarodtak, a tágas, frissen leaszfaltozott parkolóban külföldi rendszámú autóbuszok és személygépkocsik látványa fogadott. Pénteken, április 14-én kezdődik a 2023-as Egyetemi Jégkorong Világkupa, amelyen nyolc ország diákválogatottja vesz részt, a nagyon erős hokis nemzetek közül jelen lesz a kanadai, az amerikai, a svéd, a cseh és a szlovák válogatott is.
Az eseményt felvezető sajtótájékoztatón először Nagy Attila, a Román Jégkorong-szövetség (FRHG) frissen megválasztott elnöke, a szervezőbizottság vezetője üdvözölte angolul, románul és magyarul a vendégeket és a sajtó képviselőit. „Nagy megtiszteltetés számunkra, és egyben egész Románia számára, hogy ilyen nagy sporteseményt rendezhetünk. Üdvözölöm a vendégeket, sok sikert kívánok mindenkinek, remélem, hogy jó színvonalú, sportszerű összecsapásoknak lehetünk szemtanúi” – mondta bevezetőjében Nagy Attila.
A magyar és a svéd válogatott a sajtótájékoztató idején, csütörtökön délben még úton volt, de a szervezők szerint ők is megérkeznek időben.
Nagy Attila, a szervezőbizottság elnöke elmondta, nagy kihívás volt számukra a szervezés, de a több hónapos megfeszített munkának meg van eredménye, készen állnak a torna elkezdésére. Mind a nyolc válogatottat Karcfalván szállásolták el, a Székelyföld Jégkorong Akadémia kollégiumában, illetve a községben működő panziókban.
A Székelyhon kérdésére, hogy a Román Jégkorong-szövetség korábbi vezetősége miben segítette a szervezőket, Nagy Attila azt válaszolta, hogy semmiben. „A tavaly november 7-én megtartott közgyűlésén napirendi pontként szerepelt a karcfalvi világesemény, ezt ellenszavazat nélkül mindenki jóváhagyta, és akkor engem bíztak meg a szervezéssel.
– nyilatkozta Nagy Attila.
Megtudtuk, hogy néhány évvel ezelőtt vetődött fel az egyetemista világliga megszervezése, a koronavírus-világjárvány előtt már volt hasonló esemény, egy világkupa Oroszországban, ahol három egyetemista liga, az orosz, az európai és az észak-amerikai ligaválogatott lépett jégre, azonban most egy teljesen más viadalról van szó, nyolc ország külön válogatottal vesz részt.
„Nagy kihívás volt, a rendezés, egyben büszkeség, hiszen be tudjuk bizonyítani szervezői képességeinket. Célunk lehetőséget adni az egyetemekre járó sportolóknak a jégkorongozásra, lehetőséget azoknak, akik tanulás után sportolni szeretnének.
Van még a bukaresti Sportul Studențesc, de nekik mások az elveik, más a hokifilozófiájuk. Példaként, az a liga, amelyből most az észak amerikai együttest összeválogatták – 150 csapatból áll.
A nevezést megelőzően a nemzetközi hokiligák vezetői eldöntöttek, hogy melyik országokból milyen bajnokságokból, milyen szintről lehet válogatni játékosokat az egyetemista csapatokba. Románia esetében az volt a döntés, hogy a román bajnokságból igen, az Erste Ligából viszont nem lehet nevezni jégkorongozót. Az egyetemista világkupára benevezett sportoló középiskolás diák vagy egyetemista kell legyen. A magyar válogatott esetében lesz pár kivétel, esetükben van két-három olyan 20 év körüli játékos, aki játszott már egy-két meccset az Erste Ligában” – válaszolta kérdésünkre Nagy Attila.
Megtudtuk, hogy a küldöttségek étkeztetése Karcfalván történik, és senkinek, egyik csapatnak sem volt különleges kérése ezzel kapcsolatosan.
A hétfői szünnapon a legtöbb delegáció pihenni szeretne, de van számos olyan játékos vagy stábtag, aki meg szeretné látogatni a vidék jellegzetességeit.
Lejátszotta harmadik felkészülési mérkőzését a labdarúgó 2. Liga rajtjára hangoló Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK, szombaton délben a Ceahlăul Piatra Neamț vendége volt.
Kilátástalan helyzetben van az előző szezonban az élvonalból kiesett Gloria Buzău, a nagy tartozásokat felhalmozó labdarúgóklubot pontlevonással büntette a szövetség.
A gyanú szerint az orvos pénzt kért egy műtét elvégzéséért.
“I would like to speak with Romania’s new president as soon and as extensively as possible, because we have shared issues within the European Union, and the interests of Romanians and Hungarians often align," Prime Minister Viktor Orbán told Krónika.
Az országos hegyimentő-szolgálat szakemberei gyakorlati tanácsokat adnak arra vonatkozóan, hogy mi a teendő, ha vadállattal – elsősorban medvével – találkozik az ember, és kiemelik azt is, hogy hasonló esetekben mit nem szabad tenni.
Az ember igyekszik érteni, hogy a természetet óvni kell. És azt is, hogy az állatokat szeretni kell. De azt is meg kellene érteni, hogy jelen pillanatban nem az embernek kell mennie, hanem a medvének. Pont.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!