A modern időkben harmadszor szerepel a világ legjobbjai között Magyarország jégkorong-válogatottja. Az első alkalommal már az ottlétük is élményt jelentett, másodszorra meglett az első győzelem is. Most még nagyobb eredményt érnének el Bartalisék: a bennmaradást az elitben.
Magyarország első feljutása a szapporói csoda néven maradt meg a sportkrónikákban, ami után már minden évben célkitűzés volt a visszatérés a legjobbak közé. Ez kétszer sikerült. 2015-ben Krakkóban kivívni ezt nagy fegyvertény volt, ennek megfelelő eufóriával. A múlt évben Ljubjanában viszont már szinte kötelező elvárás volt a szintlépés, köszönhetően annak, hogy Franciaországot és Ausztriát a Nemzetközi Jégkorong Szövetség a magyarok elől „felléptette” az elitbe az ukrajnai háború miatt kizárt Oroszország és Fehéroroszország helyére. Sebőkék hozták is a kötelezőt, és habár nem volt túl acélos a magyarok játéka, ez elég volt ahhoz, hogy Szlovénia mögött feljutó helyen végezzenek.
A szlovéniai vébé után pár hétig még abban is lehetett reménykedni, hogy a világ legjobbjai Budapesten, illetve Ljubjanában találkoznak 2023-ban, de végül a két ország közös pályázata nem volt sikeres, a vébé rendezési jogát Finnországnak és Lettországnak adták.
A Kevin Constantine által irányított Magyarország a finn csoportba került Tamperében, ahol sorrendben Dánia, az Egyesült Államok, Franciaország, Svédország, Finnország, Németország és Ausztria lesznek az ellenfelek.
Ha a papírformát, a reális erőviszonyokat nézzük, akkor a magyaroknak igazából nem sok esélye lenne arra, hogy itt az óriási sikert jelentő bennmaradást elérje. Mindegyik meccsen az ellenfél lesz az erősebb csapat.
A dánok a világranglistán a 10. helyen állnak, legutóbb 1981-ben sikerült pontot szerezni ellenük. Az NHL sztárokkal teletűzdelt Egyesült Államok még kevésbé tűnik verhetőnek.
Szilassy Zoltán edző mindig minden sorozatban csak a következő meccsre szokott figyelni, de ezúttal a harmadik mérkőzés lesz az, amire különösen figyelni kell. Franciaországgal csap össze a nemzeti együttes kedden. Ez az egyik olyan csapat, akik ellen tényleg lehet keresnivalója a piros-fehér-zöld jégkorongválogatottnak. Persze itt is az ellenfél győzelmére adnak nagyobb esélyt a fogadóirodák, de itt azért már kisebb a ledolgozandó különbség. Nagy dolog lenne a siker, de nem lehetetlen.
A negyedik ellenfél Svédország lesz, amely mindig az elit szűk élvonalához tartozik. Egyszer ugyan sikerült már győzni ellenük (2007-ben Palkovics Krisztián hosszabbításos góljával 2–1-re, de azon a meccsen nem a legjobbjaival szerepelt a svéd csapat.
Nagy élmény lesz játékosoknak és a magyar szurkolóknak is a házigazda, címvédő és olimpiai bajnok, Finnország elleni meccs, ahol biztosan zsúfolásig telik a tamperei aréna. Ez minden bizonnyal feltüzeli majd magyarokat, nagyszerű meccsre lesz kilátás, de aligha számíthatunk itt arra, hogy babér teremhet a mieinknek.
Ezt követően a németekkel kell szembenézni, akik számára nagy valószínűséggel különösen fontos lesz ez a meccs a negyeddöntőbe jutás szempontjából. Ők már csak ezért sem fogják a véletlenre bízni.
A dánok, amerikaiak, svédek, finnek és németek ellen minden megszerzett pont csodaszámba menne. A franciák ellen ez talán elérhetőbb, de a vébé legfontosabb mérkőzése magyar szempontból május 22-én lesz, ahol Ausztria lesz az ellenfél.
A csoportban az osztrákok azok, akiket a Székesfehérvár ICEHL-es szereplése miatt a legjobban ismerhet Kevin Constantine és a csapat jelentős része. Ők, ha egy fokkal magasabb szinten is állnak Magyarországhoz képest, de meg lehet szerezni a győzelmet ellenük.
Ha pedig ez meglesz, (ne ismétlődjön meg a 2016-os forgatókönyv, hogy egy győzelem, a fehéroroszok elleni siker a körbeverések miatt nem volt elég) Magyarország A csoportos marad és 2024-ben Csehországban is a legjobbak között szerepel. Ha a fiúk tudják hozni azt a szintet, amit Kanada ellen mutattak, akkor ez sikerülhet. Ez lehet a tamperei csoda.
A világbajnokság másik csoportjában Rigában a házigazda Lettország mellett Kanada, Csehország, Szlovákia, Norvégia, Svájc, Kazahtsztán és Szlovénia játszik. A két csoportból az első négy helyezett jut a negyeddöntőbe, az utolsó kiesik a divízió I/A-ba.
Az IIHF a világbajnokságok előtt szokás szerint felállította az erősorrendet. Eszerint Finnország a legesélyesebb arra, hogy világbajnok lesz azaz megvédi a címét, mögöttük Kanada, Svédország és Csehország következik. A listán Magyarország az utolsó, 16. pozícióban áll. Nem lenne baj, ha ebben tévednének az IIHF szakemberei...
A szezon zárultával Nagy Attilával, a Román Jégkorong-szövetség elnökével a hazai hoki fejlődésében mérföldkőnek számító sepsiszentgyörgyi divízió 1/A-s világbajnokságról, az utánpótlás helyzetéről és a szövetség munkájáról beszélgettünk.
Kiválóan kezdte a labdarúgó 2. Liga osztályozóját a Székelyudvarhelyi FC, az elődöntő első mérkőzésén, szerdán délután háromgólos előnyre tett szert a CS Blejoi vendégeként, karnyújtásnyira került a finálétól.
Kamionnal ütközött egy autóbusz péntek délután a Iași megyei Lețcani településen. Tizennégy felnőttet és három kiskorút szállítottak kórházba.
Konstanca lehet az egyik első célpont egy, a NATO elleni orosz támadás esetén – vélekedik Ben Hodges nyugalmazott amerikai tábornok, a NATO európai erőinek korábbi főparancsnoka.
Több száz, eredetileg a független jelöltként induló bukaresti főpolgármesterre, Nicușor Danra leadott szavazatot írtak a szélsőjobboldal jelöltje, George Simion javára az egyik gyulafehérvári szavazókörben.
… közben az alkotmánybíróság leseperte az asztalról Simion úr óvását és bejelentette, Romániának van új elnöke… és Victor Ponta váratlanul előbújt egy kő alól, hogy megmondja, mi minden nem jó Romániában.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!