HIRDETÉS

Szilassy Zoltán a magyar hoki legmodernebb klubjává tenné a GYHK-t

Szilassy Zoltán: „Szellemi missziónk, szakmai identitásunk is kell legyen”. Korábbi felvétel
Fotó: Szász Adorján, GYHK

Csapatépítés, identitáserősítés, utánpótlás- és tudásfejlesztés, és sok más feladat jelenti a sportigazgató szerteágazó tevékenységi körét a Gyergyói Hoki Klubnál. Szilassy Zoltán célkitűzése a magyar hoki legmodernebb klubjává tenni a GYHK-t.

– Vezetőedzőként mindig azt mondta, csak a következő meccsre koncentrál. Most viszont – úgy gondolom – nemcsak a következő pillanatnyi kihívásra kell figyelnie, hanem stratégiában kell gondolkodnia. Így van?

– Igazából a legtöbb feladat most is azonnali, még akkor is, ha egy folyamat része, ami több évre szól. Ha konkrétan a felnőtt csapatról beszélünk, akkor nyilván a következő célunk, hogy megnyerjük az Erste Ligát, de addig még sokat kell dolgoznunk, először túl kell jutni a DVTK-n. És a romániai bajnokság final fourja is előttünk van, ahol természetesen szintén nyerni szeretnénk.

HIRDETÉS

– A legközelebbi célokon túl a sportigazgatónak már a jövő szezon csapatán is dolgoznia kell. Hol tart ez?

– Van egy elképzelt irányvonal, amit évek óta követünk, amely meghatároz minket. Ehhez kell igazítanunk a csapatot, játékoskeretet. Négy éve meg kellett tennünk egy óriási átalakítást, amikor a keret nagy részét kicseréltük.

Úgy gondolom, többé nem lesz ilyen, nagyobb vágások nélkül is tudunk generációt váltani. A mostani csapat futott együtt négy évet, és persze évről-évre kell néhány változtatás.

Most az a lényeg, hogy az a szerződéshosszabbításokon, és aztán a jövő évi igazolásokon dolgozzunk. Figyeljük, ki hogyan teljesít, és pontos szerepkörre, posztra igazolunk. Várjuk a rájátszást is, hogy ha vannak kérdőjelek, akkor láthassuk, ki milyen karaktert mutat a play-offban.

Azért sem lesz szükség a négy évvel korábbi nagy ráncfelvarráshoz hasonlóra, mert egyrészt bízunk a jelenlegi értékeinkben, másrészt vannak tehetséges fiataljaink, akikben látjuk a potenciált, hogy az Erste Ligában, vagy akár magasabb szinteken is megállják a helyüket. Számukra külön egyéni játékosfejlesztést, képzést indítottunk el minden oldalról mentorálva. Évente, ha egyet-kettőt változtatunk, beépítünk, az három év alatt hat, majdnem egyharmada a csapatnak.

Egyszerre túl sokat nem lehet, mert az az eredményesség rovására menne. Egyébként ha két évente egy saját nevelésű fiatalt be tud építeni egy erős klub a csapatába az nemzetközi szinten is nagyon jó arány.

Azokat pedig, akikben a legnagyobb a potenciál, minden eszközzel segíteni kell külföldre jutni, a legjobb junior ligákba. Fejlődjön, csináljon karriert a legjobbak között, vigye a jó hírünket.

•  Fotó: Szász Adorján, GYHK Galéria

Fotó: Szász Adorján, GYHK

Itt van Szoboszlai példája: miatta minden gyerek focizni akar. Ha meglenne a hokink Szoboszlai-ja, több gyerek akarna hokizni. Hiányolom, hogy amikor Sebők, Hári, Galló kint játszottak, játszanak a finn, svéd ligában, ezt nem lovagoltuk meg. Erőltetni kellett volna, hogy mindenhol beléjük ütközzenek jégpályákon, posztereken, reklámokon. Most a mi gyergyói Horváth Bencénk kopogtat a finn elit ajtaján.

Nekünk használnunk kell az ilyen játékosokat, hogy népszerűsítsük a hokinkat, mert ők a jó példa.

A légiósok szerződtetésével kapcsolatban sokáig vita volt, hogy milyen lesz a jövő évi Erste Liga szabályzat, ezért ki kellett várnunk, hogy mihez kell alkalmazkodnunk, mielőtt érdemben tárgyalhattam volna velük. Most már tudjuk, hogy nem lesz pontrendszer, és hogy 8 légiós szerepelhet a csapatokban. Szerintem ez jó. Ha jó légiósokat hozol, a 14 hazainak lesz helye, akik számára sokkal keményebb, magasabb szintű versenyhelyzetet tudsz produkálni, ezzel serkentve a fejlődésüket.

– A keret építésen túl még mik a fontosabb sportigazgatói feladatok?

– Egy másik nagy kihívás például az új pályánkra költözés lemenedzselése is. Az építkezés hamarosan befejeződik, a szakemberek fantasztikus munkát végeznek. Nekünk az öltöző kialakításán, konditerem felszerelésén kell dolgozunk, vagyis ami a saját eszköztárunkat, azok felhasználását fogja jelenteni.

Mit hogy készíttetünk, milyen eszközöket szerzünk be, hogy helyezzük el, hogy ez a legjobb legyen a játékosoknak.

Ezek is komoly szakmai igényességű beszélgetéseket, ügyintézést jelentenek. Dolgozunk már a szezon előtti edzőmeccsek leszervezésén is, de a Gyergyói Hoki Klub identitás felépítésének szempontjából is sok a munka.

•  Fotó: Szász Adorján Galéria

Fotó: Szász Adorján

– Mit jelent az, hogy „a Gyergyói Hoki Klub identitás felépítésének szempontjából”?

– A Gyergyói Hoki Klubnak már most is van egy bizonyos hoki identitása, amely megkülönbözteti minden más klubtól, de ennek erősítésén sokat kell dolgoznunk, és ebbe beleértendő a felnőtt csapatnál és az utánpótlásban folyó munka is, hiszen ez szervesen kapcsolódik egymáshoz.

Szeretnénk, hogy például öt év múlva, amikor a GYHK-ról beszélnek, akkor ne csak a piros-fehér szín és a medve jusson eszükbe az embereknek, hanem, hogy „igen, ők azok, akik ebben a stílusban játszanak, ők ebben nagyon jók”.

Lesz természetesen olyan is, amiben nem mi leszünk a legjobbak, de legyen egy jellegzetessége a mi hoki kultúránknak. Hogy arra gondoljanak, hogy „hú, de jó lenne ott lenni, ott játszani”. Az új pálya, és az egész atmoszféra olyan legyen, hogy szeressenek hozzánk jönni az emberek, mert profi körülmények vannak, ugyanakkor az ellenfeleknek rossz legyen ellenünk hokizni. Egy 21. századi színvonalú „medvebarlangot” akarunk.

•  Fotó: Szász Adorján, GYHK Galéria

Fotó: Szász Adorján, GYHK

Szellemi identitásunkat is fel kell építenünk. A szlogen, amit az edzőknek bele kell nevelnie a gyerekekbe: Mi vagyunk a Gyergyó!

Mi akarunk lenni nem csak Székelyföldön, hanem az egész magyar jégkorongban a legjobb, legmodernebb klub.

Ezt mindenki kell érezze, és ez nem csak a teljesítményünkből kell látsszon, hanem ahogy kinézünk, ahogy viselkedünk, ahogy gondját viseljük a környezetünknek, ahogyan a gyergyói közösséget reprezentáljuk. Szellemi missziónk, szakmai identitásunk is kell legyen, ez kéz a kézben megy. Ennek kell keretet szabni, minél több információt szerezni a világból, tanulni és modern jégkorongot játszatni a csapatainkkal. Nyilván megfelelően lebontva a játékosok életkorára.

– A hoki identitásra, játékstílusra gondolva, ez úgy értendő, hogy ugyanazt a játékfilozófiát követi a felnőtt GYHK és az összes utánpótláscsapat?

– A gyergyói játékstílus már kialakult az elmúlt négy év alatt, a Markus Juurikkala–Szaller Márk edzőpáros is ehhez a kész csapathoz, filozófiához, játékrendszerhez, identitáshoz érkezett, és nagyon jól kezelik ezt, erősítve a maguk meglátásaival, munkájával.

Nagyon sok meccset megnézek (a szezon végére 90-100 lesz), a felnőttektől kezdve az U20-asokat és fiatalabbakat is. Ez alapvető, látnom kell mindent ahhoz, hogy mindenről pontos képem legyen. A szezon kezdetétől hat meccsenként átbeszéljük a történteket az edzőkkel, akik napi szinten kezelik a helyzetet, irányítják a csapatokat.

•  Fotó: Szász Adorján, GYHK Galéria

Fotó: Szász Adorján, GYHK

A fiataloknál is a felnőtteknél működő filozófiát követjük. Nagyon sok meetinget tartottam az edzőknek, alaposan megbeszélve velük, hogy az adott játékelem – például letámadás – milyen legyen. A gerinc ugyanaz mindenhol. Ha egy gyerek fellép Elekes-Darabont Hunortól Zsók Leventéhez, azaz U16-ból U18-ba, akkor egyből tudja, hogy mi a dolga, mit kell csinálnia, hol a helye.

Van egy saját szakmai szótárunk is: egy bizonyos játékelemet, (amit egyébként többféleképpen is lehet nevezni), nálunk ugyanúgy hív mindenki. A gyerekek is azonnal tudják így, hogy mire gondol az edzőjük. Ha valaki hoz egy új ötletet, új figurát, adunk annak egy nevet, és ugyanúgy használja mindenki.

A kisebbekkel kapcsolatban azt vallom, hogy U15 alatt nem nagyon kell struktúráról beszélni. Ott az alapképességeket kell fejleszteni, korcsolyázást, passzolást, lövést, illetve a fizikai képességeket. A magyar válogatott edzőjeként már második A csoportos vébére készülhetek, és a világ elitjét figyelve azt látom, hogy nagyon el vagyunk maradva fizikálisan a világ legjobbjaitól. Igazi jó atlétákat kell nevelünk. Ha ezek megvannak, akkor építhetjük a taktikai képességeket, csapattaktikai dolgokat.

A másik szempont, hogy azt a kultúrát kell behoznunk, hogy a kisebb korosztályokban nem számít a bajnokság eredménye. Minden gyereket meg kell becsüljünk és egyformán kell fejlesztenünk.

Szilassy Zoltán: „Szellemi missziónk, szakmai identitásunk is kell legyen” •  Fotó: Keresztes Zoltán Galéria

Szilassy Zoltán: „Szellemi missziónk, szakmai identitásunk is kell legyen”
Fotó: Keresztes Zoltán

– Az U21-es csapat a korosztályos magyar bajnokság mellett számos meccset játszik a romániai felnőtt bajnokságban is. Mik a következtetései ennek kapcsán így a szezon végéhez közeledve?

– Mindig kérdés, hogy hol fejlesszük, versenyeztessük a fiatalokat, hiszen óriási a távolság a junior és a felnőtt hoki között. Ezért szerepeltetjük őket a romániai felnőttben is. Ez jó lehetőség számukra. Azonban a romániai bajnokságnak sokat árt, hogy csak három légiós játszhat.

Nagyon gyenge hokimeccsek vannak, és sajnos, emiatt a nézők is elfordultak a romániai mérkőzésektől.

A három Erste Ligásnak kimondva, kimondatlanul nagyobb kihívás az Erste (még akkor is, ha nyilván mindent meg akar nyerni mindenki), és ha a néző hozzászokik egy színvonalhoz, vagyis az Erste Ligához, akkor már nehezebben eladható az a termék, amit a román bajnokság jelent.

Egyébként nagyon jó hangulatú volt a kupában a final four, örömteli volt azon részt venni, és remélem ugyanez lesz a bajnokságban is. Jó döntésnek tartom, hogy így történik a bajnokság lezárása.

1 hozzászólás
HIRDETÉS
HIRDETÉS
Ajánljuk még

Aranygól döntött, a GYHK vasárnap újra történelmet írhat

Nagyszerű hangulatot, magas szintű és minden elvárást kielégítő jégkorongot hozott a romániai bajnokság négyes döntőjének első elődöntője. A Gyergyói HK aranygóllal győzte le a Csíkszeredai Sportklubot, vasárnap első romániai bajnoki címét szerezheti meg.

Először ünnepelt romániai bajnoki címet a Gyergyói Hoki Klub

Óriási csatában, hatalmasat küzdve, nyert a Gyergyói Hoki Klub a Brassói Coronával szemben a romániai jégkorongbajnokság döntőjében. Ezzel a gyergyóiak először szerezték meg a bajnoki címet.

Székelyhon

Porig égett egy ház Kézdivásárhelyen – videó

Tűz ütött ki Kézdivásárhelyen a Molnár Józsiás utcában. A helyszínre érkezett tűzoltók nem tudták megmenteni a lakóházat.

`
Krónika

Szigorú hangvételű üzenetekben figyelmezteti a románokat a bukaresti amerikai nagykövetség

Az Egyesült Államok romániai nagykövetsége vasárnap délután sorozatban a második napon tett közzé a romániaiaknak címzett figyelmeztetést a közösségi oldalán.

Krónika

A Nemzet megváltása ortodox katedrális nagyságához méltó a rá költött pénzösszeg is

Az elmúlt másfél évtizedben 270 millió eurót költöttek a bukaresti Nemzet megváltása ortodox katedrális megépítésére, a költségek „több mint tíz százalékát” az egyház saját forrásaiból fedezte.

Főtér

Hamis történelem ide, szex oda, a Hunyadi-sorozat olyan izgi, hogy az ember körmét rágva várja a folytatást

Mi, magyarok, szeretünk tisztelegni (történelmi) hőseink előtt. Ám ha megjelennek a vásznon, képernyőn, azonnal kitör a botrány: miért ilyen? Miért nem olyan? Pláne, miért nem amolyan?

Ez is érdekelheti

Jókora adag megszállottság szükséges az atlétikához

Jó atléta mögött jó edző áll – szokták mondani, ahogy az is elterjedt a köztudatban, hogy jókora adag megszállottság szükséges az atlétikához. Hogy ez mennyire igaz, kiderül a Sepsi ISK edzőjével, Horovitz Hannával készült beszélgetésből.

Kopogtatott a négyes döntő kapuján a Háromszéki Ágyúsok, növekszik a hokiközösségük

Hajszállal maradt le a Háromszéki Ágyúsok jégkorongcsapata a bajnoki négyes döntőről, Kertész Zoltán alakulata 18 győzelemmel és 18 vereséggel az ötödik helyen zárta az alapszakaszt. Miklós Ervin klubelnököt kértük, értékelje az idei szezont.

A sztereotípiák a pálya szélére szorítják a női sportolókat

Esélyegyenlőség ide vagy oda, továbbra is valós problémának számít, hogy alacsonyabb a női sport presztízse és a női sportolók jóval kevesebbet keresnek férfi társaiknál. Erről kérdeztük Biszak Boglárka kosárlabdázót és Geréd Erika labdarúgót.

Popescu Magdolna: a sport faragott embert belőlem

Életre szóló barátságokat kötött a jégen, és olyan tudást szerzett, ami meghatározta életét. Nemrég bejelentett visszavonulása kapcsán Popescu Magdolnával, a Csíkszeredai Sportklub női szakágának oszlopos tagjával beszélgettünk.

Jelentősen megugrott a fiatal középpályás értéke a Sepsi OSK-nál

A Sepsi OSK-nál kölcsönben játszó Omar El-Sawy is szerepel a Sporttudományok Nemzetközi Központja (CIES) által felállított listán, amelyen azok a labdarúgók találhatók, akik az utóbbi időben a legnagyobb fejlődésen mentek keresztül a Szuperligában.

Sürgetik a kapusokat, időhúzásért szögletet ítélnek

Egy olyan fociszabályt értelmeztek újjá, amelyikről tudtunk, de igazából nem láttuk, hogy alkalmazták volna azt a mérkőzéseken. Nyártól nem fetrenghet sokáig a hálóőr a labdán.

Kézdivásárhelyi a bajor hokiliga legfiatalabb vezetőedzője

A kézdivásárhelyi Márton Hunor tavaly július óta tölti be a német harmadik vonalban érdekelt SC Riessersee jégkorongcsapatának vezetőedzői funkcióját. Szakértelmének, szorgalmának és elhivatottságának hála nemrég két évvel meghosszabbították szerződését.

Gór-Nagy Miklós: vagyunk abban a helyzetben, hogy csak az aranyérmet értékeljük igazi sikerként

Világbajnok vízilabdázó, közgazdász, jogász, a New York-i magyar főkonzulátus volt gazdasági attaséja. Kolozsváron a Mathias Corvinus Collegium meghívott előadójaként járt. Gór-Nagy Miklóssal beszélgettünk vízilabdáról, a sport erejéről és fontosságáról.

Kevin Constantine: sosem tudhatod előre, melyik lesz a te éved

Jónak tartja a székelyföldi jégkorong színvonalát a Csíkszeredai Sportklub edzője. Talán az egyetlen hátrány, ami kissé visszatartja a fejlődést, az az, hogy az utánpótlást tekintve nem túl nagy a hokis közösség – vélekedik Kevin Constantine.

Túlnyomórészt székelyek képviselik Romániát sílövészetben a Téli Ifjúsági Olimpiai Fesztiválon

Vasárnap kezdődik Georgiában a 2025-ös Téli Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivál, amelyen Romániát négy sportágban húsz sportoló képviseli. Közülük tizenketten magyar nemzetiségűek. A nyolctagú biatloncsapatból öten székelyföldiek.

HIRDETÉS
Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!